Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Шатохіна Наталія Володимирівна. Моделі та інформаційна технологія формування стратегії розвитку підприємства (на прикладі цукробурякового виробництва) : Дис... канд. наук: 05.13.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Шатохіна Н.В. Моделі та інформаційна технологія формування стратегії розвитку підприємства (на прикладі цукробурякового виробництва).– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.06 – інформаційні технології. – Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”. – Харків, 2008. У дисертаційній роботі вирішена актуальна науково-практична задача розробки моделей, методу та інформаційної технології для формування стратегій розвитку підприємств.

Проведено аналіз робіт із проблеми розробки стратегій розвитку виробничо-економічних систем, встановлено, що процес управління розвитком сучасного виробничого підприємства являє собою комплекс взаємопов’язаних та своєчасних заходів, спрямованих на отримання максимальних доходів та зниження витрат на створення продукції. Найважливішим етапом управління удосконаленням та реконструкцією підприємств є розробка моделей та методів формування оптимальних планів розвитку. Обґрунтовано, що для розробки адекватних реальності, ефективних моделей та методів пошуку стратегій розвитку підприємств необхідно враховувати й уміти описувати різні види невизначеностей, пов’язаних з наявністю ризиків або неможливістю одержання точної вихідної інформації.

Розроблено моделі та метод розв’язання немарківських булевих багатокритеріальних задач пошуку ефективних стратегій розвитку підприємств з урахуванням заходів, що впливають на попит, невизначеностей у вихідній інформації та ризиків з алгоритмічними та аналітичними цільовими функціями та обмеженнями.

В роботі запропонована розроблена алгоритмічна модель для визначення продуктивності виробничого підприємства на прикладі цукрового заводу, що враховує невизначеність якості сировини. Створені моделі та метод реалізовані в інформаційній технології формування стратегій розвитку підприємств. Інформаційна технологія апробована на розробці планів розвитку цукрового заводу. Отримані в роботі результати дозволять виробничим підприємствам успішно розвиватися за рахунок впровадження ефективних стратегій розвитку шляхом одержання додаткових прибутків та скорочення витрат.

У дисертаційній роботі вирішена актуальна науково-практична задача розробки моделей, методу та інформаційної технології формування стратегії розвитку підприємства на основі розв’язання багатокритеріальної динамічної задачі з алгоритмічними та аналітичними цільовими функціями та обмеженнями з урахуванням невизначеностей у вихідних даних.

1. Проведено аналіз основних проблем при управлінні розвитком виробничо-економічних систем. Розглянуто існуючі підходи та методи для формування стратегій розвитку підприємств. Обґрунтована актуальність розв’язання задачі розробки планів розвитку виробничих підприємств з застосуванням алгоритмічних моделей. На основі проведеного аналізу робіт вітчизняних та зарубіжних авторів виявлено основні напрямки розвитку моделей та методів дослідження з питань проблеми, що розглядається. Сформульована динамічна немарківська булева задача формування стратегії розвитку підприємства з алгоритмічними та аналітичними цільовими функціями та обмеженнями.

2. Розроблено моделі багатокритеріальних динамічних задач булевого програмування пошуку плану розвитку підприємства з алгоритмічними й аналітичними модельними уявленнями в цільових функціях і обмеженнях, що враховують ризики і заходи щодо збільшення рівня попиту та невизначений попит.

3. Розроблено метод розв’язання динамічної немарківської задачі булевого програмування формування стратегій розвитку підприємств з алгоритмічними виразами в цільових функціях і обмеженнях у багатокритеріальній постановці, що відрізняється можливістю урахування ризиків, заходів, що впливають на попит, а також можливістю оперування невизначеною величиною попиту.

4. Удосконалено метод аналізу стійкості отриманих рішень, що відрізняється можливістю урахування заходів щодо корегування попиту.

5. Створено алгоритмічну модель виробничого процесу одержання дифузійного соку в цукробуряковому виробництві з урахуванням якості сировини, що надходить.

6. Розроблено інформаційну технологію формування стратегій розвитку виробничих підприємств на прикладі цукробурякового виробництва.

7. У результаті апробації запропонованого методу та інформаційної технології формування стратегії розвитку підприємства в рамках спільних робіт з фірмою “Дифузія” (м. Київ) на цукровому заводі було доведено, що впровадження даного інструментарію, що базується на використанні аналітичних і алгоритмічних виражень у моделі задачі, обліку невизначеності попиту на продукцію, ризиків, сприяє підвищенню ефективності господарської діяльності виробничо-економічних систем.

Результати досліджень мають важливе значення при створенні інформаційних систем управління розвитком виробничих підприємств і призначені для широкого застосування в різних сферах вітчизняної промисловості. Розроблені моделі та методи застосовані в навчальному процесі НТУ «ХПІ» на кафедрі стратегічного управління при підготовці спеціалістів і магістрів з спеціальності “Управління проектами”.

Публікації автора:

1. Шатохина Н.В. О решении задач системной оптимизации с нечеткой информацией и целью в виде точки // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ«ХПІ», 2002. – Т. 1., Вып. 8. – С. 146-150.

2. Кононенко И.В., Шатохина Н.В. Алгоритм выбора стратегии развития производства с учётом мероприятий по увеличению спроса // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ «ХПІ», 2002. – № 13. – С. 68-72.

Здобувачем створена модель багатокритеріальної динамічної булевої задачі формування стратегій розвитку підприємств з алгоритмічними й аналітичними виразами в цільових функціях і обмеженнях, що враховує заходи, які впливають на попит, і ризики, що пов’язані з реалізацією варіантів розвитку.

3. Кононенко И.В., Шатохина Н.В. Метод решения многокритериальной задачи формирования плана развития предприятия с учетом рисков // Открытые информационные и компьютерные интегрированные технологии. – Харьков: НАКУ «ХАИ». – 2003. – Вип. 20. – С. 185-193.

Здобувачем розроблено модифікацію методу розв’язання багатокритеріальної динамічної булевої задачі формування стратегій розвитку підприємств з алгоритмічними й аналітичними цільовими функціями і обмеженнями, що базується на сполученні методу неявного перебору і методу поступок.

4. Кононенко И.В., Шатохина Н.В. Метод решения задачи формирования плана развития предприятия с использованием алгоритмических моделей и нечетких представлений // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ «ХПІ», 2003. – № 18. – С. 147-152.

Здобувачем створено модель і варіант методу розв’язання багатокритеріальної динамічної булевої задачі пошуку оптимального плану розвитку з алгоритмічними уявленнями та нечітко заданим попитом.

5. Кононенко И.В., Шатохина Н.В. Анализ устойчивости решений в задачах формирования стратегии развития предприятия с алгоритмическими и аналитическими целевыми функциями и ограничениями // Управління проектами та розвиток виробництва. – Луганськ: Східноукраїнський національний університет. – 2004. – № 3(11). – С. 138-144.

Здобувачем удосконалено метод аналізу стійкості отриманих результатів, що дозволяє враховувати варіанти розвитку щодо корегування попиту.

6. Шатохина Н.В. Случайный спрос в задачах формирования стратегии развития предприятия с алгоритмическими и аналитическими целевыми функциями и ограничениями // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ «ХПІ», 2005. – № 59. – С. 115-120.

7. Кононенко И.В., Шатохина Н.В. Алгоритмическая модель для решения задачи поиска оптимальной стратегии реконструкции сахарного завода // Открытые информационные и компьютерные интегрированные технологии. – Харьков: НАКУ «ХАИ», 2006. – Вип. 33. – С. 132-136.

Здобувачем розроблено алгоритмічну модель розрахунку продуктивності технологічного процесу одержання дифузійного соку в цукробуряковому виробництві, що враховує невизначений характер величини якості сировини.

8. Кононенко И.В., Шатохина Н.В. Разработка стратегии развития предприятия с применением оптимизационно-имитационного подхода на примере сахарного производства // Геометричне та комп’ютерне моделювання. – Харків: ХДУХТ, 2007. – № 16. – С. 48-58.

За допомогою розробленої інформаційної технології формування стратегії розвитку підприємства здобувачем отримано оптимальний план розвитку сахарного заводу.

9. Кононенко И.В., Шатохина Н.В. Метод решения многокритериальной задачи формирования плана развития предприятия с учётом рисков // Матеріали IV Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції «Інформаційні системи та технології в науці, освіті та просвіті» – Харків-Ялта: Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, 2003. – С.259.

Здобувачем розроблено модифікацію методу розв’язання задачі формування стратегії розвитку підприємства з алгоритмічними й аналітичними цільовими функціями і обмеженнями та урахуванням ризиків, що базується на сполученні методу неявного перебору і методу поступок.

10. Кононенко И.В., Шатохина Н.В. Модель и метод решения многокритериальной задачи формирования плана развития предприятия с использованием алгоритмических и аналитических целевых функций и ограничений // Материалы ХІІ Международной научно-технической конференции «Приборостроение – 2003». – Винница-Кореиз, 2003. – С. 149-152.

Здобувачем створено модель та модифікацію методу розв’язання динамічних булевих задач пошуку планів розвитку з алгоритмічними уявленнями та нечітко заданим попитом.

11. Кононенко И.В., Шатохина Н.В. Анализ устойчивости решений в задачах формирования стратегии развития предприятия с алгоритмическими и аналитическими целевыми функциями и ограничениями // Тезисы ІІ Международной научно-практической конференции «Современные информационные технологии в экономике и управлении предприятиями, программами и проектами». – Харьков: НАКУ «ХАИ», 2004. – С. 42.

Здобувачем удосконалено метод аналізу стійкості отриманих результатів, що відрізняється можливістю враховування варіантів з корегування попиту.