Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Потай Інна Юріівна. Моделі і структури мультипроекта модернізації системи управління якістю підготовки спеціалістів з вищою освітою : Дис... канд. наук: 05.13.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Потай І.Ю. Моделі і структури мультипроекта модернізації системи управління якістю підготовки спеціалістів з вищою освітою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – Управління проектами та програмами. – Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Миколаїв, 2005.

Дисертація присвячена рішенню важливого наукового завдання розробки нових підходів, моделей і засобів управління мобільним мультипроектним середовищем модернізації Системи управління якістю підготовки спеціалістів (СУЯПС) у ВНЗ різних рівнів акредитації на базі впровадження методології управління проектами. Проведено системний аналіз предметної області. Розроблені наукові основи застосування стандартів серії ISO 9001 і ISO 10006 до проектів управління якістю підготовки спеціалістів. Розроблено концептуальну модель структури мультипроекта модернізації СУЯПС у ВНЗ на основі методології управління проектами, що дозволяє систематизувати підходи до розвитку системи управління якістю освіти. Розроблені моделі раціональної структуризації проектів змін, що входять у структуру мультипроекта модернізації системи управління якістю підготовки спеціалістів у ВНЗ різних рівнів акредитації, що дозволяє визначити конфігурацію мультипроекта модернізації СУЯПС у ВНЗ різних рівнів акредитації. Розроблено узагальнену математичну модель оцінки якості підготовки випускників ВНЗ на основі методів статистики, експертних оцінок та теорії імовірності, що дозволяє формалізувати систему оцінки знань, умінь, навичок студентів, спрямована на забезпечення необхідного рівня підготовки випускника. Розроблено математичну модель визначення раціональної конфігурації мультипроекта модернізації системи управління якістю підготовки спеціалістів у ВНЗ різних рівнів акредитації, що дозволяє виконати раціональну структуризацію проектів змін, які входять у структуру мультипроекта модернізації СУЯПС у ВНЗ.

У дисертаційній роботі наведені результати рішення складного наукового завдання підвищення якості підготовки спеціалістів у вищих навчальних закладах на основі розробки і застосування проектно-орієнтованих методів і засобів управління.

  1. Проведений аналіз існуючої в Україні системи забезпечення якості освіти показав, що на сучасному етапі у ВНЗ відсутні структури систем ефективного управління якістю підготовки спеціалістів. Аналіз рівнів підготовки спеціалістів у ВНЗ України показав, що відновлення управління системою освіти повинне орієнтуватися на єдиний освітній простір Європи і структурне реформування національної системи вищої освіти в контексті Болонського процесу.

  2. Аналіз актуальності питань управління якістю підготовки спеціалістів, показав, що, з урахуванням ситуації сформованої в системі освіти, необхідною умовою є створення проекту модернізації СУЯПС у ВНЗ, розробленого на основі методології управління проектами, що буде сприяти виходу зі складної ситуації, яка склалася в системі освіти України. Проведений аналіз предметної області показав, що на сучасному етапі розвитку вищої школи в Україні існує необхідність розробки моделей, які відображають складність СУЯПС у ВНЗ різних рівнів акредитації, простих в експлуатації, але враховують динаміку змін у процесі навчання.

  3. Закладені методологічні основи рішення наукових завдань, що забезпечують досягнення основної мети дисертаційного дослідження – підвищення якості підготовки спеціалістів у ВНЗ різних рівнів акредитації за рахунок ефективного управління мультипроектним середовищем модернізації Системи управління якістю підготовки спеціалістів з вищою освітою.

  4. Розроблено концептуальну модель мультипроекта модернізації СУЯПС, що дозволяє систематизувати підходи до розвитку системи управління якістю освіти у ВНЗ різних рівнів акредитації, а також науково-методичні основи формування конфігурації проектів змін у структурі мультипроекта модернізації СУЯПС у ВНЗ.

  5. Виконано опис конфігурації проектів змін, що входять у структуру життєвого циклу мультипроекта модернізації СУЯПС у ВНЗ різних рівнів акредитації, що дозволяє визначити оптимальний зміст мультипроекта - робіт, спрямованих на формування ресурсів проекту змін СУЯПС, необхідних для його ефективної діяльності з урахуванням раціонального порядку ініціювання та реалізації проектів змін у мультипроекті модернізації СУЯПС, що визначається незадовільною якістю реалізації навчального процесу як у цілому, так і його компонентів, зокрема; обмеженими ресурсами; залежністю продуктів кожного із проектів змін.

  1. Розроблено ефективну схему структуризації проектів і робіт у мультипроекті модернізації СУЯПС із урахуванням усіх факторів, що впливають на структуру змісту проектів змін, що входять у структуру життєвого циклу мультипроекта модернізації СУЯПС. Для формування раціонального змісту проектів змін, що входять до складу мультипроекта модернізації СУЯПС виконане раціональне групування всіх дій, які забезпечують реалізацію проектів змін.

  2. Розроблено систему структурних зв'язків в інформаційній моделі мультипроекта модернізації СУЯПС, WBS-структура мультипроекта модернізації СУЯПС, основу якої становлять 19 проектів змін, згрупованих за класами, математична модель визначення раціональної конфігурації мультипроекта модернізації СУЯПС і методи раціональної структуризації проектів змін, що входять у його структуру.

  3. Для оцінки навчального процесу у ВНЗ розроблена багатофакторна математична модель СУЯПС, в основі якої лежить метод кореляційно-регресійного аналізу. Інтегрально проаналізовані зв'язки і відносини в навчальному процесі щодо цієї математичної моделі. Проведено аналіз факторів, що впливають на рівень підготовки фахівців – випускників ВНЗ і розроблена методика оцінки рівня знань, одержуваних у процесі навчання відповідно до вимог стандартів ISO 9001:2000 «Системи менеджменту якості», стандарту ISO 10006 і стандарту PMI.

  4. Проведений експертний аналіз підтвердив правильність модернізації навчального процесу в Національному університеті кораблебудування у бік збільшення частки самостійної роботи студентів, переходу до індивідуалізації підготовки спеціалістів, розвитку їхніх творчих здібностей у контексті Болонського процесу. Виконані дослідження та аналіз отриманих результатів показують наявність зв'язку між рівнем засвоєння знань з дисциплін навчального плану та оцінкою їхнього практичного використання у виробничих умовах.

  5. Основними науковими результатами роботи є:

– концептуальна модель структури мультипроекта модернізації СУЯПС у ВНЗ, що дозволяє систематизувати підходи до розвитку системи управління якістю освіти;

– моделі раціональної структуризації проектів змін, що входять у структуру мультипроекта модернізації СУЯПС у ВНЗ різних рівнів акредитації, які дозволяють визначити конфігурацію мультипроекта;

– узагальнена математична модель оцінки якості підготовки випускників ВНЗ, що дозволяє формалізувати систему оцінки знань, умінь, навичок студентів, спрямована на забезпечення необхідного рівня підготовки випускника;

– математична модель визначення раціональної конфігурації мультипроекта модернізації СУЯПС у ВНЗ різних рівнів акредитації, що дозволяє виконати раціональну структуризацію проектів змін, які входять у структуру мультипроекта модернізації СУЯПС.

Наукові положення, висновки і рекомендації дисертаційної роботи можуть бути використані для практичної організації діяльності по управлінню проектами в освітній галузі України.

Публікації автора:

  1. Драган С.В., Потай І.Ю., Спіхтаренко В.В. Комп’ютеризована система керування навчальним процесом. // Проблеми освіти. Наук.-метод. зб. К.: ІЗМН, 1999. – Вип. 18, с.219–222.

  2. Драган С.В., Потай И.Ю., Спихтаренко В.В. Компьютеризация управления учебным процессом в высшем учебном заведении ІІІ-IV уровня аккредитации// Зб. наук. праць УДМТУ. – Миколаїв: № 2 2000, – с. 139–145.

  3. Мочалов А.А., Драган С.В. Потай И.Ю. Автоматизированный анализ взаимосвязи учебных планов и успеваемости студентов технических специальностей // Материалы VII международной научно-методической конференции преподавателей Украины, России, Белоруссии «Методы совершенствования фундаментального образования в школах и вузах», Севастополь, 2001, с. 86-89.

  4. Батовкін В.І., Потай І.Ю. Вплив якості засвоєння студентами фундаментальних дисциплін на рівень підготовки фахівців. // Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції «Взаємозв’язок реформи інженерної освіти і промислового розвитку України: стан, проблеми, рішення». – Миколаїв, УДМТУ, 2000. с.79 – 80.

  5. Драган С.В., Потай І.Ю Розробка навчальних планів ВНЗ як одна із задач управління проектами // Матеріали Міжнародної конференції присвяченої
    100-річчу кораблебудівної освіти в Україні «Кораблебудування: освіта, наука, виробництво»,Том І – Миколаїв, УДМТУ, 2002. с.68-69.

  6. Потай І.Ю. Управління проектами в системі управління навчальним процесом ВНЗ // Матеріали Міжнародної конференції присвяченої 100-річчу кораблебудівної освіти в Україні «Кораблебудування: освіта, наука, виробництво», Том ІІ – Миколаїв, УДМТУ, 2002. с.300 – 301.

  7. Потай И.Ю. Управление проектами в системе учебного процесса ВУЗа // Зб. наук. праць УДМТУ. – Миколаїв: № 2 2002, – с. 180 – 186.

  8. Мочалов А.А., Потай И.Ю. Статистический метод анализа успеваемости студентов в ВУЗе // Зб. наук. праць УДМТУ. – Миколаїв: № 3 2002, – с. 153 –165.

  9. Драган С.В., Потай І.Ю., Возний О.М. Використання програм управління проектами для вирішення задачі оптимізації навчальних планів вищих навчальних закладів // Зб. наук. праць УДМТУ. – Миколаїв: УДМТУ, 2003.
    № 2 (388). – с. 121–130

  10. Потай І. Ю. Фактори впливу на якість навчання в системі безперервної підготовки фахівців з вищою освітою // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб./ Кол. авт. – К.: Наук.-метод. Центр вищої освіти, 2003. — Вип. 31, с.55-60.

  11. Потай И.Ю., Драган С.В. Экспертная оценка качества подготовки выпускника технического ВУЗа к профессиональной деятельности // Зб. наук. праць УДМТУ. – Миколаїв: НУК, 2004. –№6 (399), – с. 155 – 164.

  12. Потай І.Ю., Драган С.В. Вплив кредитно-модульної системи організації навчального процесу на успішність студентів старших курсів // Нові технології навчання: Наук. – метод, зб. / Кол.авт. – К.: Наук. – метод. Центр вищої освіти, 2005. – Спецвипуск. – с. 33 – 36.

  13. Потай И.Ю., Мочалов А.А. Разработка методики управления учебным процессом на основе повышения качества уровня подготовки выпускников ВУЗов. //Управління проектами та розвиток виробництва. Збірник наукових праць, №1, 2005. – с.164 – 174.

  14. Потай И.Ю. Составление индивидуальных учебных планов в условиях кредитно-модульной системы организации учебного процесса // Тезисы докладов ІІ международной конференции «Управление проектами – от видения к реальности» – К.: КНУБА, 2005. – с.73 – 75.

  15. Потай И.Ю. Проектно-ориентированное управление системой учебно-организационного обеспечения качества подготовки выпускников ВУЗов // Тезисы докладов ІІ международной конференции «Управление проектами – от видения к реальности» – К.: КНУБА, 2005. – с.75 – 77.

  16. Потай И.Ю. Модель мультипроекта модернизации системы управления качеством подготовки специалистов в ВУЗах. // Тезисы докладов международной научно-практической конференции «Управление проектами: состояние и перспективы» – Николаев, 2005, с. 135 – 138.

  17. Потай И.Ю. Управление качеством экологической подготовки специалистов в Национальном университете кораблестроения на основе проектного подхода // Збірник доповідей ІV Міжнародної науково-технічної конференції „Проблеми екології та енергозбереження в суднобудуванні”. – Миколаїв: НУК, 2005. –
    с.56-59.