Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Ніколайчук Сергій Анатолійович. Моделювання трансмісійного механізму монетарної політики в Україні. : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2008.



Анотація до роботи:

Ніколайчук С.А. Моделювання трансмісійного механізму монетарної політики в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2008.

У дисертаційній роботі розроблено теоретико-методичне забезпечення моделювання трансмісійного механізму монетарної політики Національного банку України з метою оптимізації її впливу на розвиток економіки. Проведено змістовний аналіз сутності поняття трансмісійного механізму монетарної політики, визначено основні канали, за якими імпульси від дій центрального банку передаються у реальний сектор економіки. Проаналізовано тенденції української економіки, що визначають основні характеристики процесу монетарної трансмісії для подальшого використання їх при розробці структурної моделі. Запроваджено систему оцінки рівноважних і циклічних компонент основних макроекономічних показників України на основі багатовимірного фільтра Калмана. Удосконалено методику якісного дослідження монетарного трансмісійного механізму на основі моделі структурної векторної авторегресії. Емпірично досліджено та кількісно оцінено основні канали монетарної трансмісії – процентної ставки та обмінного курсу. Побудовано структурну модель монетарного трансмісійного механізму в Україні для прогнозування наслідків монетарної політики Національного банку України. Проаналізовано реакцію моделі на тимчасові та перманентні шоки. Проведений за допомогою моделі аналіз політики показав, що для більш ефективного впливу Національного банку України на випуск і ціни необхідно переходити до режиму більш гнучкого обмінного курсу та більш активної процентної політики, направленої на стабілізацію інфляції на цільовому рівні.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та здійснено нове вирішення наукової задачі, що виявляється у розробці економіко-математичної моделі трансмісійного механізму монетарної політики Національного банку України на основі теоретичного розкриття його сутності з врахуванням світового досвіду та визначенні особливостей монетарної трансмісії в Україні за допомогою економетричних методів. На підставі проведеного дослідження було зроблено наступні висновки, що стосуються теоретико-методологічних та науково-практичних аспектів цієї важливої проблеми.

1. У результаті проведеного аналізу теоретичних концепцій монетарної трансмісії визначено, що домінуючою теорією монетарного впливу на економіку є новокейнсіанський підхід, основна ідея якого полягає у нейтральності монетарної політики у довгостроковій перспективі і реальних ефектах дій центрального банку у коротко- і середньостроковій перспективі.

2. З’ясовано, що трансмісійний механізм монетарної політики та його структура продовжують залишатись однією з найбільш актуальних тем в сучасній економічній науці та дослідженнях центральних банків. Незважаючи на тривалі дослідження процесів, пов’язаних з передачею імпульсів від інструментів монетарної політики в реальну економіку, у вчених залишаються різні точки зору на питання функціонування трансмісійного механізму. Тим не менш, в більшості випадків вчені розглядають декілька традиційних каналів монетарної трансмісії: канали процентної ставки, обмінного курсу, цін на активи, кредитний канал і канал інфляційних очікувань.

3. Проведене узагальнення та наукове обґрунтування основних положень моделювання трансмісійного механізму монетарної політики з використанням сучасних економетричних методів і моделей і застосуванням економічної теорії визначило вибір новокейнсіанського підходу до моделювання монетарної трансмісії та вибір маломасштабної структурної моделі в якості базової в системі аналізу та прогнозування Національного банку України.

4. Виявлено основні характерні риси української економіки, що визначають стан трансмісійного механізму. Визначено, що особливості трансмісійного механізму в Україні обумовлені специфікою режиму монетарної політики останніх років – жорсткою прив’язкою обмінного курсу гривні до долара США. Однак, враховуючи значну відкритість економіки України, ключовим каналом монетарної трансмісії залишається канал обмінного курсу. Одночасно було виявлено достатню еластичність сукупного попиту від змін реальних процентних ставок комерційних банків. Тому перехід Національного банку України до режиму інфляційного таргетування вказує на зростання значимості каналу процентної ставки у майбутньому.

5. Дослідження основних каналів впливу монетарної політики на макроекономічний розвиток за період 1997-2006 роки із застосуванням структурної векторної авторегресійної моделі показало, по-перше, що зростання процентних ставок веде до протилежних від очікуваних ефектів – зростання грошової маси, ВВП і рівня цін, вплив на обмінний курс є майже нульовим. По-друге, посилення обмінного курсу гривні веде до короткострокового зниження процентних ставок і перманентного підвищення рівня грошової маси, статистично значущими є падіння реального ВВП і рівня цін. Отриманні результати обумовлені насамперед курсовою політикою Національного банку України.

6. Проведений детальний емпіричний аналіз на основі приведених форм (корелограми, тести Грейнджера, рекурсивні VAR моделі) дав можливість оцінити взаємозв’язки між основними макроекономічними показниками за каналами трансмісійного механізму монетарної політики та використати їх в подальшому для побудови структурної моделі трансмісійного механізму монетарної політики – Квартальної прогнозної моделі.

7. Аналіз результатів моделювання і прогнозування за допомогою розробленої Квартальної прогнозної моделі дозволив зробити висновок про придатність моделі для подальшого практичного використання для підтримки прийняття рішень з монетарної політики. Побудована модель дозволяє найкращим чином проаналізувати динаміку основних макроекономічних показників за різних сценаріїв поведінки Національного банку.

8. При застосуванні Квартальної прогнозної моделі актуальним залишається використання експертних оцінок для корегування прогнозних показників, особливо у короткостроковому періоді. Це дозволяє збільшити точність прогнозу та ймовірність здійснення того чи іншого сценарію макроекономічного розвитку.

9. Проведений аналіз властивостей моделі (у формі відгуків на різноманітні шоки) показав, що для покращення трансмісійного механізму монетарної політики (тобто, для більш ефективного впливу Національного банку України на випуск і ціни) необхідно переходити до режиму більш гнучкого обмінного курсу і більш активної процентної політики, направленої на стабілізацію інфляції на цільовому рівні.

10. Застосування Квартальної прогнозної моделі є ефективним інструментом оцінки ризиків і невизначеності, зокрема при побудові альтернативних сценаріїв та віялових графіків, що на сьогоднішній день виступають основними засобами представлення невизначеності прогнозів в комунікаційних процесах центральних банків.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Петрик О.І., Ніколайчук С.А. Роль монетарної політики в інвестиційному розвитку України // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2004. – №4. – C. 101-106. – 0,5 друк. арк. Oсобистий внесок: автором проаналізовано вплив Національного банку України на інвестиційну активність в рамках загальної монетарної трансмісії. – 0,25 друк. арк.

2. Федоренко І.К., Ніколайчук С.А. Вимірювання ВВП гепу та його зв‘язок з інфляцією // Теоретичні та прикладні питання економіки. Збірник наукових праць. Випуск 7. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2005. – C. 63-74. – 0,67 друк. арк. Oсобистий внесок: автором досліджено зв’язок відхилень ВВП від свого рівноважного рівня, оцінки якого були отримані за допомогою різних методів, та інфляції в Україні. – 0,4 друк. арк.

3. Ніколайчук С.А. Коінтеграційний аналіз попиту на гроші // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. Т. 12. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС НБУ, 2005. – С. 131-140. – 0,67 друк. арк.

4. Половньов Ю.О., Ніколайчук С.А. Оцінка циклу ділової активності української економіки // Вісник НБУ. – 2005. – №8. – С. 4-8. – 0,6 друк. арк. Oсобистий внесок: автором проведено ідентифікацію циклу ділової активності української економіки на основі розробки статистичних фільтрів. – 0,4 друк. арк.

5. Петрик О.І., Ніколайчук С.А. Структурна модель трансмісійного механізму монетарної політики в Україні // Вісник НБУ. – 2006. – №3. – С. 12-20. – 1,1 друк. арк. Oсобистий внесок: автором розроблено маломасштабну структурну модель, що описує основні риси монетарного трансмісійного механізму. – 0,7 друк. арк.

6. Ставицький А.В., Ніколайчук С.А. Моделювання і прогнозування інфляції в Україні // Вісник Львівського державної фінансової академії. – Львів: ЛДФА, 2006. – №10. – С. 390-401. – 0,8 друк. арк. Oсобистий внесок: автором розроблено інструментарій для прогнозування інфляції в коротко- і середньостроковому періоді на основі поєднання засад економічної теорії та економетричних методів. – 0,6 друк. арк.

7. Ніколайчук С.А. Монетарний трансмісійний механізм в Україні: SVAR підхід // Світ фінансів. – Тернопіль: Тернопільський державний економічний університет, 2006. – Випуск 4(9). – С. 102-117. – 1,27 друк. арк.

8. Ніколайчук С.А., Марійко Є.Б. Оцінка рівноважних та циклічних компонент макроекономічних показників за допомогою фільтра Кальмана // Вісник НБУ. – 2007. – №5. – С. 58-64. – 0,9 друк. арк. Oсобистий внесок: автором розроблено багатомірний фільтр, що базується на алгоритмі фільтра Калмана, для визначення фази бізнес-циклу української економіки. – 0,5 друк. арк.

9. Петрик О.І., Ніколайчук С.А. Визначення оптимального рівня інфляції для України // Вісник НБУ. – 2007. – №6. – С. 10-22. – 1,5 друк. арк. Oсобистий внесок: автором запропоновано та обґрунтовано довгостроковий кількісний орієнтир для монетарної політики в Україні. – 1,0 друк. арк.

10. Лисенко Р., Ніколайчук С., Сомик А. Монетарний трансмісійний механізм в Україні. Стаття 2. Аналіз дії трансмісійного механізму грошово-кредитної політики // Вісник НБУ. – 2007. – №11. – С. 18-24. – 0,84 друк. арк. Oсобистий внесок: автором проведено оцінювання зв’язків між економічними показниками в рамках основних каналів монетарної трансмісії в Україні. – 0,25 друк. арк.

11. Ніколайчук С.А. Оцінка альтернативних режимів монетарної політики на основі Квартальної прогнозної моделі Національного банку України // Економіст. – 2007. – №11.– С. 56-60. – 0,76 друк. арк.

Матеріали наукових конференцій

12. Ніколайчук С.А. Оцінка рівноважного реального ефективного обмінного курсу для України // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 60-річчю Великої Перемоги / За заг. ред. проф. О.К. Закусила. – Вип. IІІ: У 2-х част. – Ч. 2. Природничі, технічні та економічні науки. – К.: Логос, 2005. С. 130-131. – 0,12 друк. арк.

13. Ніколайчук С.А. Монетарний трансмісійний механізм в Україні // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. – Вип. IV: У 3-х част. – Ч. 2. Актуальні проблеми економічного розвитку в глобальному середовищі / За заг. ред. проф. В.Д. Базилевича. – К.: Логос, 2006. С. 37-42. – 0,27 друк. арк.

14. Петрик О.І., Ніколайчук С.А. Оптимальний режим монетарної політики для України // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Черкаси: ЧІБС УБС НБУ, 2007. С. 54-57. – 0,1 друк. арк. Oсобистий внесок: автором проаналізовано альтернативи для майбутньої монетарної політики в Україні. – 0,05 друк. арк.

Статті в інших виданнях

15. Николайчук С.А. Калибровка модели трансмиссионного механизма: опыт Украины // Банковский вестник. – Минск, 2006. – №26(355). – С. 91-94. – 0,4 друк. арк.

16. Polovnev, Y. and Nikolaychuk, S. (2006), “Modelling of Transition from Exchange Rate Peg to Inflation Targeting: Case of Ukraine,” presented at the workshop “Applied economic research at central banks” in Deutsche Bundesbank, Frankfurt am Main (13-17 November 2006). – 1,1 друк. арк. Oсобистий внесок: автором проаналізовано наслідки для макроекономічного розвитку різних варіантів параметрів монетарної політики в Україні на основі Квартальної прогнозної моделі. – 0,7 друк. арк.