Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Письменний Віталій Валерійович. Місцеве оподаткування в умовах демократичних перетворень : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Письменний В. В. Місцеве оподаткування в умовах демократичних перетворень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2007.

У дисертації обґрунтовано науково-теоретичні підходи і запропоновано практичні заходи щодо вдосконалення місцевого оподаткування у контексті реформування механізму фінансового забезпечення місцевого самоврядування в Україні.

Досліджено теоретичні та нормативно-правові аспекти місцевого оподаткування. Розкрито економічну сутність місцевих податків і зборів, показано їх вплив на фінансове забезпечення місцевого самоврядування. Розглянуто практику функціонування місцевого оподаткування в Україні. Оцінено ефективність роботи податкового апарату держави під час адміністрування місцевих податків і зборів. Визначено напрями вдосконалення функціональних механізмів місцевого оподаткування. Проаналізовано структуру та динаміку надходжень місцевих податків і зборів, а також систематизовано критерії оцінювання ефективності їх справляння. Виявлено можливості адаптації зарубіжного досвіду місцевого оподаткування до вітчизняної практики. Вироблено стратегічні підходи до реформування інституту місцевих податків і зборів в Україні. Обґрунтовано алгоритм самооподаткування мешканців територіальних громад. Розроблено економіко-математичну модель прогнозування фінансових результатів впровадження податку на нерухомість фізичних осіб.

У дисертації досліджено теоретичні, нормативно-правові й організаційні аспекти місцевого оподаткування. Це дало змогу виявити найактуальніші проблеми організації адміністрування та механізму справляння місцевих податків і зборів, обґрунтувати нові концептуальні підходи та розробити практичні заходи щодо розв’язання згаданих проблем в умовах утвердження демократичних принципів суспільного життя.

Науково-теоретичні та практичні висновки дисертації полягають у наступному:

  1. У результаті дослідження концептуальних основ місцевого оподаткування з’ясовано, що його становлення пов’язане з посиленням ролі інститутів публічної влади та громадянського суспільства в економічному житті країни. Зокрема, органи державної влади як під тиском демократичних перетворень, так і з огляду на доцільність вирішення питань у межах власної компетенції органів місцевого самоврядування почали передавати останнім повноваження щодо впровадження та визначення механізму справляння місцевих податків і зборів, введення пільгових податкових ставок, звільнення від оподаткування, надання відстрочення зі сплати. Це обумовило необхідність їх фінансового забезпечення та виникнення підсистеми місцевого оподаткування як невід’ємного елементу системи оподаткування держави.

  2. Встановлено, що місцеві податки і збори в країнах із демократичним орієнтирами розвитку повинні виконувати роль не стільки примусово відчужених грошових коштів юридичних та фізичних осіб, скільки еквівалентних платежів за надані суспільні послуги на місцевому рівні. Тому вони можуть мати цільове призначення, бути впровадженими на відшкодування витрат територіальних громад, введеними як плата за надання прав або видачу дозволів. Таке визначення місцевих податків і зборів адекватне нормам бюджетно-податкового законодавства та траєкторії розвитку тих демократичних перетворень, які відбуваються в нашій державі.

  3. На основі систематизованих критеріальних вимог до побудови підсистеми місцевого оподаткування визначено, що: а) мета справляння місцевих податків і зборів – забезпечувати достатні надходження для виконання повноважень у межах власної компетенції органів місцевого самоврядування; б) їх адміністрування має бути недорогим, а отримані грошові кошти – перевищувати витрати податкового апарату держави; в) згадані платежі покликані бути несхильними до циклічних коливань, а їх надходження – зростати відповідно до збільшення бюджетних видатків; г) платники місцевих податків і зборів мають бути споживачами суспільних послуг, тобто тими, хто отримує певну користь на місцевому рівні. Дані критерії поглиблюють теоретичні положення місцевого оподаткування та визначають роль місцевих податків і зборів у фінансовому забезпеченні місцевого самоврядування.

  4. Результати дослідження свідчать, що місцеві податки та збори відіграють двояку роль – джерела доходів місцевих бюджетів і регулятора суспільних відносин у реґіонах. При цьому сьогодні не можна зробити однозначного висновку про загальносвітову тенденцію розвитку місцевого оподаткування. Так, в одних країнах оподатковують об’єкти нерухомості житлового та нежитлового фондів, а в інших – на місцевому рівні поширені податки з доходів, обороту та продажу. Справляння того чи іншого платежу залежить від здатності податкових органів їх адмініструвати, історичних традицій місцевого оподаткування, обсягу суспільних послуг, що фінансують муніципалітети. Встановлено, що побудова інституту місцевих податків і зборів має бути не одноваріантною, а відкривати можливості для поєднання різноманітних форм та методів функціональних механізмів місцевого оподаткування залежно від найприйнятніших принципів економічної ефективності, соціальної справедливості, адміністративної простоти, стабільності та гнучкості.

  5. Підкреслено, що нестабільність нормативно-правового поля в сфері місцевого оподаткування ускладнює органам місцевого самоврядування спроможність виконувати конституційно закріплені функції, призводить до побудови нетранспарентних комбінацій мінімізації податкових зобов’язань, сприяє економічним злочинам і корупційним діям працівників податкових органів. Враховуючи це, доведено необхідність прийняття Закону “Про місцеве оподаткування в Україні”, що дасть змогу врегулювати спірні питання, пов’язані з розширенням бази оподаткування місцевих податків і зборів, встановленням арґументованих податкових ставок, удосконаленням принципів надання податкових пільг. Такий нормативно-правовий документ має забезпечити комплексний підхід до регулювання податкових відносин на місцевому рівні й усунути суперечність бюджетно-податкового законодавства.

  6. Дослідження показало, що протягом останнього десятиріччя податкова служба як організаційна основа адміністрування місцевих податків і зборів зазнала істотних змін. Однак різноманіття організаційних структур та їх спеціалізація за видами платежів призводять до збереження великої частки управлінського персоналу, закріплення платників податків за конкретними податковими інспекторами, відсутності підрозділів, відповідальних за інформування населення про зміни в законодавстві. Для усунення цих недоліків запропоновано оптимізувати внутрішню побудову податкових органів і сформувати чітку взаємодію їх підвідомчих підрозділів за рахунок створення трирівневої структури управління, яка об’єднуватиме стратегічний (методологічне супроводження процесу адміністрування місцевих податків і зборів), тактичний (відповідатиме за поточне планування, організацію та контроль за впровадженням методології і виконавчим рівнем податкової служби) та виконавчий рівні (справляння місцевих податків і зборів). Це сприятиме зменшенню витрат на утримання податкового апарату держави та потребуватиме зміни технологічних процесів його функціонування.

  1. За результатами дослідження визначено напрями вдосконалення організації адміністрування місцевих податків і зборів, які полягають у централізації процесу опрацювання податкової звітності (сприятиме оперативному виконанню простих, часто повторюваних операцій при зменшенні витрат на їх реалізацію), наданні інформаційно-консультативних послуг платникам податків (дасть змогу отримувати інформацію через електронну пошту, проводити методичні семінари та брифінги з питань застосування норм бюджетно-податкового законодавства), впровадженні автоматизованого формування плану податкових перевірок (сприятиме координуванню роботи структурних підрозділів податкових органів, а також використанню доступу до баз даних фінансових і контролюючих органів). Це має позитивно вплинути на функціонування державного податкового менеджменту, гармонізацію відносин між податковою службою й усіма інститутами громадянського суспільства.

  2. Узагальнено комплекс заходів щодо усунення прогалин у механізмі місцевого оподаткування: а) диференціація граничного розміру ставки ринкового збору залежно від продукції, що реалізують на ринках, конструкції їх приміщень і виду населеного пункту; б) узгодження порядку сплати комунального податку з місцем надання суспільних послуг; в) урегулювання механізму справляння збору за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг під час надання відповідного дозволу і без обмеження терміну його дії; г) передбачення розподілу об’єктів оподаткування податку з реклами залежно від виробництва, розповсюдження та розміщення реклами; д) автоматизація механізму справляння збору за припаркування автотранспорту шляхом уведення спеціальних пристроїв для паркування транспортних засобів; е) застосування підвищувальних коефіцієнтів до граничного розміру ставки курортного збору залежно від природно-кліматичних умов реґіонів; є) підвищення граничного розміру ставки збору за видачу ордера на квартиру, пов’язуючи його з ринковою вартістю нерухомості; ж) визначення бази оподаткування збору за право використання місцевої символіки, враховуючи дохід, отриманий від продажу виробленої продукції, за вирахуванням суми ПДВ. Це дасть змогу підвищити фіскальну роль місцевих податків і зборів у фінансовому забезпеченні місцевого самоврядування.

  3. Встановлено, що поширення в Україні практики самооподаткування мешканців територіальних громад є об’єктивною необхідністю, зумовленою неспроможністю податкових органів мобілізувати достатній обсяг надходжень для фінансування заходів із благоустрою населених пунктів, розвитку комунального господарства та побутової сфери. Обґрунтовано, що впровадження платежів із самооподаткування за умови посилення контролю з боку органів місцевого самоврядування сприятиме залученню додаткових коштів на благоустрій територій і соціально-культурний розвиток населених пунктів. Досягти цього можна шляхом побудови нормативно-правового поля, здійснення матеріально-технічного і кадрового забезпечення, відповідної роботи з громадськістю.

  4. Доведено, що впровадження в Україні податку на нерухомість фізичних осіб регулюватиме інститут приватної власності, сприятиме детінізації майнових відносин, стане механізмом забезпечення місцевих бюджетів достатніми фінансовими ресурсами для виконання функцій і завдань органів місцевого самоврядування. Для цього у нормативно-правове поле нашої держави необхідно внести зміни, які зводяться до: а) звільнення від оподаткування власників об’єктів нерухомості, якщо різниця між їхніми доходами та податковими зобов’язаннями зі сплати податку не перевищує прожиткового мінімуму; б) введення системи податкових пільг у вигляді вирахування сум за іпотечними кредитами з бази оподаткування даного платежу; в) поліпшення процесу ведення реєстру об’єктів нерухомості житлового фонду, встановивши, що за неможливості визначення власника об’єкта відповідальним за сплату податку має бути його користувач або орендар; г) спрямування фінансових ресурсів від оподаткування нерухомого майна фізичних осіб на благоустрій населених пунктів; д) встановлення перехідного періоду та проведення експерименту зі впровадження даного платежу в окремих реґіонах. Ці пропозиції дадуть змогу розв’язати організаційні проблеми, що можуть виникнути при побудові підсистеми майнового оподаткування в Україні.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Письменний В. В. Оподаткування нерухомого майна: зарубіжний практицизм, українські перспективи // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. – 2004. – № 17. – С. 96–100 (0,5 д. а.).

  2. Письменний В. В. Локальні податки і збори як економічна основа наповнення місцевих бюджетів // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2005. – № 1. – С. 70–80 (0,6 д. а.).

  3. Письменний В. В. Податкова культура в умовах демократизації суспільства // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. – 2005. – № 10. – С. 231–239 (0,4 д. а.).

  4. Письменний В. В. Податкові органи держави в системі управління оподаткуванням // Світ фінансів. – 2005. – № 3–4. – С. 75–86 (0,7 д. а.).

  5. Письменний В. В. Оцінка ефективності справляння місцевих податків і зборів // Наукові записки: Зб. наук. праць. – 2006. – № 15. – C. 127–129 (0,4 д. а.).

  6. Письменний В. В. Інституційні зміни системи розмежування повноважень в сфері місцевого оподаткування // Вісник Львівської державної фінансової академії. – 2006. – № 10. – С. 49–56 (0,5 д. а.).

  7. Письменний В. В. Місцеві податки і збори у формуванні доходів бюджетів Тернопільської області // Наука молода: Зб. наук. праць. – 2006. – № 6. – С. 109–113 (0,5 д. а.).

  8. Письменний В. В. Місцеві податки та збори в проекті Податкового кодексу України // Галицький економічний вісник. – 2007. – № 3. – С. 120–127 (0,6 д. а.).

Статті у наукових журналах:

  1. Мартинюк В. П., Письменний В. В. Праґматизм оподаткування доходів фізичних осіб // Наука молода: Зб. наук. праць. – 2005. – № 3. – С. 83–89 (0,5 д. а., у т. ч. авторський внесок – 0,2 д. а.). Дисертантом проаналізовано вплив зниження рівня податкового навантаження та розширення бази оподаткування податку з доходів фізичних осіб на бюджетні надходження.

Тези доповідей:

  1. Письменний В. В. Удосконалення процесу адміністрування податків // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: І Всеукр. наук.-практ. конференція молодих вчених. Тернопіль, 26–27 лютого 2004 р. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 351–358 (0,3 д. а.).

  2. Письменний В. В. Актуальні проблеми формування фінансової бази місцевого самоврядування // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: ІІ Міжнар. наук.-практ. конференція молодих вчених. Тернопіль, 24–25 лютого 2005 р. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – Ч. 2. – С. 155–158 (0,2 д. а.).

  3. Письменний В. В. Податкова конкуренція на місцевому рівні // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки реґіонів у перехідний період: ІІІ Міжнар. наук.-практ. конференція. Хмельницький, 12 травня 2005 р. – Чернівці: Букрек, 2005. – Ч. 1. – С. 297–300 (0,2 д. а.).

  4. Письменний В. В. Концептуалізація податкового адміністрування // Оподаткування у промисловому реґіоні: теорія, практика та перспективи розвитку: V Міжреґіон. наук.-практ. конференція. Донецьк, 18 листопада 2005 р. – Донецьк:
    ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2005. – С. 63–65 (0,2 д. а.).

  5. Письменний В. В. Теорія інституціоналізму та формування інституту місцевих податків і зборів у демократичній державі // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: ІV Міжнар. наук.-практ. конференція молодих вчених. Тернопіль, 23–24 лютого 2006 р. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. – Ч. 2. – С. 426–428 (0,2 д. а.).

  6. Письменний В. В. Клієнтоорієнтована модель взаємодії податкових органів і платників податків // Роль інноваційних моделей розвитку у підвищенні конкурентноздатності товарів та послуг: VIII Всеукр. наук.-практ. конференція студентів і молодих вчених. Донецьк, 5 квітня 2006 р. – Донецьк: ТОВ “ДЕГІ”, 2006. – Ч. 1. – С. 134–136 (0,1 д. а.).

  7. Письменний В. В. Реформування комунального сектору економіки
    України // Місцеве самоврядування та самоорганізація населення в м. Києві: стан, проблеми та ризики розвитку: Всеукр. наук.-практ. конференція. Київ, 15 березня 2006 р. – К., 2006. – С. 149–151 (0,1 д. а.).

  8. Письменний В. В. Обґрунтування соціальної підфункції податків // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: IV Міжнар. наук.-теорет. конференція студентів, аспірантів та молодих вчених. Тернопіль, 30 березня 2006 р. – Тернопіль, 2006. – Ч. 2. – С. 122–124 (0,1 д. а.).

  9. Письменний В. В. Перспективи запровадження в Україні податку на нерухоме майно (нерухомість) // Проблеми фінансової теорії та практики в постстабілізаційний період: Наук. конференція проф.-викл. складу. Тернопіль, 13 квітня
    2006 р. – Тернопіль: ТНЕУ, 2006. – С. 100–102 (0,2 д. а.).

  10. Письменный В. В. Теоретические подходы к определению сущности механизма местного налогообложения // Інтеграційні процеси та розвиток фінансової системи України: Всеукр. наук.-практ. конференція. Харків, 29–30 листопада 2006 р. – Х.: ФОП Лібуркіна Л. М., 2006. – С. 40–42 (0,1 д. а.).

  11. Письменний В. В. Напрямки реформування місцевого оподаткування в Україні // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: ІV Міжнар. наук.-практ. конференція молодих вчених. Тернопіль, 22–23 лютого 2007 р. – Тернопіль: Економічна думка,
    2007. – Ч. 2. – С. 233–235 (0,1 д. а.).

  12. Письменний В. В. Проблематика механізму справляння збору за припаркування автотранспорту в Україні // Методологічні проблеми фінансової теорії та практики в постстабілізаційний період: Наук. конференція проф.-викл. складу. Тернопіль, 18 квітня 2007 р. – Тернопіль: ТНЕУ, 2007. – С. 139–141 (0,2 д. а.).