Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


907. Ходирєва Алла Євгеніївна. Міський господарський комплекс: напрями реформування та ефективність функціонування: дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Ходирєва А.Є. Міський господарський комплекс: напрями реформування та ефективність функціонування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2004.

В дисертації досліджено процеси формування і функціонування організаційно-економічного механізму перспективного розвитку міського комплексу України, розроблено методи та напрями його вдосконалення в трансформаційній економіці.

В роботі поглиблено розуміння регіональної системи, визначено соціально-економічну сутність регіону з позицій територіальної організації, сутність соціально-економічних перетворень в регіональній системі в умовах радикальних змін, створено макромодель економічного розвитку міського комплексу, розроблено методологічні принципи оцінки ефективності його розвитку та запропоновано концептуальну модель перспективного розвитку міського комплексу регіону, поглиблено методологічні і науково-методичні основи оцінки ефективності житлово-комунального господарства міста, обґрунтовано напрями його реформування в сучасних умовах, розроблено шляхи удосконалення управління і рекомендації та пропозиції щодо вдосконалення інноваційно-інвестиційного забезпечення розвитку міського комплексу.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове розв’язання важливого науково-прикладного завдання щодо реформування міського господарського комплексу та вдосконалення організаційно-економічного механізму розвитку міського комплексу як основи підвищення ефективності його функціонування, що знайшло відображення у розробці нових методичних підходів до оцінки сучасного стану житлово-комунальної сфери міста, удосконаленні організаційно-економічного механізму інвестиційного забезпечення розвитку міського комплексу.

В роботі доведена необхідність дослідження міського комплексу як регіональної господарської системи, теоретико-методологічні основи реформування організаційно-економічного механізму міського комплексу знайшли практичне втілення в процесі удосконалення організаційно-економічного механізму інноваційно-інвестиційного забезпечення розвитку міського комплексу регіону та створенні концептуальної схеми перспективного розвитку господарського комплексу міста. Результати роботи дають підстави для таких висновків:

1. Регіон з позицій територіальної організації визначається як відтворювальна територіальна соціально-економічна система, що характеризується розвинутими внутрішніми зв’язками виробництва і обміну, певною спільністю укладу господарювання, природно-географічних умов, єдністю культури й історичного минулого народу. Регіональна соціально-економічна система є основною частиною єдиного народногосподарського комплексу, що відбиває загальні закономірності його розвитку та принципи функціонування, найважливіші фактори, що визначають цей розвиток, і являє собою сукупність соціального, економічного і природоресурсного потенціалу суспільства, розміщеного на території конкретної одиниці адміністративно-територіального устрою.

2. Вперше визначено сутність соціально-економічних перетворень в регіональній системі в умовах радикальних змін, під якими розуміються спеціально організовані та проведені дії з кардинальної зміни соціальних і економічних відносин у їх взаємозв’язку. Розкрито сутність сучасного організаційно-економічного механізму міського господарства через його складові на різних рівнях управління: державному, регіональному та місцевому.

3. Запропоновано схему оцінки соціально-економічного стану міського комплексу, яка базується на розрахунку інтегрального показника рівня фінансування соціально-економічної сфери міського комплексу.

4. Виявлено позитивні тенденції в розвитку житлово-комунального господарства міста, які полягають у продовженні процесу приватизації державного (муніципального) житлового фонду, що привів до створення приватних власників житлового фонду на території міського комплексу; розширенні ринку житлово-комунальних послуг на території міських утворень; збільшенні частки платежів населення міського комплексу в оплаті житлово-комунальних послуг при зниженні частки бюджетного дотування галузі та забезпеченні адресної захищеності незаможних сімей; реалізації системи адресного соціального захисту населення – програма житлових субсидій з оплати житлово-комунальних послуг; посиленні конкуренції в сфері обслуговування житлового фонду. До негативних тенденцій в сфері надання житлово-комунальних послуг віднесено: невисоку динаміку створення об’єднань власників житла; відсутність налагодженого механізму визначення реальної потреби у фінансових ресурсах для надання житлово-комунальних послуг; недосконалість системи надання адресної соціальної допомоги сім’ям для оплати житлово-комунальних послуг.

5. Доведено необхідність створення в міському господарстві спеціальних інститутів для фінансування міських комунальних програм. Обґрунтовано введення гнучкої системи ціноутворення на послуги житлово-комунального комплексу, посилення контролю за фінансовою діяльністю міських житлово-комунальних підприємств з метою фінансового оздоровлення цієї сфери. Запропоновано методичний підхід до розподілу податкових доходів по рівнях бюджетної системи на основі поєднання двох способів поділу податкових доходів. Обґрунтовано механізм бюджетного дотування міського житлово-комунального господарства, що дозволяє без зміни податкових ставок оптимізувати функціонування податкової системи.

6. Модель системи управління міським житлово-комунальним господарством, яка побудована на основі ретроспективного аналізу його стану, дозволяє ліквідувати монополію в сфері надання послуг по обслуговуванню житлового фонду шляхом підбору підрядних організацій на конкурсній основі.

7. Схема програми розвитку міського господарства спрямована на підвищення ролі органів місцевого самоврядування, посилення самостійності і відповідальності суб’єктів різних форм власності, що мають правові й фінансові можливості не тільки для здійснення поточної експлуатаційної діяльності, але й для розвитку об’єктів житлово-комунального призначення, реалізується системно на глобальному, регіональному, локальному та місцевому рівнях. Обґрунтовано доцільність використання інноваційно-ефектного паспорту міського господарства для підприємств міського господарського комплексу або будь-якої соціально-економічної системи міста.

8. Організаційно-економічний механізм програмно-цільової організації інвестиційного процесу в міському господарстві, розроблений на основі побудови принципової схеми розробки і реалізації інвестиційної політики в міському господарстві по напрямах інвестування, включає в себе процеси пошуку інвестиційних ресурсів, залучення їх до міського господарського комплексу, перетворення ресурсів на інвестиції, їх використання та отримання конкретного результату. Створено концептуальну схему розробки і реалізації інвестиційної політики в міському господарстві, яка включає механізм поліпшення управлінської системи в міському комплексі через удосконалення взаємовідносин між рівнями системи органів управління міським комплексом.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Ходирєва А.Є., Строкань Т.М. Аспекти економічного регулювання зовнішньоекономічної діяльності підприємств житлово-комунальної сфери України // Вісник Тернопільської академії народного господарства: У 5 ч. – 2000. – Ч. 5. – № 15. – С. 307-310. Особистий внесок: визначено шляхи виходу українських комунальних підприємств на зовнішні та міжнародні ринки.

  2. Ходирєва А.Є. Вплив розвитку зовнішньоекономічних зв’язків на регулювання регіонального розвитку // Зб. наук. пр. Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧІТІ. – 2001. – №2. – С. 72-78.

  3. Ходирєва А.Є. Проблеми становлення міського господарства України // Зб. наук. праць „Фінансова політика та інвестиції”. Серія „Зайнятість, праця та соціальна інфраструктура”. – Луцьк: Волинська обласна організація СЕУ. – 2002. – Вип. VІІІ, №3.– С. 148-156.

  4. Ходирєва А.Є. Методологічні основи реформування міського комплексу в умовах трансформаційної економіки // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2002. – Вип. 6. – С. 185-190.

  5. Ходирєва А.Є. Особливості формування нової інституційної основи функціонування суспільного сектора // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2003. – Вип. 9. – С. 224-227.

  6. Ходирєва А.Є., Строкань Т.М. Проблеми інвестування інновацій у житлово-комунальному господарстві // Зб. наук. пр. Міжрегіональної академії управління персоналом „Інноваційний менеджмент: проблеми формування в умовах перехідної економіки”. – Київ: МАУП. – 2002. – Вип. 3. – С. 220–222. Особистий внесок: визначено способи фінансування житлово-комунальної сфери та джерела фінансування інноваційної діяльності.

Статті в інших виданнях

7. Ходирєва А.Є. Вплив змін інвестиційного клімату в Україні на обсяги прямих іноземних інвестицій // Зб. наук. пр. Міжнародного симпозіуму „Наука и предпринимательство”. – Черкаси: ЧІТІ. – 2001. – С. 192-196.

8. Ходырева А.Е. Особенности функционирования рынка жилищно-коммунальных услуг в условиях конкуренции // Problemy economicznej efectywnoci gospodarowania w procesach transformacji polskiej gospodarki. – Katowice. – 2002. – Cz II. – С. 75-82.

Тези

9. Ходирєва А.Є., Мазур В.С. Оплата праці в умовах ринкової економіки: сутність, функції і принципи // Мат. наук.-практ. конф. „Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧІТІ, 2000. – С. 119-121. Особистий внесок: сформульовано умови становлення нової системи оплати праці в сучасних умовах господарювання підприємств.

10. Ходирєва А.Є., Строкань Т.М. Концептуальні проблеми і напрямки демонополізації і децентралізації в житлово-комунальній сфері // Мат. ІІ Всеукр. конф. „Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧІТІ, 2001. – С. 103-104. Особистий внесок: сформульовано перевагу приватної монополії над муніципальною в сфері надання житлово-комунальних послуг населенню.

11. Ходирєва А.Є., Строкань Т.М. Екологічний менеджмент водних об’єктів // Тези доп. І Міжн. наук. конф. „Раціональне використання природних ресурсів. Проблеми екології, енергозбереження, економіки, освіти та інформації в умовах ринкових відносин”. – Черкаси: ЧІТІ, 2001. – С. 87-90. Особистий внесок: обґрунтовано доцільність створення більш ефективної системи управління водокористуванням.

12. Ходирєва А.Є., Строкань Т.М. Факторний аналіз розвитку територіальної організації житлово-комунального господарства регіонів України // Мат. першої всеукр. наук.-практ. конф. „Україна наукова’ 2001”. Економічні науки. – В 15 т. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – Т. 14 – С. 30-31. Особистий внесок: сформульовано концептуальні напрямки факторного аналізу територіальної організації житлово-комунального господарства регіонів України.

13. Ходирєва А.Є., Качала Т.М. Вплив поліпшення комунального обслуговування на створення позитивного інвестиційного середовища // Мат. науч.-практ. конф. „Пути ускорения финансово-экономического развития региона”. – Симферополь: Крымская академия природоохранного и курортного строительства, 2002. – С. 68-70. – Особистий внесок: визначено роль комунальних послуг як чинника, що суттєво впливає на інвестиційний потенціал громади.

14. Ходирєва А.Є., Шморгун І.М. Особливості організації інноваційної діяльності в міському комплексі в сучасних умовах // Мат. ІІІ Міжн. наук.-практ. конф. „Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 73-74. Особистий внесок: сформульовано принципи та умови активізації інноваційних процесів в міських комплексах України.

15. Ходирєва А.Є., Джулай Т.М. Особливості проведення реформи міського житлово-комунального господарства України // Мат. ІV Міжн. наук.-практ. конф. „Теорія і практика сучасної економіки”. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 160-161. Особистий внесок: сформульовано причини уповільненого розвитку приватного сектора в міському житлово-комунальному господарстві.

16. Ходирєва А.Є., Качала Т.М., Джулай Т.М. Реалізація системного підходу при здійсненні моніторингу житлово-комунального господарства міста // Тези доповідей ІІ Міжн. наук. конф. „Раціональне використання природних ресурсів. Проблеми екологічної політики та освіти. Розробка сучасних технологій і методів управління в період переходу держави до сталого розвитку”. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 68–69. Особистий внесок: розкрито сутність соціально-економічного моніторингу міста.

17. Ходирєва А.Є., Джулай Т.М. Особливості фінансово-бюджетного забезпечення реформування міського комплексу // Мат. традиц. (четвертої) міжн. наук. конф. студентів і молодих вчених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Донецьк: ДНУ, 2003. – С. 291-292. Особистий внесок: вказано основні положення, що визначають формування фінансово-економічної бази реформування міського житлово-комунального господарства.