Кравченко Василь Віталійович. Модель приватної практики в смоматології в період переходу до ринкових відносин : дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 200арк. : табл., рис. — Бібліогр.: арк. 171-184.
Анотація до роботи:
Кравченко В.В. Модель приватної практики в стоматології в період переходу до ринкових відносин. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом – 14.02.03 – соціальна медицина. Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, м. Київ, 2007.
Дисертація присвячена науковому обгрунтуванню організаційних основ функціонування моделі приватної практики в стоматології в період переходу до ринкових відносин.
Доведені переваги надання якісних стоматологічних послуг населенню приватними стоматологічними закладами у порівнянні з аналогічними установами державної форми власності, що свідчить про доцільність введення в Україні приватної стоматологічної практики та забезпечення її відповідною законодавчо-нормативною базою.
Визначені концептуальні підходи до формування функціонально-організаційної моделі приватного стоматологічного закладу в єдиному медичному просторі з державною стоматологічною установою.
Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням встановлена відсутність в Україні нормативно-правового врегулювання діяльності приватних стоматологічних закладів в умовах значного їх поширення переважно у вигляді різноманітних монопрофільних організаційних форм, що не завжди задовольняє потреби пацієнтів, і потребувало наукового обгрунтування концептуальних підходів до визначення функціонально-організаційної моделі стоматологічного закладу недержавної форми власності в умовах великого міста, впровадження якої дозволило організувати якісне надання стоматологічних послуг за завершеним циклом, що підтвердило її медичну, соціальну та економічну ефективність та отримало позитивну оцінку переважної більшості пацієнтів, які висловились за доцільність введення приватної стоматологічної практики.
Встановлено принципову відмінність в структурі стоматологічних закладів державної і недержавної форми власності: структура державних закладів побудована за принципом поліпрофільності, а недержавних – загального прийому без виокремлення кабінетів, яка дозволяє зменшити чисельність кадрового складу в 3,9 рази, потребу в стоматологічних установках – в 4,7 рази, термін використання стоматологічного обладнання – в 5 разів, забезпечити наявність лікарів вищої кваліфікаційної категорії більше ніж у 1,6 рази, рівня заробітної платні – у 6,5 рази, зуботехнічних лабораторій – у 2 рази, освітлення в кабінетах – у 1,6 рази.
Аналіз витрат коштів на одне відвідування пацієнта в досліджуваних державних стоматологічних закладах, рівень бюджетних асигнувань в яких складав 84,7%, виявився в 7,5 рази нижчим від нормативу МОЗ України при його перевищенні в 9,8 рази в приватних стоматологічних установах, що призвело до загального збільшення фактичних в них витрат на одне відвідування в 65 разів, а стосовно витрат на лікування карієсу та його ускладнень – в 1,8 рази.
Результати соціологічного опитування пацієнтів державних і приватних стоматологічних установ свідчать, що 69% з них раніше лікувались в приватних закладах і віддають їм перевагу, 93,1% вважають доцільним введення платних стоматологічних послуг, однак 7,2% відмічали їх високу вартість як у державних, так і недержавних стоматологічних структурах, наголошуючи, що 53,6% респондентів сплачували особисто лікареві, що вказує на необхідність корекції методів ціноутворення і оплати праці, а 89,3% заявляли, що навіть при однакових цінах і обсязі послуг вони схильні звертатись до приватних закладів, що підтверджує позитивну оцінку їх діяльності у порівнянні з державними.
Щодо заробітної платні, то 100% опитаних лікарів вважали, що вона повинна становити відповідний відсоток від обсягу виконаних робіт, 93,2% віддали перевагу розрахунку за послуги через касу, що дозволяє адміністрації приватного закладу накопичувати фонди і при необхідності вільно, без довготривалого узгодження з фінансовими органами, розпоряджатись ними з метою покращення матеріально-технічної бази, впровадження новітніх технологій та інше, що слід вважати однією з найважливіших переваг приватного стоматологічного сектору і підтверджується результатами анкетування його лікарів, які саме в цьому вбачали можливість високого рівня технічного забезпечення закладів недержавної форми власності.
В основу концептуального підходу до формування моделі організаційних основ приватної стоматологічної практики покладались результати вивчення її світового досвіду, комплексного порівняльного аналізу діяльності установ державної і приватної форм власності, особливостей їх фінансування та організаційно-правових форм, заходів зовнішнього та внутрішнього маркетингу, визначення політики ціноутворення та іміджу приватної установи.
Визначення концептуального підходу дозволило обгрунтувати функціонально-організаційну модель приватного стоматологічного закладу „Український стоматологічний центр”, особливістю якого стало його розміщення у складі трьох кабінетів на орендованих площах поліклініки державної форми власності з використанням для потреб УСЦ її клініко-біохімічної лабораторії, фізіотерапевтичного та рентгенологічного кабінетів і стерилізаційної, що дозволило організувати надання стоматологічних послуг в єдиному місці і по завершеному циклу і взаємовигідно позначилось на діяльності обох структур: позбавлення УСЦ необхідності мати власні допоміжні підрозділи, а для поліклініки – щорічне отримання стабільних додаткових до бюджету асигнувань в межах 60-80 тис. грн.
Про ефективність впровадження запропонованої моделі УСЦ свідчать результати аналізу його діяльності за 2003-2005 роки, зокрема зростання фінансових показників: чистого доходу – на 34,7%, відрахувань на заробітну плату – на 43,9%, на соціальні заходи – на 46,7%, матеріальних витрат – на 71,7%, а також відсотку заробітної плати відносно виручки – у 7,5 разів, що відповідно у 6,2, 4,6, 4,7, 4,4, та 4,6 рази перевищує аналогічні дані обраного для порівняння іншого приватного стоматологічного закладу.
Підтвердженням медичної та соціальної ефективності впровадженої моделі є також показники якісної діяльності УСЦ: зростання в 1,3 рази кількості пролікованих хворих при фактично незмінній їх чисельності у закладі порівняння, звернення з профілактичною метою 16,5% загального числа пацієнтів проти 3,4% у закладі порівняння, впровадження кількості новітніх технологій стосовно терапевтичного прийому у 2,6 рази, хірургічного – в 1,7, ортопедичного – у 2,5 рази (у закладі порівняння – відповідно у 2,3, 1,2, та 2,0 рази), витрат у 1,5 рази більше часу на прийом одного хворого, скорочення в 1,4 рази робочого навантаження лікарів, готовність 59,5% опитаних пацієнтів повторно звернутись до УСЦ, що свідчить про його досить високий імідж.
Впровадження запропонованої моделі приватної стоматологічної практики можливе не лише в умовах великого міста, а й в інших з врахуванням місцевих особливостей.
Публікації автора:
Кравченко В.В., Мушак С.О. До сорокаріччя діяльності стоматологічної поліклініки Інституту стоматології КМАПО ім. П.Л. Шупика // Збірник наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2004. – Вип. 13., Книга 1. – С. 535-541.
Особистий внесок здобувача полягає у підборі та аналізі історичних літературних джерел щодо функціонування стоматологічної поліклініки ІС КМАПО, дослідженні діяльності керівників стоматологічної поліклініки та співробітників кафедри навпротязі 40 років, написанні статті.
Кравченко В.В. Зміна форм власності медичних закладів в стоматології як одна з перспективних напрямків розвитку галузі // Современная стоматология. – 2005. - №3. – С. 161-162.
Кравченко В.В. Маркетинг стоматологічних послуг в умовах формування ринкових відносин // Современная стоматология. – 2006. - №1. – С. 142-145.
Кравченко В.В. Бізнес-планування підприємницького проекту приватної практики у стоматології // Современная стоматология. – 2006. - №4. – С. 138-142.
Кравченко В.В. Приклад приватизації медичних закладів в стоматології як один із напрямів виходу з кризи галузі охорони здоров’я // Матеріали наук.-пакт. конф. “Фінансово-економічні засади реформування охорони здоров’я в Україні: нові законодавчі ініціативи”. – К., 2004. – С. 210-211.
Кравченко В.В., Мушак С.А. Стоматологическая поликлиника ИС КМАПО – путь длиной в 40 лет // Матеріали наук.-пакт. конф. “Сучасні проблеми терапевтичної стоматології”. – К., 2004. – С. 30-35.
Особистий внесок здобувача полягає у підборі та аналізі історичних літературних джерел щодо функціонування стоматологічної поліклініки ІС КМАПО, дослідженні діяльності керівників та співробітників стоматологічної поліклініки, оформленні тез конференції.