Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Краснюк Максим Тарасович. Моделювання та орієнтовані на знання засоби підтримки прийняття рішень в нафтогазовидобувному комплексі України: Дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2002. - 268 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 250-260.



Анотація до роботи:

Краснюк М.Т. Моделювання та орієнтовані на знання засоби підтримки прийняття рішень в нафтогазовидобувному комплексі України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02. – економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2002.

Дисертація присвячена розробці та застосуванню концепції, яка дозволяє на базі розробленої системи економіко-математичної підтримки прийняття рішень макрорівня вітчизняної нафтогазовидобувної компанії, орієнтованої на знання технології - створити СППР нафтогазовидобувної компанії.

Вперше комплексно розроблена концепція інформаційної системи української нафтогазової компанії. Отримані науково-обгрунтовані висновки щодо архітектури та характеристик орієнтованої на знання інтелектуальної СППР нафтогазової компанії. Спроектована структура сховища даних нафтогазовидобувної компанії, розроблена АРМ-орієнтована архітектура, мережеве забезпечення, відповідне програмне та апаратне забезпечення.

Вперше розроблена комплексна система економіко-математичної підтримки прийняття рішень на макрорівні вітчизняної нафтогазовидобувної компанії в сучасних економічних умовах: дістала подальший розвиток концепція економіко-математичного моделювання нафтогазової компанії як цілісної складної специфічної системи та досліджена множина економіко-математичних моделей та показників необхідних при прийнятті управлінських рішень з економічних та виробничих питань нафтогазовидобувної компанії; вперше запропонована схема ефективних процесів підтримки прийняття рішень стратегічного управління нафтогазової компанії та сформована відповідна база правил; розроблено чотири функціональних блока економіко-математичних моделей та алгоритмів для управління комплексом бізнес-процесів нафтогазової компанії.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в створенні концепції, яка дозволяє на базі застосування розробленої системи економіко-математичної підтримки прийняття рішень макрорівня вітчизняної нафтогазовидобувної компанії та орієнтованої на знання технології створити СППР української нафтогазовидобувної компанії.

Основні науково-практичні результати дисертаційної роботи дозволяють зробити наступні висновки.

1. Потенціал нафтогазової промисловості України дозволяє стабілізувати, а в перспективі збільшити видобуток нафти та газу. Одним з необхідних факторів збільшення українського видобутку вуглеводнів є підвищення ефективності управління нафтогазовою компанією завдяки застосуванню ефективного економіко-математичного моделювання на стратегічному рівні управління та використання орієнтованих на знання засобів підтримки прийняття рішень як невід’ємної складової комплексної ІС нафтогазової компанії.

2. Результати проведеного дослідження організації системи управління вітчизняної нафтогазової компанії важливо враховувати при розробці економіко-математичних моделей та СППР для стратегічного управління нафтогазової компанії. На тактичному та стратегічному рівнях керування можна отримати сьогодні найбільший ефект від впровадження моделювання та інформаційних систем.

3. У дисертаційній роботі дістала подальший розвиток концепція економіко-математичного моделювання нафтогазової компанії як цілісної складної специфічної системи. Досліджена специфіка економіко-математичного моделювання на різних рівнях управління нафтогазової компанії, зокрема докладно вивчена множина економіко-математичних моделей та показників необхідних при прийнятті управлінських рішень з економічних та виробничих питань нафтогазовидобувної компанії.

4. Відсутність стратегії збалансованої автоматизації нафтогазової компанії чинить найбільший негативний вплив на стратегічному рівні менеджменту компанії, де ціна помилки управлінця найбільша. Тому у дисертаційній роботі вперше комплексно визначені принципи, характеристики, архітектура, специфічні галузеві проблеми та стратегія створення інформаційної системи української нафтогазової компанії. Зокрема розроблена концепція архітектури інформаційної системи нафтогазової компанії, що передбачає виділення 3-х макрорівнів та 4-х макро-функціональних блоків.

5. У дисертаційній роботі вперше досліджено комплексний вплив та розроблена системна методика інтернет-орієнтованої забезпечуючої технології у процесах підтримки прийняття управлінських рішень нафтогазової компанії: визначені сприятливі чинники та перешкоди; визначені нові бізнес-моделі; місця створення додаткової вартості; області та механізми використання; обмеження на застосування; особливості концепції інформаційної безпеки.

6. Виходячи із специфіки діяльності із розвідки та розробки родовищ нафти і газу та основних переваг правило-орієнтованої моделі бази знань СППР можна зробити висновок про необхідність використання правило-орієнтованого базису БЗ для СППР нафтогазовидобувної компанії, фактично інші підсистеми забезпечують її аналізами, оцінками, знаннями. Тому є цінними отримані науково-обгрунтовані висновки щодо архітектури орієнтованої на знання інтелектуальної СППР нафтогазової компанії, базисної моделі подання знань (продукційна), особливостей механізму логічного висновку (прямий логічний висновок), процедури вирішення конфлікту (метод упорядкування продукції) тощо. Спроектована структура сховища даних нафтогазовидобувної компанії, яка корелює розробленій функціональній структурі та є структурованою. Досліджені питання та розроблена АРМ-орієнтована архітектура та мережеве забезпечення функціонування СППР нафтогазовидобувної компанії, рекомендовано відповідне програмне та апаратне забезпечення.

7. У нафтогазовій галузі найбільший потенціал застосування мають СППР побудовані за гібридним підходом. Вони є потужним інструментом рішення складних специфічних проблем нафтогазової компанії. Тому у дисертаційній роботі дістали подальший розвиток принципи гібридного застосування інтелектуальних технологій і орієнтованого на знання базису СППР нафтогазової компанії. Крім того, доведено актуальність і досліджено проблему оперування невизначеністю при підтримці прийняття рішень нафтогазовидобувної компанії. Обґрунтовано використання теорії нечітких множин для оперування специфічною невизначеністю, яка притаманна нафтогазовій галузі. На підставі проведених досліджень обрана оптимальна комбінація складових алгоритму нечіткого логічного висновку у розглядаємій предметній області.

8. Нафтогазові компаній для підтримання своєї ефективності в умовах лібералізації ринків, глобалізації, підвищення конкуренції, зменшення лояльності споживачів, постійної варіації цін на нафту та газ, розвитку Інтернет повинні мати відкрите середовище інформаційних технологій, яке дозволяє безперешкодне та ефективне спільне користування знаннями по всій компанії та по всьому ланцюжку створення додаткової вартості. Отже, у дисертаційній роботі визначена комплексна політика управління знаннями нафтогазової компанії, ключовим інструментом реалізації якої є орієнтовані на знання СППР.

Також доведено, що критичним напрямком для сучасної нафтогазовидобувної компанії є використання орієнтованих на знання технологій у навчанні спеціалістів з розвідки та розробки нафтогазових родовищ.

9. В дисертаційній роботі розроблена комплексна система економіко-математичної підтримки прийняття рішень на макрорівні вітчизняної нафтогазовидобувної компанії в сучасних економічних умовах. В основу системи покладено оригінальна схема ефективних процесів підтримки прийняття рішень стратегічного управління нафтогазової компанії (пошуки і розробка родовищ нафти та газу) та сформована база правил для прийняття цього завершеного комплексу стратегічних рішень. Саме до цієї бази підключаються розроблені функціональні економіко-математичні моделі та алгоритми блоків 4, 5, 6, 7 на рис. 2.

10. Застосування розроблених у дисертації теоретичних положень вимагає зміни бізнес-процесів нафтогазової компанії, значних інвестицій у програмно-аппаратне забезпечення. Також потрібно враховувати той факт, що орієнтовані на знання СППР не можуть замінити досвідченого менеджера та команди експертів-професіоналів у вирішенні поставлених задач нафтогазової компанії, а є лише інструментом, який надає підтримку ОПР для вирішення задач швидше та ефективніше. Однак, можна зробити висновок, що практичне використання висунутих у дисертації теоретичних положень є необхідним фактором забезпечення успішного майбутнього існування будь-якої нафтогазовидобувної компанії.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1). Краснюк М.Т. Створення інформаційних систем з автоматизації обліку сировинної бази і видобутку природного газу та нафти // Моделювання та інформаційні системи в економіці (Машинна обробка інформації): Міжвідом. наук. зб. Вип. 63. - К.:КНЕУ, 2000. - С. 39-44. – 0.29 друк. арк.

2) Ситник В.Ф., Краснюк М.Т. Використання бізнес-правил при розробці та супроводженні інформаційної системи нафтогазовидобувного підприємства // Моделювання та інформаційні системи в економіці: Міжвідом. наук. зб. Вип. 66. - К.:КНЕУ, 2001. – С. 61-73. – 0,67 друк. арк. (особисто автору належить 0,37 друк. арк., постановка задачі для вітчизняних нафтогазовидобувних підприємств, принципи використання технології бізнес-правил у інформаційній системі нафтогазовидобувного підприємства, висновки)

3). Краснюк М.Т. Інтернет-орієнтований підхід до створення орієнтованих на знання СППР як обов'язковий фактор підвищення економічної ефективності підприємств нафтогазової індустрії // Моделювання та інформаційні системи в економіці: Міжвідом. наук. зб. Вип. 67. - К.:КНЕУ, 2002. – С. 191-196. – 0,79 друк. арк.

4). Ситник В.Ф., Краснюк М.Т. Правило-орієнтовані СППР // Науковий вісник: Зб. наук. пр. Академії державної податкової служби України. - 2001. – №4(14). – С. 206-211. - 0,29 друк. арк. (особисто автору належить 0,20 друк. арк., визначення структури та особливостей правил та механізму логічного висновку правило-орієнтованої СППР, висновки).

В інших виданнях:

5) Краснюк М.Т. Управління економічним ризиком інвестування у газовидобувну галузь // Зб. наук. пр. за матеріалами Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції "Проблеми економічного ризику: аналіз та управління". – К.:КНЕУ. – 1998. – С. 36-37. - 0,04 друк. арк.

6) Краснюк М.Т. "Реформування нафтогазового сектора як фактор підвищення його ефективності" // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції "Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність". – К: КНЕУ, НТУУ “КПІ”. - 1999. – С. 187-188. - 0,06 друк. арк.

7) Краснюк М.Т. Диверсифікація джерел надходження нафти і газу як основний шлях зниження їх ціни на українському ринку // Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції "Маркетинг: теорія і практика". – К.: КНЕУ. – 1999. - С. 115-116. – 0,06 друк. арк.

8) Краснюк М.Т. Досвід та проблеми іноземного інвестування у нафтогазовий комплекс України // Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції "Теорія управління: стан та перспективи". – К.: КНЕУ, НТУУ “КПІ”. - 2000. – С. 100. - 0,04 друк. арк.

9) Краснюк М.Т. Впровадження корпоративної інформаційної системи як один з факторів успішної реорганізації та реструктуризації на прикладі паливно-енергетичного комплексу України // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність”. –К.: НТУУ “КПІ”, КНЕУ, Концерн “Весна”. -2000. - С. 65-66. – 0,04 друк. арк.

10) М.Т. Краснюк, В.Ф. Ситник Проблеми підтримки прийняття ризикових рішень засобами СППР, орієнтованих на знання (на прикладі нафтогазовидобувної галузі України) // Зб. наук. пр. за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції “Ризикологія в економіці та підприємництві”. – К.: КНЕУ. – 2001. - С. 369-370. – 0,13 друк. арк. (особисто автору належить 0,08 друк. арк., постановка задачі, пропозиції та висновки).

11) М.Т. Краснюк, В.Ф. Ситник Правило-орієнтовані СППР // Тези II міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми впровадження інформаційних систем і технологій в економіці та бізнесі”. – Ірпінь.: Академія ДПС України. - 2001. – С. 432-435. – 0,21 друк. арк. (особисто автору належить 0,16 друк. арк., визначення структури та особливостей функціонування правило-орієнтованої СППР, висновки).