Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історіографія, джерелознавство та методи історичного дослідження


22. Гузенков Сергій Григорович. Метричні книги як джерело з історичної демографії Південної України другої половини XIX - початку XX ст.: дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Запорізький національний ун-т. - Запоріжжя, 2005.



Анотація до роботи:

Гузенков С.Г. Метричні книги як джерело з історичної демографії Південної України другої половини ХІХ – початку ХХ ст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06 – Історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни. – Запорізький національний університет. – Запоріжжя, 2005.

Дисертацію присвячено джерелознавчому аналізу метричних книг як джерела з історичної демографії південного регіону України другої половини ХІХ – початку ХХ ст.

У роботі розкриті функції, які виконували метричні книги у суспільстві, проаналізовані зміни, що відбувалися у формулярі метричних книг, система контролю за їх веденням, порядок зберігання метрик. Встановлено порядок, за яким здійснювалися записи актів у частини «Про народжених», «Про одружених» та «Про померлих». Проведено текстологічний аналіз метричних записів і показані особливості фіксації антропонімічних даних, «звання», випадків хрещення і поховання представників неправославних християнських конфесій. На основі аналізу формалізованих даних метричних книг сільських парафій Катеринославської та Таврійської губерній встановлено вік укладення першого шлюбу, простежено вплив пори року на укладення шлюбу, визначені напрямки шлюбних міграцій, показані «сезонні хвилі» народжуваності та смертності, відновлена вікова структура смертності, порівняно рівень народжуваності та смертності. За матеріалами неформалізованих даних метричних книг Різдво-Богородицької церкви села Деревецького Маріупольського повіту Катеринославської губернії відновлена історія 35 сімей, що значилися не як мешканці дослідженого населеного пункту, однак постійно реєстрували акти у місцевій парафії, встановлено їх коло спілкування. Це дозволило уточнити дані про склад населення зазначеного пункту.