Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Давидюк Юрій Миколайович. Мінливість рДНК рослин та її використання в якості молекулярного маркера : Дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2006. — 127арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 107-125.



Анотація до роботи:

Давидюк Ю.М. Мінливість рДНК рослин та її використання в якості молекулярного маркера. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата бiологiчних наук за спеціальністю 03.00.04. – біохімія. – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці, 2006.

В дисертації вивчалась організація, характер мінливості та закономірності успадкування повторів рДНК при внутрішньовидовій гібридизації у представників виду Zea mays, родів Narcissus і Nicotiana. Виявлено помірну гетерогенність форм кукурудзи за довжиною МГС і за нуклеотидною послідовністю. Встановлено, що гібридні форми кукурудзи успадковують варiанти рДНК, характернi для обох батькiвських форм, і повтори рДНК виду Zea mays є стійкими до перебудов при гібридизації. Обгрунтовано можливість застосування рДНК як маркера для молекулярної паспортизації та ідентифікації ліній і гібридів кукурудзи.

У представників роду Narcissus виявлено значний поліморфізм повторів рДНК за довжиною та наявністю/відсутністю сайтів впізнавання використаних ендонуклеаз в МГС. Доведено придатність рДНК як молекулярного маркера для визначення предкових видів сучасних культурних сортів виду Narcissus x hybridus hort.

Знайдено, що для видів Nicotiana характерна внутрiшньовидова гомогенність повторiв рДНК за довжиною. Зроблено висновок про можливість ідентифікації видів тютюнів за наявністю, кількістю та локалізацією сайтів впізнавання окремих ендонуклеаз в МГС. Обгрунтовано придатність рДНК як маркера для якісного визначення ступеня спорідненості видів в роді Nicotiana і з’ясування питань систематики та філогенії в межах роду.

Встановлено нуклеотидну послідовність 5' ЗТС виду N. paniculata та доведено можливість використання порівняльного аналізу послідовностей 5' ЗТС для кількісної оцінки ступеня спорідненості видів тютюнів.

Особливості організації рДНК роблять її придатною для використання в якості молекулярного маркера при проведенні ідентифікації та молекулярної паспортизації видів і сортів, оцінки ступеня спорідненості культурних сортів і диких видів в родах Zea, Narcissus, Nicotiana, для з’ясування питань систематики та філогенії на рівні видів, секцій і підродів.

1. У виду Zea mays iснують два типи внутрішньогеномної гетерогенностi повторюваної одиниці рДНК: (1) гетерогеннiсть по довжинi та (2) гетерогеннiсть по послiдовностi. Гiбриди кукурудзи успадковують варiанти рДНК, характернi для обох батькiвських форм. Для рДНК гiбридних форм кукурудзи характерною є стійкість до перебудов при гібридизації.

2. Види та культурні сорти роду Narcissus можна розрізнити за специфічною сукупністю трьох характеристик рДНК: (1) кількістю варіантів повторів рДНК у геномі; (2) довжиною повторюваних одиниць рДНК; (3) наявністю та локалізацією в кодуючій області та МГС сайтів впізнавання певних ендонуклеаз рестрикції.

3. Види роду Nicotiana можна достовірно розрізнити за сукупністю двох характеристик рДНК: (1) за довжиною повторів; (2) за наявністю, кількістю та локалізацією сайтів впізнавання окремих ендонуклеаз рестрикції в МГС.

4. В межах 5' ЗТС Nicotiana paniculata, що має розмір 1710 пн, можна виділити три області з різною швидкістю молекулярної еволюції.

5. Нуклеотидні послідовності областей І і ІІІ 5' ЗТС N. paniculata з довжинами 184 пн та 560 пн відповідно є відносно еволюційно стабільними і демонструють високий рівень подібності до аналогічних ділянок 5' ЗТС N. sylvestris, N. tomentosiformis та N. tabacum, що може бути використано для кількісної оцінки ступеня спорідненості видів роду Nicotiana.

6. Область ІІ завдовжки 994 пн складається із 7 субповторів типу А двох підтипів А1 та А2; кількість субповторів обох підтипів та їх чергування відрізняються від кількості та чергування аналогічних субповторів у 5' ЗТС N. tomentosiformis, N. sylvestris та N. tabacum. Рівень подібності субповторів у межах підтипу знаходиться в інтервалі 85-99%, що значно перевищує рівень подібності між субповторами різних підтипів, який знаходиться в інтервалі 68-76%.

Публікації автора:

  1. Давидюк Ю.М., Волков Р.А. Організація генів рРНК у видів Nicotiana підроду Petunioides з різних географічних регіонів // Физиол. и биохим. культ. раст. – 2006. – Т. 38, № 1. – С. 26-33.

  2. Комарова Н.Є., Давидюк Ю.М., Волков Р.А. Клонування зовнішнього транскрибованого спейсера рибосомальної ДНК Nicotiana paniculata // Наук. вісн. Чернівецького ун-ту. – Вип. 297: Сер. Бiологiя. – Чернiвцi: “Рута”, 2006. – С. 110-116.

Дисертантом виконано 80% експериментальної частини роботи, проведено математичну обробку та аналіз отриманих даних і підготовлено матеріал до друку.

  1. Давидюк Ю.М., Волков Р.А. Організація рибосомальної ДНК та її застосування як молекулярно-генетичного маркера // Клін. та експер. патол. – 2005. – Т. 4, № 4. – С. 102-106.

  2. Давидюк Ю.М., Волков Р.А. Організація генiв рРНК у представникiв роду Narcissus // Наук. вiсн. Чернiвецького ун-ту. – Вип. 77: Сер. Бiологiя. – Чернiвцi: “Рута”, 2000. – С. 20-29.

  3. Borisjuk N.V., Davidjuk Y.M., Kostishin S.S., Miroshnichenco G.P., Velasco R., Hemleben V., Volkov R.A. Structural analysis of rDNA in the genus Nicotiana // Plant Mol. Biol. – 1997. – Vol. 35, № 3. – Р. 655-660.

Дисертант виконав експериментальну частину роботи по дослідженню рДНК трьох видів роду Nicotiana, провів математичну обробку, аналіз отриманих ним даних і склав рестриктні карти трьох зазначених видів.

  1. Давидюк Ю.М., Коваль В.С., Комарова Н.Є., Костишин С.С., Волков Р.А. Органiзацiя рДНК у родi Nicotiana // Деп. в УкрIНТЕI 25.12.1996, № 5.0345 – Уi 96.

Дисертант виконав експериментальну частину роботи по дослідженню рДНК трьох видів роду Nicotiana, провів математичну обробку та попередній аналіз даних і брав участь у підготовці матеріалу до друку.

  1. Давидюк Ю.М., Комарова Н.Є., Волков Р.А. Органiзацiя генiв рДНК представникiв роду Narcissus // Матеріали наук. конф. викл., спiвроб. та студ., присвяченої 120-рiччю заснування Чернівецького ун-ту. – Чернiвцi: Рута, 1995. – Т. 3. – С. 17.