Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Гончаренко Наталія Іванівна. "Міжнародна економічна діяльність країн Євросоюзу і України в контексті економічної лібералізації" : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Гончаренко Наталія Іванівна. Міжнародна економічна діяльність країн Євросоюзу і України в контексті економічної лібералізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено удосконаленню теоретико-методологічних засад і розробці науково-практичних рекомендацій щодо формування організаційно-економічних передумов розвитку економічного співробітництва між Євросоюзом і Україною на рівноправних засадах в умовах лібералізації світовогосподарських відносин.

Досліджено теорії міжнародної торгівлі, проаналізовано теоретичні основи розвитку світового господарства в контексті економічного лібералізму, досліджено інституційну основу економічної лібералізації в сучасній світогосподарській системі.

Проаналізовано розвиток відкритості економік країн в рамках інтеграційних процесів в Європі, стан реалізації Євроінтеграційної стратегії України, досліджено розвиток міжнародних економічних відносин України і Європейського Союзу в контексті економічної лібералізації.

Визначено напрямки розвитку економічної взаємодії України і Європейського Союзу в контексті економічної лібералізації, розроблено економіко-математичну модель збалансованого економічного зростання країни в процесі лібералізації відносин в системі світового господарства.

В дисертаційній роботі вирішено важливу наукову задачу теоретичного обґрунтування напрямків розвитку міжнародної економічної діяльності країн в умовах лібералізації економіки і розробки науково-методичних основ забезпечення рівноправного включення України до системи міжнародних економічних відносин з країнами Європейського Союзу.

У результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки.

1. Єдиного підходу до вирішення питань розвитку міжнародної торгівлі не існує. Використання теорій міжнародної торгівлі дозволяє приймати обґрунтовані рішення щодо напрямків міжнародної спеціалізації країн як основи підвищення ефективності використання наявних ресурсів і підвищення міжнародної конкурентоспроможності економіки.

2. Відкритість економіки є показником інтегрованості країни у світову економічну систему, ступеня її залежності від світових ринків і впливу на світові ринки. Передумовами відкритості економіки країни виступають: сприятливий інвестиційний клімат; сприятливе тарифне і нетарифне державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності; доступність внутрішнього ринку для іноземної робочої сили, систем і технологій, інформації та управлінського досвіду.

3. Загальне зниження торгівельних бар’єрів в рамках СОТ створює сприятливі передумови для формування зон вільної торгівлі в світі. При цьому фактором, що активізує включення країн – учасниць інтеграційного об’єднання до світової економічної системи в результаті лібералізації міжнародних економічних відносин, виступає регіональна інтеграція.

4. Лібералізацію економіки запропоновано трактувати як розширення свободи економічної діяльності господарюючих суб’єктів внаслідок поступового скасування кількісних обмежень у зовнішній торгівлі між країнами, уніфікації умов здійснення міжнародної економічної діяльності.

5. В умовах, коли внаслідок лібералізації міжнародної економічної діяльності використання протекціоністських заходів набуває нового якісного змісту, основними функціями державного регулювання лібералізації економіки є такі: забезпечення міжнародної конкурентоспроможності економіки; регулювання зовнішньоекономічних відносин; розробка і регулювання науково-технічної, інвестиційної і соціальної політики держави відповідно до міжнародних стандартів; захист внутрішнього товаровиробника і пріоритетних виробництв; розробка і регулювання політики транскордонного співробітництва, розробка і реалізація інтеграційної політики держави; захист інтересів товаровиробників і держави на зовнішніх ринках.

6. На формування відкритості економік країн Європейського Союзу впливає активізація внутрішніх і зовнішніх протиріч в процесі розширення об’єднання, як наслідок відмінностей у рівнях економічного розвитку і внутрішньоекономічній структурі країн-членів, що посилює вимоги Єврокомісії щодо економічної і політичної адаптації господарств країн-кандидатів на вступ до ЄС.

7. Незважаючи на те, що фактично Україна відповідає критеріям і вимогам вступу до ЄС, а ЄС є найбільшим торгівельним партнером України, внаслідок застосування економічних, політичних, інституціональних та інших обмежень з боку Євросоюзу Україна віднесена до країн, які є потенційним претендентами на членство в ЄС з віддаленою перспективою. За даних умов доцільною на сучасному етапі є розбудова бігравітаційної моделі міжнародної економічної взаємодії України.

8. Основним завданням зовнішньоекономічної політики України в умовах пріоритетності європейського напрямку міжнародної інтеграційної взаємодії і лібералізації міжнародних економічних відносин має стати забезпечення розвитку зовнішньої торгівлі послугами (у 2007 р. питома вага експорту послуг до країн ЄС у загальному обсязі експорту послуг України складала 33%, імпорту – 52,1%); розбудова міжнародного інвестиційного співробітництва (обсяг прямих інвестицій в економіку України з країн ЄС в 2007 р. становив 77,8% загального обсягу інвестицій в Україну, обсяг прямих зарубіжних інвестицій України в країни ЄС – 95,6% загального обсягу прямих зарубіжних інвестицій).

9. Напрямками розвитку економічної взаємодії України і країн Європейського Союзу в умовах лібералізації міжнародних економічних відносин є такі: підвищення міжнародної конкурентоспроможності національної економіки (має базуватись на визначенні профілю міжнародної спеціалізації України і стимулюванні розвитку відповідних галузей і виробництв); підвищення ступеня використання наявних міжнародних конкурентних переваг (розроблено механізм використання міжнародних конкурентних переваг національної економіки); активізація транскордонного співробітництва за участю України (виділено напрямки розбудови політики ТКС України з країнами ЄС); розвиток співробітництва на мікрорівні у високотехнологічних галузях (має здійснюватись на основі створення умов для розбудови в Україні інформаційного суспільства відповідно до Програми Єврокомісії).

10. На основі проведеного дослідження розроблено економіко-математичну модель збалансованого економічного зростання країни в системі світового господарства, яка дозволяє визначити вплив інтенсивних і екстенсивних факторів виробництва на макроекономічне зростання як передумову забезпечення міжнародної конкурентоспроможності економіки країни.

11. Напрямки рівноправного включення країн до світового господарства на основі збалансованого економічного зростання країни в системі міжнародних економічних відносин дозволяє визначити запропонований механізм регулювання ступеня економічної лібералізації країни, який базується на прогнозних оцінках варіантів розвитку відкритої зовнішньоекономічної політики держави.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Гончаренко Н.І. Регіонально-інтеграційне спрямування України: міжнародне економічне співробітництво з державами Євросоюзу // Економіст. – 2008. – №5. – С.62-65. (0,5 д.а.)

  2. Гончаренко Н.І. Інтеграційний вектор України: гравітаційна модель зовнішньої торгівлі країн Європейського Союзу та України // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – №1. – С.78-84. (0,4 д.а.)

  3. Колесникова Н.И., Московкин В.М. Наукометрический анализ библиографических описаний украинских авторефератов диссертаций по специальности «Мировое хозяйство и международные экономические отношения» // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – №7. – С.3-8. (0,4 / 0,2 д.а.)

Особистий внесок здобувача: проведено проблемно-орієнтований частотний аналіз авторефератів дисертацій.

  1. Колесникова Н.И., Московкин В.М. Матричный анализ товарно-страновой структуры внешней торговли: на примере Украины и стран ЕС // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – №3. – С.26-36 (0,5 / 0,3 д.а.)

Особистий внесок здобувача: здійснено розрахунок обсягів торгівлі між Україною та державами ЄС.

  1. Колеснікова Н.І., Дьоміна Ю.В. Зовнішньоторговельний та інвестиційний аспекти розвитку ЗЕВ України та Європейського Союзу // Вісник ХНУ Серія Економіка. – 2004. – № 634 – С.278-280. (0,4 / 0,2 д.а.)

Особистий внесок здобувача: запропоновано напрямки оптимізації діючої системи зовнішньої торгівлі України.

  1. Колеснікова Н.І. Аналіз сучасного стану зовнішньоторговельних взаємовідносин України // Вісник ХНУ Серія Економіка. – 2003. – № 608. – С.201-204. (0,4 д.а.)

Публікації в інших виданнях:

  1. Гончаренко Н., Пихтіна М. Геопросторова стратегія України: проблеми та перспективи інтеграції до Євросоюзу // Геопросторова стратегія України та її регіонально-інтеграційне спрямування: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції – Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2008. – С. 26-28. (0,2 д.а./ 0,1д.а.)

Особистий внесок здобувача: проаналізовано проблеми інтеграції України у європейський економічний простір.

  1. Гончаренко Н.І. Міжнародна економічна співпраця України з державами ЄС // Проблеми та перспективи економічного розвитку і міжнародної інтеграції: збірник наукових праць наукової конференції молодих вчених та студентів. – Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2007. – С. 126-128. (0,2 д.а.)

  2. Колеснікова Н.І. Аналіз сучасного стану та перспективи розвитку зовнішньоторговельних відносин України з державами ЄС: металургійний сектор // Четверта Міжнародна науково-практична конференція "Соціально-економічні реформи в контексті інтеграційного вибору України": Збірник наукових праць. – Том 2. - Дніпропетровськ: ПДАБА, 2007. – С.74-76. (0,2 д.а.)

  3. Колесникова Н.И., Московкин В.М., Рилач Н.М. Гравитационная модель для внешней торговли Украины со странами ЕС // Бизнес-Информ. – 2007. – №7. – С.26-32. (0,23 / 0,1 д.а.)

Особистий внесок здобувача: здійснено розрахунки гравітаційної моделі зовнішньої торгівлі країн ЄС.

  1. Колесникова Н.И., Московкин В.М. Матричный анализ развития договорно-правовой базы двустороннего внешнеэкономического сотрудничества Украины со странами ЕС // Бизнес - Информ. – 2007. – №1-2. - С.26-29. (0,23 / 0,1 д.а.)

Особистий внесок здобувача: розроблено матричний інструментарій щодо оцінки розвитку договірно-правової бази двостороннього зовнішньоторговельного співробітництва.

  1. Колеснікова Н.І. Геопросторова організація зовнішньої торгівлі регіонів України // Матеріали науково-практичної конференції молодих науковців «Міжнародне економічне співробітництво і регіоналистика» (м.Харків, 23 грудня 2004 р.) та круглого столу «Зовнішньоекономічна діяльність країн» (18 листопада 2004 року). – Харків: ХНУ ім. В.Н.Каразіна, 2005. – С.18-19. (0,2 д.а.)

  2. Колеснікова Н.І. Розширення зовнішньоекономічних зв’язків України в умовах глобалізації національного середовища // Збірник тез доповідей другої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Економічний і соціальний розвиток України в XXI столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації” - Тернопіль: Економічна думка, 2005. – С. 45-47. (0,2 д.а.)

  3. Колеснікова Н.І. Зовнішньоторговельні взаємовідносини України та Європейського Союзу // Економіка АПК. – 2004. – №2. – С.149-152. (0,4 д.а.)

  4. Колесникова Н.И., Московкин В.М. Матричный анализ взаимной торговли стран ЕС // Бизнес-Информ. – 2002. – №3-4. – С.35-38. (0,4 / 0,2 д.а.)

Особистий внесок здобувача: розраховано матрицю попарного експорту-імпорту-зовнішньоторговельного обороту країн ЄС.