Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Лещенко Ірина Євгенівна. Моделі та інформаційні технології комп'ютеризованих систем навчання на базі ієрархічних функціональних мереж : Дис... канд. наук: 05.13.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Лещенко І. Є. Моделі та інформаційні технології комп'ютеризованих систем навчання на базі ієрархічних функціональних мереж. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за фахом 05.13.06 - Автоматизовані системи управління і прогресивних інформаційних технологій – Херсонський національний технічний університет, м. Херсон, 2006.

Для створення сучасних комп'ютеризованих систем навчання (КСН) запропоновано використовувати формально-логічний апарат подання даних і знань, що використовує нечітку логіку, кластеризацію, нечіткий пошук у базах даних і знань.

Систематизовано методику побудови КСН, що дозволяє уніфікувати структуру і математичний апарат, який використовується для моделей КСН. Набули подальшого розвитку теоретичні основи подання, зберігання і пошуку інформації для комп’ютеризованих систем навчання. Для подання знань про логіко-аналітичні завдання процесу навчання доопрацьовано методи, що використовують семантичні однорідні ієрархічні функціональні мережі, а для завдань управління - моделі цілей управління.

Розроблені методи забезпечують: можливість подання знань про процеси навчання в рамках єдиного апарату з урахуванням особливостей і характеру задач; обліку результатів планування процесу навчання; формування варіантів навчання в умовах невизначеності вихідної інформації про тих, кого навчають, з використанням стратегії рефлексивного управління першого рангу.

Для формалізованого опису завдань управління КСН розроблено моделі: знань про процес визначення категорій тих, кого навчають; знань про визначення черговості тих, кого навчають; знань про процес розробки планів взаємодії між викладачем і тими, кого навчають.

Модель знань для класифікації учасників процесу навчання і подій управління розроблена на основі подання знань у вигляді семантичних мереж на базі нечітких знань. Розроблено структури гібридної моделі знань про процеси формування планів навчання при організації взаємодії між викладачем і тими, кого навчають для різних форм навчання і моделі знань про процеси формування черговості навчання в КСН. Розроблено комплексну модель адаптивної КСН на базі ієрархічних функціональних мереж.

Розроблено алгоритм функціонування адаптивної КСН на базі ієрархічних функціональних мереж.

Проведено порівняльний аналіз ступені адекватності моделей у порівнянні з відомими моделями розроблені практичні рекомендації з побудови моделей адаптивної КСН.

У цілому в роботі поставлено і вирішено наступні наукові завдання:

1. Для створення сучасних комп'ютеризованих систем навчання запропоновано використовувати формально-логічний апарат подання даних і знань, що використовує нечітку логіку, кластеризацію, нечіткий пошук у базах даних і знань.

2. Систематизовано методику побудови адаптивної КСН, що дозволяє уніфікувати структуру моделей та використовувати єдиний математичний апарат для моделей КСН.

3. Набули подальшого розвитку теоретичні основи подання, зберігання і пошуку інформації для комп'ютеризованих систем навчання.

Для подання знань про логіко-аналітичні завдання процесу навчання доопрацьовано методи, що використовують семантичні однорідні ієрархічні функціональні мережі класифікації тих, кого навчають, а для завдань управління - моделі цілей управління.

Розроблені методи забезпечують: можливість подання знань про процеси навчання в рамках єдиного апарату з урахуванням особливостей і характеру розв'язуваних задач; обліку результатів планування процесу навчання; формування варіантів навчання в умовах невизначеності вихідної інформації про тих, кого навчають.

4. Розроблені аналітичні і структурно-функціональні моделі: процесу визначення категорій тих, кого навчають на основі подання знань у вигляді ОІФМ на базі нечітких знань; про визначення черговості та процесу розробки планів взаємодії між викладачем і тими, кого навчають на основі подання знань у вигляді гібридної МЦУ.

5. Розроблені комплексна модель та алгоритми функціонування адаптивної КСН на базі ієрархічних функціональних мереж.

6. Проведено порівняльний аналіз ступені адекватності моделей і розроблені практичні рекомендації з побудови комплексних моделей адаптивної КСН.

7. Результати роботи можуть бути застосовані в вищих навчальних закладах та організаціях, де розробляють комп’ютеризовані навчальні системи.

Публікації автора:

1. Лещенко И.Е. Формализованные описания знаний о процессе управления в автоматизированной обучающей системе //Вестник Херсонского государственного технического университета. - №1 (19), Херсон. 2004.- С.195-198

У статті розроблено формально-логічний апарат представлення знань про процес управління в КСН на базі експертної системи.

2. Лещенко И.Е, Бобыр Е.И. Експертна навчальна система для дистанційного навчання. // Системи обробки iнформацiї: Зб. наук. пр.Вип.5 (45). / Харківський університет Повітряних Сил- Х., 2005.- С.184-187

У статті запропоновано модель навчальної системи на базі функціональних мереж для дистанційного навчання.

3. Лещенко И.Е., Бобыр Е.И. Проблема обеспечения надежности вычислений в системах интеллектуального анализа данных на базе сетей ПЭВМ. // Сб. науч. тр.: 1-го Междунар. радиоэлектрон. форума "Прикладная радиоэлектроника. Состояние и перспективы развития". г.- Харьков, 2002.- Ч. 2.- С. 269-275.

У статті здобувачем пропонується надійність обчислень в КСН інтелектуального аналізу даних на базі мереж ПЕВМ.

4. Лещенко И.Е., Шаронова Н.В. Анализ методов поиска информации в базах даннях.// Всеукраинский межведомственный научно-технический сборник «Проблемы бионики» № 56 /М-во образования и науки Украины, Харьковский национальный университет радиоэлектроники. – Х.2002.- С. 82-84.

У статті здобувачем пропонується порівняльний аналіз методів ідентифікації в базах даних. Сформульовані висновки про найбільш перспективні напрями у процесах вдосконалення методів пошуку інформації.

5. Лещенко И.Е, Бобыр Е.И. Оценка качества поисковых систем.//Системи обробки информации. // Збирник наукових праць. Випуск 5.,Харкивський вийськовый университет, Харкив-2003. С.209-213.

У статті здобувачем розроблено методику оцінки якості пошукових систем в навчанні.

6. Лещенко И.Е, Бобыр Е.И. Методика построения интегрированной базы знаний экспертных обучающих систем. //Радиоэлектронные и компьютерные системы. № 3. Национальный аэрокосмический университет ХАИ., Харьков 2003 г. Стр111-114.

У статті здобувачем розроблено методику побудови баз знань автоматизованих навчальних систем.

7. Лещенко И.Е. Структурно-функциональная модель организации учебного материала в автоматизированной экспертной обучающей системе. // Системи обробки інформації: Зб. наук. праць. Вип. 10 (38). / Харк. вiйс. ун-т.- Х., 2004.- С. 112-116.

У статті здобувачем запропоновано структурно-функціональну модель організації навчального матеріалу у КСН.

8. Затхей В.А., Лещенко И.Е., Шаронова Н.В. Формально-логический аппарат представления знаний о процессах управления обучением в экспертных обучающих системах. // «АСУ и приборы автоматики» № 130/М-во образования и науки Украины, Харьковский национальный университет радиоэлектроники. – Х.2005.- С.52-56.

Здобувачем запропоновано метод формалізації знань про процеси управління з використанням гібридної СМЦН.

9. Лещенко И.Е. Комплексная информационно-логическая модель автоматизированной обучающей системы на базе экспертных оценок.// Системи обробки iнформацiї: Зб. наук. пр.Вип.4 (44). / Харківський університет Повітряних Сил- Х., 2005.- С. 90 -95.

У статті запропоновано структурно-функціональну модель організації навчального матеріалу у КСН.

10. Бобыр Е.И., Лещенко И. Е. Алгоритм организации системы управления для адаптивной компьютерной системы обучения.// Системи обробки информации. Зб. наукових праць. Випуск 3(52)./ Харківський університет Повітряних Сил- Х., 2006.- С. 210-213.