Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політична культура та ідеологія


Кучмій Олена Петрівна. Міжкультурне співробітництво як чинник зовнішньої та внутрішньої політики в умовах державотворчих зрушень : дис... канд. політ. наук: 23.00.03 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Кучмій О.П. Міжкультурне співробітництво як чинник зовнішньої та внутрішньої політики в умовах державотворчих зрушень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.03 – політична культура та ідеологія. – Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена політичному аналізу міжкультурного співробітництва на глобальному, регіональному та національному рівнях; визначенню ефективності зовнішньої та внутрішньої політики держав в контексті міжкультурної взаємодії; з’ясуванню ідеологічної специфіки культурного середовища провідних країн світу та виокремленню чинників культурного впливу на прикладі культурної експансії США, політики спрямованої Франкофонії Французької Республіки та мультикультуралізму як політичної ідеології Канади.

Робота ґрунтується на теоретико-методичних дослідженнях проблеми, узагальненні результатів наукових пошуків зарубіжних та українських дослідників питань політики міжкультурного співробітництва, формування політичної культури суспільства; компаративному аналізі культурної дипломатії як інструмента зовнішньої і внутрішньої політики держав в умовах трансформації політичних систем; на структуруванні та моделюванні складових політики міжкультурного співробітництва, а також на пропозиціях та рекомендаціях забезпечення національних інтересів України у сфері міжкультурного співробітництва.

У дисертації показано, що ключова роль у реалізації політики міжкультурного співробітництва належить національним державам і державним інституціям. Виконання державою функцій глобального актора передбачає її відкритість у міжнародних відносинах, тому стратегії політики міжкультурного співробітництва США, Канади та Французької Республіки, які розглянуті на основі системного, структурно-функціонального та компаративного методів дослідження, відбивають практичний досвід зарубіжних країн у досягненні зовнішньополітичних цілей. Зокрема, проаналізовано концепцію культурної дипломатії США та проблему культурного імперіалізму держави у міжнародних відносинах, вплив культурної експансії США на політичні процеси на локальному, національному, регіональному та глобальному рівнях, яка сприяє утвердженню монопольних позицій США у світі; доктрину спрямованої Франкофонії як складову зовнішньої та внутрішньої політики Французької Республіки, що характеризується як „м’яка влада”, пов’язана з концепцією захисту національних інтересів; політику мультикультуралізму Канади як чинник формування мультикультурної демократії та своєрідної ідеології етнокультурної експансії. Доведено, що концептуальні засади державної політики міжкультурного співробітництва країн Північної Америки та Франції містять різні за своїми характеристиками підходи до забезпечення національних інтересів у глобальному культурному середовищі та внутрішньому культурному полі.

Політика міжкультурного співробітництва України зумовлена стратегією зовнішньої та внутрішньої політики суверенної держави, яка формує міжкультурний діалог на основі принципів демократичного врядування та культури миру. Україна підтримує ініціативи міжурядових організацій, спрямовані на вирішення складних проблем сучасного світу, на формування полікультурності та створення гуманітарних основ політичного співробітництва. Включення стратегії політики міжкультурного співробітництва в урядові програми дає Україні можливість реформувати ідеологію культурних взаємовпливів, використовувати інтелектуально-культурний потенціал держави для забезпечення національних інтересів на міжнародній арені.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми політики міжкультурного співробітництва як чинника зовнішньої та внутрішньої політики в умовах державотворчих зрушень, що виявляється у багатовимірному дослідженні основних детермінантів політичної культури в добу трансформації державних політичних інститутів та політичної системи світу.

Застосування політологічних методів аналізу дало можливість реалізувати обраний концептуальний підхід: розглянути складові політики міжкультурного співробітництва та ідеології в процесах політичної глобалізації. Посилення взаємозалежності і взаємодії всіх суб'єктів міжкультурних відносин актуалізувало проблему формування нової політичної реальності з елементами асиметрії та потребу гармонізації національних підходів до міжкультурного та міжцивілізаційного діалогу.

Методологія аналізу дала можливість з’ясувати провідні тенденції системи, що досліджувалась, і визначити її сучасний функціональний стан, який відповідно до параметральних характеристик можна кваліфікувати як динамічно-прогресуючий і транзитивний.

Основні наукові і практичні результати дисертації полягають у наступному:

1. Нові виклики для цивілізаційного розвитку, трансформація політичної системи світу, зміна критеріїв міжкультурного діалогу зумовили актуалізацію різних сфер міжнародної діяльності, зокрема, міжкультурного співробітництва як чинника впливу, конфліктогенності, взаємодії та гармонізації міжнародних відносин. Характерною прикметою часу є динамічний процес глобалізації як багатовимірне, складне і суперечливе явище. Осмислення феномену глобалізації у контексті глобальних проблем сучасності зумовило новий підхід до аналізу позитивних процесів, які уніфікують політичні системи, життєдіяльність світової спільноти, формують відчуття спільності та взаємозалежності сучасного світу.

2. Процеси глобалізації культурного середовища мають неоднозначні наслідки для політики міжкультурного співробітництва: з одного боку, вони забезпечують планетарні взаємозв’язки і взаємовпливи, сприяють демократизації глобального управління на противагу авторитаризму та ізоляціонізму, відкривають нові можливості для досягнення глобальної толерантності, а з іншого – формують нові типи поляризації в сучасному світі, сприяють культурній ексклюзії національних спільнот із загального цивілізаційного процесу.

3. Важливим фактором міжкультурного співробітництва є діяльність міжнародних організацій, зокрема ЮНЕСКО, яка полягає у прагненні об’єднати політичні зусилля держав у рамках ідеології полікультурного суспільства. Ступінь політичного впливу ЮНЕСКО зумовлюється її можливостями сприяти багатосторонньому діалогу між цивілізаціями, здатністю відобразити і врахувати розмаїття соціально-культурних, моральних та світоглядних традицій міжнародної спільноти, виступати як універсальний міжнародний інтелектуальний центр для формування ідеології глобального суспільства.

4. Інтеграційні та глобалізаційні процеси обумовили й проблему формування нових ідентичностей — європейської і транснаціональної, які є підґрунтям європейської та глобальної інтеграції, важливою складовою інтеграції окремих країн в регіональну співдружність і глобальне співтовариство. Стратегічною метою європейських міжнародних організацій є прискорений розвиток єдиного європейського суспільства за умови збереження багатокультурності і національної самобутності. Об’єднана Європа прагне стати ефективною структурою для забезпечення міжкультурного діалогу, розвитку політичної ідеології полікультурності як чинника зовнішньої та внутрішньої політики європейських країн, а культурна дипломатія країн Європи – важливим інструментом політичного впливу на міжнародні відносини, зокрема, в рамках європейської політики сусідства.

5. Основні пріоритети політики міжкультурного співробітництва окремих глобальних акторів, зокрема національних держав на національному, регіональному і глобальному рівнях, зумовлені потребою державотворення та забезпечення національних інтересів у сфері міжкультурного співробітництва, формування громадської думки щодо власної держави, її міжнародної репутації, внутрішньої і зовнішньої політики, культурної самобутності та ідентичності. Порівняльний аналіз моделей і стратегій культурної дипломатії засвідчив, що процеси міжкультурної конвергенції набувають глобального характеру, а їхній перебіг відповідає тенденціям розвитку самоорганізованих складних систем. Водночас, диференціація політичного розвитку країн зумовлена особливостями національних стратегій політики міжкультурного співробітництва, законодавчої бази, історичними традиціями і різними підходами до розв’язання глобальних цивілізаційних проблем. Національні пріоритети підкреслюють необхідність збереження культурної самобутності і національної ідентичності держав як необхідного чинника зовнішньої і внутрішньої політики в умовах державотворчих зрушень.

6. Впливовість політики міжкультурного співробітництва США зумовлюється геополітичними стратегіями двох політичних сил країни –“жорсткої” гегемонії (Республіканська партія) та “м’якого впливу” (Демократична партія), які сповідують різні підходи, проте спрямовані на однаковий політичний результат – домінування американських цінностей і американського способу життя в світі. Стратегія “жорсткої” гегемонії виражає ідею американської обраності та месіанства і передбачає здійснення політики необмеженого глобального лідерства. Стратегія “м’якої” гегемонії враховує у політиці міжкультурного співробітництва статус глобального лідера США та практику створення наднаціональних механізмів врегулювання світових процесів задля реалізації месіанських ідей культурного американізму, проте здійснення такої політики спирається на політику, культуру та ідеали за американським зразком і досягається через “Soft Power” (“м’яку владу”), тобто через заохочення політичної еліти і світової громадськості до сприйняття „привабливих” демократичних та культурних цінностей США. Проте обидві стратегії сприяють утвердженню монопольних позицій США у світі і доповнюються факторами союзницької та економічної допомоги США, на яку розраховують окремі держави – регіональні лідери, що належать до різних культур, мають різні геополітичні інтереси у конкуренції за лідерство на регіональному рівні і проблеми у виробленні спільних позицій і дій у міжнародних відносинах.

7. Зовнішньополітичні стратегії Франції дають підстави охарактеризувати доктрину спрямованої Франкофонії як зовнішню культурну політику м’якого тиску сучасної держави „середнього рангу, яка здійснює глобальний вплив”, що відображає специфіку зовнішньої політики держави та універсальний характер діяльності зовнішньополітичних установ. Доктрина спрямованої Франкофонії дає Франції змогу реалізувати політику універсалізму як історичну можливість забезпечити статус впливового лідера у світі і розглядається як найбільш ефективна складова зовнішньої політики та дипломатичної діяльності у франкофонних державах і в контексті геополітичної конкуренції з іншими впливовими політичними союзниками, в першу чергу, США та Канадою. Культурна дипломатія Франції в сучасній міжнародній практиці характеризується як символічна або „м’яка влада”, пов’язана з концепцією захисту національних інтересів держави та прагненням зміцнити політичні позиції у світі.

8. На відміну від політики культурної експансії та монополізму США, “м’якого домінування” за формою (проте неоколоніалістського за суттю) Франції, політика уряду Канади офіційно спрямована на гармонійне поєднання культурних традицій і самобутності представників усіх хвиль імміграції та корінного етносу в єдиному політико-культурному середовищі країни. Ця політика призвела до формування мультикультурності як політичної ідеології Канади в самій країні та зумовила екстраполяцію ідеології мультикультуралізму на зовнішньополітичну діяльність держави. Основна специфічна ознака канадського мультикультуралізму – етнокультурна експансія як своєрідна ідеологія „м’якого тиску” впливової держави, яка офіційно прагне змінити стереотипи сприйняття Канади у світовій політиці.

9. Виклики для розвитку міжкультурного співробітництва України в умовах державотворчих зрушень змушують урядові структури врахувати національні пріоритети для побудови глобального збалансованого суспільства, сприяти збереженню та поглибленню культурних цінностей, всебічному співробітництву. Для зовнішньої і внутрішньої політики України важливого значення набула проблема забезпечення міжкультурного співробітництва в контексті захисту національних інтересів держави. Серед заходів, що сприятимуть реалізації спрямованої культурної дипломатії України, – розвиток наукових досліджень політики міжкультурного співробітництва за допомогою сучасних методів політичного аналізу, які дозволяють з’ясувати глибинні, приховані мотиви та зміст культурної дипломатії розвинутих країн світу, визначити тактику і стратегію здійснення політики міжкультурного співробітництва України як одного з дієвих інструментів політичного впливу у міжнародних відносинах.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях, збірниках наукових праць:

1. Кучмій О.П. Створення та основні напрямки політичної діяльності Міжнародної організації франкофонії// Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 21 (частина ІV). К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2000. – С.3-9.

2. Кучмій О.П. Вплив культурологічних чинників на структурні частини світової політики // Вісник Київського університету. Серія: “Міжнародні відносини”. – 2002.– Випуск 22.– С.151-154.

3. Кучмій О.П. Вплив процесів глобалізації на культурну взаємодію і плюралізм культур // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 31. Частина ІІ. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 89-102.

4. Кучмій О.П. Трансформація зовнішньої політики та культурної ідентичності як чинник європейської інтеграції // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Випуск 36. Частина І. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 78-83

5. Кучмій О.П. Культурна дипломатія у взаємодії цивілізацій // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Випуск 37. Частина І. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 31-34

6. Кучмій О.П. Проблема культурного розмаїття у глобальному суспільстві знань // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Випуск 50. Частина І. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2004. – С. 104-115.

7. Кучмій О.П. Структура та моделі політики міжкультурного співробітництва // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Випуск 57. Частина І. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2005. – С. 98-114.

Статті у наукових виданнях:

8. Кучмій О.П. Інформаційно-аналітичні центри міжнародних організацій в Україні: політика і діяльність центру інформації і документації НАТО // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Випуск 36. Частина І. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 54-61.

9. Кучмій О.П. Туреччина на перехресті цивілізацій: трансформація зовнішньої політики та культурної ідентичності // Україна – Туреччина: минуле, сучасне та майбутнє // Збірник наукових праць. – К.: “Денеб”, 2004. – С. 598-605.

10. Кучмій О.П. Міжкультурні комунікації // Українська дипломатична енциклопедія. – К.: Знання України, 2004. – Т. 1. – С. 496.

11. Кучмій О.П. Світовий самміт з інформаційного суспільства // Українська дипломатична енциклопедія. – К.: Знання України, 2004. – Т. 2. – С. 534.

12. Кучмій О.П. Електронний уряд: програма ЄС та її впровадження в Україні // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Випуск 54. Частина І. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2005. – С. 141-160.

Матеріали конференцій:

13. Кучмій О.П. Соціокультурні аспекти інформаційної політики України в контексті інтеграції до глобального інформаційного суспільства// Розвиток інформаційного суспільства в Україні. Матеріали конгресу. – К.: НТУУ “КПІ”, 2002. – С. 122-124.

14. Кучмій О.П. Діяльність інформаційних культурних центрів в країні перебування // Матеріали науково-практичної конференції “Інформаційно-аналітична діяльність в МВ”. Частина 2.– Хмельницький: ТУП, 2003 – С. 134-139.

15. Кучмій О.П. Міжкультурні комунікації: структура і динаміка процесів // Сб. научных трудов «Культура народов Причерноморья» (Материалы международной конференции “Международные коммунникации: диалог и сотрудничество”). – Симферополь, 2003. – С. 111-118.

16. Кучмій О.П. Моделі взаємодії цивілізацій у світовій архітектурі міжнародних відносин // Міжнародна науково-практична конференція “Моделювання міжнародних відносин”. Тези доповідей. – К.: ІМВ, 2004. – С. 104-106.