Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство


Аль Тавалбех Серхан Ахмед. Міжнародна співпраця бібліотек на базі комп'ютерних технологій: сучасний стан та перспективи : Дис... канд. наук: 07.00.08 - 2002.



Анотація до роботи:

Аль Тавалбех Серхан Ахмед. Міжнародна співпраця бібліотек на базі комп’ютерних технологій: сучасний стан та перспективи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 07.00.08 – книгознавство, бібліотекознавство та бібліографознавство. – Харківська державна академія культури, Харків, 2001.

Дисертаційну роботу присвячено проблемам розвитку міжнародної діяльності та співпраці бібліотек на базі комп’ютерних та телекомунікаційних технологій в умовах інформатизації суспільства. На основі аналізу впливу сучасних тенденцій розвитку міжнародного співробітництва у світі на бібліотечну сферу, виявлені .нові і перспективні напрями та форми міжнародного бібліотечного співробітництва на основі комп'ютерних та Інтернет-технологій. Обгрунтовано застосування в бібліотечній діяльності комп’ютерних форм міжнародного книгообміну: електронної доставки документів, автоматизованого міжбібліотечного абонементу (АМБА); електронних засобів професійних комунікацій в межах бібліотечних об’єднань та центрів; дистанційного навчання. Розроблено модель основних напрямів міжнародних взаємозв'язків на базі Web-сервісів в умовах бібліотечної корпоративної мережі. Сформульовані рекомендації щодо організації та змістовного наповнення системи міжнародних взаємозв’язків у межах “типової” корпоративної бібліотечної мережі, які можуть бути використані в будь-якому регіоні світу.

Ключеві слова: міжнародне бібліотечне співробітництво, кмоп’ютеризація бібліотек, міжнародний книгообмін, електронна доставка документів, автоматизований міжбібліотечний абонемент, дистанційне навчання, Інтернет, корпоративні бібліотечні мережі.

Аль Тавалбех Серхан Ахмед. Международное сотрудничества библиотек на базе компьютерных технологий: современное состояние и перспективы. – Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 07.00.08 – книговедение, библиотековедение и библиографоведение. – Харьковская государственная академия культуры, Харьков, 2001.

Диссертация посвящена исследованию проблем развития международного сотрудничества библиотек на основе компьютерных и телекоммуникационных, прежде всего – Інтернет- технологий.

На основе анализа современных тенденций развития международного сотрудничества, выявлены объективные закономерности: интеграция и интернационализация; международное кооперирование и международная специализация, в т.ч. и в области международного обмена научными знаниями и информацией. Ведущей тенденцией международного информационно-библиотечного сотрудничества в современном мире является библиотечная кооперация, которая базируется на организационном принципе – корпоративности (объединенного и распределенного электронного библиотечного ресурса) и технологическом принципе – сетевой интеграции, который предполагает использование Интернет-технологий.

Сравнительный анализ состояния компьютеризации библиотек в зарубежных странах по отдельным регионам мира: Западной Европы и США; Азии и Востока; Африки, позволил выявить как общие, так и особенные черты развития, которые объединяются в плане осуществления взаимообмена информацией по компьютерным сетям: локальным и глобальным. Компьютеризация международных взаимосвязей библиотек интегрирована практически во всех направлениях библиотечной деятельности, однако, наиболее активно внедрение компьютерных технологий происходит в области международного книгообмена и развития профессиональных обменов информацией в виде: конференций, семинаров, обучения (и повышения квалификации) библиотекарей и др. В то же время возникают и развиваются новые формы, обусловленные современной телекоммуникационной базой – Интернет.

В результате изучения и анализа возможностей Интернет-сервисной коммуникационной среды как технологической базы международного обмена информацией и документами в рамках мирового библиотечного сообщества определены возможности их реализации. На базе сервиса Интернет WWW (World Wide Web) возможно использование новейших аудио-, видео- и мультимедиа-технологий (средств) для организации теле- и видеоконференций, дистанционного обучения и пр.; E-Mail (электронная почта) становится основным коммуникационным каналом для межбиблиотечного документообмена и других профессиональных контактов.

Выявлены и обоснованы новые направления и формы информационно-библиотечной кооперации на основе компьютерных и Интернет-технологий.

В рамках приоритетного направления, международного книгообмена, развивается автоматизированная система межбиблиотечного абонемента (МБА), обладающая новой услугой - электронной доставкой. В основу служб автоматизированного МБА и электронной доставки документов положены Интернет-технологии, которые обуславливают: необходимость решения и унификации процессов обмена, стандартизации, технической и программной поддержки этих систем; необходимость объединения электронных библиотек в корпоративные сети и консолидации их действий.

Библиотечные объединения и ассоциации в информационно-библиотечной среде развиваются как электронные средства профессиональных коммуникаций в результате интеграции в их деятельность новых информационных технологий, Интернет и ее сервисов, которые содействуют реализации многочисленных культурных, образовательных, просветительских и других функций.

Дистанционное обучение становится одной из составляющих системы международных взаимосвязей, которые реализуются в крупнейших библиотечных корпоративных сетях мира. Приведенные результаты анализа возможности использования сети Интернет для достижения различных целей обучения, могут служить для формулирования рекомендаций по организации режимов дистанционного обучения в библиотечной сфере деятельности.

На основе изучения и анализа основных подходов к организации корпоративной библиотечной сети зарубежных специалистов в области библиотечных и информационных наук, а также развития новых форм электронных библиотечных услуг в рамках таких сетей разработана модель основных направлений международных взаимосвязей корпоративной библиотечной сети на основе Web-сервисов. Сформулированы рекомендации по вопросам организации и содержательного наполнения системы международных взаимосвязей в рамках “типовой” корпоративной библиотечной сети, которые могут найти применение в любом регионе мира.

Ключевые слова: международное библиотечное сотрудничество, компьютеризация библиотек, международный книгообмен, электронная доставка документов, автоматизированный межбиблиотечный абонемент, Интернет, дистанционное обучение, корпоративные библиотечные сети.

Дисертаційне дослідження висвітлило сучасний стан та перспективні тенденції розвитку міжнародної співпраці бібліотек на базі комп'ютерних та телекомунікаційних технологій. Здійснений аналіз дозволив визначити з точки зору теоретичних, організаційних і користувацьких підходів особливості використання комп'ютерних технологій в області розвитку міжнародного бібліотечного співробітництва; нові та приоритетні форми та напрями інформаційно-бібліотечної кооперації на базі комп'ютерних та Інтернет-технологій. Розвиток та інтенсивне поширення інформаційних і телекомунікаційних технологій у сфері інформаційно-бібліотечного співробітництва більш активно протікає у розвинутих країнах, де спостерігається високий рівень інформатизації. У країнах, що розвиваються ці процеси уповільнені, для їх прискорення необхідні наукові розробки та їх практичні реалізації. Для досягнення цієї цілі пропонуються перспективи та прогнози розвитку електронних засобів міжнародної бібліотечної кооперації.

  1. На основі аналізу сучасних тенденцій розвитку міжнародного співробітництва та ступеня їх реалізації у галузі бібліотечної діяльності зроблено наступні висновки:

Об'єктивними закономірностями сучасного міжнародного соціально-економічного розвитку є: інтеграція та інтернаціоналізація міжнародної діяльності у всіх сферах, зокрема, в сфері культури; міжнародне кооперування і міжнародна спеціалізація в області міжнародного обміну науковими знаннями й інформацією.

Головною тенденцією міжнародного інформаційно-бібліотечного співробітництва у сучасному світі є бібліотечна кооперація, яка базується на організаційному принципі - корпоративності (об'єднаного і розподіленого електронного бібліотечного ресурсу) та технологічному принципі - мережевій інтеграції, що передбачає використання телекомунікаційних, насамперед, Інтернет-технологій.

2. Порівняльний аналіз стану комп'ютеризації зарубіжних бібліотек по окремих регіонах світу: Західній Європі і США; Азії і Сходу; Африки, показав, що розвиток цих процесів характеризується як загальними, так і особливими рисами. Комп'ютеризація бібліотек у цілому і процеси автоматизації бібліотечної роботи, зокрема, націлені на здійснення взаємообміну інформацією між комп'ютерними мережами: локальними та глобальними.

Комп'ютеризація міжнародних взаємозв'язків бібліотек інтегрована практично у всі напрямки бібліотечної діяльності, проте найбільш активно впровадження комп'ютерних технологій відбувається в області міжнародного книгообміну і розвитку фахових обмінів інформацією у вигляді: конференцій, семінарів, навчання (підвищення кваліфікації) бібліотекарів і ін. У той же час виникають і розвиваються нові форми, обумовлені сучасною технологічною базою засобів зв'язку - Інтернет. Саме ці інформаційні технології створюють технологічну основу міжнародного інформаційного обміну.

3. На основі вивчення та аналізу можливостей Інтернет-сервісного комунікаційного середовища, як технологічної бази міжнародного обміну інформацією і документами у рамках світового бібліотечного співтовариства, отримані такі висновки: Інтернет-технології надають широкий вибір сервісів і засобів для досягнення успіху в справі розвитку професійних контактів. Комунікаційне середовище Інтернет містить на сучасному етапі найбільш популярні та перспективні для міжнародного бібліотечного співробітництва сервіси: WWW (World Wide Web), у середовищі якого можливе використання новітніх аудіо-, відео- та мультімеді-технологій для організації теле- і відеоконфіренцій, дистанційного навчання та ін.; E-Mail (електронна пошта), що стає основним міжнародним комунікаційним каналом.

4. У рамках дослідження нових форм інформаційно-бібліотечної кооперації на базі комп'ютерних та Інтернет-технологій визначені такі три приоритетних напрями:

Міжнародний книгообмін, головна служба якого - міжбібліотечний абонемент (МБА), перетворюється в автоматизовану систему МБА, характерною для якої є така нова послуга, як електронна доставка. У той же час електронна доставка у міжнародній інформаційно-бібліотечній практиці вже формується в окрему галузь міжнародного книгообміну. Основою служби автоматизованого МБА та електронної доставки документів є Інтернет-технології, які обумовлюють необхідність вирішення та уніфікації процесів обміну, стандартизації, технічної і програмної підтримки цих систем; необхідність об'єднання електронних бібліотек у корпоративні мережі та консолідації їх дій у межах професійних організацій - асоціацій.

Бібліотечні об'єднання та асоціації - які в інформаційно-бібліотечному середовищі розвиваються як електронні засоби професійних комунікацій, що об'єднують зусилля спеціалістів бібліотек певного профілю або окремого регіону. Важливою рисою сучасного розвитку бібліотечних асоціацій та центрів стає інтеграція в їх діяльність нових інформаційних технологій, телекомунікаційних засобів Інтернет, які успішно реалізують свої чисельні культурні, освітні та інші функції.

Дистанційне навчання для бібліотечних спеціалістів - стає однією із складових системи міжнародних взаємозв'язків, що реалізуються в найбільших бібліотечних корпоративних мережах світу. Технологічна база дистанційного навчання - Інтернет - виступає як інструмент у соціально-освітньому середовищі для навчальних цілей; стає не тільки джерелом інформації або предметом вивчення, але і найважливішим чинником, що впливає на традиційні аспекти освіти: педагогічні, психологічні, етичні та інші. Наведені результати аналізу можливостей використання Інтернет для досягнення різноманітних цілей навчання, можуть слугувати для формулювання рекомендацій щодо організації форм дистанційного навчання у бібліотечній сфері діяльності.

5. Практичною реалізацією перспектив розвитку міжнародної бібліотечної кооперації з використанням сучасної інформаційної технологічної бази, яка є особливо важливою для країн, що розвиваються, може слугувати розроблена автором даного дослідження організаційно-функціональна модель міжнародних взаємозв'язків і одночасно - функціональних задач “типової” корпоративної бібліотечної мережі на базі Web-технологій та сервісів. Модель розроблена на основі вивчення та аналізу основних підходів до організації корпоративних бібліотечних мереж в галузі бібліотечних та інформаційних наук, а також прогнозування нових форм та напрямів розвитку бібліотечних послуг в рамках таких мереж.

На підставі глибокого аналізу предметної області та розробленої моделі сформульовані рекомендації щодо питань організації та змістовного наповнення системи міжнародних взаємозв'язків у рамках “типової” корпоративної бібліотечної мережі, що можуть знайти застосування у будь-якому регіоні світу.

Основний зміст дисертації опубліковано в працях:

  1. Розвиток інформатизації та комп'ютеризації бібліотек країн Азії як передумова міжнародної бібліотечної кооперації // Вісн. Харк. держ. акад. культури: Зб. наук. пр. –Х., 2001.- N 6. - С. 214-219.

  2. Автоматизований МБА та електронна доставка - нові бібліотечні засоби міжнародного книгообміну// Бібліотечна наука, освіта, професія у демократичній Україні: Збірник наук. праць / Київ. держ. нац. ун-т культури і мистецтва. – К., 2001. – Вип.3. – С. 13-19.

  3. OCLC як Інтернет-сервісний центр міжнародної інформаційно-бібліотечної кооперації // Вісн. Кн. палати. – 2001. - N 5 .- С.21-23 – (у співавт. з Л.Я. Філіповою).

  4. Перспективи розвитку міжнародної бібліотечної кооперації на базі Інтернет-технологій // Вісник Харк. держ. акад. культури: Збірник наук. праць. –Х., 2001.- N 8- С.103-109 - (у співавт. з Філіпповою Л.Я.).

  5. Развитие международного электронного книгообмена в телекоммуникационной среде // Современные проблемы информатизации в непромышленной сфере и экономике: Труды VI международной открытой научной конференции. – Воронеж, 2001. – С. 84.

  6. Новые формы международной информационно-библиотечной кооперации на основе компьютерных и Интернет-технологий // Культура та інформаційне суспільство в XXI столітті: Тези конференції молодих науковців ХГАК. – Харків, 2002.- С.138.

  7. Основные направления развития международного информационно-библиотечного сотрудничества на базе компьютерных технологий // Материалы научно-методической конференции “Компьютерные и информационные ресурсы вуза (проблемы создания и использования)/ Харьк. гос. автомоб.-дорожный техн. ун-т. – Х., 2001 – С.2-3. (электронна версія: )

Публікації автора:

  1. Розвиток інформатизації та комп'ютеризації бібліотек країн Азії як передумова міжнародної бібліотечної кооперації // Вісн. Харк. держ. акад. культури: Зб. наук. пр. –Х., 2001.- N 6. - С. 214-219.

  2. Автоматизований МБА та електронна доставка - нові бібліотечні засоби міжнародного книгообміну// Бібліотечна наука, освіта, професія у демократичній Україні: Збірник наук. праць / Київ. держ. нац. ун-т культури і мистецтва. – К., 2001. – Вип.3. – С. 13-19.

  3. OCLC як Інтернет-сервісний центр міжнародної інформаційно-бібліотечної кооперації // Вісн. Кн. палати. – 2001. - N 5 .- С.21-23 – (у співавт. з Л.Я. Філіповою).

  4. Перспективи розвитку міжнародної бібліотечної кооперації на базі Інтернет-технологій // Вісник Харк. держ. акад. культури: Збірник наук. праць. –Х., 2001.- N 8- С.103-109 - (у співавт. з Філіпповою Л.Я.).

  5. Развитие международного электронного книгообмена в телекоммуникационной среде // Современные проблемы информатизации в непромышленной сфере и экономике: Труды VI международной открытой научной конференции. – Воронеж, 2001. – С. 84.

  6. Новые формы международной информационно-библиотечной кооперации на основе компьютерных и Интернет-технологий // Культура та інформаційне суспільство в XXI столітті: Тези конференції молодих науковців ХГАК. – Харків, 2002.- С.138.

  7. Основные направления развития международного информационно-библиотечного сотрудничества на базе компьютерных технологий // Материалы научно-методической конференции “Компьютерные и информационные ресурсы вуза (проблемы создания и использования)/ Харьк. гос. автомоб.-дорожный техн. ун-т. – Х., 2001 – С.2-3. (электронна версія: )