Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Ткач Ігор Іванович. Моделювання кредитного процесу в банківській установі : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Ткач І. І. Моделювання кредитного процесу в банківських установах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2005.

У роботі досліджено засади організації управління кредитним процесом у банківській установі на основі математичних моделей. Розвинуто теоретичні основи кредитної діяльності, зокрема, уточнено термінологію, місце і роль кредитного процесу в структурі управління кредитуванням. Проаналізовано основні тенденції на ринку кредитних послуг України, виокремлено множину проблемних ситуацій, які виникають в процесі надання кредитів, виявлено їх джерела та причини, сформульовано групи показників, які можуть слугувати індикаторами ймовірних несприятливих тенденцій.

Досліджено основні концептуальні напрями моделювання процесів ризик-менеджменту банківської діяльності. Розроблено комплексну модель управління кредитним процесом, яку представлено на двох рівнях: на концептуальному рівні з допомогою теоретико-ігрової моделі позиційного типу та на інформаційному у вигляді потокової діаграми.

Побудовано безкоаліційну біматричну модель кредитно-інвестиційного процесу, яка дозволяє формалізувати доходність банку та параметри інвестиційного проекту у різних ситуаціях, зіставити ймовірні результати між собою та обчислити оптимальні змішані стратегії, що забезпечують максимальний дохід банку та інвестора при мінімальному ступені ризику.

Запропоновано новий підхід до визначення рівня кредитоспроможності клієнта банку в процесі кредитного моніторингу з допомогою ймовірнісно-автоматної моделі на основі аналізу потоків грошових коштів.

У дисертації теоретично обґрунтовано та запропоновано вирішення наукового завдання – розроблення теоретичних засад побудови комплексної моделі кредитного процесу на основі системного підходу, а також створення методологічного забезпечення окремих етапів кредитного процесу.

Результати дослідження дали підстави сформулювати такі головні висновки і пропозиції:

1. Досліджено термінологічний апарат окремих аспектів банківського кредитування, що дало змогу чіткіше трактувати термін “кредитний процес”. У дисертації обґрунтовано, що кредитний процес доцільно визначати як комплекс взаємопов’язаних процедур, спрямованих на реалізацію усіх етапів, необхідних для видачі кредитів, моніторингу їх цільового використання і повернення основної суми боргу та процентів за користування позикою. Як об’єкт управління кредитний процес виступає на рівні індивідуального управління кредитною діяльністю.

2. Стійке збільшення обсягів довгострокових кредитів інвестиційного характеру дає підстави прогнозувати прискорене зростання вітчизняної економіки у найближчому майбутньому. Водночас простежується збільшення частки проблемних кредитів, які надають фізичним особам на придбання споживчих товарів. Це зумовлює актуальність аналізу джерел виникнення проблемних ситуацій у процесі кредитування. Системний підхід до вирішення цієї проблеми допоміг обґрунтувати висновок, що причини виникнення несприятливих ситуацій в процесі управління кредитною діяльністю випливають з принципів кредитування, а точніше, з їх порушення. Аналіз цих принципів дав змогу виявити, що джерелами негативних проявів у кредитному процесі є неефективне управління ліквідністю, неефективна система управління кредитною діяльністю, неефективна система ризик-менеджменту та неефективне управління ціноутворенням та витратами.

3. На основі аналізу наявних методів оцінки та моделювання кредитного ризику доведено, що найбільш адекватно його можна відобразити, використовуючи теоретико-ігровий підхід. Запропоновані шляхи подолання виявлених недоліків і вдосконалення методів моделювання кредитного процесу. Обґрунтовано доцільність застосування з цією метою категорії безкоаліційних ігор, які дозволяють відображати процеси між кредитором і позичальником не на основі антагоністичних взаємовідносин, а ґрунтуючись на принципах взаємної вигоди.

4. Проведені розвідки дали змогу здійснити як комплексне дослідження наявних теоретичних підходів до вирішення проблем ризик-менеджменту кредитного процесу, так і запропонувати нову стратегію ризик-менеджменту, яка розширює можливості вдосконалення системи управління ризиками. Запропонована автором стратегія рівноваги інтересів найбільш повно задовольняє прагнення кожного активного учасника кредитного процесу.

5. Отримані теоретичні результати втілені у розробленій автором теоретико-ігровій моделі позиційного типу, яка дозволяє по-новому організувати кредитний процес на основі багатоетапного прийняття рішень за критерієм рівноваги інтересів усіх його учасників. Для відображення основних результатів теоретичних досліджень і прикладу їх практичного застосування розроблено потокову інформаційну модель структурного типу, яка складається із п’яти блоків: оцінка якості забезпечення, аналіз схеми погашення кредиту, аналіз ціноутворення, аналіз грошових потоків позичальника, оцінка кредитного ризику. Створену інформаційну модель реалізовано у розробленій у дисертації системі комплексного моделювання кредитного процесу, яка дозволяє кредитному менеджеру в інтерактивному режимі змінювати параметри потенційного кредиту та аналізувати тенденції зміни показників ризику обслуговування та ризику забезпечення залежно від змін основних чинників: коефіцієнта якості забезпечення, періоду кредитування, тренду зміни вартості на ринку нерухомості, суми кредиту, фактичної вартості забезпечення, величини процентної ставки.

6. На підставі теоретичних досліджень фінансування банками інвестицій на умовах рівноваги інтересів дисертант розробив скінченну безкоаліційну біматричну модель кредитно-інвестиційного процесу. Запропонований підхід передбачає побудову матриці ефективності кредитної операції з позиції банку і матриці ризику інвестиційного проекту. На основі цих даних розраховуються змішані стратегії кредитування конкретного проекту, які можна вважати оптимальними як для банківської установи, так і для інвестора. Розроблена на підставі попередньо обчислених вказаних вище показників модель дозволяє знаходити ситуації рівноваги інтересів банку та інвесторів, застосовуючи класичний механізм розрахунку змішаних стратегій безкоаліційних біматричних ігор. Апробація моделі, що проводилася на оціночних даних інвестиційного проекту, засвідчила її прийнятність для практичного використання. Результати дослідження дали змогу дійти висновку, що оптимальною стратегією у конкретному випадку є мінімізація ризиків при поетапному погашенні кредиту, хоча віддача від операції за цією стратегією вдвічі менша.

7. У дисертаційному досліджені доведено можливість прямого впровадження міжнародного стандарту оцінки ефективності кредитних операцій RARORAC. Автор запропонував конкретні рекомендації банківським установам, які уможливлюють вже сьогодні впровадити цей підхід. Зокрема, запропоновано використати показник ризику, який розраховується за методикою НБУ залежно від категорії кредитної операції, для отримання величини очікуваних втрат унаслідок кредитування.

8. У роботі запропоновано організувати систему кредитного моніторингу на основі ймовірнісно-автоматного моделювання, яка носить складну багаторівневу структуру, що складається з декількох окремих підмоделей: модель прогнозування потоків грошових коштів позичальника банку, модель обслуговування кредиту, модель непрямих фінансових показників та модель плаваючого коригування процентної ставки.

Отже, в дисертаційному дослідженні запропоновано системний підхід до вирішення актуальних проблем формалізації кредитного процесу, зроблено значний вклад у вдосконалення методологічної бази управління кредитуванням, створено низку методик для ефективної практичної реалізації окремих процедур кредитного процесу.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Ткач І. І. Проблеми теоретико-ігрового моделювання кредитного ризику // Вісник Львівського університету. Серія економічна. – 2002. – Вип. 31. – С. 413-418.

  2. Ткач І. І. Проблемні ситуації управління кредитним процесом регіональними філіями банку // Збірник наукових праць кафедри управління трудовими ресурсами і розміщення продуктивних сил Тернопільської академії народного господарства "Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України", Тернопіль, 2002. – С. 255-257.

  3. Белз О. Г., Ткач І. І. Моделювання оптимальної структури капіталу фірми // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць, Київ – 2002. – Вип. 16. – С. 114-117. (Особистий внесок здобувача: розроблена модель прогнозного значення банківського відсотка за кредит).

  4. Ткач І. І. Об’єктний метод проектування реляційних баз даних для прикладних бізнес-програм // Машинна обробка інформації: Міжвідомчий науковий збірник. – Київ: Київський національний економічний університет, 1999. – С. 126-135.

  5. Ткач І. І. Комплексна динамічна модель управління кредитним процесом // Вісник Львівського університету. Серія економічна. – 2003. – Вип. 32. – С. 664-670.

  6. Ткач І. І. Експрес-діагностика платоспроможності підприємства на основі статистичного аналізу структури балансу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Методологія статистичних оцінювань соціально-економічних процесів (Збірник наукових праць). Випуск 3. (XLI) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М. І. Долішній. – Львів, 2003. – С. 462-467.

  7. Ткач І. І. Моделювання оптимальних стратегій ризик-менеджменту банківської діяльності // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2003. – №4. – С. 150-157.

  8. Ткач І. І. Модель кредитно-інвестиційного процесу на основі скінченої безкоаліційної біматричної гри // Вісник Львівського університету. Серія економічна. – 2004. – Вип. 33. – С. 201-208.

Публікації в інших виданнях

  1. Белз О., Ткач І. Аудит фінансового стану підприємства // Зб. матеріалів Всеукраїнської наукової конференції “Становлення національної економіки України”. – Львів: ЛДУ імені Івана Франка, 1995. – С. 15-17. (Особистий внесок здобувача: обґрунтована доцільність застосування для оцінки фінансового стану показника фінансової міцності).

  2. Ткач І. І. Застосування елементів теорії графів для аналізу структури управління підприємством // Тези доповідей Всеукраїнської наукової конференції "Застосування обчислювальної техніки, математичного моделювання та математичних методів у наукових дослідженнях", Львів, 1996. – С. 70.

  3. Ткач І. І. Інформаційна система оперативного обліку фінансових розрахунків на підприємстві // Матеріали Всеукраїнської конференції молодих науковців "Інформаційні технології в науці та освіті" (Частина 1), Черкаси, 1997. – С. 236-231.

  4. Ткач І. І. Модель управління кредитним процесом із використанням елементів VaR-концепції // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених "Актуальные проблемы финансового менеджмента на предприятиях" Донецьк, 2003. – С. 66-71.

  5. Ткач І. І. Дослідження моделі кредитно-інвестиційного процесу на основі безкоаліційних біматричних ігор // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи" Львів, 2003. – С. 268-269.

  6. Ткач І. І. Обліково-аналітична система моніторингу кредитоспроможності на основі ймовірнісно-автоматних моделей// Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції "Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи" Львів, 2005. – С. 370-371.