Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Мельничук Діна Олександрівна. Моделювання динаміки логістичної системи підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Мельничук Д.О. Моделювання динаміки логістичної системи підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2009 р.

У дисертації досліджено теоретичні аспекти управління логістичною системою, зокрема термінологічний апарат теорії логістики, принципи, методи, інструменти та критерії ефективності управління логістичними процесами, а також організаційну та функціональну структуру логістичної системи на підприємствах з різними видами економічної діяльності. Розроблено концепцію моделювання динаміки логістичної системи підприємства, що разом з структурними моделями логістичних процесів утворюють основу комплексу розроблений моделей динаміки логістичної системи, до складу якого ввійшли: імітаційна модель управління функціонуванням логістичної системи підприємства, дискретно-подійна модель функціонування складського комплексу підприємства, динамічна модель функціонування роздрібного торговельного підприємства, моделі об’ємно-календарного планування логістичних операцій.

У дисертаційній роботі на теоретико-методологічному рівні запропоновано вирішення актуальної науково-практичної задачі підвищення ефективності управління матеріальними потоками на підставі моделювання динаміки логістичної системи підприємства, що дозволяє зробити наступні основні висновки і практичні рекомендації.

1. Аналіз проблем управління матеріальними потоками на підприємствах показав, що причиною їх неефективності, як правило, є короткострокове реагування на зміни в режимі й умовах функціонування логістичної системи у вигляді поодиноких розрізнених заходів, в обґрунтуванні яких не враховується системні явища, проблемні ситуації, що утворюються під різноманітним впливом чинників, та сценарії їх розвитку. Аналіз і планування діяльності логістичної системи та підтримка прийняття управлінських рішень щодо реагування на ці зміни базується на використанні методів структурного, динамічного, системно-динамічного, дискретно-подійного й агентного моделювання.

2. Результати теоретичного аналізу особливостей управління логістичною системою складають основу розробленої в дисертаційній роботі концепції моделювання динаміки логістичної системи підприємства. Практична реалізація концепції дозволяє зменшити витрати на логістичні процеси, спрямовані на забезпечення безвідмовної виробничо-збутової діяльності підприємства.

3. З метою забезпечення теоретико-практичного взаємозв’язку між механізмами управління розвитком і функціонуванням логістичної системи і процесом моделювання динаміки логістичної системи формуються концептуальні та структурні моделі логістичних процесів, що являють собою основу математичної формалізації цих процесів та розробки відповідних динамічних моделей. У дисертації подано діаграму причинно-наслідкових зв’язків функціонування логістичної системи, структурний опис цієї системи (BPM.1), діаграму станів зони вантаження (BPM.2), схему процесу обслуговування транспортних засобів (BPM.3), структурну модель управління рухом готової продукції на складі (BPM.4), структурні моделі поведінки покупців на торговельному підприємстві (BPM.5 і BPM.6).

4. Для того, щоб вирішити проблему великої розмірності імітаційних моделей внаслідок деталізації досліджуваних об’єктів логістичної системи, що дозволяє підвищити адекватність і оперативність виявлення прецедентів змін у режимі її функціонування під впливом управлінських рішень, ринкових чинників і взаємодії з контрагентами, запропоновано підхід до розробки комплексної імітаційної моделі ланцюга постачань, перевагою якого є можливість забезпечення варіабельної структури ланцюга постачань з суб’єктами, що підпорядковуються визначеним правилам функціонування та стратегіям поведінки.

5. Для виявлення проблемних ситуацій у функціонуванні логістичної системи й аналізу причин їх виникнення та сценаріїв розвитку, зумовлених її складною організаційно-функціональної структурою та різноманіттям взаємодії зі сторонніми суб’єктами господарювання, розроблено системно-динамічну модель функціонування логістичної системи підприємства, засновану на процедурах сценарного пошуку оптимальних значень параметрів управління логістичними процесами, застосування якої дозволяє забезпечити безперебійність виробничо-збутової діяльності підприємства за умов низького рівня логістичних витрат.

6. Для аналізу ефективності стратегії управління потужністю складського комплексу підприємства з метою забезпечення високого ступеня надійності обробки матеріальних потоків і планування витрат на діяльність складського комплексу на основі методу функціонально-вартісного аналізу в роботі одержала подальшого розвитку дискретно-подійна модель функціонування складського комплексу підприємства.

7. З підвищенням ефективності комерційної діяльності мережі торговельних підприємств зростає ефективність ланцюгів постачань багатьох підприємств, що ґрунтується на принципах максимального задоволення потреб споживачів і високого рівня обслуговування. Тому для виробника і торговельного підприємства важливим постає завдання узгодження стратегії управління запасами та синхронізації постачань продукції з її продажами. До того, торговець зобов’язаний організувати якісний процес обслуговування покупців. У вирішенні цих завдань застосовується динамічна модель функціонування роздрібного торговельного підприємства.

8. З метою зниження логістичних витрат підприємства запропоновано моделі об’ємно-календарного планування логістичних операцій, результати реалізації яких використовуються в якості обмежень і параметрів регулювання в моделях динаміки логістичною системи підприємства.

9. Реалізація основних наукових результатів дисертаційної роботи в управлінні ПП «Діалог» показала, що ефективне управління ресурсами логістичної системи в динаміці та забезпечення потрібної інтенсивності матеріальних потоків, безперебійності процесу постачань з урахуванням особливостей логістичної системи і мінливих зовнішніх умов її функціонування надало змогу одержати економічний ефект у розмірі 158 тис. грн.