Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Теорія політики, історія та методологія політичної науки


Ларченко Марина Леонідівна. Міжетнічний конфлікт як соціально-політичне явище: теоретичний аналіз : Дис... канд. наук: 23.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Ларченко М.Л. Міжетнічний конфлікт як соціально-політичне явище: теоретичний аналіз. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.01 – Теорія та історія політичної науки. – Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2008.

Дисертація є комплексним дослідженням феномену міжетнічного конфлікту як складової сучасних політичних процесів, особливостей його конституювання, функціонування та розвитку в рамках багатонародної країни. В роботі обґрунтовано теоретико-методологічні засади етноконфліктологічних позицій сучасних дослідників, виявлено джерельні етноісторичні та соціально-політичні фактори його виникнення і конституювання.

Виділено нові підходи до типологізації різновидів сьогочасних етноконфліктів (зокрема, їх поділ за горизонтальним та вертикальним критеріями). Суттєва увага приділяється аналізу конфліктогенних чинників, що впливають на політичну стабільність та всекраїнову безпеку. Розглянуто основні форми політичної участі народу-етносу в процесі реалізації його різноманітних потреб та інтересів. Доведено залежність між рівнем забезпечення усім меншинським народам-етносам широкої політичної участі та зниженням конфліктогенного потенціалу кожного, окремо взятого народу-етносу. Проаналізовано еволюцію сучасного українського етносоціополітичного законодавства щодо забезпечення прав етнічних і національних меншин, що є однією з умов запобігання конфліктів.

У висновках підбито підсумки наукового дослідження відповідно до поставлених у дисертації мети та завдань. Основні з них є наступними:

1. За умов сучасних трансформаційних процесів у межах поліетнічного суспільства особливого значення набуває вивчення і моніторинг міжетнічних конфліктів, що впливають на рівень політичної стабільності і всеохоплюючої безпеки країни. Їх наявність (або відсутність), врешті-решт, і визначають характер відносин між суб'єктами етнополітичного життя та впливають на поведінку останніх. Міжетнічний конфлікт у рамках багатонародної країни виступає як різновид певно довготривалого політичного процесу. З точки зору політолого-етнологічної, його можна визначити як різновид соціального конфлікту, ситуацію зіткнення протилежних потреб та інтересів (і викликаних ними дій) двох і більше народів-етносів, зумовлені стадіями соціоцивілізаційної зрілості – особливо меншинських народів-етносів, мірою їх “вплетення” в етнополітичну структуру багатонародного суспільства, об’єктивним їх внеском в етносоціокультурний прогрес усієї країни, георегіональною специфікою їх розміщення. Обґрунтовуючи теоретико-методологічні засади сучасних етноконфліктологічних досліджень приходимо до висновку, що регулювання міжетнічних взаємин та гармонізація стосунків між суб’єктами етнополітики має бути покладено на етнополітичний менеджмент – як комплекс заходів з управління усіма різновидами етноконфлікту. У процесі теоретичного прояснення причин виникнення та подальшого розвитку міжетнічних конфліктів були виявлені джерельні чинники його започаткування, конституювання й „згасання”.

2. На даний момент найбільш апробованими виявились наступні позиції: соціально-економічна, політико-правова та етнокультурна облаштованість/ необлаштованість народів-етносів взагалі та, зокрема, етнонаціональних меншин; ефективна/неефективна державна етнополітика в окремих регіонах багатонародної країни. Остання вважається суттєвим суб’єктивним фактором виникнення різносенсових етноконфліктів.

3. В ході дисертаційного дослідження були розроблені нові підходи до класифікації міжетнічного конфлікту за горизонтальним („з приводу чого виник конфлікт?”) та вертикальним („хто є етносуб’єктами конфліктної взаємодії?”) критеріями.

4. Повністю та об’єктивно в усьому урівняти, а тим більше „нівелювати” народи-етноси нікому і ніде ще не вдалося, бо ж усі вони є різноієрархічними і знаходяться на різних стадіях соціоцивілізаційної зрілості, що, в кінцевому підсумку, і зумовлює характер та рівень гостроти висунутих ними до політичного керівництва багатонародної країни відповідних вимог. Здатність/несхильність конфліктувати з іншими народами-етносами та народонаселеннями проявляється в конкретних формах політичної участі, а саме: соціумо- і державотворення, партієтворення, елітотворення, ідеєтворення та творення всекраїнової політичної нації. Останнє і є першочерговим завданням державної етнополітики. Якщо певний народ-етнос є повноправним суб’єктом усіх згаданих форм політичної участі, – у нього немає об’єктивних потреб ініціювати етноконфлікти або ж втягуватись в контексти вже „діючих”. Отже, найглибинніша об’єктивна зумовленість міжетнічних конфліктів – прагнення народів-етносів подолати чийсь спротив у проходженні ними стадій політичної соціалізації.

5. Більшість етнополітичних конфліктів, що відбувались (або перебувають у „замороженому стані”) на пострадянському просторі зумовлені ресурсними чинниками, що відображають прагнення етноспільнот зайняти (або відновити) статусні позиції в багатонародному суспільстві. Обрання силової моделі конфліктної взаємодії може призвести до їх подальшої ескалації. Невирішені остаточно, міжетнічні конфлікти справляють деструктивний вплив на сучасний геополітичний простір.

6. Адекватними рамками для продовження спільно-сумісного існування народів-етносів має стати ефективна територіальна практика поділу гілок політичної влади, розподілу повноважень етнополітичних інститутів та специфічних функцій управління. Етнічними, як і іншими різновидами соціополітичного конфлікту, успішно управляти в рамках унітаризму досить складно. Такий різновид територіального державного устрою не завжди відповідає бажанням і свідомості співвітчизняних народів-етносів, які прагнуть до утвердження власного суверенітету. А тому доходимо висновку: державна етнополітична автономія як асиметрична дилема етноконфліктогенності – суто внутрішній феномен етносоціального життя у багатонародній країні.

7. Проаналізувавши політико-правові засади та гарантії захисту прав і свобод етнічних груп робимо висновок, що правове поле української держави гарантує широкий вибір форм політичної участі для всіх суб’єктів етнополітики. Однак залишаються невирішеними такі питання, як визначення політико-юридичного статусу та специфічних прав корінних народів, а також впровадження національнокультурної автономії як основної форми для збереження і розвитку етнокультурної самобутності народів-етносів.

8. Оптимальним варіантом гармонізації міжетнічних взаємин та дій етнополітичних інституцій є формування сучасної моделі всекраїнової політичної/етнополітичної нації. Теоретико-ідеальним стрижнем цього процесу може стати феномен кореляції національної ідеї титульної нації та етноесенціальних ідей меншинських народів-співвітчизників. У лоні даного феномену можна узгодити потреби й інтереси різних етноісторичних спільнот між собою.

Отже, багатонародна країна фактично виступає як своєрідна „лабораторія” апробації сучасної політолого-етнологічної теорії взагалі та, зокрема, міжетноконфліктологічних проблем, ідей, концепцій, гіпотез тощо. А, отже, ідейно-теоретичні синтези, що випливають із аналізу міжетноконфліктної „практики” першопочаткового етапу української незалежності, мають увійти до наукового арсеналу Концепції державної етнополітики завтрашньої багатонародної України.

Основні положення і висновки дослідження викладено у таких публікаціях авторки:

1. Ларченко М.Л. Національна ідея як складова ціннісних орієнтацій молоді /М.Л.Ларченко // Формування національних, загальнолюдських ціннісних орієнтацій студентської молоді: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (11-12 грудня 2002 р., м.Київ). – Київ: Вид-во Київ. нац. торг.-екон. у-ту, 2002. – С.196-198.

2. Ларченко М.Л. Ефективна соціальна політика – гарант запобігання етнополітичних конфліктів /М.Л.Ларченко // Дослідження світової політики: Зб. наук. праць. Вип. 25. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2003. – С.100-107.

3. Ларченко М.Л. Етнополітичні конфлікти. Ставка на виважені стратегії /М.Л.Ларченко // Віче. – 2003. – № 7. – С.58-61.

4. Ларченко М.Л. Ігнорування інтересів кримськотатарського народу було б нераціональною стратегією держави /М.Л.Ларченко // Віче. – 2003. – № 9. – С.73-76.

5. Ларченко М.Л. Роль соціально-психологічних факторів у розгортанні етнополітичного конфлікту / М.Л.Ларченко // Творчість врятує світ: Матеріали 7-ї Міжнародної наук.-практ. конф. (22-23 травня 2003 р., м. Київ). – К.: ІВЦ „Видавництво „Політехніка”, 2003. – С.369-371.

6. Ларченко М.Л. Правове регулювання етнополітичних відносин – основна передумова запобігання ескалації політичних конфліктів /М.Л.Ларченко // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта’2004 р.” (10-25 лютого 2004 р.). Том 1. Політологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.5-7.

7. Ларченко М.Л. Національні меншини. Правові запобіжники дискримінації / М.Л.Ларченко // Віче. – 2004. – № 4. – С.11-14.

8. Ларченко М.Л. Соціальна дистанційність етнічних груп в Україні /М.Л.Ларченко // Соціальна робота і сучасність: теорія і практика: Тези доповідей учасників ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (20-21 травня 2004 р., м. Київ). – К.: ІВЦ „Видавництво „Політехніка”, 2004. – С.35-37.

9. Ларченко М.Л. Мовна проблема в Україні як чинник конфліктів /М.Л.Ларченко // Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень” 2005 (20-30 червня 2005 р., м. Дніпропетровськ). Том 40. Політологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.15-18.

10. Ларченко М.Л. Етнополітичні конфлікти: чи можливе остаточне врегулювання? / М.Л.Ларченко // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Наука та інновації” 2005 (17-31 жовтня 2005 р., м. Дніпропетровськ). Том 4. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.53-56.

11. Ларченко М.Л. Законодавчі ініціативи у сфері етнополітики /М.Л.Ларченко // Дослідження світової політики: Зб. наук. праць. Вип. 30. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2005. – С.167-176.

12. Ларченко М.Л. До логіки конституювання та „розрядження” етноконфліктів у недалекому минулому: історико-концептуальні синтези у світлі політолого-етнологічних проблем сучасності /М.Л.Ларченко // Політолого-етнологічні проблеми розвитку сучасної України: Матеріали Всеукр. наук.-теорет. конф., м. Київ, 28 лют. 2006 р. / Редкол.: М.Ф. Головатий (голова) та ін.; За наук.ред. І.М. Варзаря. – К.: МАУП, 2007. – С.312-335.

13. Ларченко М.Л. Політолого-етнологічні синтези з аналізу конкретики етнополітичних конфліктів у політичній історії від „весни народів” середини ХІХ ст. до початку ХХІ ст. /М.Л.Ларченко // Наукові праці МАУП / Редкол.: М.Ф. Головатий (голов.ред.) та ін. – Київ: МАУП, 2007. – Вип. 2 (16). – С.144-155.