Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Твердотільна електроніка


Слободян Ніна Вячеславівна. Моделювання дефектоскопічних рентгенотелевізійних систем для дослідження напівпровідникових матеріалів : Дис... канд. наук: 05.27.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Слободян Н.В. Моделювання дефектоскопічних рентгенотелевізійних систем для дослідження напівпровідникових матеріалів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.27.01 – твердотільна електроніка. – Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”, Київ, 2007.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності роботи рентгенотелевізійних систем неруйнівного контролю на основі визначення шляхом моделювання найбільш сприятливих режимів функціонування блока рентгеноелектричного перетворення при дефектоскопії напівпровідникових матеріалів. Запропонована методика визначення найбільш сприятливих режимів роботи рентгенівських апаратів. Розроблена модель генерації випромінювання імпульсними рентгенівськими трубками. В наближенні малого сигналу побудована наскрізна цифрова модель блока рентгеноелектричного перетворення з рентгеновідиконом на основі лінійного цифрового нерекурсивного фільтра. Створена цифрова нелінійна модель такого перетворювача. Створена та застосована для конкретних систем наскрізна модель перетворювача з ПЗЗ-матрицею. Досягнуте добре узгодження результатів, одержаних на основі запропонованої моделі та виконаних експериментів.

В дисертації розроблені та випробувані моделі процесів функціонування блока рентгеноелектричного перетворення рентгенотелевізійних систем неруйнівного контролю для специфічних умов рентгенівської дефектоскопії напівпровідникових матеріалів та виробів з них, що забезпечує розвиток науково-технічних основ підвищення ефективності відповідної апаратури: вибору робочих режимів, вдосконалення існуючих та розробки нових систем для цієї галузі електронної техніки.

  1. Аналіз властивостей великого переліку (до 30 найменувань) напівпровідників у вигляді тонких (до 0.5 мм) зразків, як об’єктів просвічування, обгрунтовує доцільність розгляду рентгенівської дефектоскопії напівпровідникових матеріалів як самостійної галузі неруйнівного контролю. За допомогою моделювання встановлена наявність режимів (в діапазоні прискорювальних напруг кВ) за яких збільшуються як поглинання, так і ступінь залежності поглинання від товщини напівпровідникового зразка (, та ін.), що відповідає підвищенню (до 25 %) контрасту тіньового рентгенівського зображення та вказує на сприятливість таких режимів для виявлення дефектів.

  2. Створена модель функціонування імпульсних рентгенівських трубок різних конструкцій, яка враховує самопоглинання випромінювання матеріалом анода, тип анода (трансмісійний чи рефлекторний), матеріал анода, його геометричні параметри (товщина фольги або кут загострення голки відповідно), електричні та часові параметри імпульсу живлення (напруга, тривалість та період повторення), і дозволяє з похибкою не більше 12 % розраховувати енергетичний спектр густини потоку квантів та форму імпульсу рентгенівського випромінювання, що становить важливу інформацію для розробників та користувачів імпульсних рентгенівських джерел.

  3. Побудована наскрізна модель рентгеноелектричного перетворювача РТВС з рентгеновідиконом на основі лінійних цифрових нерекурсивних фільтрів для випадку малого вхідного сигналу (відповідає перепадам товщин напівпровідників до 100 ч 200 мкм), яка дозволяє за допомогою простої обчислювальної процедури розрахувати форму вихідного сигналу рентгеновідикона за заданими ПЧХ системи та характеристиками досліджуваного зразка, в тому числі з врахуванням процесу розтікання зарядів на мішені РВ в режимі з регульованою тривалістю накопичення.

  4. Запропонована цифрова нелінійна модель рентгеноелектричного перетворювача РТВС з рентгеновідиконом, яка за допомогою сім’ї попередньо розрахованих характеристик перетворювача дає можливість на основі спрощеної обчислювально-графічної процедури відтворювати форму та величину вихідного сигналу при дефектоскопії зразків визначеного матеріалу та товщини.

  5. Розроблена наскрізна просторово-двовимірна модель рентгеноелектричного перетворювача на основі ПЗЗ-матриці, яка забезпечує можливість обчислення вихідного зарядового сигналу, створюваного чутливими елементами ПЗЗ-матриці в напрямку обох координат при просвічуванні досліджуваного зразка.

  6. Запропоновані наскрізні моделі рентгеноелектричних перетворювачів різних типів (на основі рентгеновідиконів та ПЗЗ-матриць) стосовно великого набору напівпровідникових матеріалів та товщин зразків, при застосуванні в процесах розробки, впровадження, експлуатації дефектоскопічних систем з заданими параметрами (роздільною здатністю і відносною чутливістю) на 70 % зменшують витрати часу для попереднього визначення діапазону сприятливих режимів за рахунок скорочення обсягів макетування та експериментальних випробувань.

  7. Запропонована методика порівняння параметрів рентгеноелектричних перетворювачів на основі рентгеновідиконів і ПЗЗ-матриць, що забезпечує визначення доцільності та переваг використання в конкретному випадку приладів того або іншого типу, яка свідчить про близькість їх експлуатаційних властивостей на сучасному етапі, про перспективу в майбутньому поступового переважання систем рентгенівської дефектоскопії з ПЗЗ-матрицями й збереження за РВ пріоритету використання у специфічних екстремальних умовах.

  1. Результати роботи, що стосуються вдосконалення та модернізації методів рентгенотелевізійної дефектоскопії, запатентовані, впровадження їх у практику забезпечує підвищення продуктивності та якості неруйнівного контролю.

Публікації автора:

1. Денбновецький С.В., Лещишин О.В., Слободян Н.В. Поглинання рентгенівського випромінювання в кремнію та германію //Электроника и связь. – 2003 – №20. – с. 109 – 112.

Особиста участь здобувача: розробка методики визначення залежності долі поглинутого в речовині напівпровідника рентгенівського випромінювання джерела неперервної дії від матеріалу об’єкта, товщини зразка, матеріалу анода трубки, прискорювальної напруги на аноді та виконання відповідних розрахунків.

2. Слободян Н.В. Особенности моделирования характеристик излучения импульсных рентгеновских аппаратов //Электроника и связь. – 2004 – №21. – с. 80 – 82.

3. Слободян Н.В. Відносна чутливість дефектоскопічного контролю напівпровідникових матеріалів //Электроника и связь. – 2004 – №22. – с. 96 – 99.

4. Денбновецкий С.В., Лещишин А.В., Михайлов С.Р., Слободян Н.В. Цифровое моделирование рентгено-электрического преобразователя //Электроника и связь. – 2004 – №24. – с. 39 – 46.

Особиста участь здобувача: розробка методики визначення амплітудних характеристик рентгеноелектричного перетворювача з рентгеновідиконом, створення обчислювальної моделі тонкої міри, що відповідає наближенню малого сигналу, побудова наскрізної моделі рентгеноелектричного перетворювача РТВС з рентгеновідиконом на основі лінійних цифрових нерекурсивних фільтрів.

5. Слободян Н.В. Система параметров рентгеновского неразрушающего контроля //Электроника и связь. – 2005 – Тематический выпуск «Проблемы электроники», часть 2 – с. 52 – 55.

6. Слободян Н.В. Моделювання та порівняння характеристик випромінювання імпульсних рентгенівських апаратів різних типів //Электроника и связь. – 2006 – Тематический выпуск «Проблемы электроники», часть 2 – с. 33 – 36.

7. Denbnovetsky S.V., Slobodyan N.V. Simulation of radiation characteristics of pulse X-ray devices for non-destructive testing the semiconductor materials //Semiconductor Physics, Quantum Electronics and Optoelectronics. – 2006. – Vol. 9. – N 1. – p. 68 – 72.

Особиста участь здобувача: побудова математичних моделей, які враховують особливості поглинання рентгенівського випромінювання зразками напівпровідникових матеріалів від джерел імпульсної дії.

8. Спосіб рентгенотелевізійної дефектоскопії: Патент на корисну модель 19254 Україна, МПК G 01 № 23/02/ М.Г. Білий, С.В. Денбновецкий, О.В. Лещишин, С.Р. Михайлов, Н.В. Слободян, В.О. Троїцький. – № u200605528; Заявл. 22.05.2006; Опубл. 15.12.2006, Бюл. № 12. – 9 с.

Особиста участь здобувача: створення нелінійної цифрової моделі рентгеноелектричного перетворювача РТВС, розробка на основі цієї моделі способу рентгеноскопічного неруйнівного контролю та алгоритму процедури його реалізації.