Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Математичне моделювання та обчислювальні методи


Паночишин Юрій Миколайович. Моделювання систем керування потокорозподілом в мережах теплопостачання : Дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Вінницький національний технічний ун-т. — Вінниця, 2004. — 209арк. — Бібліогр.: арк. 144-153.



Анотація до роботи:

Паночишин Ю.М. Моделювання систем керування потокорозподілом в мережах теплопостачання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 01.05.02 – математичне моделювання та обчислювальні методи. – Вінницький національний технічний університет, Вінниця, 2004.

Дисертація присвячена розв’язанню задачі моделювання систем керування потокорозподілом в мережах теплопостачання.

Для моделювання систем керування потокорозподілом в мережах теплопостачання розроблено математичну модель, яка узагальнює математичні моделі збору та передачі інформації, обробки інформації, вироблення керувального впливу, реалізації керувального впливу. Запропоновано новий метод математичного моделювання в задачах оцінювання стану потокорозподілу в мережах теплопостачання, який базується на загальних принципах оцінювання за методом найменших квадратів і використовує авторегресійну модель прогнозу параметрів потокорозподілу. Розроблено математичну модель оптимізації потокорозподілу в мережах теплопостачання, яка дозволяє врахувати втрати тепла в трубопроводах і втрати, пов’язані з неоптимальним розподілом тепла між споживачами.

На основі запропонованих моделей та методів розроблено методичні, алгоритмічні та програмні засоби для моделювання та оптимізації систем керування потокорозподілом в мережах теплопостачання.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі, яка полягає в розробці математичних моделей та методів, призначених для моделювання систем керування потокорозподілом в МТ, на основі яких можна підвищити ефективність цих систем.

Основні наукові та практичні результати дисертаційної роботи такі.

1. Розроблено математичну модель системи керування потокорозподілом в МТ, яка, на відміну від існуючих моделей, узагальнює математичні моделі збору та передачі інформації, обробки інформації, вироблення керувального впливу, реалізації керувального впливу.

2. Запропоновано новий метод математичного моделювання в задачах оцінювання стану потокорозподілу в МТ, який базується на загальних принципах оцінювання за методом найменших квадратів і використовує авторегресійну модель прогнозу параметрів потокорозподілу. На відміну від існуючих метод дозволяє врахувати неодночасність вимірювань параметрів та експертні оцінки параметрів, що не підлягають вимірюванню.

3. Розроблено математичну модель оптимізації потокорозподілу в МТ, яка, на відміну від відомих математичних моделей, дозволяє врахувати втрати тепла в трубопроводах МТ і втрати, пов’язані з неоптимальним розподілом тепла між споживачами.

4. Розроблено алгоритм визначення оптимального базисного складу вимірювальних приладів в системах керування потокорозподілом в МТ, який оснований на аналізі спостережності МТ та зводиться до розв’язання задачі пошуку максимального паросполучення на біхроматичному графі, що відображає структуру математичної моделі потокорозподілу.

5. Обґрунтовано доцільність та показано можливість використання експертних даних в системах керування потокорозподілом в МТ. На основі даного підходу розроблено алгоритм, який дозволяє визначити оптимальне співвідношення вимірювальних та експертно оцінюваних параметрів для заданого рівня якості оцінювання.

6. На основі математичної моделі оптимізації потокорозподілу розроблено алгоритм оптимізації потокорозподілу в МТ, який базується на методах пошукової оптимізації і використовує ітераційну процедуру розрахунку потокорозподілу.

7. Проведено дослідження адекватності математичної моделі оцінювання параметрів потокорозподілу в МТ. Адекватність математичної моделі оцінювалася відносною та зведеною похибками, які склали відповідно 18% та 2%.

8. Проведено дослідження обчислювальної ефективності алгоритму оптимізації потокорозподілу в МТ, в результаті якого встановлено, що час розв’язання задачі оптимізації потокорозподілу залежить не стільки від вибору методу пошукової оптимізації, який використовується в схемі алгоритму оптимізації потокорозподілу, скільки від розмірності та складності функціональних співвідношень системи рівнянь математичної моделі потокорозподілу.

9. Розроблено методику проектування та оптимізації системи керування потокорозподілом в МТ. Враховуючи необхідність забезпечення максимальної ефективності системи керування, висунуто рекомендації щодо вибору технічних засобів, на основі яких можна побудувати систему керування потокорозподілом в МТ.

10. На основі розробленої математичної моделі оптимізації потокорозподілу та запропонованого алгоритму оптимізації розроблено програмне забезпечення, яке призначене для моделювання та оптимізації керування потокорозподілом в МТ.

Публікації автора:

1. Паночишин Ю.М. Оцінка ефективності алгоритму розподілу потоків // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2001. – №6. – С. 126-129.

2. Паночишин Ю.М., Янчук Л.М. Модель об’єкта в системах управління потокорозподілом // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 2001. – №4. – С. 60-66.

3. Паночишин Ю.М. Оптимізація контролю в системах управління інженерними мережами теплопостачання // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2003. – №6. – С. 77-83.

4. Дубовой В.М., Паночишин Ю.М. Математичне моделювання в задачах оцінювання поточного стану інженерних мереж теплопостачання // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – №6(76). – С. 131-139.

5. Паночишин Ю.М., Малішевський Д.К. Комп’ютерна програма для моделювання та оптимізації керування потокорозподілом в інженерних мережах теплопостачання “STREAM” / Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір №11029 від 14 вересня 2004 р.

6. Паночишин Ю.Н. Автоматизация управления распределением ресурсов в инженерных сетях // Збірник наукових праць І Всеукраїнської науково-технічної конференції аспірантів та студентів “Автоматизація технологічних об’єктів та процесів. Пошук молодих”. – Донецьк: ДонДТУ, 2001. – С. 160-162.

7. Panochyshyn Y.M. Modeling of the heat flows distribution in engineering networks // Proceedings of International Conference on Modeling and Simulation MS’2001. – Lviv, 2001. – P. 326-327.

8. Паночишин Ю.М. Автоматизація керування розподілом потоків у мережах // Тези доповідей Міжнародної науково-технічної конференції “Оптико-електронні інформаційно-енергетичні технології”. – Вінниця: ВДТУ, 2001. – С. 181.

9. Паночишин Ю.М. Моделювання та оптимізація потоків в інженерних мережах // Тези студентських доповідей, рекомендованих до опублікування оргкомітетом XXX науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу співробітників та студентів університету за участю співробітників науково-дослідних організацій та інженерно-технічних працівників м. Вінниці та області. – Вінниця: ВДТУ, 2001. – С. 37.

10. Дубовой В.М., Паночишин Ю.М. Визначення оптимального складу вимірювальних приладів в системах керування інженерними мережами теплопостачання // Матеріали 11-ої міжнародної конференції по автоматичному управлінню “Автоматика-2004”. – Київ: НУХТ, 2004. – Т. 2. – С. 22.