Несен Ольга Олександрівна. Межові психічні розлади в молодих осіб, які знаходяться в місцях позбавлення волі (діагностика, корекція, профілактика) : Дис... канд. наук: 14.01.16 - 2002.
Анотація до роботи:
Несен О.О. “Межові психічні розлади в молодих осіб, які знаходяться в місцях позбавлення волі (діагностика, корекція, профілактика)” Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 - психіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. Харків, 2002
У роботі проведено клініко-анамнестичне, клініко-психопатологічне, патопсихологічне вивчення межових психічних розладів у осіб молодого віку, які знаходяться в умовах закладів пенітенціарної системи. Встановлено специфіку чинників та умов формування особистості хворих засуджених, досліджені патопсихологічні особливості особистісно-мотиваційної сфери, рівня та спрямованості конфліктності. На основі отриманих даних розроблені методи діагностики, корекції та профілактики межових психічних розладів у правопорушників молодого віку, які знаходяться в місцях позбавлення волі. Одержані результати уточнюють напрямок та зміст психокорекційної, психогігієнічної та психопрофілактичної роботи серед засуджених молодого віку, які відбувають покарання в закладах пенітенціарної системи з урахуванням ступеня дезадаптації, характеру психічних порушень, особливостей особистості та рівня конфліктності.
1. У дисертації наведені теоретичне обґрунтування і нове вирішення наукової задачі діагностики, корекції і принципів профілактики межових психічних розладів у осіб молодого віку, які знаходяться в закладах пенітенціарної системи шляхом дослідження специфіки умов и факторів розвитку особистості, клініко-психопатологічних та патопсихологічних особливостей даних розладів у правопорушників.
2. При вивченні особливостей факторів та умов розвитку особистості правопорушників молодого віку з межовими психічними розладами виявлена сукупність масивних несприятливих впливів деструктивної сім’ї (56,6%), кримінального досвіду батьків (60,6%), відсутності постійної роботи (58,4%), зловживання батьками психоактивних речовин (57,8%).
3. Вивчення клініко-психопатологічної структури межових психічних розладів у засуджених молодого віку показало перевагу розладів особистості і поведінки, синдромів невротичного регістру, а також порушень внаслідок ушкодження головного мозку, які часто ускладнювалися зловживанням психоактивними речовинами.
4. Дослідження розладів особистості і поведінки у осіб молодого віку, які відбувають покарання в установах пенітенціарної системи, показало перевагу параноїдної, дисоціальної, емоційно-хитливої та істеричної форм даної патології. У частини засуджених (39,7%) розлади особистості і поведінки розвивалися внаслідок ушкодження та дисфункції головного мозку у вигляді посткоммоційного синдрому з вираженими емоціонально-афективними, вегетативними порушеннями і послабленням пам’яті та уваги.
5. В структурі невротичних розладів у засуджених молодого віку найчастіше виявлялися порушення тривожного ряду у вигляді генералізованого тривожного, а також змішаного тривожного і депресивного розладів; обсесивних порушень з перевагою нав'язливих думок і страхів у структурі невротичного синдрому; неврастенія.
6. У більшості ув'язнених молодого віку з межовими психічними розладами виявлена наявність порушень внаслідок вживання таких психоактивних речовин, як алкоголь, опіати і канабіоіди, що ускладнювало перебіг основних проявів межових психічних розладів.
7. При патопсихологічному вивченні осіб молодого віку, які знаходяться в закладах пенітенціарної системи, установлені індивідуально-типологічні характеристики особистості, визначені рівень і спрямованість конфліктності. Найвищий рівень емоційної напруги установлено у осіб з межовими психічними розладами, засуджених за вбивство.
8. Система корекції і психопрофілактики межових психічних станів у осіб молодого віку, які знаходяться в місцях позбавлення волі, повинна включати диференційовані методи медикаментозного лікування та комплекси психотерапевтичних заходів на основі установлених факторів формування зазначених розладів, а також клініко-психопатологічних і патопсихологічних особливостей.
Публікації автора:
1. Несен О.О. Выявление современных социально-психологических факторов риска развития делинквентных форм поведения //Медицина сьогодні і завтра. - № 2. - Харків, 2000. - С.58-59.
2. Несен О.О. Клинико-психопатологическая характеристика психических расстройств у молодых лиц, находящихся в местах лишения свободы // Медицина сьогодні і завтра. - № 2. - Харків, 2001. - С. 92-93.
3. Несен О.О. Психические изменения и расстройства у молодых женщин, находящихся в пенитенциарных условиях //Український вісник психоневрології.-Том 9, вип. 2 (27). - Харків, 2001. - С. 33-35.
4. Ахмедов Т.І., Вітенко І.С., Гавенко В.Л, Несен О.О. Гіпносугестивна психотерапія. - Харків, 2000. - 332 с. (Несен О.О. написані 2 розділи: теоретичні моделі гіпносугестії, юридичні та етичні аспекти гіпносугестії).
5. Гавенко В.Л., Кожина Г.М, Несен О.О. Актуальные задачи подростковой пенитенциарной психиатрии //Матеріали республіканської конференції дитячих психіатрів “Актуальні питання дитячої психіатрії в Україні». - Вип. 2. - Харків, 1999. - С. 66-69 (Особистий внесок Несен О.О. – набір матеріалу, аналіз результатів дослідження).
6. Несен О.О. Особенности психической адаптации лиц молодого возраста к условиям пенитенциарной системы //Матеріали пленуму науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України, присвяченого Року Здоров’я “Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології у світлі концепції розвитку охорони здоров’я населення України». - Тернопіль, 2001. - С.102-104.
7. Несен О.А. Психические изменения у правонарушителей молодого возраста //Матеріали конференції молодих вчених ХДМУ “Медицина третього тисячоліття”. – Харків, 2002. – С.165.