Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


654. Пахомов Олексій Миколайович. Моделювання процесів реінжинірингу та реструктуризації менеджменту інформаційної фірми: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004. - 17 с.



Анотація до роботи:

Пахомов О.М. Моделювання процесів реінжинірингу та реструктуризації менеджменту інформаційної фірми. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дісертація присвячена розробці та застосуванню методів реструктуризації та реінжинірингу для підвищення ефективності функціонування інформаційної фірми.

Показана роль інформатизації в соціально-економічному розвитку України і значення підвищення ефективності роботи фірми, що випускає інформаційну продукцію. Відмічена наявність недоліків в організації менеджменту існуючих підприємств, що є важливим чинником сниження їх ефективності. Для усунення вказаних недоліків запропоновано використати спільно методи реструктуризації і реінжинірингу менеджменту, переходу на використання процесної структури менеджменту, поєднання методу реструктуризації і реінжинірингу бізнес-процесів.

Розроблений перелік основних бізнес-процесів інформаційної фірми і характеристики цих бізнес-процесів.

Розроблені моделі реструктуризації, встановлення черговості проведення реінжинірингу, реінжинірингу процесів розробки інформаційних продуктів і розробки продуктової стратегії фірми.

Розроблені також технології реінжинірингу і реалізації розглянутих бізнес-процесів, реструктуризації мненеджмента, а також контролю якості функціонування фірми.

Одним із векторів світового розвитку є побудова інформаційного суспільства, підгрунтям якого є перехід економіки до інформаційно-інтелектуальних технологій управління. В даних умовах проблеми удосконалення менеджменту фірм, що виробляють інформаційну продукцію та надають інформаційні послуги, є ключовим фактором розвитку не тільки підприємств індустрії інформації, а і країни в цілому.

Одним із важливих напрямків підвищення ефективності функціонування інформаційних фірм є впровадження інструментарію реінжинірингу та реструктуризації в сферу інформаційного бізнесу, тобто зміцнення позицій фірми на ринку, підвищення конкурентоспроможності має відбуватися не на екстенсивних засадах, а за рахунок застосування інтенсивних методів удосконалення управління. Перепоною до широкого застосування методу реінжинірингу у практичну діяльність менеджменту інформаційних фірм є невідпрацьованість науково-методичних засад та відсутність прототипів і досвіду у цьому напрямку науково-практичної діяльності.

В межах цієї проблеми отримані такі результати:

1. Аналіз існуючих організаційних структур менеджменту інформаційних фірм показав, що в їх основі лежать функціональні принципи управління, які не враховують істотні специфічні відмінності, що притаманні сфері інформаційного бізнесу.

2. Концепція бізнес-процесів вимагає необхідність реструктуризації організаційної структури менеджменту фірми. Аналіз дозволив визначити найактуальніші проблеми реструктуризації, кінцевим результатом якої є перехід до процесної організаційної структури менеджменту. В дисертаційній роботі визначені етапи побудови організаційної структури управління та розроблена технологія, що дозволяє оптимізувати число рівнів управління, а також на основі коефіцієнтів зв'язності, що одночасно враховують кількісні та якісні ознаки, визначити склад організаційних підрозділів фірми, що має процесну організаційну структуру.

3. Передумовою проведення реінжинірингу є визначення ключових факторів успіху фірми та їх вплив на кожний бізнес-процес. В дисертації обгрунтовані ключові фактори успіху інформаційної фірми та показано їх взаємозв'зок з основними бізнес-процесами.

4. Застосування методу реінжинірингу бізнес-процесів передбачає суттєві витрати фінансових, трудових та інших видів ресурсів. В роботі обгрунтована доцільність поетапного проведення реінжинірингу, а також розроблена економіко-математична модель, що дозволяє оптимізувати перелік бізнес-процесів у визначених часових інтервалах.

5. Для визначення оптимальної продукової стратегії фірми у дисертації запропонований підхід, що поєднує результати Парето-АВС аналізу та розрахунки на розробленій економіко-математичній моделі, що дозволяє максимізувати прибутковість фірми, враховуючи ризик та рамки ресурсних та виробничих обмежень.

6. Реалізація бізнес-процесу " Управління ходом реалізації проекту" передбачає зменшення витрат, мінімізацію впливу факторів ризику, визначення оптимального часу розробки проекту. В роботі розроблена економіко-математична модель з нелінійною цільовою функцією, що дозволяє мінімізувати затрати на розробку та визначити оптимальний час виконання кожної з робіт в рамках бюджету проекту та відповідних технологічних обмежень.

7. Основним інструментарієм реінжинірингу менеджменту є сучасні інформаційні технології. Початковою стадією проведення реінжинірингу є необхідність побудови та опису структури бізнес-процесів з метою передбачення характеру змін та їх результатів. В роботі обгрунтовано застосування SADT-технологій для побудови цілістної функціонально-структурної моделі фірми.

8. Враховуючи відносну автономність кожного бізнес-процесу та обмеженість необхідних для проведення реінжинірингу ресурсів, однією з важливих задач, що досліджені в даному розділі дисертаційної роботи - є розробка технологічного механізму по вибору бізнес-процесів, що підлягають першочерговому реінжинірингу.

9. Актуальною проблемою інформаційного забезпечення економіко-математичних моделей, є визначення параметрів та характеру розподілу відповідних випадкових величин. Складовою виконаного дослідження є концептуально розроблена імітаційна модель, що дозволяє дослідити динаміку прибутку фірми.

10. Інтенсивні зміни на ринку інформаційних продуктів викликають необхідність розгляду реінжинірингу, як неперервного контрольованого процесу. Розроблений в роботі узагальнений алгоритм систем контролінгу дозволяє супроводжувати діяльність фірми і своєчасно визначати відхилення з метою розробки необхідних впливів на об'єкт управління з метою досягнення поставлених цілей.

Публікації автора:

Основні положення досліджень опубліковані в 13 наукових працях, з них - 7 статей в наукових фахових виданнях (три - у співавторстві) загальним обсягом 4,43 друкованих аркуша (особисто автором - 3,22 друк.арк.).

В наукових фахових виданнях:

  1. Пахомов О.М. Реінжиніринг бізнес - процесів управління

діяльністюпідприємства із застосуванням SADT-моделювання // Моделювання та інформаційні системи в економіці. Міжвідомчий науковий збірник.-Київ: КНЕУ, 2002, Вип.67.-С.228-237 - 0,52 друк.арк.

  1. Бушуєва І.В., Галіцин В.К., Пахомов О.М. Модельні

дослідження організаційної структури комерційного банку при реструктуризації менеджменту // Вісник НБУ.-К., 2003, Вип.4(86).-С.22-25 - 0,65 друк.арк. (особисто автору належить 0,4 друк.арк., запропоновані моделі обгрунтування параметрів організаційної структури менеджменту) .

3. Бушуєва І.В., Галіцин В.К., Пахомов О.М. Основні заходи реінжинірингу бізнес-процесу "Планування", // Вісник НБУ.-К., 2003, Вип. 7(89). - С. 58 - 62 - 0,78 друк. арк. ( особисто автору належить 0,4 друк.арк., запропонован зміст та структура планів, їх взаємозв'язок).

4. Пахомов О.М. Моделювання ризику при проведенні реінжинірінгу // Моделювання та інформаційні системи в економіці. Міжвідомчий науковий збірник.-Київ: КНЕУ, 2003, Вип.70.-С.94-100 - 0,39 друк.арк.

5. Пахомов О.М. Економіко-математичне моделювання реінжинірінга бізнес-процесів підприємства інформаційної сфери // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць.-К., 2003, Вип.3(22).-С.79-81 - 0,39 друк.арк.

6. Пахомов О.М. Методи та засоби адаптації економічних об'єктів до ринкових умов функціонування // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць.-К., 2003, Вип.5(24).-С.37-39 - 0,34 друк.арк.

7. Пахомов О.М., Тимошенко Л.М. Моделювання розробки продуктової стратегії фірми // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць.-К., 2004, Вип.2(33).-С.24-28 - 0,47 друк.арк. (особисто автору належить 0,25 друк.арк., запропонована методіка обгрунтування продуктової стратегії фірми).

В інших виданнях:

8. Дем'яненко В.В. Пахомов О.М. Моделювання процесу реалізації проекту створення інформаційного продукту // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць -спецвипуск.-Дніпропетровськ: ДНУ, 2003, С.4-11. - 0,34 друк.арк. (особисто автору належить 0,2 друк.арк., запропоновані моделі оптимізації процесу управління проектом).

9. Галицин В.К, Пахомов А.Н. Обоснование стратегии фирмы при формировании продуктовой программы с использованием АВС-анализа // Модели управления в рыночной экономике: Сборник научных трудов по материалам Международной научно - практической конференции "Информационные технологии в экономике и предпринимательстве: проблемы науки, практики и образования".-Донецк: ДонНУ, Кн.3, 2003, С.17-25 - 0,43 друк.арк. (особисто автору належить 0,25 друк.арк., запропоновано обгрунтування структури продуктової стратегії, алгоритм обгрунтування).

10. Пахомов А.Н. Реинжиниринг бизнес-процессов управления деятельностью предприятия информационной сферы // Тези доповідей II міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі".-Ірпінь: Видавничий центр Академії ДПС України, 2001, С.299-302 - 0,13 друк.арк.

11. Пахомов О.М. Порівняльний аналіз CASE-засобів моделювання бізнес-процесів підприємства // Тези доповідей III міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі".-Ірпінь: Видавничий центр Академії ДПС України, 2002,С.278-281 - 0,13 друк.арк.

12. Пахомов О.М. Моделювання структури та параметрів бізнес-процесів реінжинірінгу // Тези доповідей учасників V міжнародної науково-практичної конференції "Системний аналіз та інформаційні технології".- К., 2003, С.91-92 - 0,1 друк.арк

13. Пахомов О.М. Реструктуризація менеджменту корпоративної фірми // Збірник матеріалів науково-методологічної конференції "Навчальні інновації та їхній вплив на якість університетської освіти".-Київ: КНЕУ,

2003, С.382-384 - 0,1 друк.арк.