Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Ширяєва Людмила Володимирівна. Моделі відтворення парків обладнання в системі управління підприємством : Дис... д-ра наук: 08.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Ширяєва Л. В. Моделі відтворення парків обладнання в системі управління підприємством. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – Одеський національний морський університет, Одеса, 2009.

Дисертація присвячена проблемі підвищення ефективності управління відтворенням парків обладнання підприємства в умовах невизначеності і ризику. Розроблено новий методичний підхід до моделювання відтворення парку обладнання, заснований на більш детальному описі його вікової структури і покладений в основу більш довершених методів визначення оптимальних термінів заміни обладнання з урахуванням випадковості моментів його відмови і тривалості відновлення (ремонту).

Введено і досліджено широкий клас марковських моделей, що описують сумісне відтворення обладнання технологічної лінії і виробничий процес при детермінованому та випадковому процесах постачання сировини на вхід лінії. Вивчено вплив амортизаційної політики на ефективність відтворення на основі застосування класичної теорії руйнування.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми удосконалення теоретичних основ моделювання відтворення парків обладнання на підставі синтезу методів теорії основних засобів, теорії надійності та теорії руйнування, а також управління процесом заміни обладнання в умовах невизначеності та ризику.

За результатами дисертаційного дослідження зроблено такі висновки та рекомендації:

  1. Сучасний стан економіки України характеризується критичним рівнем зношеності основних фондів і тенденцією їх старіння, що продовжується. Наслідком цього є необхідність значних інвестицій найближчими роками в стратегічно важливі галузі економіки для підтримки нормальних темпів її розвитку. Необхідні перебудова і удосконалення наукових і законодавчих основ амортизаційної політики. Проведені дослідження дозволили дати наукове обґрунтування вказаних принципів з метою підвищення ефективності управління відтворенням основних фондів підприємств різної сфери використання.

  2. Оскільки звичайне використання виробничого обладнання протікає в часі нерівномірно, в умовах взаємодії із зовнішнім середовищем, при різному рівні організації виробництва і дотримання правил технічної експлуатації, при побудові та аналізі моделей відтворення і функціонування парків обладнання доцільно використовувати ймовірнісний підхід. В результаті виконаних досліджень запропоновано ряд нових загальних ймовірнісних схем моделювання відтворення парків обладнання з урахуванням його старіння і вікової структури, на основі яких розроблені більш довершені методи розрахунку оптимальних термінів заміни обладнання.

  3. Показано, що в найбільш простому випадку сукупності невзаємо-діючого обладнання парку необмеженої чисельності при груповому поповненні і списанні старіючого обладнання для моделювання можуть бути використані нестандартні моделі нескінченноканальних обслуговуючих систем, що дозволяє отримувати в явному вигляді ймовірнісні характеристики ефективності процесу відтворення, а також сформулювати задачу стохастичної оптимізації відтворення парку.

  4. При дослідженні моделей парків старіючого обладнання обмеженої чисельності в умовах обмеженого відновлення виникає новий клас керованих (пріоритетних) обслуговуючих систем з кінцевим джерелом і нові постановки задач визначення оптимальних пріоритетів при відновленні обладнання, що відмовило. Крім того, з'являється можливість робити уточнену постановку задачі визначення оптимальних термінів заміни обладнання з урахуванням його більшої індивідуалізації (за його поточним віком, накопиченими витратами на його експлуатацію тощо) і взаємодії з іншими машинами. При аналітичному дослідженні таких ймовірнісних моделей функціонування і відтворення парку виникають складні обчислювальні проблеми, для вирішення яких запропоновані різні методи: матричні алгоритми, асимптотичні методи (розкладання по ступенях малого параметра), укрупнення фазового простору станів марковських процесів.

  5. Класичні методи визначення термінів списання зношеного обладнання засновані на критерії «мінімум середніх поточних витрат на придбання та експлуатацію машини». Проте цей критерій не враховує ефективність роботи підприємства, його фінансовий стан, поведінку ринку. У дисертації запропоновано більш довершений підхід до вирішення даної проблеми, який дозволяє пов'язати стратегію заміни обладнання (або політику відтворення) підприємства з його маркетинговою стратегією, а також з логістичною концепцією. Цей підхід засновано на використанні при побудові відповідних ймовірнісних моделей апарату марковських процесів із знесенням, який дозволяє досліджувати сумісну поведінку рівня запасу сировини на вході технологічних ліній, поточний стан технологічної лінії, а також рівня запасу готової продукції на складі. При цьому як критерій оптимізації виступає «максимум середнього поточного прибутку підприємства».

  6. Ефективність управління відтворенням обладнання істотно залежить від наявності фінансових можливостей підприємства по оновленню зношених фондів, які в значній мірі визначаються розміром амортизаційного фонду. На відміну від традиційних методів розрахунку обсягів списання застарілого обладнання в дисертації обґрунтована можливість рішення задач по оптимальному управлінню відтворенням обладнання при різних тактиках поповнення амортизаційного фонду, зокрема, в умовах прискореної амортизації. Гнучкіша амортизаційна політика підприємства повинна відповідати його маркетинговій стратегії, поточному та очікуваному фінансовому стану. При цьому істотним моментом є те, що амортизаційний фонд поповнюється та витрачається, взагалі кажучи, у випадкові моменти часу, тобто коливається випадковим чином. Важливу роль в цих дослідженнях грає теорія руйнування, спочатку створена для вирішення задач страхування. Тут виникає широкий клас нових нестандартних задач, які лежать на стику теорії амортизації, операційного менеджменту та теорії руйнування. У дисертації досліджено ряд нових задач вказаного класу.

  1. У ході виконаного дослідження розкрита важлива роль матеріально-технічного забезпечення у відтворенні обладнання та запропоновані нові моделі стохастичної оптимізації обсягів закупівель ЗЗЧ, використання яких дозволить підвищити ефективність роботи служб логістики та маркетингу в системі управління підприємством, а також їх взаємодії.

  2. Отримані результати створюють теоретичну базу для розробки та практичного використання у виробничих умовах більш довершених методів розрахунку очікуваних та оптимальних термінів заміни зношеного обладнання в ринкових умовах за допомогою теоретико-ймовірнісного підходу. Вони дозволяють органічно пов'язати рішення двох найважливіших задач в практиці управління відтворенням парку обладнання підприємства: визначення термінів заміни обладнання з урахуванням його передісторії та розробку амортизаційної та інноваційної політики підприємства. Для цього слід відповідним чином реорганізувати систему управління підприємством, додаючи важливішу роль відділам маркетингу та логістики, а також використовуючи сучасніші системи статистичного та бухгалтерського обліку, які повинні забезпечувати систему управління необхідною інформацією для успішного використання розроблених економіко-математичних моделей оптимального управління відтворенням парків обладнання в умовах невизначеності та ризику.

  3. Основні теоретичні та практичні результати дослідження використовувалися в Іллічівському морському торговельному порту, а також на Одеському кабельному заводі, де доведено ефективність і універсальність розроблених методів та моделей.

Публікації автора:

Монографія

  1. Ширяева Л. В. Методы и модели управления воспроизводством парков оборудования. Вероятностный подход / Л. В. Ширяева. – Одесса: Астропринт, 2008. – 256 с.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Ширяева Л. В. Стохастическая модель воспроизводства парка массового оборудования с групповым списанием / Л. В. Ширяева. – Одеса: Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. праць. ОДМУ. – 1999. – Вип. 5. – С. 180-185.

  2. Ширяева Л. В. Модель воспроизводства парка оборудования с групповым списанием и обновлением в переходном режиме / Л. В. Ширяева. – Одеса: Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. праць. ОДМУ. – 2000. – Вип. 6. –С. 162-168.

  3. Ширяева Л. В. Об одной общей схеме моделирования воспроизводства парка оборудования / Л. В. Ширяева. – Дніпропетровськ: Економіка: проблеми теорії та практики. ДНУ. – 2001. – Вип. 66. – С. 66-71.

  4. Ширяева Л. В. К проблеме моделирования динамики амортиза-ционного фонда / Л. В. Ширяева. – Одеса: Методи та засоби управління розвитком транспортних систем: Зб наук. праць. ОДМУ, 2001. – Вип. 2. – С. 46-58.

  5. Ширяева Л. В. Методы нормирования амортизационных отчислений: исторический аспект, современное состояние, международный опыт и перспективы развития / Л. В. Ширяева. – Дніпропетровськ: Економіка: проблеми теорії та практики. ДНУ. – 2002. – Вип. 127. – С. 141-159.

  6. Ширяева Л. В. Об одном классе стохастических моделей воспроизводства парка разнородного оборудования / Л. В. Ширяева. – Економічна кібернетика: Міжнародний науковий журнал. – 2003. – № 3-4. – С. 59-65.

  7. Ширяева Л. В. О влиянии амортизационной политики на оценку эффективности проектов развития парков оборудования / Л. В. Ширяева. – Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. праць. – 2003. – № 1(6). – С. 164-169.

  8. Ширяева Л. В. Моделирование воспроизводства парка технологического оборудования / Л. В. Ширяева. – Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. праць. – 2003. – № 2(7). – С. 102-112.

  9. Ширяева Л. В. К проблеме совершенствования управления воспроизводством перегрузочного оборудования в портах / Л. В. Ширяева.– Одеса: Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. праць. ОНМУ. – 2003. – Вип. 15. – С. 64-72.

  10. Ширяева Л. В. Об одном подходе к учету влияния старения при оценке надежности и сроков замены производственного оборудования / Л. В. Ширяева. – Київ: Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем: Зб. наук. праць. МННЦ ІТС НАН України. – 2003. – Вип. 6. – С. 111-119.

  11. Ширяева Л. В. Оптимизация стратегии замены восстанавливаемого оборудования с учетом его старения / Л. В. Ширяева. – Одеса: Методи та засоби управління розвитком транспортних систем: Зб наук. праць. ОНМУ, 2004. – Вип. 7. – С. 54-56.

  12. Ширяева Л. В. Особенности инновационных процессов для обновления парка производственного оборудования / И. М. Москвиченко, Л. В. Ширяева. – Київ: Автоматизовані системи управління і нові інформаційні технології: Зб. наук. праць. МННЦ ІТС НАН України і МОН України. – 2005. – Вип. 3. – С. 81-87.

Особистий внесок: досліджений вплив інноваційних процесів на фізичний та моральній знос обладнання.

  1. Ширяева Л. В. Марковская модель обслуживающей одноканальной системы с ненадежным «стареющим» каналом / Л. В. Ширяева. – Одеса: Методи та засоби управління розвитком транспортних систем: Зб наук. праць. ОНМУ, 2004. – Вип. 8. – С. 20-31.

  2. Ширяева Л. В. Об эффективных стратегиях замены оборудования с учетом его непрерывного и скачкообразного износа / М. Я. Постан, Л. В. Ширяева. – Економічна кібернетика: Міжнародний науковий журнал. – 2005. – № 1-2. – С. 51-56.

Особистий внесок: розробка математичної моделі двох видів зносу та її аналіз.

  1. Ширяева Л. В. Метод оценки надежности технологической линии с учетом эффекта старения оборудования / Л. В. Ширяева. – Економічна кібернетика: Міжнародний науковий журнал. – 2005. – № 3-4. – С. 78-86.

  2. Ширяева Л. В. О стратегиях замены парка оборудования с учетом его старения / Л. В. Ширяева. – Одеса: Методи та засоби управління розвитком транспортних систем: Зб наук. праць. ОНМУ, 2005. – Вип. 9. – С. 26-34.

  3. Ширяева Л. В. О роли и задачах математической теории надежности в современной теории производства / Л. В. Ширяева.– Дніпропетровськ: Економіка: проблеми теорії та практики. ДНУ. – 2006. – Т. V. – Вип. 213. – С. 1232-1239.

  4. Ширяєва Л. В. Стохастична модель динаміки амортизаційного фонду для відтворення парку обладнання / Л. В. Ширяєва. – Одеса: Методи та засоби управління розвитком транспортних систем: Зб наук. праць. ОНМУ, 2006. – Вип. 11. – С. 40-49.

  5. Ширяева Л. В. О влиянии уровня надежности технологической линии на эффективность производственного процесса / Л. В. Ширяева. – Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. праць. – 2006. – № 3. – С. 138-147.

  6. Ширяева Л. В. Анализ влияния уровня надежности технологической линии на ее производительность / М. Я. Постан, Л. В. Ширяева. – Одеса: Методи та засоби управління розвитком транспортних систем: Зб наук. праць. ОНМУ, 2007. – Вип. 12. – С. 5-24.

Особистий внесок: розв’язання та якісний аналіз рішення системи рівнянь відносно ймовірностей станів ненадійної технологічної лінії і складу готової продукції.

  1. Ширяева Л. В. Управление рисками в теории воспроизводства основных фондов / Л. В. Ширяева. – Одеса: Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб.наук.праць. ОДМУ, 2008. – Вип. 27. – С. 71-83

  2. Ширяева Л. В. Оптимизация сроков замен производственного оборудования с учетом его износа / Л. В. Ширяева. – Одеса: Методи та засоби управління розвитком транспортних систем: Зб наук. праць. ОНМУ, 2008. – Вип. 13. – С. 33-44.

Тези доповідей на наукових конференціях

  1. Shiryaeva L. V. Stochastic Model of Mass Equipment’s Park Reproduction with Bulk Renewal and Write Оff / L. V. Shiryaeva. – Washington DC: The 19th International Symposium on Forecasting (June 27-30. 1999).. International Institute of Forecasters.

  2. Shiryaeva L. V. On a Class of Stochastic Models of Equipment's Park Reproduction / M.Ya. Postan, L. V. Shiryaeva. – Lausanne, Switzerland: In: Proc. of 16th IMACS World Congress 2000 on Scientific Computation, Applied Mathematics, and Simulation, Aug. 21-25, 2000. – CD, File CP 712-5.

Особистий внесок: виведення рівнянь для знаходження ймовірностей станів парку обладнання із змінним режимом роботи та її розв’язання.

  1. Ширяева Л. В. Об одной стохастической модели воспроизводства парка оборудования с групповым пополнением и списанием / Л. В. Ширяева. – М.: Тезисы докладов 1-го Всероссийского симпозиума по прикладной и промышленной математике (осенняя сессия, Сочи, 01-06 окт., 2000 г.). «ТВП». – Т. 7. – Вып. 2. – С. 447-448.

  2. Ширяева Л. В. Об учете амортизационной политики в моделях экономического роста предприятия / Л. В. Ширяева. – Дніпропетровськ: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта - 2002». ДНУ. – 2002. – С. 46-47.

  3. Ширяева Л. В.. О последовательной системе ненадежных стареющих элементов с восстановлением / Н. А. Слынько, Л. В. Ширяева. – Київ: Матеріали Х-ої Міжнародної наукової конференції ім. акад. М. Кравчука (13-15 травня 2004 р.). – 2004. - С. 637.

Особистий внесок: розробка ймовірносної моделі роботи послідовної системи з ненадійними елементами, що відновлюються, з урахуванням їх вікової структури.

  1. Ширяева Л. В. Последовательная система ненадежных стареющих элементов с восстановлением / Л. В. Ширяева. – Одесса: Тезисы докладов международной научно-практической конференции «Новые информационные технологии в учебных заведениях Украины » (21-26 июня 2005 г.). Астропринт, 2005. – С. 190-191.

  2. Ширяева Л. В. Особенности инновационных процессов для обновления парка производственного оборудования / И. М. Москвиченко, Л. В. Ширяева. – Дніпропетровськ: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти». Наука і освіта, 2005. – Т. ІІІ. – С. 46-48.

Особистий внесок: аналіз умов, при яких інноваційні процеси впливають на економічно доцільний термін служби обладнання.

  1. Ширяева Л. В. О влиянии уровня надежности технологических линий на эффективность функционирования логистической системы / М. Я. Постан, Л. В. Ширяева. – Львів: Тези доповідей VI Міжнародної науково-практичної конференції «Маркетинг та логістика в системі менеджменту» (9-11 жовтня 2006 р.). НУ «Львівська політехніка», 2006. – С. 278-279.

Особистий внесок: побудова та аналіз ймовірнісної моделі системи «технологічна лінія – склад готової продукції».

  1. Ширяева Л. В. Оптимизация приоритетов при восстановлении ненадежных звеньев параллельно работающих технологических линий / М. Я. Постан, Л. В. Ширяева. – Київ: Матеріали ХІІ-ої Міжнародної наукової конференції ім. акад. М. Кравчука (15-17 травня 2008 р.). – 2004. – Т. 2. – С. 105.

Особистий внесок: постановка задачі оптимізації абсолютних пріоритетів при відновленні обладнання декількох паралельних технологічних ліній.

  1. Ширяева Л. В. Оптимизация размеров поставок сменно-запасных частей для парка оборудования предприятия / М. Я. Постан, Л. В. Ширяева. – Львів: Тези доповідей VІI Міжнародної науково-практичної конференції «Маркетинг та логістика в системі менеджменту» (5-7 листопада 2008 р.). НУ «Львівська політехніка», 2008. – С. 364-365.

Особистий внесок: виведення рівнянь для знаходження ймовірностей станів системи управління запасами змінно-запасних частин та аналіз їх рішень