Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Колісник Юлія Олексіївна. Моделювання багатомірних фінансово-господарських потоків підприємства : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Колісник Ю.О. Моделювання багатомірних фінансово-господарських потоків підприємства – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – Економіко-математичне моделювання. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

У дисертаційній роботі розроблено нову концепцію моделювання багатомірних фінансово-господарських потоків підприємства, в основу якої покладено принципи потокового управління підприємством, що дозволяє розглядати і оцінювати фінансово-господарську діяльність підприємства з позицій ефективності управління виробничим, трудовим і фінансовим потоками та забезпечує зменшення можливих витрат трудових і виробничих ресурсів при їх нераціональному використанні.

Розроблено комплекс економіко-математичних моделей управління фінансово-господарською діяльністю підприємства, а також моделі оцінки ефективності управління фінансово-господарськими потоками підприємства.

Удосконалено метод прийняття рішень з вибору сценарію підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства.

Розроблено систему підтримки прийняття рішень щодо ідентифікації областей ризику фінансово-господарської діяльності підприємства, яку побудовано на принципах сучасних інформаційних технологій, що визначає вибір сценарію підвищення ефективності функціонування підприємства.

Результатом дослідження є рішення важливого наукового завдання, що полягає в необхідності розробки комплексу економіко-математичних моделей підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства в умовах ринку. В даній роботі, відповідно до мети і задач дослідження, було отримано такі результати.

1. Встановлено, що існуючі методи і моделі управління підприємствами характеризуються рядом недоліків їх використання у несталих ринкових умовах, а саме: недостатня розвиненість теорії і практики використання динамічних економіко-математичних моделей в управлінні підприємствами, відсутність механізму формування і вибору ефективних сценаріїв функціонування досліджуваного об’єкта, внаслідок чого відбувається нераціональне використання трудових і матеріальних ресурсів виробництва, зменшується конкуренто-спроможність продукції і основна маса вітчизняних підприємств втрачає прибуток від своєї фінансово-господарської діяльності. У зв’язку з цим, задача розробки динамічних моделей управління фінансово-господарською діяльністю підприємства та методів прийняття рішень з вибору сценарію підвищення ефективності його функціонування, є актуальною.

2. З метою підвищення ефективності управління фінансово-господарською діяльністю підприємства запропоновано концепцію моделювання багатомірних фінансово-господарських потоків, яку засновано на використанні комплексу моделей управління економічними процесами підприємства із використанням показників вартості капіталу, відповідності виробництва потребам ринку, оцінки конкурентоспроможності продукції, рівня досягнення стратегічних цілей підприємства.

3. Модель управління виробничим потоком підприємства, яка побудована на базі моделі максимізації ступеня відповідності виробництва потребам ринку, дозволяє оцінювати наближеність фактичного ступеня відповідності до оптимального стану, який визначається рівністю (у грошовому вираженні) обсягів продукції, що вироблено, та її ринкового попиту.

4. Синтезовано модель управління трудовим потоком підприємства, яка побудована на базі моделі оцінки конкурентоспроможності продукції, що дозволяє визначати оптимальний обсяг витрат на оплату трудових ресурсів підприємства, який забезпечує найбільшу ефективність використання трудових ресурсів досліджуваного об’єкта в умовах ринку.

5. Модифіковано модель управління фінансовим потоком підприємства, яка побудована на базі класичної моделі оптимізації структури капіталу шляхом доповнення її кількісним показником оцінки ступеня досягнення стратегічних цілей підприємства, який містить в собі множину підцілей з різними пріоритетами, що дозволяє охарактеризувати якість досягнення стратегічних цілей у співвідношенні з вартістю капіталу підприємства.

6. Для забезпечення зменшення можливих витрат трудових, виробничих і фінансових ресурсів підприємства внаслідок їх нераціонального використання розроблено модель інтегральної оцінки ефективності управління багатомірними фінансово-господарськими потоками підприємства, в основі якої покладені принципи потокового управління, що дозволяє аналізувати й оцінювати досліджуваний об’єкт з позицій ефективності управління виробничим, трудовим і фінансовим потоками.

7. У роботі запропоновано механізм формування сценаріїв підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства, які визначають вплив того чи іншого потоку на процес переходу досліджуваного об’єкта з області ризику, яку виявлено за допомогою інтегрального показника оцінки ефективності управління фінансово-господарськими потоками підприємства, до області ризику, яка характеризується більшим ступенем стійкості, що є підґрунтям для прийняття рішень з вибору сценарію підвищення ефективності функціонування досліджуваного об’єкта.

8. Удосконалено метод прийняття рішень з вибору сценарію підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства, який базується на визначенні необхідних змін в структурі потоків, що забезпечують перехід досліджуваного об’єкта до області ризику, яка характеризується більшим ступенем стійкості фінансово-господарської діяльності порівняно з фактичною, шляхом аналізу ефективності управління виробничим, трудовим і фінансовим потоками, що сприяє підвищенню конкурентоспроможності, зростанню обсягів реалізації продукції.

9. Використання сучасних інформаційних технологій дозволило удосконалити систему підтримки прийняття рішень щодо ідентифікації областей ризику ведення фінансово-господарської діяльності підприємства, яка визначає вибір сценарію підвищення ефективності функціонування досліджуваного об’єкта на базі комплексу методів і моделей управління підприємством, запропонованих в даній роботі.

10. Основні теоретичні і прикладні результати дослідження впроваджені на італійському представництві в м. Запоріжжі “Alessandro Patane s.r.l.”. Економічний ефект від впровадження результатів дослідження склав близько 164 тис. грн., що підтверджено довідкою про впровадження результатів дослідження.