Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Борданов Сергій Вікторович. Міжнародні пасажирські перевезення в контексті інтеграції України до світового господарства : Дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2005. — 234арк. — Бібліогр.: арк. 207-226.



Анотація до роботи:

Борданов Сергій Вікторович. Міжнародні пасажирські перевезення в контексті інтеграції України до світового господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено поглибленню існуючих теоретичних положень щодо умов і напрямів міжнародної економічної інтеграції і розробці науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення інтеграції України до світового господарства через сферу міжнародних пасажирських перевезень.

У роботі досліджено методологічні підходи щодо аналізу передумов і факторів розвитку процесів міжнародної економічної інтеграції. Досліджено теорії міжнародної економічної інтеграції, теоретичні засади співробітництва національних економік в контексті їх інтеграційної взаємодії, роль і місце транспортних послуг у розвитку світових інтеграційних процесів.

Проаналізовано участь України в міжнародних інтеграційних процесах через ринок міжнародних пасажирських перевезень: передумови участі України в міжнародних інтеграційних процесах на ринку транспортних послуг, включення України в процеси міжнародних транспортних перевезень в рамках інтеграційної взаємодії, здійснено оцінку стану розвитку транспортної галузі в контексті включення України до ринку міжнародних пасажирських перевезень.

З метою удосконалення міжнародної діяльності пасажироперевізників в контексті інтеграції України до світового господарства запропоновано методику розробки стратегії функціонування транспортних підприємств на міжнародному ринку пасажирських перевезень, алгоритм розробки організаційної структури суб’єктів міжнародних пасажиро перевезень.

У дисертації вирішено важливу наукову задачу теоретичного обґрунтування і розробки науково-практичних рекомендацій щодо інтеграції України до світового господарства через ринок міжнародних пасажирських перевезень.

У результаті проведеного дослідження зроблено наступні висновки.

  1. На основі дослідження існуючих теоретичних концепцій, передумов і факторів розвитку процесів міжнародної економічної інтеграції, що мають місце на сучасному етапі, встановлено, що на зміст і напрямки процесу інтеграції впливає фактор часу, що пояснює відсутність єдиної теорії інтеграції і зумовлює необхідність розгляду наслідків процесу інтеграції для країн на прикладі конкретних галузей економіки і сфер діяльності, до яких належить сфера міжнародних пасажирських перевезень зокрема.

  2. Основним засобом інтеграції України до світового ринку пасажироперевезень в умовах накопичених суперечностей розвитку й обмеженості ресурсів є підвищення конкурентних переваг транспортної галузі в поєднанні з активним позиціонуванням вітчизняних суб’єктів пасажироперевезень на міжнародних ринках, розширенням організаційної співпраці України в контексті взаємовигідного для учасників використання потенціалу вітчизняного сектору пасажирських перевезень. Зроблено висновок, що внаслідок специфічності галузі можливості міжнародної інтеграції в сфері пасажироперевезень містяться виключно в досягненні економічних ефектів інтегрування на мікрорівні.

  1. Аналіз динаміки торгівлі послугами в Україні свідчить про зростання обсягів експорту послуг, що є показником розвитку міжнародного співробітництва і виходу України на міжнародні ринки послуг загалом і ринки транспортних перевезень зокрема. Це є наслідком того, що в транспортно-дорожньому комплексі України створено нормативно-правову базу, що відповідає ринковим умовам господарювання, прийнято основоутворюючі законодавчі акти, що регулюють міжнародні економічні відносини в області транспорту і дорожнього господарства. Основними напрямками діяльності держави на ринку міжнародних пасажирських перевезень є європейська інтеграція, інтеграція до світової економіки, розвиток рівноправних, взаємовигідних та прогнозованих відносин з Російською Федерацією, регіональне співробітництво.

  2. Інтенсивність перевезення пасажирів за видами шляхів сполучення свідчить про сталість розвитку автомобільного транспорту. За обсягом перевезень пасажирів автомобільний транспорт стабільно перевищує показники залізничного і авіаційного транспорту. Збільшенню кількості міжнародних автомобільних перевезень у порівнянні з іншими видами наземного транспорту сприяє спеціалізація автопарку, здійснення маркетингових досліджень і проведення зваженої тарифної політики.

  3. Проведене дослідження дозволило зробити висновок, що пріоритетом міжнародної інтеграційної взаємодії в області міжнародних пасажирських перевезень для України став Європейський вектор: відбувається адаптація національного законодавства до норм Європейського Союзу і створення сучасної транспортної інфраструктури, сумісної в технічному та регуляторному аспектах з відповідними системами ЄС. Можливість відстоювати інтереси власного пасажироперевізника у європейському транспортному просторі надає членство України в інтеграційних угрупованнях і міжнародних транспортних організаціях, одночасно це створює сприятливі умови для залучення коштів провідних фінансових інституцій ЄС.

  4. Одним із головних напрямків співробітництва України з країнами ЄС є розбудова міжнародних транспортних коридорів і зон: розвиток національної мережі європейських транспортних коридорів, забезпечення їх роботи відповідно до міжнародних вимог і вимог європейського співтовариства. Через співробітництво з європейськими організаціями і сусідніми державами з питань розвитку і організації функціонування міжнародних транспортних коридорів реалізуються можливості розвитку транскордонного співробітництва у сфері міжнародних пасажирських перевезень у відповідності з Європейською конвенцією розвитку єврорегіонів.

  5. За транзитним потенціалом Україна займає одне з перших місць в Європі, що визначає особливе значення вироблення і проведення ефективної транспортної політики в області міжнародних пасажироперевезень. Виходячи з необхідності включення України до світової транспортної системи і значення цього напрямку економічної діяльності для розвитку міжнародної інтеграційної взаємодії держави, Україні як транзитній державі слід приділяти увагу розвитку відповідних видів транспортних послуг. Після включення української транспортної мережі в систему міжнародних транспортних коридорів доходи від транзиту можуть суттєво зрости.

  6. Факторами зовнішнього середовища, що впливають на процес розробки стратегії функціонування перевізника на ринку міжнародних пасажироперевезень, є економічні зміни, демографічні зміни, політичні зміни в законодавстві, обмеження на використання ресурсів. Врахування їх впливу у запропонованій методиці розробки стратегії функціонування транспортних підприємств на міжнародному ринку пасажирських перевезень, основними етапами якої є: збирання початкової інформації, стратегічний аналіз міжнародного ринку автотранспортних послуг, формування тарифу на міжнародні перевезення пасажирів, дозволить створити підґрунтя уніфікації системи стандартів пасажироперевезень для українських перевізників і мінімізувати ризики міжнародної економічної діяльності підприємств транспортної галузі в процесі інтеграції України до світового господарства.

  7. З метою забезпечення конкурентних переваг транспортної галузі на мікрорівні як засобу інтеграції України до світового господарства запропоновано алгоритм розробки організаційної структури суб’єктів міжнародних пасажироперевезень. Побудова ефективної дієвої структури суб’єкту міжнародних пасажироперевезень має передбачати наукове обґрунтування всіх параметрів організаційної структури і складається з наступних етапів: визначення складу та змісту функцій управління, розробка класифікатору функцій управління, визначення трудомісткості всіх робіт і операцій по кожній функції управління, розрахунок чисельності працівників управління, формування структурних підрозділів, встановлення рівнів управління, визначення ступеня централізації управління, розробка положень про кожний структурний підрозділ, розробка паспорту підрозділу і робочих місць.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Борданов С.В. Інтеграція України до світового господарства шляхом формування національної транспортної мережі // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Часть 1. – Донецк, 2005. – С. 411-416. (0,4 д.а.)

  2. Борданов С.В. Напрями підвищення ефективності роботи автотранспортних підприємств на міжнародному ринку // Зб. наук. праць. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 66-75. (0,4 д.а.)

  3. Борданов С.В. Організаційно-правові умови функціонування міжнародних пасажирських перевезень на сучасному етапі // Зб. наук. пр. – Л.: Вища освіта та економічні науки, 2004. – С. 11-14. (0,4 д.а.)

  4. Борданов С.В. Деякі рекомендації по підвищенню ефективності роботи автотранспортних підприємств // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. - №1,Ч.2. - С. 121-125. (0,4 д.а.)

  5. Борданов С.В. Розвиток теоретичних основ пасажирських перевезень в аспекті забезпечення стабільності суспільства // Зб. наук. пр. – Д.: НАН України, 2003. - С. 350 – 354. (0,4 д.а.)

  6. Борданов С.В. Социальная роль и проблемы развития пассажирского автотранспорта в рамках формирования международных отношений // Сб. науч. тр. – Д.: ИЭП НАН Украины, 2001. – С. 139-146. (0,4 д.а.)

  7. Борданов С.В. Проблеми функціонування пасажирського транспорту у сучасних умовах економіки // Вісник Донецького університету. 2000. - №2. – С. 80-84. (0,4 д.а.)

Публікації в інших виданнях:

  1. Борданов С.В., Деречинський Ю.Н., Козлова Ю.А. Тенденції розвитку нових підходів до ціноутворення на автотранспортних підприємствах // Наукові праці МАУП «Проблеми формування і розвитку ринкової економіки в Україні». К., 2003. – С. 148-150. (0,3 д.а./0,1 д.а.)

Особистий внесок здобувача: досліджено сутність ціннісного методу ціноутворення на автотранспортних підприємствах.

  1. Борданов С.В., Деречинский Ю.Н. Проблеми формування тарифів на пасажирські перевезення в сучасних ринкових умовах // Автошляховик України. – 2001. - №3. С. 11-15. (0,4 д.а./0,2 д.а.)

Особистий внесок здобувача: запропоновано формулу розрахунку тарифу на пасажирські перевезення.

  1. Борданов С.В., Деречинский Ю.Н. Экономическая оценка социальных результатов шумозащитных мероприятий на автомобильном транспорте // Украинский научно-исследовательский институт научно-технической информации и технико-экономических исследований Украины. – Киев, 1999.- 9 с.- Деп. в ДНТБ Украины 12.03.01, №53-Ук2001 // Анот. в ВИНИТИ РАН, №27, 2001. (0,4 д.а./0,1 д.а.)

Особистий внесок здобувача: оцінено соціальні результати при використанні шумозахисних заходів на автомобільному транспорті.

  1. Борданов С.В., Деречинський Ю.Н. Проблемы формирования тарифов на пассажирские перевозки в современных рыночных условиях // Материалы 1 Международной студенческой научной конференции “Экономика и маркетинг ХХІ века”. – Том 1. – Донецк: ДонГТУ Минобразование Украины, Донецкая областная государственная администрация. – 2000 – С. 26-27. (0,2 д.а./0,1 д.а.)

Особистий внесок здобувача: запропоновано засоби удосконалення тарифної політики на пасажирському транспорті.

  1. Борданов С.В., Бурлуцкий Б.В. Тенденции развития маркетинговых структур на предприятиях Украины // Материалы 1 Международной студенческой научной конференции “Экономика и маркетинг ХХІ века”. – Том 1. – Донецк: ДонГТУ Минобразование Украины, Донецкая Облгосадминистрация. – 2000 – С. 24-25. (0,2 д.а./0,1 д.а.)

Особистий внесок здобувача: визначено тенденції розвитку вертикальних маркетингових структур в розвинутих країнах Заходу.

  1. Борданов С.В., Деречинский Ю.Н. До питання формування портфеля інноваційних проектів захисту навколишнього середовища // Автошляховик України. – 2000. – №4. С. 27-28. (0,4 д.а./0,1 д.а.)

Особистий внесок здобувача: визначено необхідність урахування екологічних та соціальних факторів експлуатації автомобільного транспорту при прийнятті управлінських рішень.

  1. Борданов С.В., Деречинский Ю.Н. Проблемы формирования тарифов на пассажирские перевозки в современных рыночных условиях // Труды Междунар. Научно – практич. конф. «Автотранспортный комплекс. Проблемы и перспективы развития». – М., 2000. – С. 309-312. (0,2 д.а./0,1 д.а.)

Особистий внесок здобувача: запропоновано методику розрахунку тарифів на пасажирські перевезення.

  1. Борданов С.В., Деречинский Ю.Н. Моделі добору оптимальних природоохоронних заходів у рамках формування портфеля інноваційних проектів // Труди Х Всеукраїнської наукової конференції аспірантів та студентів “Охорона навколишнього середовища та раціональне використання природних ресурсів”. – Д., 2000. (0,2 д.а./0,05 д.а.)

Особистий внесок здобувача: визначено основні чинники формування портфелю інноваційних проектів на автомобільному транспорті.

  1. Борданов С.В., Деречинский Ю.Н. Методические подходы к расчету оптимального уровня тарифов на пассажирские перевозки // Украинский научно-исследовательский институт научно-технической информации и технико-экономических исследований Украины. – Киев, 1999. – Деп. в ДНТБ Украины 13.12.99, №3/6-Ук99 // Анот. в ВИНИТИ РАН, №40, 2000. (0,4 д.а./0,2 д.а.)

Особистий внесок здобувача: визначено основні складові розрахунку оптимального рівня тарифів на пасажирському транспорті.

  1. Борданов С.В., Деречинский Ю.Н., Кравченко С.И. К вопросу формирования портфеля инновационных проектов по защите окружающей среды // Труды Международной научно-технической конференции «Экология промышленных регионов». – Донецк: ООО «Лебедь». – 1999. – С. 303-306. (0,2 д.а./0,05 д.а.)

Особистий внесок здобувача: визначено моделі відбору найбільш ефективних природоохоронних заходів на автомобільному транспорті.

  1. Борданов С.В., Деречинский Ю.Н. Методологические вопросы формирования тарифов на пассажирские городские и пригородные перевозки // Украинский научно-исследовательский институт научно-технической информации и технико-экономических исследований Украины. – Киев, 1999.- Деп. в ДНТБ Украины 10.11.99, №278-Ук99 // Анот. в ВИНИТИ РАН, №50, 1999. (0,4 д.а./0,2 д.а.)

Особистий внесок здобувача: доведено необхідність переходу від затратного методу ціноутворення до ціннісного.

  1. Борданов С.В., Кулаков В.А. Функционирование автотранспортных предприятий в условиях рынка // Украинский научно-исследовательский институт научно-технической информации и технико-экономических исследований Украины. – Киев, 1999. – Деп. в ДНТБ Украины 10.11.99, №271-Ук99 // Анот. в ВИНИТИ РАН, №43, 1999. (0,4 д.а./0,2 д.а.)

Особистий внесок здобувача: проаналізовано діяльність автотранспортних підприємств в умовах ринку.

  1. Борданов С.В., Кулаков В.А. Некоторые вопросы формирования рынка автотранспортных услуг // Украинский научно-исследовательский институт научно-технической информации и технико-экономических исследований Украины. – Киев, 1998. – Деп. в ДНТБ Украины 28.09.98, №417-Ук98// Анот. в ВИНИТИ РАН, №92, 1998. (0,4 д.а./0,2 д.а.)

Особистий внесок здобувача: досліджено сучасні проблеми ринку автотранспортних послуг та перспективи розвитку останнього.