Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


176. Кубрушко Юрій Олександрович. Моделювання процесів оцінки інвестиційних проектів в електроенергетичній галузі України: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Кубрушко Ю.О. Моделювання процесів оцінки інвестиційних проектів в електроенергетичній галузі України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

Дисертація присвячена розробці концепції, моделей і методів щодо підвищення ефективності реалізації інвестиційних проектів в електроенергетиці.

Наведена оцінка сучасного стану та характеристика особливостей функціонування електроенергетичної галузі України. Визначені особливості фінансових та інвестиційних процесів в галузі. Виконаний аналіз сучасного стану моделювання процесів обгрунтування та оцінки ефективності інвестиційних проектів.

Здійснено подальший розвиток науково-методичних засад інвестиційної діяльності та теоретичних основ моделювання процесів оцінки інвестиційних проектів. Сформульована концепція побудови системи моделей оцінки інвестиційних проектів та їх фінансового забезпечення.

Удосконалені методи оцінки окремих інвестиційних рішень на основі врахування умов невизначеності та ризику, забезпечення стійкості рішень, а також динамічні методи оцінки інвестиційних проектів.

Створена система моделей синхронної оптимізації програмних інвестиційних рішень з врахуванням основних сфер діяльності інвестиційного об’єкта. Розроблена багатоетапна модель гнучкого інвестиційного планування в умовах невизначеності зовнішнього середовища. Побудовані моделі прогнозування основних показників електроенергетичних інвестиційних проектів.

Дисертація присвячена теоретичному обгрунтування та науково-методичному забезпеченню вирішення задачі підвищення ефективності інвестиційної діяльності електроенергетичної галузі в ринкових умовах на базі економіко-математичного моделювання процесів оцінки інвестиційних проектів.

1. Нинішня ситуація в електроенергетичній галузі України є критичною: на 43% в порівнянні з 1990 р. скоротилось виробництво електроенергії, великого ступеню досягла моральна та фізична зношеність основних засобів. Однією з найбільш гострих проблем електроенергетики є стан її інвестиційного забезпечення.

2. Враховуючи обмеженість фінансових ресурсів, високу потребу в них і неминучість в зв’язку з цим залучення надмірного обсягу позикових засобів, актуальною є необхідність ретельної оцінки ефективності інвестиційних проектів, в процесі якої треба приділяти особливу увагу оцінці впливу рішень, що приймаються, на рівень фінансового забезпечення об’єктів інноваційного характеру.

3.Визначені в процесі дослідження особливості функціонування електроенергетичної галузі та її інвестиційних і фінансових процесів, які знайшли відображення при подальшому розвитку науково-методичних засад інвестиційної діяльності в запропонованих класифікаціях інвестицій за їх видами, критеріями оцінки та ознаками, джерел фінансування інвестиційних проектів та інвестиційних проектів за джерелами фінансування і забезпечення показників їх ефективності, зумовлюють необхідність здійснення оцінки інвестиційних проектів внаслідок різноманітності можливих варіантів заходів і супутніх їм чинників внутрішнього і зовнішнього характерів на основі економіко-математичного моделювання сценаріїв розвитку енергетичних об’єктів інвестування, що адекватно відображують реальну дійсність.

4. Аналіз сучасного стану моделювання процесів обгрунтування та оцінки ефективності інвестиційних проектів свідчить про відсутність комплексного підходу до моделювання фінансових процесів при здійсненні інвестиційної діяльності в електроенергетичній галузі, який би враховував визначені особливості. Існуючі наукові праці присвячені загальним питанням моделювання процесів в енергетиці, планування розвитку енергетичних систем, оптимізації паливно-енергетичного балансу, ефективного розподілу бюджетних капітальних вкладень, моделювання взаємозв’язків між основними економічними показниками інвестиційних проектів. Тому актуальним є дослідження питань моделювання оцінки інвестиційних проектів в електроенергетичній галузі України.

5. В основу інвестиційних розрахунків повинні бути покладені математичні методи і моделі обгрунтування та оцінки інвестиційних проектів, які б якомога детальніше враховували внутрішні чинники інвестиційного об’єкта та стан зовнішнього середовища. З цією метою пропонується користуватися запропонованими в роботі класифікаціями інвестиційних економіко-математичних моделей, основними ознаками яких є умови визначеності та невизначеності, можливість прийняття окремих або програмних рішень, а також ознаки формального характеру, які залежать від типу методів та моделей, що використовуються в процесі підтримки інвестиційних рішень.

6. Сформульовані концептуальні положення, які покладені в основу побудови системи моделей оцінки інвестиційних проектів в електроенергетичній галузі, визначені джерела фінансового забезпечення ефективності проектів.

7. Обгрунтована система показників оцінки окремих інвестиційних рішень та удосконалені відповідні статичні та динамічні методи розрахунку цих показників в умовах визначеності. Статичні методи призначені для розрахунку витрат, прибутку та рентабельності. Динамічні методи спрямовані на визначення чистого дисконтованого доходу (вартості капіталу), аннуітетів, внутрішньої процентної ставки, кінцевої майнової вартості та процентної ставки при залученні фінансових засобів.

8. Для можливості прийняття програмних інвестиційних рішень в умовах визначеності рекомендується користуватися системою моделей синхронного інвестиційного планування, яка включає три типа моделей: модель оптимізації інвестиційної програми, сукупність моделей інвестиційної і фінансової програм (статична, одноетапна, багатоетапна) та модель інвестиційної і виробничої програм. Зазначена система моделей охоплює весь спектр економічних постановок задач, пов’язаних з обгрунтуванням інвестиційних проектних рішень.

9. Обгрунтовані критерії прийняття окремих інвестиційних рішень в умовах невизначеності та розглянуті можливості використання для цих цілей правил максиміна, максимакса, Гурвіца, Байеса, середньоарифметичного значення і стандартного відхилення, Бернулі. Виходячи із положень теорії стійкості рішень, пропонується для врахування умов невизначеності користуватися методом аналізу чутливості моделі. Розроблені підходи до прийняття інвестиційних рішень в умовах ризику.

10. Для можливості прийняття програмних інвестиційних рішень в умовах невизначеності запропонована відповідна модель гнучкого інвестиційного планування, яка дозволяє враховувати можливі стани зовнішнього середовища та імовірність їх виникнення, а також наступні рішення, що приймаються в разі настання певного стану зовнішнього середовища.

11. З метою інформаційного забезпечення економіко-математичних моделей оптимізації процесів прийняття програмних інвестиційних рішень розроблені моделі прогнозування обсягу споживання та тарифу на відпуск електричної енергії.

12. Подальші дослідження з даної проблеми повинні проводитися в напрямах розробки методологічних основ, концепції та організаційно-економічного механізму здійснення структурно-інноваційної реструктуризації електроенергетичної галузі на основі перебудови інвестиційної стратегії.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

  1. Галіцин В.К., Кубрушко Ю.О. Особливості моделювання інвестиційних процесів в електроенергетичній галузі промисловості // Моделювання та інформаційні системи в економіці. – К.: КНЕУ, 2003. – Вип.69.– С.4-14, 0,5 друк.арк. (особисто автору належить 0,4 друк.арк.: визначені критерії ефективності інвестиційних проектів, джерела та схеми повернення інвестицій, описана система інвестиційного моделювання).

  2. Корнійчук М.Т., Кубрушко Ю.О. Регресійна економетрична модель лінійного прогнозу з коригованою поправкою на нелінійність // Моделювання та інформаційні системи в економіці – К.: КНЕУ, 2003. – Вип.70. – С.58-63, 0,3 друк.арк. (особисто автору належить 0,1 друк.арк.: стан проблеми регресійного моделювання).

  3. Кубрушко Ю.О. Моделювання процесів оцінки інвестиційних проектів в умовах невизначеності в електроенергетиці // Моделювання та інформаційні системи в економіці. – К.: КНЕУ, 2004. – Вип.71. – С.65-75, 0,65 друк.арк.

  4. Кубрушко Ю.О. Моделювання процесів оцінки програмних інвестиційних проектів // Моделювання регіональної економіки. – Івано-Франківськ: Прикарпатський національний університет., 2004. – Вип.4. – С.24-36, 0,65 друк.арк.

В інших виданнях:

  1. Галіцин В.К., Кубрушко Ю.О. Модельні дослідження інвестиційних процесів в електроенергетичній галузі // Модели управления рыночной экономикой. – Донецк: ДонНУ – 2003. – С.16-26, 0,5 друк.арк. (особисто автору належить 0,4 друк.арк.: визначені особливості інвестиційної діяльності, описані показники оцінки інвестиційних проектів та імітаційна модель управління діяльністю інвестора).

  2. Кубрушко Ю.О. Тенденції розвитку архітектури інформаційних систем управління енергопостачальними компаніями // Тези доповідей ІІ міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі” – Ірпінь. – 2001. С.263-265, 0,15 друк.арк.

  3. Галіцин В.К., Кубрушко Ю.О. Підходи до моделювання інвестиційних процесів в електроенергетичній галузі // Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці”. – Ірпінь. – 2002. – С.218-220, 0,15 друк.арк. (особисто автору належить 0,1 друк.арк.: визначені умови досягнення ефективності інвестиційних проектів та описано підхід до їх фінансового моделювання).

  4. Галіцин В.К., Кубрушко Ю.О. Інформаційні технології супроводження інвестиційного процесу // Тези доповідей ІV міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці”. – Ірпінь. – 2003. – С.218-219, 0,15 друк.арк. (особисто автору належить 0,1 друк.арк.: подана схема імітаційної моделі інвестування об’єкта).

  5. Kubrushko Y. Ukraine: Not out of the wood yet // European Electricity Review 2003. Energy in East Europe (Special edition). – London: Platts, 2003. –Р.42-43, 0,1 друк.арк.