Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Буртняк Іван Володимирович. Моделювання стохастичних процесів розвитку фондового ринку : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Буртняк І.В. Моделювання стохастичних процесів розвитку фондового ринку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – Харківський національний економічний університет. Харків, 2009.

Розроблено модель прогнозування значень фінансових показників на базі динамічних стохастичних моделей, яка на відміну від існуючих дозволяє проводити прогноз періодичних залежностей індексів.

Обґрунтовано і розроблено основні різновиди стохастичних моделей динаміки показників, які дозволяють встановити їх ефективність у прогнозуванні очікуваних значень показників і характеристик. На базі адитивної і мультиплікативної стохастичних моделей сформовано моделі прогнозування, які мають універсальний характер відносно різномасштабних часових шкал. Перевагою цих методів в прогнозуванні і моніторингу є відносна не жорсткість умов, що допускають їх застосування. Удосконалено моделі виявлення закономірностей часових рядів значень показників фондового ринку за допомогою спектрального аналізу, сформовано різні методики побудови оцінок спектральної щільності, що мають емпіричний характер.

Одержані в ході проведених розрахунків значення спектральних оцінок Тюкі–Хеннінга і Парзена дають можливість отримати інформацію про причини і природу періодичних проявів в динаміці індексу ПФТС. Застосовано методи крос-спектрального аналізу для дослідження залежності між часовими рядами значень фінансових показників.

У дисертаційній роботі вирішено важливе науково-практичне завдання з теоретико-методичного обґрунтування моделювання стохастичних процесів фондового ринку. Результати проведеного наукового дослідження дають можливість зробити наступні висновки.

1. На сучасному етапі розвитку економіки структура фінансових інститутів ринку змінюється на користь сектору цінних паперів, тобто фондовий ринок охоплює дедалі більшу частку фінансового ринку.

2. Результати дослідження досвіду функціонування фондових ринків в розвинутих країнах та Україні свідчать про доцільність використання фондових індексів, що розраховуються фахівцями рейтингових агентств або фондових бірж. Наявність значної кількості консультаційних і рейтингових агентств, що спеціалізуються на розробці та аналізі фондових індексів, широка різноманітність самих індексів свідчать про необхідність удосконалення моделей їх моніторингу та прогнозування.

3. Проаналізовано основні підходи до моделювання і прогнозування процесів розвитку фондового ринку, що дозволяють виявляти існуючі функціональні залежності в даних процесах та будувати прогноз їхнього розвитку в майбутньому. Виділено, зокрема, методи апроксимації, моделювання фондових індексів вінерівським випадковим процесом, метод, що ґрунтується на використанні чисел Фібоначчі, проте виникає об’єктивна необхідність у їх подальшому розвитку у напрямі спрощення розрахунків і підвищення достовірності на основі застосування адитивної та мультиплікативної моделей.

4. На основі розглянутих підходів до моделювання і прогнозування процесів розвитку фондового ринку запропоновано застосування методів спектрального аналізу та побудови стохастичних моделей для дослідження закономірностей динаміки часових рядів показників розвитку фондового ринку. Відмінність розроблених моделей полягає у застосуванні приростів та коефіцієнтів переходу фондових індексів та курсів валют. При цьому запропоновано використати статистичну базу часових рядів індексу ПФТС, валютних курсів і котирувань акцій провідних українських компаній.

5. Розроблені адитивна та мультиплікативна моделі моніторингу стохастичної динаміки середнього і дисперсії фондових індексів мають універсальний характер, що в свою чергу зумовлює можливості для ефективного і плідного використання даного інструментарію при роботі з широким спектром фінансових ресурсів і показників. На базі дискретних стохастичних моделей встановлено причини і природу неперіодичних проявів в динаміці індексу ПФТС.

6. Удосконалено моделі виявлення і вивчення закономірності часових рядів значень фінансових ресурсів з використанням методів теорії системного моделювання на основі спектрального аналізу, які на відміну від існуючих дозволяють проводити аналіз періодичних залежностей фінансових показників у стохастичній динаміці. Застосовано спектральний аналіз на практиці і використано різні методики побудови оцінок спектральної щільності, що мають емпіричний характер. Розглянуті моделі виявлення і аналізу періодичних компонент мають універсальний характер. Одержані в ході проведених розрахунків значення спектральних оцінок Тюкі–Хеннінга і Парзена дають можливість отримати інформацію про причини і природу періодичних проявів в динаміці індексу ПФТС.

7. Застосовано методи крос-спектрального аналізу для дослідження залежності між часовими рядами значень фінансових ресурсів, на основі яких побудовано моделі виявлення їх закономірностей, що визначають динаміку процесів, які протікають в рамках фінансових ринків. Чинники, що породжують циклічність для курсів акцій провідних українських компаній, як і у випадку з курсами валют, мають макроекономічний характер, в ситуації з динамікою акцій окремо взятих компаній причини, що обумовлюють періодичність, можуть мати різноманітнішу природу. Порівняльний аналіз конфігурацій спектральних діаграм, дозволив зробити висновок про те, що в тій чи іншій мірі в динаміці кожній з них присутні квартальні, напівквартальні і місячні цикли. Проте співвідношення їх потужностей може істотно імітуватись.

8. На основі розроблених адитивної і мультиплікативної стохастичних моделей побудовано прогнози поведінки фондового ринку, які мають універсальний характер відносно різномасштабних часових шкал. Перевагою запропонованих моделей в прогнозуванні і моніторингу є відносна не жорсткість умов, що допускають їх застосування. Побудовані моделі прогнозування за запропонованим алгоритмом, можна узагальнити на більшу кількість стохастичних моделей, в кожній з яких прирости або коефіцієнти переходу є реалізаціями випадкових величин з різними розподілами.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Благун І.С. Моделювання стохастичної динаміки фінансових ресурсів / І.С. Благун, І. В. Буртняк // Моделювання регіональної економіки: зб. наук. праць – Івано-Франківськ : Плай, 2004. – №4. – С. 3–16. [Особисто автором запропоновано методику спектрального аналізу для моделювання динаміки стохастичних процесів фінансових ресурсів]

  2. Благун І.С. Застосування методів крос-спектрального аналізу для виявлення взаємозв’язку між рядами значень фінансових ресурсів / І.С. Благун, І.В. Буртняк // Моделювання регіональної економіки: зб. наук. праць – Івано-Франківськ: Плай, 2005. – №1(5). – С. 3–13. [Особисто автором запропоновано застосування методик крос-спектрального аналізу до встановлення залежності між стохастичними рядами]

  3. Благун І.С. Спектральний аналіз динаміки валютних курсів / І.С. Благун, І.В. Буртняк // Економічна кібернетика. – 2005. – № 5–6. – С. 86–93. [Особисто автором запропоновано застосування методик спектрального аналізу для моделювання динаміки валютних курсів, яким властиві закономірності циклічного характеру]

  4. Буртняк І.В. Методи моніторингу динаміки фінансових ресурсів/ І.В. Буртняк // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006.–Т.2, №4.–С. 109–114.

  5. Буртняк І.В. Аналіз перерозподілу фінансових ресурсів / І.В. Буртняк // Моделювання регіональної економіки: зб. наук. праць – Івано-Франківськ : Плай, 2006. –№1(6). – С. 25–38.

  6. Благун І.С. Методи моніторингу динаміки фінансового ресурсу / І.С. Благун, І.В. Буртняк // Наукові записки: зб. наук. праць. Серія ,,Економіка”. – Вип. 9. Ч. 4. – Острог : Національний університет “Острозька академія”, 2007. – С. 123–129. [Особисто автором розроблено метод оперативного і ефективного визначення моменту розладу]

  7. Буртняк І.В. Аналіз моделей поведінки фінансово-банківських інституцій / І.В Буртняк // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. Науковий збірник Прикарпатського національного університету: зб. наук. праць – Вип.IV. – Івано-Франківськ : Плай, 2008. – Т.2. – С. 142–148.

  8. Буртняк И.В. Моделирование деятельности банков на основе финансовых потоков / И.В. Буртняк // Бизнес Информ. – 2008. – №2. – С. 122–127.

Матеріали конференцій

  1. Буртняк І.В. Застосування крос-спектрального аналізу / І.В. Буртняк // Матеріали XV міжнародної науково-практичної конференції. “Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція”, (Чернівці, 11–12 травня, 2006 р.). – Чернівці: ЧТЕІ КНТУ, 2006. – Ч. I. – С. 253–256.

  2. Буртняк І.В. Практичне застосування методів крос–спектрального аналізу / І.В. Буртняк // Матеріали ІX міжнародної науково–практичної конференції. “Наука та освіта – 2006”, (Дніпропетровськ, 21–23 січня, 2006 р.). – Т.9. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 60–62.

  3. Буртняк І.В. Спектральний аналіз динаміки валютних курсів / І.В. Буртняк // Матеріали V міжнародної науково–теоретичної конференції. “Соціально–економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”, (Тернопіль, 17–18 квітня, 2007 р.). Тернопіль: Стародубець, 2007.–Ч. I.–С. 33–35.

  4. Буртняк І.В. Моделі стохастичної динаміки фінансових ресурсів / І.В. Буртняк // Матеріали ХV міжнародної наукової конференції молодих науковців. “Наука і вища освіта”, (Запоріжжя, 17–18 травня 2007 p.). Запоріжжя: Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 2007. – Ч. ІI. – С. 287–288.