Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Лобань Олена Валеріївна. Моделювання логістичного процесу енергопостачання у ринковому середовищі. : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Лобань О.В. Моделювання логістичного процесу енергопостачання у ринковому середовищі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2009.

У дисертації розроблено концепцію моделювання логістичного процесу енергопостачання, яка заснована на формуванні комплексу взаємопов’язаних економіко-математичних моделей, що враховують взаємодію виробників з постачальниками, постачальників зі споживачами, та дає змогу підвищити ефективність управління енергетичною галуззю.

Побудовано комплекс моделей, який включає: модель енергетичного та вартісного балансів, що засновані на балансовому методі та дають змогу ефективно управляти процесом енергопостачання за рахунок визначення центрів формування та втрати енергії й фінансовими потоками в ланцюзі енергопостачання; модель ціноутворення на ринку електричної енергії, яка розроблена на засадах економетричного аналізу та дає можливість визначати ціну на електроенергію з урахуванням інтересів споживачів з позиції конкурентоспроможності їх продукції та інтересів виробників і постачальників з позиції можливості відтворення галузі; модель оптимізації ефективності логістичного контуру енергопостачання, застосування якої дає змогу максимізувати загальний коефіцієнт корисної дії з урахуванням розподілу витрат на оновлення обладнання виробників і постачальників електричної енергії та розміру втрат енергії при постачанні.

У дисертаційній роботі на теоретичному та методичному рівнях розв’язано важливе для економіки України завдання ефективного управління енергетичною галуззю на основі логістичного підходу. Проведене дослідження дало змогу дійти таких висновків:

1. Енергетична галузь – це важлива складова економіки України. Забезпечити сталий економічний розвиток держави неможливо за умов руйнування енергетики. Головним завданням на сучасному етапі розвитку економіки України є відновлення енергетичної галузі, оскільки розвиток добувної, переробної промисловості, будівництва та інших галузей неможливий без енергетичної галузі. Відновлення енергетичної галузі потребує застосування комплексного підходу, тому необхідно розробляти концепцію моделювання процесу енергопостачання.

2. Застосування логістичного підходу до моделювання розвитку економічних систем дає змогу знаходити оптимальне поєднання цілей розвитку, визначати шляхи й засоби досягнення цілей через виявлення зв’язків і дослідження взаємодії чинників, що враховуються, узгоджувати цілі та засоби їх досягнення з потребою в ресурсах, враховуючи обмеженість останніх. Повноту аналізу логістичних потоків в енергопостачанні забезпечено за рахунок введення поняття “логістичний контур”, тобто замикання матеріального та фінансового потоків у загальний процес.

3. Існує досить широке коло економіко-математичних методів, які застосовуються для реалізації завдань, що виникають при виробництві та постачанні електроенергії. Методи прогнозування застосовуються в галузі енергопостачання для прогнозування попиту на енергію; балансові моделі – для визначення балансу електроенергії та коштів, які отримують постачальники й виробники; оптимізаційні методи застосовуються при встановленні оптимальної ціни та при визначенні оптимального розподілу коштів виробників і постачальників.

4. Концепція моделювання процесу енергопостачання має базуватись на логістичному підході. Запропонована концепція моделювання логістичного процесу енергопостачання заснована на комплексі економіко-математичних моделей та дає змогу враховувати взаємодію виробників з постачальниками, постачальників зі споживачами, що значно підвищує ефективність управління енергетичною галуззю.

5. У роботі запропоновано класифікацію принципів державної політики за рахунок визначення функцій, відповідних кожному принципу, що дає змогу відобразити напрями дій, які забезпечують виконання основних функцій держави в галузі енергопостачання. Концепція моделювання логістичного процесу енергопостачання базується на принципах інноваційного розвитку, фінансової стабільності та конкурентоспроможності й також опосередковано враховує організаційний принцип.

6. Сума витрат на оновлення обладнання залежить від доходів виробників та постачальників, джерелом формування яких є вартість електроенергії. Запропонована модель ціноутворення дає змогу визначати ціну на одинцю електроенергії з урахуванням інтересів споживачів з позиції конкурентоспроможності їх продукції та інтереси виробників і постачальників з позиції можливості відтворення галузі.

7. Процес передачі електроенергії від виробника до споживача супроводжується втратами. Однією з найпоширеніших проблем в енергетичній галузі є високі втрати енергії при постачанні. Запропонована балансова енергетична модель дає змогу вести облік електричної енергії на кожному етапі її перерозподілу. Аналізувати роботу постачальників можна за допомогою визначення загального коефіцієнта корисної дії, який, у свою чергу, залежить від витрат на оновлення обладнання. Чим більше витрати на оновлення та модернізацію обладнання, які у свою чергу, залежать від строку експлуатації обладнання, тим більше значення загального коефіцієнта корисної дії.

8. Важливим етапом у процесі енергопостачання є не тільки постачання енергії з мінімальними втратами, а й повні та своєчасні розрахунки за отриману електричну енергію. Запропонована балансова вартісна модель дає змогу справедливо розподіляти кошти між виробниками та постачальниками енергії.

9. Проблему зменшення втрат електроенергії при постачанні та одночасного врахування витрат на оновлення обладнання за рахунок справедливого ціноутворення можна вирішити завдяки запропонованій моделі оптимізації ефективності логістичного контуру енергопостачання, застосування якої дає можливість максимізувати загальний коефіцієнт корисної дії з урахуванням розподілу витрат на оновлення обладнання виробників і постачальників електричної енергії та розміру втрат енергії при постачанні. Ця модель може бути використана як у випадку існуючих цін на електроенергію, так і у випадку встановлення справедливих цін.

10. Основні теоретичні та прикладні результати дослідження впроваджено на підприємстві ВАТ “Запоріжжяобленерго”, в результаті підтверджено ефективність запропонованих моделей і методів. Розмір очікуваного економічного ефекту від упровадження результатів дисертаційного дослідження становить 108 140 тис. грн на рік.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Лобань О.В. Прогнозні моделі та методи в логістиці / О.В. Лобань // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 1. – С. 199–202.

  2. Лобань О.В. Класифікація методів та моделей логістичних систем / О.В. Лобань // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – 2007. – № 2. – С. 92–95.

  3. Лобань О.В. Моделювання балансу електричної енергії в логістичних ланцюгах / О.В. Лобань, Л.Н. Сергєєва // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – 2008. – Вип. 244 : в 5 т. Т. V. – С. 1298–1302. (Особистий внесок здобувача: автором запропонована балансова енергетична модель, яка пов’язує окремі ланки логістичного ланцюга та дає змогу підвищити ефективність управління процесом енергопостачання).

  4. Лобань О.В. Концепція моделювання логістичного процесу енергопостачання / О.В. Лобань // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2008. – № 6. – С. 127–132.

  5. Лобань О.В. Моделювання ціноутворення в енергетичній галузі / О.В. Лобань, Л.Н. Сергєєва // Формування ринкової економіки в Україні. Серія: Проблеми економічної кібернетики : зб. наук. праць. – 2008. – Вип. 18. – С. 178–184. (Особистий внесок здобувача: автором запропонована методика, що спирається на принципи інноваційного розвитку економіки та методи математичного моделювання для визначення ціни електроенергії).

  6. Лобань О.В. Модель оптимізації ефективності енергопостачання / О.В. Лобань // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. 2009. – Вип. 247 : в 6 т. – Т. IV. – С. 986– 993.

  7. Лобань О.В. Моделювання вартісного балансу в ланцюгу енергопостачання / О.В. Лобань // Інвестиції: практика та досвід. 2009. – № 6. – С. 49–51.

Публікації за матеріалами конференцій:

  1. Лобань О.В. Концепції логістики в моделюванні механізмів енергопостачання / О.В. Лобань // Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні : міжнар. наук.-практ. конф., 25–26 бер. 2005 р. : тези допов. Львів, 2005. – Т. 1. – С. 64.

  2. Лобань О.В. Застосування методів економіко-математичного моделювання до вирішення проблем логістики енергопостачання / О.В. Лобань // Економічна система України минуле, сучасне, майбутнє : міжнар. наук.-практ. конф., 20–21 жовтня 2005 р. : тези допов. Львів, 2005. – Т. 1. С. 98.

  3. Лобань О.В. Моделі і методи прогнозування в розподільчій логістиці / О.В. Лобань // Наука і вища освіта : XIV міжвуз. наук. конф., 11–18 травня 2006 р. : тези допов. – Запоріжжя, 2006. – Ч. 2. – С. 89.

  4. Лобань О.В. Тенденції розвитку моделей управління запасами / О.В. Лобань // Системний аналіз і управління : міжнар. наук.-практ. конф., 5–6 жовтня 2006 р. : тези допов. – Запоріжжя, 2006. – Т. 3. – С. 3637.

  1. Лобань О.В. Евристико-алгоритмічні методи в логістиці енергопостачання / О.В. Лобань // Радіоелектроніка і молодіж в XXI ст. : міжнар. молодіжний форум, 10–11 квітня 2007 р. : тези допов. – Харків, 2007. – Ч. 2. – С. 358.

  2. Лобань О.В. Адаптивні моделі визначення показників логістичної системи із використанням нейросітьових технологій / О.В. Лобань // Системний аналіз і управління: всеукр. наук.-практ. конф., 11–12 жовтня 2007 р. : тези допов. – Запоріжжя, 2007. – Т. 3. – С. 120–121.

  3. Лобань О.В. Логістичне управління потоками підприємства / О.В. Лобань // Системний аналіз і управління : міжнар. наук.-практ. конф., 23–24 жовтня 2008 р. : тези допов. Запоріжжя, 2008. – Т. 2. – С.112–113.