Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Лепа Роман Миколайович. Моделі ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень : Дис... д-ра наук: 08.00.11 - 2007.



Анотація до роботи:

Лепа Р.М. Моделі ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2007 р.

Дисертацію присвячено дослідженню та вирішенню актуальної наукової проблеми моделювання ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень на підприємстві. В роботі досліджено методологічні й методичні підходи до управління й прийняття управлінських рішень на підприємстві, а також особливості їх моделювання. Розроблено концептуальні основи ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень на підприємстві.

Розроблено механізм діагностики проблемних ситуацій на підприємстві. Запропоновано моделі розпізнавання та ідентифікації ситуацій. Розроблено моделі моніторингу та регулювання процесу реалізації управлінських рішень на підприємстві, моделі координації управлінських рішень, а також нейромережеву модель підвищення об’єктивності управлінських рішень. Представлено інформаційну модель ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень на підприємстві. Розглянуто особливості реалізації моделей ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень на промисловому підприємстві.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове рішення наукової проблеми моделювання ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень на підприємстві. Результати дослідження зазначеної проблеми відповідно до мети й поставлених завдань дозволили сформулювати наступні висновки концептуального, теоретичного, методичного та науково-практичного характеру:

1. Ефективність діяльності підприємств значною мірою залежить від здатності адекватно та оперативно реагувати на активні зміни зовнішніх умов, що зумовлює необхідність докорінної перебудови механізму прийняття управлінських рішень на підприємстві з метою його адаптації до нових умов функціонування. Дослідження надало можливість обґрунтувати доцільність синтезу методів економіко-математичного моделювання для підвищення ефективності системи підготовки та прийняття управлінських рішень.

2. Умови функціонування підприємств характеризуються невизначеністю та нестійкістю через кардинальні зміни, що мають місце в економіці України, що підтверджує необхідність використання ситуаційного підходу при побудові комплексу моделей механізму прийняття управлінських рішень на підприємстві. Ситуаційний механізм передбачає побудову такої системи реагування, що найбільшою мірою відповідає вимогам кожної конкретної ситуації, що склалася. Розроблено концепцію моделювання ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень на підприємстві, в основу якої покладено принципи теорій ситуаційного й рефлексивного підходів; реалізація концепції сприяє забезпеченню конкурентоспроможності підприємства за рахунок підвищення якості та ефективності управлінських рішень.

3. Забезпечення якості управлінських рішень досягається шляхом інтеграції в систему управління підприємством механізму діагностики проблемних ситуацій на підприємстві, в основу якого покладено принципи ситуаційного управління й синтезу процедур розпізнавання образів ситуацій, статичної й динамічної ідентифікації. Комплекс моделей діагностики проблемних ситуацій побудовано на основі використання гібридного підходу, що поєднує ситуаційний підхід до управління й технології функціонального і процесного аналізу ефективності підприємства, і містить у собі моделі статичної й динамічної ідентифікації ситуацій, а також моделі розпізнавання образів ситуацій.

4. Для розв’язання завдань ліквідації негативних проявів проблемних ситуацій, визначення чинників виникнення проблемних ситуацій та їхнього впливу на діяльність підприємства розроблено об’єктну модель діагностики ситуацій, що враховує притаманну промисловим підприємствам функціональну та ієрархічну організаційну структуру. Запропоновану об'єктну модель діагностики ситуацій на підприємстві засновано на інтеграції системи збалансованих показників розвитку підприємства й підходів до оцінки ефективності його функціонування, що дозволяє ефективно організувати процес відстеження діяльності підприємства в межах ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень.

Розроблений комплекс моделей ідентифікації ситуацій надає можливість віднесення поточного образу ситуації до відомих образів і класів образів на основі значень певних характеристик, для чого в роботі пропонується застосовувати метод дискримінантного аналізу, а також модель, яку засновано на застосуванні методу аналогій з використанням нейронної мережі, що самоорганізується, із шаром Кохонена.

Формування сценаріїв розвитку поточної ситуації здійснюється з використанням розподіленої динамічної моделі розвитку проблемних ситуацій на підприємстві без урахування керуючих впливів, в основу якої покладено процедури синтезу імітаційної моделі прогнозування ситуацій, побудованої з використанням апарату системної динаміки Дж. Форрестера.

5. З метою визначення ознак явищ внутрішнього і зовнішнього середовища, що певним чином впливають на об'єкт управління, а також джерел, факторів та причин впливу, в дисертації розроблено комплекс моделей розпізнавання образів ситуацій, що включає моделі шкалювання характеристик, формування, класифікації й ранжирування образів ситуацій. Реалізація комплексу логічно впорядкованих моделей розпізнавання ситуацій в межах механізму діагностики проблемних ситуацій дозволяє формувати та класифікувати образи ситуацій у термінах, які забезпечують особі, що приймає рішення, чітке розуміння економічного стану підприємства.

6. Для визначення послідовності дій з вирішення проблемних ситуацій розроблено модель оптимальної динаміки прийняття управлінських рішень у термінах ситуацій планування, функціонування й регулювання, в основу якої покладено принципи балансування реалізації розподілених у часі рішень. Управлінські рішення на підприємстві мають враховувати індивідуальні характеристики особи, яка приймає рішення, що вимагає введення в систему управління підприємством моделі прийняття рішень з урахуванням фактору стадності, зумовленого обмеженістю й слабкою структурованістю інформа-ційного простору з проблемної ситуації, а також методів реалізації рефлексивних процедур інформаційного маніпулювання конкурентами і споживачами.

7. Відстежувати динаміку зміни показників діяльності підприємства, а також готувати інформацію для прийняття рішень щодо реалізації додаткових керуючих впливів з метою коректування траєкторії досягнення запланованих значень ключових показників необхідно на основі реалізації моделей моніторингу та регулювання процесів реалізації управлінських рішень. В основу розроблених методичних положень щодо моделювання процесів регулювання реалізації управлінських рішень на підприємстві покладено принципи утримання значень елементів об'єктної моделі діагностики проблемних ситуацій у заданому діапазоні, що дозволяє мінімізувати витрати на реалізацію управлінських рішень за умови припустимості проблемних ситуацій.

Впровадження в практику функціонування промислових підприємств механізму оцінки доцільності прийняття управлінських рішень дозволяє забезпечити підвищення ефективності функціонування системи прийняття управлінських рішень, покращення якості управлінських рішень за рахунок знаходження найбільш адекватних варіантів і максимальної раціоналізації процесу прийняття рішень, а також надає можливість упорядкувати процес розподілу відповідальності між ієрархічними рівнями організаційної структури підприємства, скоротити адміністративні бар'єри при реалізації управлінського рішення, вивільнити кошти й ресурси за рахунок відмови або перенесення термінів практичної реалізації управлінського рішення.

8. Доведено, що узгодженість управлінських рішень на підприємстві має забезпечуватися впровадженням у систему управління комплексу моделей організаційної вертикально-горизонтальної координації управлінських рішень, в основу якого покладено рефлексивний підхід до визначення суб'єктивних пріоритетів особи, що приймає рішення.

9. З метою зниження рівня фактору суб'єктивності та підвищення вірогідності управлінських рішень, у яких використовуються дані, отримані експертним шляхом, у систему управління підприємством вбудовано нейромережевий механізм підвищення об'єктивності експертних оцінок. Застосований у межах даного механізму підхід, що припускає розподіл блоків корекції та фільтрації експертних оцінок, дозволяє більш повно порівняно з існуючими методами реалізувати наявну базу експертних оцінок, запропонувати додаткові можливості експертного аналізу певної проблеми, а також забезпечити принципову можливість втручання ОПР у процес коректування експертних оцінок при вирішенні управлінських завдань.

10. Реалізація ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень вимагає розробки і впровадження нової інформаційної технології – ситуаційних центрів, адаптованих для оперативного формування й апробації сценаріїв, швидкої оцінки проблемної ситуації на основі використання сучасних методів обробки та аналізу даних і знань. Для цього розроблені в дисертації теоретичні, методологічні та методичні положення, а також модельні конструкції інтегровано в єдину й цілісну інформаційну структурну процесну модель реалізації ситуаційного механізму прийняття управлінських рішень на підприємстві.

11. Основні теоретичні та прикладні результати дослідження впроваджено на наступних промислових підприємствах України: ВАТ "Новогорлівський машинобудівний завод", ВАТ "Донецькгірмаш", ВАТ "Одескабель", Українсько-канадське спільне підприємство "Донбас-Ліберті", ВАТ "Ковельсільмаш", що довело ефективність та універсальність запропонованих моделей і методів. Розмір економічного ефекту від впровадження результатів дисертаційного дослідження становить 1 190 тис. грн., що підтверджується відповідними актами. Результати дисертаційного дослідження впроваджено в навчальний процес Донецького університету економіки та права (м. Донецьк).

Публікації автора:

монографії:

  1. Лепа Р.Н. Ситуационный механизм принятия управленческих решений: методология, модели и методы: Монография / НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти. – Д.: ООО "Юго-Восток, ЛТД", 2006. – 308 с.

  2. Лепа Р.М., Тимохин В.М. Прийняття управлінських рішень на підприємстві: теорія та практика: Монографія / НАН України. Інститут економіки промисловості. – Донецк: ТОВ "Юго-Восток, Лтд", 2004. – 262 с. (Особистий внесок здобувача: сформульовано теоретичні засади, запропоновано комплекс методів та організаційно-економічний інструментарій прийняття управлінських рішень на підприємстві).

  3. Лепа Р.Н., Петрачкова Е.Л., Буткевич О.В. Особенности принятия решений в управлении экономическими объектами: Монография / НАН Украины. Ин-т экономики промышленности. – Донецк, 2004. – 110 с. (Особистий внесок здобувача: запропоновано комплекс моделей ідентифікації проблемних ситуацій, а також методичні засади оцінки доцільності реалізації управлінських рішень на підприємстві).

  4. Лепа Н.Н., Лепа Р.Н., Пушкар А.И. и др. Моделирование процессов управления развитием предприятий: Монография / НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти. – Д.: ООО "Юго-Восток, ЛТД", 2005. – 348 с. (Особистий внесок здобувача: запропоновано концептуальні положення та комплекс моделей прийняття рішень в системі інноваційного розвитку підприємства).

у наукових фахових виданнях:

  1. Лепа Р.Н. Особенности проектирования корпоративных информационных систем в условиях перехода к рыночной экономике // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр. / Донецк: ИЭП НАН Украины, 1999. – С. 392-398.

  2. Лепа Р.Н., Лепа Н.Н. Проблемы интеграции региональных и корпоративных информационных систем // Экономика промышленности. – 2001. – № 1 (11). – С. 68-74. (Особистий внесок здобувача: запропоновано науковий підхід до синтезу інформаційних систем на рівні регіону та підприємства).

  3. Лепа Р.Н., Пищенко Ю.Ю., Карасев Д.Н. Ситуационный подход к принятию решений в производственных системах // Економіка: проблеми теорії та практики. Вип. 143. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 42-49. (Особистий внесок здобувача: запропоновано методологію моделювання процесів прийняття управлінських рішень на основі ситуаційного підходу).

  4. Лепа Р.Н. Моделирование процессов повышения объективности экспертных оценок в принятии решений // Экономические проблемы и перспективы стабилизации эк-ки Украины: Сб. науч. тр./Редкол.: Землянкин А.И. (отв. ред.) и др. –Т.1. – Донецьк, ИЭП НАН Украины. 2002. – С. 127-136.

  5. Лепа Р.Н. Моделирование подготовки управленческих решений в планировании производства с учетом спроса // Економіка промисловості. – 2003. – № 2(20). – С. 174 –182.

  6. Лепа Р.Н. Моделирование принятия решений на предприятии с учетом фактора стадности // Экономическая кибернетика. – 2004. – №1-2. – С. 37-45.

  7. Лепа Р.Н. Системна концепція рефлексивного механізму прийняття управлінських рішень // Економічна кібернетика. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – №3-4 (27-28). – С. 76-82.

  8. Лепа Р.Н. Концептуальные основы моделирования механизма идентификации проблемных ситуаций на предприятии // Економічна кібернетика. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – №5-6 (29-30). – С. 35-41.

  9. Лепа Р.Н. Особенности применения ситуационного подхода в управлении и принятии решений на предприятии // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – ДЕГІ МОН України; ІЕПД НАН України. Вип. 2 (17). – Донецьк: ТОВ "Юго-восток, Лтд", 2005. – С. 200-205.

  10. Лепа Р.Н. Нейросетевой механизм повышения объективности экспертных оценок в принятии управленческих решений на предприятии // Економічна кібернетика. – Донецьк: ДонНУ, 2005. – №3-4 (33-34). – С. 33-44.

  11. Лепа Р.Н. Оценка факторов, определяющих качество управленческих решений // Экономика промышленности: Сб. науч. тр./НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. - Донецк, 2005. – С. 365-378.

  12. Лепа Р.Н. Синтез моделей выявления проблемных ситуаций на предприятии // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ, Том 1, 2005. – Спец. вып. – С. 165-176.

  13. Лепа Р.М. Оцінка доцільності реалізації управлінських рішень на підприємстві // Економічний вісник Національного гірничого університету: Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал. – Дніпропетровськ: НГУ, 2005. – №3. – С. 100-106.

  14. Лепа Р.Н. Модель мониторинга процессов реализации управленческих решений // Економічна кібернетика. – 2006. – №1-2(37-38). – С. 56-62.

  15. Лепа Р.Н. Влияние качества управленческих решений на эффективность производства // Экономика промышленности. – 2006. - №3. – С. 97-104.

  16. Лепа Р.Н. Модель развития проблемных ситуаций на предприятии без учета управляющих воздействий // Экономика промышленности. – 2006. - №4. – С. 80-88.

  17. Лепа Р.Н. Модели распознавания ситуаций на предприятии // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – ДЕГІ МОН України; ІЕПД НАН України. Вип. 2(20). – Донецьк: ТОВ "Юго-восток, Лтд", 2006. – С. 127-131.

за матеріалами конференцій:

  1. Лепа Р.Н. Информационное обеспечение процесса принятия маркетинговых решений // Тези доповідей ІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Маркетингові дослідження в Україні". Ялта, 27-31 травня 2002 р. – Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту, 2002. – С 107-108.

  2. Лепа Р.Н. Синтез моделі мінімізації суб’єктивності управлінських рішень // Исследование и оптимизация экономических процессов "Оптимум-2003". Труды IV-ой международной научно-практической конференции 11-12 декабря 2003г. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2003г. Ч. I. – С. 94-95.

  3. Лепа Р.Н. Моделювання рефлексивного механізму прийняття управлінських рішень на підприємстві // Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції "Науковий потенціал світу ‘2004". Том 18. Математичні методи в економіці. –Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 51-52.

  4. Лепа Р.Н. Моделирование стадности в принятии решений на предприятии // Тези доповідей учасників міжнародної науково-практичної конференції "Інтелектуальні системи прийняття рішень та інформаційні технології", 19-21 травня 2004 р. – Чернівці: Чернівецький національний університет, 2004. – С. 116-117.

  5. Лепа Р.Н. Концептуальные положения моделирования механизма идентификации проблемных ситуаций // Тезисы докладов межвузовской научно-практической конференции "Проблемы построения и функционирования операционных систем в условиях неопределенности и динамичности внешней среды", 13-14 мая 2005 г. – Днепропетровск: ДУЭП, 2005. – С. 118-120.

  6. Лепа Р.Н. Особенности моделирования механизма идентификации проблемных ситуаций // Економічні проблеми промислового розвитку в Україні: Тези доп. і повідом. Всеукраїнської наук.-практ. конф. (Донецьк, 19-20 травня 2005 р.) / НАН України. Ін-т економіки пром-сті. – Донецьк, 2005. – С. 313-315.

  7. Лепа Р.Н. Динамическая модель развития проблемных ситуаций на предприятии // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти" (м. Запоріжжя, 20 квітня 2005 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Том. V. – С. 28-32.

  8. Лепа Р.Н. Нейросетевая модель повышения качества управленческих решений на предприятии // Тези доповідей Х науково-методичної конференції "Проблеми економічної кібернетики" (15-17 вересня 2005 р., м. Київ). – Донецьк: ТОВ «АПЕКС», 2005. – С. 111-113.

  1. Лепа Р.М. Моделювання системи оцінки доцільності реалізації управлінських рішень на підприємстві // ДНІ НАУКИ: Зб. тез доповідей: В 4 т. / Гуманітарний університет "ЗІДМУ", 5-6 жовтня 2006. – Запоріжжя: ГУ "ЗІДМУ", 2006. – Т.2. – С. 72-74.

  2. Лепа Р.Н. Моделирование координации управленческих решений на предприятии // Матеріали IІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Науковий потенціал світу – "2006". Том 5. – Економічні науки. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 63-65.

  3. Лепа Р.Н. Концепция моделирования ситуационного механизма принятия управленческих решений на предприятии // Міжнародна наук.-практ. конф. "Актуальні проблеми управління економічними процесами промислових підприємств". 14-15 листопада 2006 р. // Управління розвитком. – Харків: ХНЕУ – 2006. – №7. – С. 112-114.

в інших виданнях:

  1. Лепа Р.М. Ситуаційні центри в прийнятті управлінських рішень // Вісник Донецького інституту економіки та господарського права № 5. Серія "Економіка та управління". – Донецьк: ДІЕГП, 2001. – С. 78-84.