Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Онищенко Віктор Петрович. Методика та організація консолідованої фінансової звітності : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Онищенко В.П. Методика та організація консолідованої фінансової звітності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Досліджено актуальні питання складання консолідованої фінансової звітності та її практичного використання при обґрунтуванні і прийнятті управлінських рішень. Уточнено визначення консолідованої фінансової звітності як обліково-аналітичної категорії. Визначено її роль та місце в системі управління материнського підприємства групи.

Проведено порівняльний аналіз існуючих методів консолідації. Розроблено форми внутрішньогрупової звітності, матриці відповідності та робочі консолідаційні таблиці, завданням яких є виключення результатів внутрішньогрупових операцій та контроль збалансованості коригувань. Запропоновано методику розподілу внутрішньогрупового прибутку при здійсненні консолідуючих коригувань. На основі методу пропорційної консолідації розроблено методичні рекомендації з організації обліку та складання фінансової звітності учасників спільної діяльності без створення юридичної особи за договором простого товариства. Удосконалено методику аналізу та прогнозування консолідованої фінансової звітності. Запропоновано рекомендації з удосконалення консолідації на основі використання комп’ютерних технологій.

Дослідження сукупності теоретичних, методичних та організаційних засад формування та аналізу показників консолідованої фінансової звітності підприємств корпоративного нефінансового сектору економіки дозволило сформувати висновки, які висвітлюють вирішення основних завдань дисертаційної роботи відповідно до поставленої мети.

1. Економічною основою консолідованої фінансової звітності є концепція збереження капіталу, що й обумовлює її основне завдання відобразити реальний приріст капіталу власника, який не містить результатів операцій між групою підконтрольних підприємств, що розглядаються як єдина економічна одиниця. Визначення, що наводиться у П(С)БО та Законі України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, не повною мірою передає сутність даної обліково-економічної категорії. З урахуванням зарубіжної практики для його удосконалення необхідно розглядати як консолідовану групу не тільки материнське та дочірні підприємства, але й асоційовані підприємства та спільно контрольовані суб’єкти господарювання.

2. Консолідована фінансова звітність як інформаційний ресурс в забезпеченні управління материнського підприємства є системою додаткових показників, що характеризують внутрішнє середовище консолідованої групи та виконують функції об’єднання та доповнення. Функція об’єднання дозволяє відобразити групу як єдину економічну одиницю, а функція доповнення обумовлена тим, що консолідована фінансова звітність без первинної не може задовольнити всіх вимог користувачів: власників та менеджменту материнського підприємства, потенційних інвесторів. Це необхідно враховувати при розробці методики аналізу консолідованої фінансової звітності, що використовується при обґрунтуванні та прийнятті управлінських рішень.

3. Дослідження та узагальнення історичних умов становлення та розвитку консолідованої фінансової звітності в країнах Західної Європи свідчить про те, що кінцевим етапом стала уніфікація підходів до її складання. В умовах євроінтеграції України доцільно гармонізувати норми П(С)БО з домінуючим на даний час у МСФЗ підходом з точки зору економічної одиниці, а саме, відображати частку меншості в консолідованому балансі у складі власного капіталу, а в консолідованому звіті про фінансові результати як частину чистого прибутку. Об’єднання підприємств слід відображати в обліку за допомогою методу придбання без використання методу об'єднання часток.

4. Найбільш суттєві розбіжності між МСФЗ та П(С)БО з питань консолідації полягають у визначенні понять спільної діяльності, спільного підприємства, спільного контролю. Уточнене визначення спільного контролю та спільного підприємства на основі їх гармонізації з МСФЗ має бути внесене до П(С)БО 12 “Фінансові інвестиції”. Спільну діяльність без створення юридичної особи за договором простого товариства слід розглядати як окрему особу для цілей обліку та складання звітності.

5. Організація складання консолідованої фінансової звітності має передбачати підготовчий етап, під час якого відбувається визначення периметру консолідації та способу збирання інформації про внутрішньогрупові операції, впровадження єдиної облікової політики в групі. Наявність підготовчого етапу забезпечує можливість відображення консолідованої групи як єдиної економічної одиниці, що підвищує довіру користувачів до такої звітності.

6. На даний час відсутнє нормативне забезпечення визначення результатів внутрішньогрупових операцій. Для вирішення даної проблеми при консолідації доцільно застосувати розроблені в дисертаційній роботі форми внутрішньогрупової звітності дочірніх підприємств. Для накопичення та узагальнення інформації про внутрішньогрупові операції необхідно використовувати рахунок 8 класу “Собівартість внутрішньогрупової реалізації”. Для коригування внутрішньогрупових операцій та контролю збалансованості таких коригувань доцільно застосовувати розроблені матриці відповідності та робочі консолідаційні таблиці.

7. Метод участі в капіталі є не тільки методом обліку фінансових інвестицій, але й методом консолідації фінансової звітності. Для коригування результатів внутрішньогрупових операцій доцільним є використання коригуючих проведень типу Дт 70 “Доходи від реалізації” Кт 69 “Доходи майбутніх періодів” та Дт 39 “Витрати майбутніх періодів” Кт 90 “Собівартість реалізації”, що потребує внесення відповідних змін до чинної Інструкції про застосування Плану рахунків. При цьому необхідно впровадити запропоновану форму приміток до фінансової звітності асоційованих (спільних) підприємств.

8. У порівнянні з іншими можливими методами консолідації фінансова звітність учасників простого товариства, що складена за методом пропорційної консолідації, найбільше відповідає принципу обачності та найкраще передає економічну сутність та юридичну форму внесків до простого товариства. Для здійснення обліку спільної діяльності та забезпечення повного й достовірного відображення її результатів пропонується використовувати розроблені методичні рекомендації.

9. Особливістю аналізу консолідованої фінансової звітності є завдання інформаційно забезпечити прийняття тих управлінських рішень, на які істотно впливають фактичні та прогнозовані дані про фінансовий стан та результати діяльності не одного підприємства, а цілої групи взаємопов’язаних підприємств. Враховуючи, що консолідована фінансова звітність виконує тільки доповнюючу функцію, при аналізі доцільно використовувати не тільки дані консолідованої, але й первинної звітності. Комплексний аналіз консолідованої та первинної фінансової звітності підприємств групи дозволяє здійснити оцінку характеру дивідендної та трансфертної політики материнського підприємства в групі, оцінити ефективність діяльності залежних підприємств групи та результативність здійснених інвестицій, що дає можливість обґрунтувати управлінські рішення, які приймаються.

10. Особливістю прогнозування показників консолідованої фінансової звітності є неприйнятність простого повторення алгоритмів існуючих методів прогнозування звітності. Прогнозування показників консолідованої звітності можливе при використанні підходу, що базується на так званому висхідному прогнозуванні. Такий підхід дозволяє отримати прогнозовану звітність, що задовольняє вимогам користувачів при обґрунтуванні та прийнятті управлінських рішень.

11. В умовах використання сучасних інформаційних технологій важливим є удосконалення консолідації звітності на їх основі, що усуває труднощі, пов’язані з її практичним використанням, обумовлені тривалістю процесу підготовки. При створенні підприємством власного програмного продукту доцільно використовувати розроблені в дисертації форми внутрішньогрупової звітності, матриці відповідності та робочі консолідаційні таблиці.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

1. Онищенко В. Особливості організації бухгалтерського обліку спільної діяльності / В. Онищенко // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2005. – Вип. 210, т. 3. – С.643–652. (0,53 д.а.).

2. Онищенко В. Актуальні питання спільної діяльності в Україні / В. Онищенко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 5. – С. 39–43. (0,5 д.а.).

3. Онищенко В.П. Порівняльний аналіз концепцій консолідації фінансової звітності / В.П. Онищенко // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 8 (62). – С. 89-195. (0,43 д.а.).

4. Онищенко В.П. Методи бухгалтерського обліку об'єднань підприємств у зарубіжному досвіді / В.П. Онищенко // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. – № 7 (62). – С. 28-31. (0,43 д.а.).

5. Онищенко В. Можливості застосування зарубіжного досвіду для обліку спільної діяльності за договором простого товариства в Україні / В. Онищенко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 9. – С. 28–35. (0,7 д.а.).

6. Онищенко В. Актуальні питання застосування методу участі в капіталі згідно з П(С)БО 12 “Фінансові інвестиції” / В. Онищенко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 11. – С. 15–22. (0,65 д.а.).

7. Онищенко В. Особливості складання фінансової звітності учасників спільної діяльності / В. Онищенко // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. – № 1 (68). – С. 39–43. (0,43 д.а.).

8. Онищенко В. Концептуальні основи застосування методу участі в капіталі / В. Онищенко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – № 2. – С. 9–12. (0,28 д.а.).

9. Онищенко В. Розподіл внутрішньогрупового прибутку при консолідації фінансових звітів / В. Онищенко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – № 5. – С. 22–29. (0,73 д.а.).

10. Онищенко В. Актуальні питання консолідації фінансової звітності контролюючих учасників спільних підприємств / В. Онищенко // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія “Економіка”. – 2007. – № 93. – С. 29–32. (0,5 д.а.).

в інших виданнях:

11. Онищенко В. Удосконалення обліку та звітності ведення спільної діяльності / В. Онищенко // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті : збірник тез доповідей Третьої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених. Ч. 2. – Тернопіль : Економічна думка, 2006. – С. 569–571. (0,12 д.а.).

12. Онищенко В. Необхідність удосконалення класифікації спільної діяльності в національних стандартах бухгалтерського обліку / В. Онищенко // Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 35-річчю кафедри бухгалтерського обліку і аудиту. Ч. 1. – Полтава : РВЦ ПУСКУ, 2006. – С. 240–242. (0,11 д.а.).

  1. Онищенко В. Методологічні засади складання фінансової звітності об’єднань підприємств / В. Онищенко // Шевченківська весна: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. Ч. 2 / за заг. ред. проф. В. Д. Базилевича. – К. : Логос, 2006. – С. 244–246. (0,13 д.а.).

14. Онищенко В. Методологічні засади аналізу консолідованої фінансової звітності / В. Онищенко // Теорія і практика економічного аналізу: сучасний стан, актуальні проблеми та перспективи розвитку : збірник тез IV Міжнародної науково-практичної конференції. – Тернопіль : Економічна думка, 2006. – С. 139–140. (0,12 д.а.).

15. Онищенко В. Консолідована звітність як інформаційне забезпечення системи контролінгу / В. Онищенко // Проблеми економіки України : збірник наукових праць. – 2006. – Вип. 11. – С.69–71. (0,12 д.а.).

16. Онищенко В. Пропорційна консолідація як метод складання фінансової звітності учасників спільної діяльності без створення юридичної особи за договором простого товариства / В. Онищенко // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті : збірник тез доповідей Четвертої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених. Ч. 2. – Тернопіль : Економічна думка, 2007. – С. 550–553. (0,12 д.а.).

17. Онищенко В. Методологічні засади формування даних як джерела інформації при консолідації фінансових звітів / В. Онищенко // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи : збірник тез доповідей учасників V наукової конференції, присвяченої пам’яті д.е.н., проф., заслуженого діяча науки і техніки України О. С. Бородкіна. – К. : ІВЦ Держкомстату України, 2007. – С. 133–134. (0,13 д.а.).

18. Онищенко В. Підготовчий етап до складання консолідованої фінансової звітності / В. Онищенко // Шевченківська весна: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. Ч. 4. / за заг. ред. проф. В.Д. Базилевича. – К. : ВЦ “Принт-центр”, 2007. – С. 431–433. (0,13 д.а.).

19. Онищенко В. Підвищення якісних характеристик консолідованої фінансової звітності на основі використання сучасних інформаційних технологій / В. Онищенко // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю : Матеріали IV-ї Міжнародної науково-практичної конференції. – Черкаси : ЧДТУ, 2007. – С. 77–78. (0,12 д.а.).