Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Системи автоматизації проектувальних робіт


894. Хабаров Олександр Юрійович. Моделі та засоби автоматизації процесів проектування розвитку мереж електрозв'язку: дис... канд. техн. наук: 05.13.12 / Харківський національний ун-т радіоелектроніки. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Хабаров О.Ю. Моделі та засоби автоматизації процесів проектування розвитку мереж електрозв’язку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.12 – системи автоматизації проектувальних робіт. – Харківський національний університет радіоелектроніки, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено підвищенню ефективності проектування розвитку мереж електрозв’язку за рахунок розробки математичного та програмного забезпечення для автоматизації процесів проектування. Одержала подальший розвиток модель мережі електрозв’язку у вигляді тришарового графа, що дозволяє враховувати різні принципи перетворення та передачі сигналів у мережі. Запропоновано систему критеріїв для всебічної оцінки окремої лінії зв’язку та мережі, яка використовується для аналізу якості структури та функціонування мережі, що дозволяє виконувати моніторинг існуючої мережі, а також вибирати кращі проектні рішення при її розвитку. Розроблено евристичний метод визначення раціонального шляху з’єднання двох точок мережі в умовах її незв’язності та великої розмірності задачі. Розроблено евристичний метод розміщення нового обладнання та вибору його характеристик при розвитку мережі. Розроблено модель проектування технологічного процесу виконання робіт з експлуатації та розвитку мережі. Модель призначена для попередньої економічної оцінки проектних рішень. Запропоновано метод оцінки ефективності проекту розвитку на основі імітаційної моделі поведінки зовнішнього середовища, що впливає на систему та призводить до відхилення реальних показників реалізації проекту від запланованих. Розроблено підсистему САПР підтримки прийняття рішень з проектування розвитку мережі електрозв’язку.

В дисертаційній роботі наведені результати, які відповідно до мети дослідження, у сукупності є розв’язком актуальної наукової задачі підвищення ефективності процесів проектування розвитку мереж електрозв’язку за рахунок розробки нового та вдосконалення існуючого математичного та програмного забезпечення для автоматизації розв’язання задач проектування розвитку мереж електрозв’язку. Необхідність такої розробки викликана тим, що для сучасних цифро-аналогових мереж проектування розвитку є важливою і складною проблемою, оскільки їм притаманні структурні, топологічні і функціональні особливості і цифрових, і аналогових мереж.

  1. Проаналізовано сучасний стан проектування розвитку мереж електрозв’язку. Це дозволило сформулювати мету і задачі досліджень. Систематизація задач дала можливість виділити ключові з них, розв’язання яких дозволяє проектувальникові приймати ефективні рішення при визначенні характеристик мережі, що розвивається.

  2. Одержала подальший розвиток модель представлення мережі електрозв'язку у вигляді тришарового графа (капітальних споруд, кабельного та сигнального). Специфіка такого поділу дозволяє розв’язувати задачі проектування, експлуатації та розвитку мережі на тім рівні деталізації моделі, що найбільше відповідає конкретним умовам, при необхідності залучаючи інші шари. Розвиток моделі дав можливість опису апаратури багатоканального ущільнення та врахування різних принципів перетворення сигналів у мережі.

  3. Сформульовано й обґрунтовано критерії оцінки лінії та мережі зв'язку, які використовуються для аналізу якості структури і функціонування мережі, що дозволяє робити моніторинг існуючої мережі, а також вибирати кращі проектні рішення при її розвитку. Вперше запропонована система критеріїв містить у собі технічні, економічні й експлуатаційні критерії для всебічної оцінки мережі. Для вибору проектних рішень використані методи багатофакторного оцінювання варіантів.

  4. Вперше розроблено евристичний метод визначення раціонального шляху з'єднання двох точок мережі в умовах її незв'язності та великої розмірності задачі. Метод адаптований до розробленої моделі мережі і може бути використаний на будь-якому з модельних графів. Додаткове його застосування – зниження розмірності задач при необхідності подальшого розрахунку точними методами.

  5. Запропоновано евристичний метод для розміщення нового обладнання в мережі зв’язку та вибору його характеристик для ефективного розвитку підприємства електрозв’язку. Метод адаптований до запропонованої тришарової моделі мережі. Він дає змогу проектувальнику максимально задіяти існуюче обладнання для мінімізації витрат при відомих вимогах до ступеню розвитку ділянки мережі.

  6. Вперше розроблено модель проектування технологічного процесу розвитку мережі, яка дозволяє підвищити ефективність комплексу робіт за рахунок вибору календарних термінів їх виконання, обсягів і структури грошових інвестицій у ці роботи. Модель враховує значну кількість особливостей, що властиві саме підприємству електрозв'язку, та легко модифікується. Запропоновано метод оцінки ефективності проекту розвитку мережі на основі імітаційної моделі поведінки зовнішнього середовища, що впливає на систему. Розроблений метод дозволяє приймати рішення, що знижують ризик фінансових втрат в умовах ринкової економіки.

  1. Розроблені математичні моделі та методи включені до комплексу програм, що є підсистемою САПР підтримки прийняття рішень при проектуванні, експлуатації та розвитку мереж електрозв'язку. Практичне застосування зазначеного комплексу продемонструвало ефективність запропонованих підходів. Аналіз результатів експериментів свідчить про можливості застосування розроблених моделей, методів і програм в галузі електрозв'язку для розвитку діючих мереж.

  2. Програмний модуль для проектування технологічного процесу виконання робіт і оцінки ефективності проекту в умовах непередбачених зовнішніх впливів може бути використаний не тільки в електрозв'язку, але й в інших галузях промисловості. Подальший розвиток запропонованих у роботі моделей та методів може бути спрямований на їх вдосконалення, підвищення адекватності і точності, врахування інших особливостей предметної галузі.

Публікації автора:

  1. Гужавин С.А., Драмашко И.А., Кокорин А.Б., Коломоец В.В., Хабаров А.Ю. Статистический регрессионный анализ БД АСУ учета линейных сооружений сети – основа для принятия управленческих решений // Зв’язок. – 2001. – №2. – С. 59-64.

    Гребенник И.В., Хабаров А.Ю. Оценка эффективности функционирования линии проводной электросвязи // Системи обробки інформації. – 2002. – №6(22). – С. 181-186.

    Гребенник И.В., Хабаров А.Ю. Многофакторное оценивание проводной сети электросвязи и анализ эффективности ее использования // Радиоэлектроника и информатика. – 2003. – №2(23). – С. 112-119.

    Гребенник И.В., Хабаров А.Ю. Оптимизация пути соединения двух точек проводной сети электросвязи // АСУ и приборы автоматики. – 2002. – №120. – С. 38-44.

    Гребенник И.В., Хабаров А.Ю. Модель задачи эффективного планирования работ на заданный период // АСУ и приборы автоматики. – 2003. – №123. – С. 44-53.

    Гребенник И.В., Хабаров А.Ю. Моделирование влияния внешней среды на эффективность плана выполнения работ // Системи обробки інформації. – 2003. – №6. – С. 38-47.

    Хабаров А.Ю., Гребенник И.В. Актуальные проблемы эксплуатации и развития проводных сетей электросвязи // Сборник научных трудов по материалам 6-й Международной конференции «Теория и техника передачи, приема и обработки информации» («Новые информационные технологии»). – Х.: ХТУРЭ. – 17-19 сентября 2000 г. – С. 206-208.

    Хабаров А.Ю. Задача рационального планирования работ на период: модель и методы решения // Материалы 7-го Международного молодежного форума «Радиоэлектроника и молодежь в XXI веке». – Х.: ХНУРЭ. – 22-24 апреля 2003 г. – С. 309.

    Хабаров А.Ю. Многофакторное оценивание проводной сети электросвязи и анализ эффективности ее использования // Материалы научно-технической конференции «Стратегия внедрения новых технологий в ОАО Укртелеком». – Феодосия: РиКо. – 2-6 июня 2003 г. – С. 16-22.

    Хабаров А.Ю. Комплекс программ автоматизации проектирования сетей электросвязи в процессе их развития и эксплуатации // Тезисы докладов 9-й Международной научной конференции «Теория и техника передачи, приема и обработки информации». – Х.: ХНУРЭ. – 7-10 октября 2003 г. – С. 365-366.