Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Афанасьєв Евген Вікторович. Моделювання стратегії розвитку гірничорудних підприємств з урахуванням ризику : Дис... д-ра наук: 08.00.11 - 2008.



Анотація до роботи:

Афанасьєв Є. В. Моделювання стратегії розвитку гірничорудних підприємств з урахуванням ризику. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Київ, 2007.

Дисертація присвячена розробці теоретичних засад, методології та моделей оцінки і обґрунтування раціональної стратегії розвитку гірничорудних підприємств з урахуванням ризику.

У роботі на підставі аналізу матеріалів стосовно стану мінерально-сировинної бази та практики функціонування гірничорудних підприємств виявлено низку невирішених проблем щодо стійкого розвитку, сформовані основні завдання, спрямовані на раціональне використання їх потенціалу в умовах невизначеності й конфліктності ринкового середовища, а також розроблено концептуальні положення, методологію, систему економіко-математичних моделей щодо системного дослідження стратегії диверсифікованого розвитку сировинної бази та конверсії ГЗК шляхом залучення до продуктового виробництва нерудної продукції побіжного видобутку.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та нове вирішення важливої народногосподарської проблеми щодо системного економіко-математичного моделювання стратегії розвитку і конверсії гірничорудних підприємств з урахуванням особливостей процесів комплексного освоєння надр за умов невизначеності, конфліктності та обумовленого ними ризику.

Проведене наукове дослідження дозволяє сформулювати наступні висновки.

1. Зниження ефективності виробництва мінеральної сировини, причинами якого є виснаження родовищ, нестача енергоресурсів, інвестицій для модернізації застарілих або будівництва нових виробництв, підвищення вимог щодо охорони довкілля тощо обумовило потребу в науковому обґрунтуванні та розробці концептуальних положень системного дослідження стратегії диверсифікованого розвитку та конверсії ГЗК, що потребують ураховувати стохастичність параметрів та конфліктність перебігу виробничо-економічних процесів гірничорудних підприємств і ринку мінеральної продукції.

2. Дослідження особливостей виробничо-економічної діяльності ГЗК, орієнтованих на мінерально-сировинну базу, природні та трудові ресурси з урахуванням впливу виробництва на довкілля, дозволило здійснити класифікацію основних напрямків і завдань стратегії розвитку гірничорудних підприємств, яка дає можливість систематизувати за рівнями ієрархії та підсистемами управління ГЗК заходи, спрямовані на підвищення ефективності використання їхнього потенціалу і диверсифікованого виробництва товарної продукції.

3. Запропонований теоретичний підхід щодо врахування стохастичної природи параметрів виробничо-економічних процесів розкривних і видобувних робіт та процесів збагачення на гірничорудних підприємствах, який ґрунтується на засадах використання ймовірнісних характеристик дозволяє моделювати значення цих імовірнісних параметрів та надавати оцінку ризику в заданому інтервалі надійності прогнозу (при заданих граничних значеннях ризику).

4. Сформовані концептуальні положення дослідження і моделювання диверсифікованого розвитку мінерально-сировинної бази і конверсії ГЗК створюють структурну основу для здійснення аналізу раціонального використання ресурсно-виробничого потенціалу підприємства на основі застосування комплексного ранжування варіантів альтернативних стратегічних напрямків стійкого розвитку ГЗК відносно можливостей випуску певної множини видів мінеральної продукції та оптимізації його змішаної виробничо-економічної стратегії в умовах невизначеності й конфліктності ринку та зумовленого цим ризику.

5. Обґрунтовано, що одним із найбільш ефективних методів моделювання альтернативних стратегічних напрямків розвитку ГЗК з урахуванням інтенсивності вхідних і вихідних потоків його ТЕС (попит на мінеральну продукцію та її пропозиція за одиницю часу: місяць, квартал, рік) є використання граничних імовірностей теорії марківських процесів, що у даному випадку дають оцінку стійкості роботи підприємства відносно можливостей випуску певної множини видів різнотипної мінеральної продукції.

6. Удосконалено методологію моделювання змішаної виробничо-економічної стратегії в умовах невизначеності й конфліктності ринку шляхом використання процедур, що включають ряд формалізованих та евристичних етапів досліджень і реалізують можливості багатокритеріальної та багатоетапної оптимізації виробничо-економічної стратегії на основі субоптимальних розв’язків задачі та враховують вплив стохастичності параметрів виробничо-економічних процесів.

7. Відповідно до системного підходу вдосконалено теорію ризик-менеджменту ГЗК, в якій виокремлено науковий напрямок, що полягає у розробці методологічних положень системного моделювання альтернативних варіантів стратегії розвитку та конверсії ГЗК з урахуванням особливостей невизначеності й конфліктності процесів КОРР і проявляється в об’єднанні в єдину систему економіко-математичних методів і моделей оптимізації змішаної виробничо-економічної стратегії.

8. Для вирішення питань щодо розробки системи економіко-математичних методів і моделей локальної та інтегрованої оцінки ризику, генерування та ранжування альтернативних варіантів конверсії ГЗК запропоновано класифікацію ризиків функціонування гірничорудного підприємства, побудовану відповідно до особливостей КОРР.

9. Виходячи з актуальності вдосконалення системи підтримки стійкості стратегічних напрямків розвитку окремих диверсифікованих ліній ГЗК в умовах ринкових перетворень, підпорядкованих єдиній “надстратегії”, вперше розроблено класифікацію причин виникнення конфліктних ситуацій у виробничо-економічній діяльності гірничорудних підприємств, що здебільшого безпосередньо пов'язані з конфліктною природою самих об'єктів управління й обумовлені, зокрема, стохастичним характером параметрів процесів виробництва, його динамізмом, високим рівнем інформаційної невизначеності, а також багатогранністю, багатоваріантністю та багатокритеріальністю реальних практичних завдань менеджменту підприємства, пов’язаних із розробкою альтернативних варіантів стратегії розвитку та конверсії ГЗК на підґрунті концепції КОРР.

10. На підґрунті теорії марківських процесів, зокрема, диференційних рівнянь Колмогорова, побудовано модель визначення граничних імовірностей стійкого функціонування ТЕС ГЗК, які можна використовувати для одержання рейтингових оцінок альтернативних стратегічних напрямків функціонування і розвитку ГЗК.

11. Розроблена модель частинних, узагальнюючих та комплексного показників ОТРВ дозволяє здійснити оцінку альтернативних варіантів конверсії ГЗК відносно певних видів мінеральної продукції з урахуванням технічних, технологічних та організаційних можливостей підприємства щодо забезпечення здатності його ТЕС до гнучкого функціонування та розвитку.

12. Моделювання стратегії диверсифікованого розвитку сировинної бази і конверсії ГЗК доцільно проводити засобами теорії прийняття багатоцільових багатокритеріальних рішень в умовах невизначеності й конфліктності. Розроблені багатофакторні моделі прийняття рішення задачі оптимізації стратегії й тактики виробничо-економічної діяльності ГЗК є матрицями кількісних оцінок, побудованих на основі багатовимірних векторів економічних показників, отриманих у заданих інтервалах надійності прогнозу, дозволяють забезпечити достатню достовірність (адекватність) результатів моделювання з урахуванням стохастичності параметрів виробничо-економічних процесів гірничорудного підприємства.

13. Розроблена економіко-математична модель ранжування варіантів диверсифікованого розвитку мінерально-сировинної бази і конверсії ГЗК, в основу якої покладено мультиплікативну функцію згортки, де ключовими аргументами є: оцінки динаміки попиту та пропозиції мінеральної продукції; оцінки організаційно-технічного рівня альтернативних напрямків виробництва мінеральної продукції; оцінки економічної ефективності альтернативних напрямків діяльності та розвитку підприємства як субоптимальних змішаних стратегій. Розроблений механізм процедури багатофакторного моделювання рейтингу та оцінки альтернатив підвищує обґрунтованість рішень щодо визначення співвідношення раціональних пропорцій товарного асортименту продукції, рейтингової оцінки ефективності функціонування окремих виробничих переділів в умовах диверсифікованого розвитку та конверсії гірничорудних підприємств з урахуванням невизначеності, конфліктності та зумовленого цим ризику.

14. Показано, що подальші дослідження проблем моделювання стратегії комплексного освоєння надр і конверсії ГЗК мають бути сконцентровані на напрямках уніфікації моделей і методів більш глибокого врахування особливостей стохастичного характеру параметрів виробничо-економічних процесів гірничорудних підприємств та причин виникнення конфліктних ситуацій при обґрунтуванні рішень щодо планування розвитку виробництва, які здебільшого безпосередньо пов'язані з конфліктною природою самих об’єктів управління (підсистем: “Розкривної”, “Видобувної”, “Збагачення”, “Переробної”) та ринку мінеральної продукції.

Публікації автора:

Монографії:

1. Афанасьєв Є.В. Економіко-математичне моделювання ризику великих промислових підприємств з монопродуктовим виробництвом: Монографія. – 2-ге вид., доп. і перероб. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – 230 с. – 17,3 друк. арк.

2. Жуков С.О., Афанасьєв Є.В., Куций Ю.М., Дроздов Г.М. Системні аспекти управління складними виробничими структурами: Монографія. – Кривий Ріг: Мінерал, 2005. – 156 с. – 14,4 друк. арк. (Особисто автору належить 3,9 друк. арк., в т.ч.: Розділ 2. Принципи системного підходу до управління в гірництві і його автоматизації).

Статті у наукових фахових виданнях:

3. Афанасьєв Є.В. Моделювання причинно-наслідкових зв’язків в організаційних структурах управління підприємством на основі мереж Петрі // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія “Економічні науки”. – Полтава. – 2001. - №4. – С. 70-73. – 0,3 друк. арк.

4. Афанасьєв Є.В. Розробка загальної концепції економічного обґрунтування управлінських рішень в умовах невизначеності // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Випуск 140. – С. 131-138. – 0,35 друк. арк.

5. Афанасьєв Є.В. Моделювання ризику стратегій розвитку промислових підприємств на основі багатокритеріальних задач прийняття рішень // Стратегія економічного розвитку України: Науковий збірник. – К.: КНЕУ. – 2002. – Вип. 2(9). – С. 500-505. – 0,4 друк. арк.

6. Афанасьєв Є.В. Моделювання багатокритеріальних задач і оптимізація ризику виробничо-господарської діяльності промислового підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Випуск 156. – С. 49-59. – 0,45 друк. арк.

7. Афанасьєв Є.В. Інноваційна політика в Україні та економічне обґрунтування доцільності реалізації нововведень гірничо-збагачувальних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Випуск 166. – С. 15-24. – 0,45 друк. арк.

8. Афанасьєв Є.В. Оцінка ризику інтенсифікації розвитку науково-технічного прогресу в умовах гнучкого розвитку промислового підприємства // Регіональні перспективи: Науково-практичний журнал. Асоціація “Перспектива”. – Кременчук. – 2002. – №6(25). – С. 65-68. – 0,4 друк. арк.

9. Афанасьєв Є.В. Економічний ризик та деякі аспекти моделювання стохастичного характеру функціонування крупних виробничих систем // Регіональні перспективи: Науково-практичний журнал. Асоціація “Перспектива”. – Кременчук. – 2003. - №6(31). – С. 5-7. – 0,4 друк. арк.

10. Вітлінський В.В., Афанасьєв Є.В. Моделювання та кількісне оцінювання економічного ризику великих виробничих систем // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – Випуск 185: У 4 т. Том IV. – С. 742-752. – 0,5 друк. арк. (Особисто автору належить 0,35 друк. арк., автором удосконалені теоретичні підходи до моделювання ризику.)

11. Афанасьєв Є.В. Моделювання багатокритеріальних задач виробничо-господарської діяльності підприємств на основі теорії конфліктних ситуацій // Економічна кібернетика: Міжнародний науковий журнал. – Донецьк: ДНУ. – 2003. – №1-2(19-20). – С. 73-80. – 0,5 друк. арк.

12. Афанасьєв Є.В. Моделювання стохастичного характеру виробничих процесів при ранжируванні варіантів комплексної розробки рудних родовищ // Регіональні перспективи: Науково-практичний журнал. Асоціація “Перспектива”. – Кременчук. – 2004. – №6(43). – С. 90-94. – 0,65 друк. арк.

13. Афанасьєв Є.В., Федоренко С.О. Економіко-математичне моделювання ризику ранжирування варіантів комплексної розробки рудних родовищ // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Випуск 193: У 5 т. Том V. – С. 1253-1262. – 0,55 друк. арк. (Особисто автору належить 0,4 друк. арк., автором визначені напрямки удосконалення економіко-математичного моделювання ризику ранжирування.)

14. Афанасьєв Є.В. Моделювання економічного ризику гірничо-збагачувального підприємства як великої монопродуктової системи // Економічна кібернетика: Міжнародний науковий журнал. – Донецьк: ДНУ – 2004. – №1-2(25-26). – С. 70-78. – 0,6 друк. арк.

15. Афанасьєв Є.В. Економіко-математичне моделювання рейтингового управління комплексним освоєнням рудних родовищ // Економічна кібернетика: Міжнародний науковий журнал. – Донецьк: ДНУ. – 2004. – №5-6(29-30). – С. 68-78. – 0,6 друк. арк.

16. Афанасьєв Є.В. Методологічні аспекти ризик-менеджменту виробничо-господарських процесів гірничо-збагачувального підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Випуск 197: У 5 т. Том V. – С. 1109-1117. – 0,4 друк. арк.

17. Афанасьєв Є.В. Методологічні аспекти економіко-математичного моделювання ризику інновацій промислового підприємства // Економіка і регіон: Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка. – 2004. - №2(3). – С. 64-68. – 0,5 друк. арк.

18. Афанасьєв Є.В. Система ризик-менеджменту великих монопродуктових підприємств на прикладі гірничо-збагачувального комплексу. Моделювання та інформаційні системи в економіці: Міжвід. наук. зб. – К.: КНЕУ. – 2005. – Вип. 72. – С. 124-138. – 0,75 друк. арк.

19. Афанасьєв Є.В. Економічний ризик та деякі аспекти стохастичного програмування витрат гірничо-збагачувального комбінату // Економіка і регіон: Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка. – 2005. - №3(6). – С. 70-73. – 0,4 друк. арк.

20. Афанасьєв Є.В., Афанасьєва М.Г., Хорольська О.В. Моделювання змішаних стратегій гірничо-збагачувального комбінату в умовах ринкових перетворень // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. - Випуск 209: У 4 т. Том ІV. – С. 1081-1092. – 0,6 друк. арк. (Особисто автору належить 0,4 друк. арк., автором визначені підходи удосконалення математичного моделювання змішаних стратегій.)

21. Афанасьєв Є.В. Багатоетапна оптимізація економічної діяльності гірничо-збагачувального підприємства в умовах ринкових перетворень // Моделювання та інформаційні системи в економіці: Міжвід. наук. зб. – К.: КНЕУ. - 2006. - Вип. 73. – С. 248-258. – 0,55 друк. арк.

22. Афанасьєв Є.В. Моделювання фінансового ризику багатоцільових рішень в управлінні прибутковістю промислового підприємства // Фінанси України. – 2006. – №3(124). – С. 46-55. – 0,6 друк. арк.

23. Афанасьєв Є.В., Вітлінський В.В. Багатоетапне оцінювання раціонального функціонування гірничо-збагачувального комбінату // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ: Науковий збірник. – 2006. – №5. – С. 23-28. – 0,65 друк. арк. (Особисто автору належить 0,5 друк. арк., автором визначені напрямки вдосконалення багатоетапного математичного моделювання змішаних стратегій.)

24. Афанасьєв Є.В., Жуков С.О., Вілкун В.І. Системні детермінативи аналізу потенціалу гірничо-збагачувального підприємства при економіко-математичному моделюванні стратегії розвитку // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ: Науковий збірник. – 2006. – №6. – С. 26-37. – 1 друк. арк. (Особисто автору належить 0,5 друк. арк., автором визначені напрямки вдосконалення економіко-математичного моделювання стратегій розвитку.)

25. Афанасьєв Є.В., Камбаров В.О. Економіко-математичне моделювання розвитку гірничорудного підприємства шляхом раціонального використання ресурсно-виробничого потенціалу // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2006. - Випуск 218: У 4 т. Том ІV.– С. 999-1016. – 0,8 друк. арк. (Особисто автору належить 0,6 друк. арк., автором визначені напрямки вдосконалення економіко-математичного моделювання стратегій розвитку гірничорудного підприємства.)

26. Афанасьєв Є.В. Багатоцільовий підхід у прийнятті рішень з урахуванням невизначеності виробничо-економічних процесів гірничо-збагачувального підприємства // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ: Науковий збірник. – 2006. – №7. – С. 34-40. – 0,45 друк. арк.

27. Афанасьєв Є.В. Моделювання системи рейтингового управління стратегією розвитку гірничорудних підприємств з урахуванням ризику // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ: Науковий збірник. – 2006. – №8. – С. 30-40. – 0,8 друк. арк.

28. Афанасьєв Є.В. Методологічний підхід до моделювання та кількісної оцінки виробничо-економічних ризиків гірничорудного підприємства // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ: Науковий збірник. – 2007. – №1(9). – С. 39-45. – 0,6 друк. арк.

29. Афанасьєв Є.В. Концептуальні положення та інструментарій моделювання альтернативних стратегій розвитку гірничорудних підприємств з урахуванням ризику // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ: Науковий збірник. – 2007. – №2(10). – С. 29-36. – 0,6 друк. арк.

В інших виданнях:

30. Турило А.М., Афанасьєв Є.В. Економіко-математичне моделювання ризику гірничо-збагачувального комбінату за критерієм мінімізації витрат на виробництво продукції // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ: Науковий збірник. – 2004. – №1. – С. 23-28. – 0,5 друк. арк. (Особисто автору належить 0,3 друк. арк., автором визначені підходи вдосконалення моделювання ризиків гірничо-збагачувального комбінату.)

31. Афанасьєв Є.В. Багатокритеріальні задачі оптимізації ризику виробничої діяльності промислового підприємства // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 28 жовтня – 4 листоп. 2002. - Том 19. Економіка. - С. 13-14. – 0,1 друк. арк.

32. Афанасьєв Є.В. Моделювання інтенсифікації інноваційного розвитку промислового підприємства // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова – 2003”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 16-20 червня 2003. - Том 23. Економіка. – С. 3-5. – 0,15 друк. арк.

33. Афанасьєв Є.В. Ризик інтенсифікації розвитку науково-технічного прогресу в умовах виробничо-господарської діяльності промислового підприємства // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Інформаційні технології в економіці та підприємництві: проблеми науки, практики та освіти” – Запоріжжя, 19-22 травня 2003. – Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. – Донецк: ДНУ. - 2003. – Спец. выпуск. Кн. 2. – С. 152-158. – 0,3 друк. арк.

34. Афанасьєв Є.В., Калініченко О.В., Жуков С.О. Оцінка ефективності використання виробничого потенціалу крупного підприємства з монопродуктовим виробництвом // Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта – 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 10-25 лютого 2004. - Том 65. Економіка підприємства. - С. 11-13. – 0,15 друк. арк. (Особисто автору належить 0,07 друк. арк., автором запропоновані напрямки ефективного використання ресурсів.)

35. Турило А.М., Афанасьєв Є.В. Економіко-математичне моделювання багатоцільових задач виробничо-господарської діяльності промислового підприємства // Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції “Сталий розвиток гірничо-металургійної промисловості – 2004”. - Вісник Криворізького технічного університету: Збірник наукових праць. – Кривий ріг. – 2004. – Випуск 3. – С. 187-190. – 0,3 друк. арк. (Особисто автору належить 0,2 друк. арк., автором визначені підходи вдосконалення моделювання ризиків гірничорудного підприємства.)

36. Афанасьев Е.В. Экономико-математическое моделирование риска горно-обогатительного предприятия как монопродуктовой системы // Моделирование и анализ безопасности и риска в сложных системах: Труды Международной научной школы МА БР. – Санкт-Петербург: ГОУ ВПО “СПбГУАП”. СПб, 22-25 июня 2004. – С. 268-273. – 0,55 друк. арк.

37. Афанасьєв Є.В., Жуков С.О., Федоренко С.О. Моделювання рейтингового управління комплексною розробкою рудних родовищ. // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 1-8 червня 2005. – Том 1. Економічні науки. – С. 11-13. – 0,15 друк. арк. (Особисто автору належить 0,07 друк. арк., автором запропоновано механізм розрахунку рейтингових оцінок.)

38. Афанасьєв Є.В. Моделювання змішаних виробничо-економічних стратегій промислового підприємства // Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції “Сталий розвиток гірничо-металургійної промисловості – 2006”. - Кривий Ріг: Видавничий центр КТУ, 16-20 травня 2006. - С. 48-51. – 0,15 друк. арк.

39. Витлинский В.В., Афанасьев Е.В., Афанасьев И.Е. Многоэтапная оптимизация производственно-экономической стратегии горно-обогатительного предприятия в условиях современного рынка железорудного сырья // Моделирование и анализ безопасности и риска в сложных системах: Труды Международной научной школы МА БР. – Санкт-Петербург: ГОУ ВПО “СПбГУАП”. СПб, 4-8 июля 2006. – С. 276-283. – 0,6 друк. арк. (Особисто автору належить 0,4 друк. арк., автором визначені напрямки вдосконалення економіко-математичного моделювання стратегій розвитку гірничорудного підприємства.)

40. Афанасьєв Є.В.Моделювання диверсифікованого розвитку сировинної бази гірничорудних підприємств // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції “Наука: теорія та практика – 2006”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 21-31 серпня 2006. - Том 5. Економічні науки. - С. 43-45. – 0,15 друк. арк.

41. Афанасьєв Є.В. Моделювання стратегії розвитку гірничорудних підприємств з урахуванням ризику // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу – 2006”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 18-29 вересня 2006. - Том 5. Економічні науки. - С. 3-5. – 0,15 друк. арк.

42. Афанасьєв Є.В. Моделювання та прогнозування показників виробничо-економічних процесів гірничорудних підприємств // Збірник тез VІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті”. - Кривий Ріг, 24-25 квітня 2007. – С. 3-4. – 0,1 друк. арк.

43. Афанасьєв Є.В. Передумови та концепції моделювання виробничо-економічних стратегій гірничорудних підприємств // Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції “Сталий розвиток гірничо-металургійної промисловості – 2007”. - Кривий Ріг: Видавничий центр КТУ, 19-22 травня 2007. - С. 40-43. – 0,15 друк. арк.