Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Рамазанов Султанахмед Курбанович. Моделі і інформаційні технології еколого-економічного управління виробничою системою в нестабільному середовищі : Дис... д-ра наук: 08.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Рамазанов С.К. Моделі і інформаційні технології еколого-економічного управління виробничою системою в нестабільному середовищі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – Донецький національний університет, Донецьк, 2008.

В дисертаційній роботі поставлена і вирішена важлива, актуальна для економіки і економічної науки України наукова проблема розробки і застосування теоретико-методологічних основ математичного моделювання і систем інформаційних технологій в еколого-економічному управлінні виробничими системами в сучасних умовах нестабільностей, невизначеностей і ризиків. Одержані результати дозволяють стверджувати щодо доцільності і перспективності розглянутих теоретичних питань, щодо практичної цінності розроблених систем управління еколого-економічними системами, які тільки зростатимуть у міру просування України по стабільно цивілізованому шляху економічного і соціального розвитку.

Одержано ряд принципово нових результатів. Показано, що для створення інтегрованої АСУ збагачувальної фабрики доцільно розглядати її як складову частину логістичної системи, що містить автоматизовану систему організаційно-економічного і екологічного управління з підсистемами менеджменту і екологічного моніторингу, підсистему оперативно-диспетчерського управління, а також систему управління виробничо-транспортним комплексом. Запропоновано трирівневу декомпоновану структуру управління ВФ для створення локальної СЕЕМ і визначено напрями процесів інтеграції і інтелектуалізації управління на основі комп'ютерних мереж і експертних систем з різною базою знань; розроблено узагальнену інформаційно-математичну модель у вигляді кортежу з п'яти об'єктів: множини технологій, екологічних і економічних параметрів, методів управління і прийняття рішень і інформаційної бази; розроблено програмний комплекс по сировинній і товарній базам даних, який забезпечить розрахунки оптимальних умов виконання техніко-економічних показників в ланцюзі: «сировина - виробництво - реалізація»; розроблено експертну систему управління ТП, що радить, з нечіткою базою знань з діалоговою генерацією дискретної функції приналежності по всіх можливих технологічних ситуаціях; запропоновано типовий варіант структури і інтерфейсу інтелектуального АРМ, на базі якого створені програмні оболонки вирішальних АРМ в ІАСУ ВФ з функціями розробки рішень для створення СЕЕМ; розроблені вимоги і функції локальної комп'ютерної мережі АРМ, на підставі яких запропоновано її узагальнену функціонально-інформаційну структуру, що дозволяє створити інтегровану АСОЕ і ЕУ.

Практично реалізовано комп'ютерну систему планування і управління на ЦВФ «Комендантська», яка забезпечує ефективну роботу підприємства з урахуванням варіабельності технології, екологічних і економічних чинників. В умовах ЦВФ «Луганська» показано, що запропонований загальносистемний критерій достатньо повно відображає залежність ефективності роботи підприємства від умов, пов'язаних зі збагачуваністю вугілля і обсягами викидів забруднюючих речовин в НПС. Обґрунтовано і вирішено задачу комп'ютерного моделювання і прогнозування атмосферних процесів в зоні ВФ в умовах стохастичної невизначеності.

Реалізація основних положень дисертаційної роботи на практиці дозволила одержати економічний ефект у розмірі 9 млн. 516 тис. грн.

Проблема розробки і створення інтегрованих інтелектуалізованих комп'ютеризованих систем управління і прийняття еколого-економічних рішень для ВС є актуальною науково-технічною проблемою.

Дисертаційне дослідження містить постановку і методологічне вирішення нової важливої для України науково-практичної проблеми – моделювання і розробки інформаційних технологій еколого-економічного управління виробничою системою, що функціонує в умовах нестабільного, невизначеного і ризикового (небезпечного) зовнішнього і внутрішнього середовища. В роботі в межах вирішення даної проблеми відповідно до цілей та завдань отримано наступні результати: комплекс нових ЕММ; концепції і принципи еколого-економічного моделювання і управління в інтегрованих автоматизованих інтелектуальних системах управління виробничо-транспортними комплексами ВФ і прийняття рішень в системі екологічного моніторингу за відсутності повної інформації, її розпливчатості і невизначеності; комплексні еколого-економічні критерії глобального і локального управління і ухвалення рішень для ВС; еколого-економічні і транспортно-виробничі моделі і алгоритми функціонування ВС, у тому числі елементи автоматизованої системи оперативного диспетчерського управління і планування; методи і алгоритми оцінювання, моделювання і прогнозування стану атмосферного повітря в зоні ВС (ВФ) в умовах стохастичної невизначеності; інтегрована автоматизована система еколого-економічного управління ВТК з використанням методів інтелектуалізації і нечітких гібридних регуляторів, що функціонують в умовах змішаної невизначеності і на основі мережі АРМ.

У роботі отримано наступні основні результати:

1. Розглянуто динамічну модель управління ВС в умовах невизначеностей і ризиків з врахуванням нелінійності процесів, а також стохастичну еколого-економічну модель. Запропоновані варіанти вирішення задачі управління.

2. Із загальносистемних і синергетичних позицій розглянуто проблему еколого-економічного моделювання і управління безпекою підприємства в умовах її функціонування в нестабільному і ризиковому (небезпечному) середовищі. Запропоновано узагальнену модель динаміки і структуру інтегрованої інтелектуальної системи моніторингу і управління безпекою ВС.

3. Запропоновано модель впливу інноваційних технологій на ВС з врахуванням синергізму систем для різних умов взаємодії підсистем.

4. Розглянуто питання динамічного моделювання і управління ризиками в разі змішаної початкової інформації.

5. Розроблено концепцію створення і структуру локальної системи еколого-економічного моніторингу промислового підприємства (на прикладі вуглезбагачувальних фабрик) на основі системного підходу і принципів максимальної інтеграції, інтелектуалізації, індивідуалізації, широкого використання сучасних інформаційних технологій і обліку невизначеності, нелінійності, нестаціонарності, нечіткості, а також багатовимірності, багатокритеріальності і тому подібне, тобто при обліку «НІ–» і «БАГАТО–» чинників при ухваленні управлінських рішень на всіх рівнях ієрархії.

6. Запропоновано трирівневу декомпоновану структуру управління ВФ як великою і складною системою для створення локальної системи еколого-економічного моніторингу і визначено спрямування процесів інтеграції і інтелектуалізації управління ВФ на основі сучасних інформаційних технологій (комп'ютерних мереж, експертних систем з різною базою знань). Показано, що для створення ІАСУ ВФ доцільно розглядувати її як складову частину логістичної системи, що містить автоматизовану систему організаційно-економічного і екологічного управління з підсистемами менеджменту і екологічного моніторингу, підсистему оперативно-диспетчерського управління, а також систему управління ВТК.

7. Для управління складними процесами виробничо-транспортного комплексу обґрунтовано необхідність і важливість вживання гібридних інтелектуальних регуляторів для ВП і інтелектуальних АРМ на основі нечіткої бази знань для верхніх рівнів управління ВФ в СЕЕМ; розроблено методику і алгоритм створення гібридних інтелектуальних систем, що функціонують в умовах змішаної невизначеності і дозволяють комбінувати традиційну кількісну інформацію з якісною важкоформалізуємою інформацією у вигляді лінгвістичних і нечітких змінних.

8. Запропоновано концепцію, методику і алгоритми формування інтелектуальної системи моделювання і управління екологічними ризиками. Розроблено принципи побудови алгоритму прийняття рішень в системі діагностики кризового стану ВС.

9. Запропонований спільний принцип формування комбінованих критеріїв управління по всіх рівнях ієрархії відповідно до декомпозиції структури системи ЕЕУ ВС (ВФ), що враховує як економічні, так і екологічні параметри; розроблено загальносистемний узагальнений технолого-економічний і екологічний критерій управління і прийняття рішень.

10. Показано, що транспортну систему ВС (ВФ) як об'єкт управління доцільно представити як сукупність зовнішньої і внутрішньої транспортних підсистем; розроблено підсистему “Транспорт”, що входить до інтегрованої системи ЕЕУ ВФ і забезпечує функції оперативного планування роботи транспортного вузла. На основі продукційного моделювання знань створено базу знань програмного забезпечення АРМ оператора по внутрішньому транспорту.

11. Проведено дослідження проблеми охорони атмосферного повітря (як приклад) і поставлено завдання моделювання і прогнозування атмосферних процесів в зоні ТПП (ВФ) в умовах стохастичної невизначеності, які описуються випадковими динамічними моделями; розроблено програмне забезпечення для комп'ютерного моделювання і прогнозування на основі розгляду екосередовища як марківського процесу.

12. Отримано математичні моделі технологічних схем і процесів ВФ з врахуванням екологічних параметрів, на основі яких розроблено комп'ютерну систему евристичного технологічного вибору варіанту схеми. Розроблено також програмне забезпечення по сировинній і товарній базі даних, що забезпечує вибір оптимального режиму роботи ВФ.

13. Розроблено метод моделювання динаміки ВП на основі інтегрального оператора I роду і в умовах стохастичності змінних параметрів.

14. Розроблено експертну систему управління ТП з нечіткою базою знань як блоку прийняття рішень в АРМ ВФ, з діалоговою генерацією дискретної функції приналежності і формування нечіткої продукційної бази знань.

15. Запропоновано типовий варіант структури і інтерфейсу інтелектуального АРМ, на базі якого створено програмні оболонки вирішальних АРМ ІАСУ ВФ.

Розроблені в роботі концепції, принципи, моделі і методи знайшли застосування при вирішенні значної кількості практичних завдань.

Публікації автора:

монографії:

  1. Рамазанов С.К. Инструменты эколого-экономического управления предприятием: [монография] / С.К. Рамазанов. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2008. –351 с.

  2. Рамазанов С.К. Модели эколого-экономического управления производственной системой в нестабильной внешней среде: [монография] / С.К. Рамазанов. – Луганск: Изд-во ВНУ им. В. Даля, 2004. – 384 с.

  3. Рамазанов С.К. Методы и информационные технологии управления предприятием в условиях нестабильностей: [монография] / С.К. Рамазанов, В.Ю. Припотень. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2006. – 216 с. (Особистий внесок здобувача: розроблено комплексні моделі динаміки ЕЕУ підприємства, запропоновано рекомендації щодо використання моделей ЕЕУ в процесі прийняття управлінських рішень).

у наукових фахових виданнях:

  1. Рамазанов С.К. Интеллектуальная система управления промышленным объектом непрерывного типа / С.К. Рамазанов, Р. Расрас // ВСтник ВУГУ. – Луганськ, 1998. – 1(11). – С. 129-134. (Особистий внесок здобувача: запропонована структуру інтелектуальної системи управління і засіб її реалізації).

  2. Ramazanov S.K. A fuzzy-neural system (hybrid) for controlling multivariable industrial object in real time / S.K. Ramazanov, R. Rasras // Вісник СУДУ – 1998. – № 3 (13). – С. 57-62. (Особистий внесок здобувача: запропонований метод побудови гібридного управління промисловим підприємством).

  1. Рамазанов С.К. Модели управления производственно-транспортным комплексом в условиях переходной экономики / С.К. Рамазанов // Модели управления в рыночной экономике: (сб. научных тр.). – Донецк: ДонГУ, 1999. – С. 392-395.

  2. Рамазанов С.К. Информационные технологии в управлении и принятии решений в системах экономического и экологического мониторинга / С.К. Рамазанов // Зб. наук. праць Східноукраїнського держ. університету. – Луганськ, 1999. – С. 296-303.

  3. Рамазанов С.К. Оптимальное управление в системе эколого-экономического мониторинга/ С.К. Рамазанов, В.В. Луцкий // Вісник Східноукр. держ. університету. – Луганськ, 1999. – № 6 (22). – С. 161-167. (Особистий внесок здобувача: метод оптимального еколого-економічного моніторингу і управління).

  4. Рамазанов С.К. Моделирование и управление транспортными потоками производственных систем в условиях переходной экономики / С.К. Рамазанов // Вісник Східноукр. держ. університету. – Луганськ, 1999. - № 2 (18). – С. 202 – 207.

  5. Рамазанов С.К. Эколого-экономическое моделирование и оптимизация водопользования в регионе / С.К. Рамазанов, Е.И. Гирки, В.В. Луцкий // Вісник Східноукр. держ. університету. – Луганськ, 2000. – № 1 (23). – С. 175-179. (Особистий внесок здобувача: модель і алгоритм оптимізації водокористування).

  6. Рамазанов С.К. Динамическая модель управления переходной экономикой в условиях рисков и неопределенностей / С.К. Рамазанов, В.В. Луцкий // Вісник Східноукр. держ. університету. – 2000. – Ч.1, №9(31). – С. 113-115. (Особистий внесок здобувача: концепція побудови динамічної моделі управління).

  7. Рамазанов С.К. Моделирование и современные информационные технологии в социально-экономических и экологических системах / С.К. Рамазанов // Вісник СНУ. – 2001. – № 9 (43). – С. 154 – 165.

  8. Рамазанов С.К. Интегрированная система эколого-экономического мониторинга, управления и принятия решений / С.К. Рамазанов // Сб. научных трудов ВНУ и Познаньского технического университета. Сер. Экология. – 2002. – № 1. – С. 22-31.

  9. Рамазанов С.К. Нелинейное моделирование в социально-экономических системах в условиях риска / С.К. Рамазанов, И.Р. Бузько, О.А. Яковлєва // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Донецк: ДонНУ, 2003. – № 3 (61). – С. 143-149. (Особистий внесок здобувача: модель обліку ризику в моделюванні соціально-економічних систем).

  10. Рамазанов С.К. Интеллектуальная система поддержки решений диагностики кризисного состояния промышленного предприятия / С.К. Рамазанов // Новое в экономической кибернетике: (Сб. науч. статей). Сер. "Управление маркетинговым потенциалом предприятия". – Донецк: ДонНУ, 2003. – № 2. – С. 47-55.

  11. Рамазанов С.К. Интеллектуальная система моделирования и управления эколого-экономическими рисками / С.К. Рамазанов // Экономическая кибернетика: (международный научный журнал). – 2003. – № 5-6. – С. 65-71.

  12. Рамазанов С.К. Модели оптимизации инвестиционных проектов в условиях риска / С.К. Рамазанов // Управління проектами та розвиток виробництва: (зб. наукових праць). – 2003. – № 2. – С. 124-130.

  13. Рамазанов С.К. Интегральная нелинейная динамическая эколого-экономическая модель управления / С.К. Рамазанов // Управління проектами та розвиток виробництва: (зб. наукових праць). – 2003. – № 3. – С. 94-100.

  14. Рамазанов С.К. Моделирование влияния новых технологий на производственно-экономическую систему / С.К. Рамазанов // Управління проектами та розвиток виробництва: (зб. наукових праць). – 2004. – № 1. – С. 110-118.

  15. Рамазанов С.К. Нелинейные эколого-экономические модели производственно-транспортных систем / С.К. Рамазанов // Економічні проблеми адаптації та розвитку вищої школи в умовах ринку: (зб. наукових праць).– Ч. 1, 2004. – С. 53.- 61.

  16. Рамазанов С.К. Нелинейная стохастическая эколого-экономическая модель управления предприятием / С.К. Рамазанов // Економіка. Менеджмент. Підприємництво: (зб. наукових праць). – Луганськ: Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, 2003. – № 11. – С. 173-179.

  17. Рамазанов С.К. Нелинейные процессы и технологии в экономике / С.К. Рамазанов // Новое в экономической кибернетике: (сб. науч. статей). – Донецк: ДонНУ, 2004. – Вып. 2. – С. 25-29.

  18. Рамазанов С.К. Динамика и управление рисками в условиях смешанной неопределенности / С.К. Рамазанов // Новое в экономической кибернетике: (сб. науч. статей). – Донецк: ДонНУ, 2004. – Вып. 4. – С. 15-27.

  19. Рамазанов С.К. Вибір моделі управління підприємством в умовах нестабільного зовнішнього середовища / С.К. Рамазанов, О.О. Яковлева // Вісник СНУ ім. В. Даля – 2005. – № 5 (87). – С. 166-169. (Особистий внесок здобувача: принципи вибору моделі управління).

  20. Рамазанов С.К. Моделирование и управление эколого-экономической системой в условиях неопределенностей, рисков и нестабильной внешней среды / С.К. Рамазанов // Вісник СНУ ім. В. Даля. – 2006. – № 3 (97). – С. 157-168.

  21. Рамазанов С.К. Синергетическая модель управления эколого-экономической безопасностью предприятия в условиях нестабильности / С.К. Рамазанов, Л.Ф. Истомин, В.Ю. Припотень // Вестник ДДМА. – Краматорск: ДДМА, 2007. – № 2 (8). – С. 25-28. (Особистий внесок здобувача: модель и структура системи управління безпекою).

  22. Рамазанов С.К. Интеллектуализация эколого-экономического управления безопасностью промышленного предприятия / С.К. Рамазанов // Вісник СНУ ім. В. Даля. – 2007. – № 5 (111). – С. 230-233.

  23. Рамазанов С.К. Моделювання в управлення складними системами (на прикладі еколого-економічної системою) / С.К. Рамазанов // Вісник СНУ ім. В. Даля. – 2008. – № 3 (121). – С. 11-15.

за матеріалами конференцій:

  1. Рамазанов С.К. Эколого-экономическое моделирование и управление риском катастроф в условиях переходной экономики / С.К Рамазанов // Проблемы эконом. риска: анализ и управление: Всеукр. НПК, Киев: КНЭУ, 1998 г.: сб. науч. тр. по материалам. – I., 1998. – С. 22-24.

  2. Рамазанов С.К. Моделі керування в системах еколого-економічного моніторингу в умовах перехідної економіки / С.К Рамазанов // Економічна кібернетика: проблеми методології та підготовки фахівців: Всеукраїнська НМК, Київ: КНЕУ, 2000 г.: материали – V, 2000. – С. 151 - 164.

  3. Рамазанов С.К. Нелинейные технологии в социально-экономических и экологических системах / С.К. Рамазанов // Проблемы экономической кібернетики: Всеукраинская НМК, Запорожье, 2002 г.: тезисы докладов – VII, 2002. – С. 173-174.

  4. Рамазанов С.К. Нечеткое и нейросетевое моделирование в управлении производственными системами в условиях переходной экономики / С.К. Рамазанов, Л.А. Мушнина // Проблемы экономической кибернетики: Всеукраинская НМК, Алушта, 2003 г.: тезисы докладов – VIII, 2003. – С. 147-148. (Особистий внесок здобувача: гібридна модель управління для ВС).

  5. Рамазанов С. К. Проблема динамики риска при многокритериальной оптимизации в условиях неопределенности / С.К Рамазанов, В.Ю. Припотень // Проблеми економічної кібернетики: Всеукраїнська НМК, Алушта, 2006 р.: тези доповідей – XI, 2006 – С. 100-103. (Особистий внесок здобувача: динамічна модель ризику в умовах багатьох критеріїв).

  6. Рамазанов С.К. Некоторые общие принципы моделирования сложных систем / С.К. Рамазанов // Університет і регіон. Проблеми сучасної освіти: НПК, Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006 г.: материалы – XII, 2006. – С. 135-137.

  7. Рамазанов С.К. Многокритериальное управление безопасностью предприятия в условиях смешанной неопределенности / С.К Рамазанов // Важке машинобудування. Проблеми та перспективи розвитку: НПК, Краматорськ, ДДМА, 2007 р.: материалы – V, 2007. – С. 103-104. (Особистий внесок здобувача: модель многокритеріального управління безпекою підприємства).

  8. Рамазанов С.К. Моделирование и управление эколого-экономической безопасностью производства в условиях нестабильности / С.К Рамазанов, В.Ю. Припутень, М.Д. Аптекар // Межрегиональные проблемы экологической безопасности: симпозиум, Одесса, 19-21сентября 2007г.: сб. тезисов трудов – 2007 – С. 15. (Особистий внесок здобувача: модель еколого-економічного управління безпекою підприємства в нестабільній середі).

  9. Рамазанов С.К. Современные подходы эколого-экономического управления производственной системой в нестабильной среде / С.К Рамазанов // Проблемы экономической кибернетики: Всеукраинской НМК, 3-5 октября, Львов: ЛНУ им. И. Франка, 2007 г.: тезисы докладов – 2007. – С. 114-116.

  10. Рамазанов С.К. Информационные технологии эколого-экономического управления производственной системой в нестабильной среде / С.К. Рамазанов, М.Д. Аптекарь // Инновационные технологии в экономике, управлении и образовании: международная НПК, Москва, 2008 г.: материалы – 2008. – С. 126-131. (Особистий внесок здобувача: запропоновані інформаційні технології ЕЕУ ВС в умовах нестабільної економіки).

  11. Рамазанов С.К. Модели эколого-экономического управления активной производственной системой в условиях нестабильности / С.К. Рамазанов // Інтелектуальні системи прийняття рішень і проблеми обчислювального інтелекту. (ISDMCI`2008): міжнародна наукова конференція, Євпаторія, 2008 р.: збірка наукових праць у трьох томах. – 2008. – Том 2 (частина 2) – С. 47-50.

  12. Рамазанов С.К. Интегральная динамическая модель управления техногенным предприятием в нестабильной среде / С.К. Рамазанов // Проблеми економічної кібернетики: Всеукраїнська НМК, Алушта, смт. Партеніт, 2-4 жовтня м. 2008 р.: Тези доповідей – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», XIII, 2008. – С. 209-211.

в інших виданнях:

  1. Воронкова А.Е. Моделювання управління конкурентоспроможністю підприємства: еколого-організаційний аспект: [монографія] / А.Е. Воронкова, С.К. Рамазанов, О.В. Родіонов . – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2005. – 368 с. (Особистий внесок здобувача: повністю глави 2, 4, 5, 7).

  2. Современные технологии управления промышленным предприятием / [Воронкова А.Э., Козаченко А.В., Рамазанов С.К., Хлапенов Л.Е.]. – Киев: Лібра, 2007. – 254 с. (Особистий внесок здобувача: п.1.2.2. и розділ 4).