Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Основи та фундаменти


Ільєв Ілля Маркович. Методика розрахунку плитних фундаментів змінної жорсткості на грунтовій основі, що має властивості повзучості. : Дис... канд. наук: 05.23.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Ільєв І.М. Методика розрахунку плитних фундаментів змінної жорсткості на ґрунтовій основі, що має властивісті повзучості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук із спеціальності 05.23.02 – підвалини та фундаменти – Придніпровська державна академія будівництва та архітектури. Дніпропетровськ, 2002.

Робота присвячена вивченню напружено-деформованого стану плитних фундаментів змінної жорсткості на ґрунтовій основі (у тому числі основі, що має властивості повзучості) і розробка на цій основі методики розрахунку напружено-деформованого стану (НДС) системи “фундамент – основа”.

Було встановлено, що в процесі повзучості, при постійному у часі наван-таженні, відбувається безупинна зміна модуля загальної деформації ґрунту і прогинів плитного фундаменту, а отже, і його показника гнучкості і НДС.

У ході теоретичних досліджень у рамках моделей основи у виді лінійного пружного ізотропного середовища й ізотропного середовища, що має властивості повзучості і моделі фундаменту у виді лінійного пружного ізотропного середовища отримані рішення для системи “плитний фундамент змінної жорсткості – ґрунтова основа”.

На основі експериментальних і теоретичних досліджень були розроблені таблична і безтаблична (з використанням ЕОМ) методики розрахунку плитних фундаментів змінної жорсткості на ґрунтовій основі (у тому числі основі, що має властивості повзучості).

1. Результати, отримані в роботі дозволили вирішити актуальну задачу розрахунку плитних фундаментів змінної жорсткості на ґрунтовій основі, у тому числі основі, що має властивісті повзучості.

2. Результати експериментальних досліджень поводження плитних фундаментів змінної жорсткості під навантаженням показали, що:

– за інших рівних умов, розходження між середніми осіданнями плитних фундаментів більше, ніж розходження між їхніми прогинами на
5 – 7%;

– у процесі повзучості ґрунтових основ постійно відбувається трансформація епюри прогинів плитних фундаментів, а отже, і зміна їхнього напружено-деформованого стану.

– необхідний облік впливу реологічних властивостей ґрунту на напружено-деформований стан як плитних фундаментів постійної жорсткості, так і плитних фундаментів змінної жорсткості.

3. Досліджена можливість на предмет використання для рішення задачі про вигин плити змінної жорсткості на ґрунтовій основі методів кінцевих і граничних елементів і методів, заснованих на апроксимації епюри контактних тисків поліноміальною залежністю. При цьому було установлено, що:

– при використанні, для рішення поставленої задачі, методу граничних елементів утруднений вибір довільної постійної С, що має геометричний зміст координати на денній поверхні, відносно якої визначаються осідання фундаменту;

– при різних значеннях постійної С при кососимметричному зовнішньому навантаженні змінюється навіть якісна картина контактних тисків;

– апроксимація поліноміальними залежностями епюри контактного тиску, яка має розриви першого роду (зокрема, починаючи з деякого ступеня полінома її збільшення) приводить не до підвищення, а до зниження точності апроксимації.

4. Отримано інтегро-диференційне рівняння вигину плити змінної жорсткості на грунтовій основі відносно згинальних моментів та запропонован алгорітм його рішення. На основі використання чисельних методів складена програма розрахунку плитних фундаментів на ЕОМ.

5. У ході теоретичних досліджень установлено, що:

– напружено-деформований стан плитних фундаментів змінної жорсткості відрізняється від напружено-деформованого стану плитних фундаментів постійної жорсткості (зокрема при симетричному зовнішньому навантаженні і несиметричному розподілу жорсткостей зусилля у фундаментах також несиметричні);

– у процесі повзучості ґрунтової основи при постійному у часі навантаженні відбувається істотна трансформація напружено-деформованого стану плитних фундаментів, зокрема величина згинаючіх моментів, сил, що перерізують, контактних тисків і переміщень.

6. Розроблені методики розрахунку плитних фундаментів у пружній постановці і з обліком реологічних властивостей ґрунту. Для обліку останніх використана теорія крипа. Зроблено висновок, що для армування фундаментів на грунтовій основі, що має властивості повзучості, варто використовувати обгинаючи епюри зусиль на інтервалі часу від моменту прикладення навантаження до стабілізації процеса повзучості.

7. Результати досліджень впроваджені в практику. Економічний ефект від їх упровадження склав 116 тис. грн. Матеріали досліджень опубліковані.

8. У дійсному дослідженні вдалося охопити частину проблеми прогнозу напружено-деформованого стану плитних фундаментів змінної жорсткості на ґрунтовій основі, що має властивісті повзучості. У ході подальших досліджень доцільно розглянути питання про напружено-деформований стан плитних фундаментів змінної жорсткості, що знаходяться в умовах просторової задачі.

У додатку представлені таблиці, призначені для розрахунку напруженого стану плитних фундаментів змінної жорсткості, акти впровадження НПП “Днепрсервисстрой” і ТОВ НПП “Архстройпроект”.

Основні результати досліджень опубліковані в наступних роботах:

1. Ильев И.М., Шаповал В.Г., Кабрель В.И. Установка для испытания моделей фундамента в условиях плоской задачи // Строительство, материаловедение, машиностроение. Серия “Стародубовские чтения” //сб. науч. тр. Вып.8, ч.2.–Днепропетровск, ПГАСиА, 1999. –172с. (в обл.) (Автору належить розробка конструкції установки).

2. Ильев И.М., Шаповал В.Г. Алгоритм расчета плитных фундаментов переменного сечения в условиях плоской задачи // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – Дніпропетровськ, 2000 № 3 – с.49-56. (Автору належить розробка алгоритму розрахунку плитних фундаментів змінної жорсткості в умовах плоскої задачи).

3. Ильев И.М., Шаповал В.Г. Сравнительный анализ результатов расчетных усилий в плитных фундаментах // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – Дніпропетровськ, 2000 № 7 – с.18-26. (Автору належить аналіз розрахункових зусиль у плитних фундаментах).

4. Ильев И.М. К вопросу расчета плитных фундаментов переменной жесткости // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – Дніпропетровськ, 2000 № 11 – с.32-39.

5. Ильев И.М. Метод последовательных итераций применительно к расчету плитных фундаментов переменной жесткости // Науково технічний міжвідомчий збірник “Будівельні конструкції”, вып 53, кн.1. Зб. наук. праць – Київ: НДІБК, 2000. – с. 412 – 417.

6. Ильев И.М. Шаповал А.В. Расчет плитных фундаментов переменной жесткости методом последовательных итераций // зб. наукових праць ДДТУЗТ (ДИИТ), Будівництво. – Вып.8. – Днепропетровск: Нова ідеологія.
– 2000. – с. 280 – 283. (Автору належить розробка методики розрахунку плитних фундаментів методом ітерації).