Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Ходикіна Вікторія Вікторівна. Міжнародна науково-технічна інтеграція України в контексті стратегії інноваційного розвитку : Дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2005. — 252арк. — Бібліогр.: арк. 185-202.



Анотація до роботи:

Ходикіна Вікторія Вікторівна “Міжнародна науково-технічна інтеграція України в контексті стратегії інноваційного розвитку”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2005 р.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методичних положень, практичних рекомендацій щодо підвищення ролі інтеграційної науково-технічної складової комплексної стратегії інноваційного розвитку України як фактору інтенсивного зростання національної економіки й ефективного включення держави до системи світового господарства.

У роботі уточнено поняття та сутність міжнародної науково-технічної інтеграції, визначено місце цього процесу в стратегії інноваційного розвитку України.

Розроблено систему внутрішніх та зовнішніх передумов здійснення ефективної міжнародної співпраці у сфері науки і техніки, проведено аналіз їх реалізації Україною.

На основі дослідження стану та перспектив взаємодії України зі світовою науково-технічною сферою та механізму реалізації основних інтеграційних пріоритетів держави в науці і техніці розроблено комплексні рекомендації щодо активізації та підвищення результативності міжнародної взаємодії України, запропоновано структурну модель стратегії реалізації міжнародних інтеграційних пріоритетів України в науково-технічній сфері, а також механізм формування системи географічних пріоритетів на первинній стадії прийняття рішень про використання форм науково-технічної співпраці.

В ході проведеного дослідження вирішено важливу наукову задачу теоретичного узагальнення та розробки практичних рекомендацій щодо удосконалення державних механізмів активізації і підвищення результативності міжнародної науково-технічної інтеграції України та забезпечення їх комплексного застосування в контексті стратегії інноваційного розвитку держави. Висновки, які можна зробити на основі проведеного дослідження, полягають у наступному:

  1. З урахуванням підвищення науково-інноваційної місткості економічного зростання, а також необхідності об’єднання міжнародних зусиль у сфері науки, техніки та інновацій запропоновано розглядати міжнародну науково-технічну інтеграцію як процес взаємодії і переплетення науково-технічних потенціалів різних країн, включаючи весь цикл НДДКР (у тому числі і стадію реалізації нововведень), планомірно спрямований за допомогою комплексу заходів політичного, економічного та організаційно-правового характеру на створення цілісної науково-технічної системи цих країн для вирішення спільних завдань науково-технічного й економічного розвитку.

  2. Процес міжнародної науково-технічної інтеграції сьогодні вийшов за межі інтеграції економічної. Використовуючи всі види міжнародного обміну у сфері науки і техніки, він проявляється в різноманітних формах, що постійно розвиваються і видозмінюються, й охоплює всі рівні взаємодії суб’єктів різних країн. У той же час, характер, спрямованість і глибина цих відносин визначаються на державному рівні, що створює умови для максимального задоволення національних інтересів і дотримання вимог національної безпеки.

  3. Вибір Україною стратегії інноваційного розвитку висуває посилені вимоги до активізації і підвищення ефективності використання зовнішніх факторів науково-технічного розвитку. У цьому контексті підвищення ролі міжнародної науково-технічної інтеграції України обумовлено необхідністю подолання технологічного відставання держави від високорозвинених країн світу, отримання додаткових джерел необхідних інтелектуальних ресурсів, рівноправного включення до системи світового розподілу праці з метою прискорення інтенсивного зростання національної економіки за рахунок науково-технічних факторів.

  4. Розроблена система передумов міжнародної співпраці у сфері науки і техніки, перспектив участі держави в процесі міжнародної науково-технічної інтеграції включає групу зовнішніх та внутрішніх показників. Аналіз реалізації Україною цих передумов дозволяє зробити висновок, що маючи значний потенціал для міжнародної науково-технічної взаємодії, на сучасному етапі держава реалізує і розвиває його не повною мірою. За цих умов виникає гостра необхідність посилення ролі держави в процесі функціонування науково-технічної сфери, розробки стратегічних і тактичних заходів її швидкого та ефективного розвитку.

  5. Результати аналізу місця України у світовій науково-технічній сфері, а також дослідження механізму здійснення міжнародної науково-технічної інтеграції свідчать про те, що активізація й підвищення результативності здійснення міжнародного науково-технічного співробітництва України пов’язані, насамперед, з необхідністю реалізації комплексної стратегії міжнародної взаємодії у сфері науки і техніки. Механізм цього процесу повинен включати розробку системи заходів щодо реформування внутрішніх умов функціонування національної науково-технічної сфери та удосконалення системи здійснення міжнародного співробітництва в науці і техніці.

  6. З метою досягнення максимальної комплексності системи адміністративного управління національним науково-технічним та інноваційним розвитком на основі систематизації елементів організаційно-правового механізму міжнародної науково-технічної співпраці України, розроблено концептуальну модель реалізації науково-технічної та інноваційної політики, а також політики у сфері міжнародної науково-технічної діяльності України.

  7. Для найбільш результативного здійснення міжнародної науково-технічної взаємодії України запропоновано структурну модель стратегії реалізації Україною міжнародних інтеграційних пріоритетів у сфері науки і техніки з урахуванням коротко, середньо- і довгострокових цілей і перспектив розвитку держави, яка припускає інтеграцію з країнами СНД в контексті довгострокових перспектив поглиблення відносин з ЄС, а також максимальне використання переваг двосторонньої та багатосторонньої взаємодії з міжнародними організаціями та іноземними державами.

  8. Невід’ємною складовою реального впровадження запропонованої стратегії виступає процес формування системи конкретних географічних науково-технічних пріоритетів України у сфері розробки і реалізації міжнародних програм науково-технічного співробітництва, для реалізації первинної стадії якого розроблено економіко-математичну модель, що дозволяє приймати рішення про глибину і

    спрямованість науково-технічної співпраці. Основою запропонованої моделі виступає аналіз показників економічного взаємозв’язку України з країнами-претендентами на співробітництво, а також показників порівнянності національних науково-технічних потенціалів із застосуванням теорії нечітких множин.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Ходыкина В.В. Стратегические аспекты активизации и повышения эффективности международного научно-технического сотрудничества Украины // Вісник Донецького університету / Серія В. Економіка і право. – ДонНУ, 2004. – №1. – С.133-140 (0,7 д.а.).

  2. Ходыкина В.В. Международные интеграционные приоритеты национальной научно-технической стратегии Украины // Вісник технологічного університету Поділля. – 2004. - №4. – Ч. 1., Том 2. – С. 201-205 (0,6 д.а.).

  3. Ходыкина В.В. Влияние научно-технического фактора на эффективность участия Украины в процессе интернационализации мирового хозяйства // Економіка промисловості. – 2003. – №2 (20). – С. 94-99 (0,4 д.а.).

  4. Ходыкина В.В. Основные показатели вовлечения Украины в международное научно-техническое сотрудничество // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки. Збірник наукових праць. Вип. 6 (XLIV). В 4-х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Ч.2. – Львів, 2003. – С. 128-138 (0,55 д.а.).

  5. Ходыкина В.В. Факторы формирования современной научно-технической стратегии Украины // Вісник Донецького університету / Серія В. Економіка і право. – ДонНУ, 2003. – №1. – С. 107-114 (0,6 д.а.).

  6. Ходыкина В.В. Условия и характер осуществления научно-технического взаимодействия Украины со странами мира на современном этапе // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2003. – С. 189-192 (0,4 д.а.).

  7. Ходыкина В.В. Повышение конкурентоспособности страны в процессе международного научно-технического сотрудничества // Проблемы внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ, 2002. – С. 598-600 (0,4 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Makogon Y., Khodykina V. Preconditions and features of international cooperation of Ukraine in science and engineering // Together in Europe. Competitiveness of the SME sector in the acceding countries on the common market of the European Union. Post Conference materials. – Szczecin, Poland, 2004. – P. 257-266 (0,41 д.а. / 0,21 д.а.).

Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз передумов та характеру міжнародної науково-технічної взаємодії України на сучасному етапі.

  1. Интеграция научно-технической сферы Украины в мировую экономическую систему. Монография / Ю.В. Макогон, С.Н. Кацура, М.И. Кравченко, В.В. Ходыкина. – НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Мин-во образования и науки Украины. Донецкий нац. ун-т. – Донецк, 2003. – 236 с. (13,6 д.а. / 3 д.а.).

Особистий внесок здобувача: досліджено особливості сучасного етапу НТП і характеру розвитку світової науково-технічної сфери; визначено сутність процесу інтернаціоналізації в сфері науки і техніки; проаналізовано особливості науково-технічної взаємодії України з країнами ЄС.

  1. Ходыкина В.В. Научно-техническая составляющая обеспечения национальной безопасности государства // Проблемы управления безопасностью сложных систем: Труды XI Международной конференции. Москва, декабрь 2003 г., Часть 1. – М.: РГГУ, 2003. – С.92-95 (0,23 д.а.).

  1. Ходыкина В.В. Научно-техническая интеграция и безопасность национальных интересов // Проблемы управления безопасностью сложных систем: Материалы IX международной конференции. Москва, 19 декабря 2001 г. – М.: РГГУ, 2001. – С. 42-46 (0,23 д.а.).

  2. Ходыкина В.В. Современный этап развития научно-технической интеграции и перспективы участия Украины в этом процессе / Доповідь на міжнародній науковій Internet-конференції “Управління конкурентоспроможністю в умовах економічного глобалізму” (КНЕУ, 2001р.) // (0,3 д.а.).