Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Ольховий Олег Михайлович. Модульно-рейтингова система підготовки офіцерів-керівників занять з фізичної підготовки : дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Львівський держ. ін-т фізичної культури. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Ольховий О.М. Модульно-рейтингова система підготовки офіцерів керівників занять з фізичної підготовки. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Львівський державний інститут фізичної культури. - Львів, 2005 р.

Дисертація присвячена питанням підготовки офіцерів вищих військових навчальних закладів, що залучаються до проведення занять з курсантами у період первинної військово-професійної підготовки. Встановлено, що традиційна система підготовки недостатньо ефективна. Запропоновано новий підхід до організації процесу підготовки офіцерів у період проведення зборів на основі модульно-рейтингової системи навчання. Розроблено модульну програму, програмно-діагностичний комплекс на основі наукових результатів проведених досліджень, виявленої достовірної залежності якості засвоєння програми навчання від рівня функціонального стану, фізичного розвитку та граничного рівня початкових знань і вмінь тих, кого, навчають та вимог освітньо-кваліфікаційних характеристик випускника вищого військового навчального закладу.

1. Вперше розроблено метод проектування модульно-рейтингової програми навчання офіцерів з дисципліни „Фізична підготовка” на період проведення зборів та самостійної підготовки.

2. На підставі аналізу літературних джерел виявлено, що процес підготовки офіцерів-керівників фізичної підготовки протягом останніх десяти років має виражений консервативний характер, який виявляється насамперед у повторенні вимог основних керівних документів, у невідповідності кількості годин виділених на проведення занять під керівництвом викладача, та нормативної і навчально-методичної документації, яка дозволяла би поновити знання та вміння за цей термін. Це визначає необхідність пошуку шляхів подальшого вдосконалення освітнього процесу. Введення модульного навчання значно підвищує якість підготовки фахівців у плані формування у них системи знань і вмінь на основі цілісного індивідуалізованого підходу до особистості того, хто навчається, створення умов для самостійності у процесі навчання.

Проблема впровадження педагогічних інновацій вимагає вирішення насамперед організаційних питань, дотримання поступовості, що дозволить, у випадку несприятливих результатів впровадження, уникнути даремних витрат на радикальні зміни в організації навчального процесу і змісті навчання. Також дуже важливо нову технологію використовувати не в повному обсязі, а в якості проміжних форм (названих деякими авторами модульно-рейтинговими системами) при переході до кредитно-модульного навчання.

3. Розроблено програмно-навчальну документацію за таким алгоритмом: аналіз вимог до типових завдань діяльності й умінь, необхідних для їх реалізації керівнику заняття; визначення змісту теоретичного та практичного навчання; розробка моделі програми в модульній формі; розробка змісту дидактичних елементів; встановлення зв’язків між дидактичними елементами; визначення часу на їх вивчення. Впровадження у навчально-виховний процес модульного навчання рейтингової системи оцінки слухачів, як одного із засобів активізації їх діяльності, констатує створення модульно-рейтингової системи навчання.

4. Розроблено модульно-рейтингову програму навчання офіцерів з дисципліни „Фізична підготовка” на період проведення зборів та самостійної підготовки, структуру та зміст якої науково обґрунтовано на основі результатів проведених досліджень, виявленої статистичної залежності якості засвоєння програми навчання від рівня функціонального стану, фізичного розвитку та граничного рівня початкових знань і вмінь тих, кого навчають та вимог освітньо-кваліфікаційних характеристик випускника вищого військового навчального закладу. Модульно-рейтингова система навчання дозволила на 40 % скоротити час, який відводиться на проведення навчальних занять під керівництвом викладача, збільшивши тим самим бюджет часу на самостійну роботу слухачів.

5. Декомпозиція моделі діяльності офіцерів у період первинної військово-професійної підготовки дозволила розробити та експериментально перевірити програмно-діагностичний комплекс вхідного та вихідного рівня засвоєння теоретичних знань та організаційно-методичних умінь, який забезпечив зворотний зв'язок у модульному навчанні. Частоту зворотного зв'язку в модульному навчанні встановлено за критерієм цінності контрольованих характеристик з урахуванням зворотного зв'язку.

6. Удосконалено модель підготовки офіцерів, яка має три етапи. На першому етапі оцінюється вхідний рівень знань, умінь та навичок офіцерів (4 години); офіцери вивчають модульні елемент, засвоюють програмні вправи, тренують основні фізичні якості (32 години під час командирської підготовки). Наприкінці першого етапу тих, хто набрав більше порогового рівня рейтинг-бал, ознайомлюють з усіма модульними елементами та інструктують з організації самостійної роботи (10 годин). На другому етапі (під час проведення зборів, 8 годин проводиться робота щодо професійного становлення керівника занять з фізичної підготовки, продовжується вивчення модульних елементів (6 годин), в кінці зборів проводять контрольне заняття (2 години). На третьому етапі офіцери, в період підготовки вивчають модульну програму (24 години), а під час первинної військово-професійної підготовки з ними проводять інструкторсько-методичні заняття (4 години).

7. Результати педагогічного експерименту доводять ефективність запропонованої системи навчання у процесі підготовки офіцерів, що виявилося у поліпшенні показників засвоєння дисципліни в період підготовки (зборів) і при проведенні занять в період первинної військово-професійної підготовки, а саме: покращення спеціальних знань у 2003 році в ЕГ – на 0,44±0,14 рейтинг-бала при P<0,001, у 2004 році – на 0,48±0,14 рейтинг-бала при P<0,001 і організаторсько-методичних вмінь у 2003 році в ЕГ – на 0,23±0,5 рейтинг-бала при P<0,01, у 2004 році – на 0,21±0,07 рейтинг-бала при P<0,001. В діяльності керівників фізичної підготовки виявились у статистично достовірні покращення окремих педагогічних параметрів. Так, інтегральні оцінки командирів підрозділів підвищилася на 17 %, оцінка рівня знань офіцерів – на 21 %, оцінка рівня сформованості організаторсько-методичних умінь офіцерів – на 16 %.

8. Опосередкований вплив методики навчання на офіцерів-керівників фізичної підготовки проявився у підвищенні рівня їх загальної фізичної підготовленості: у підтягуванні на перекладині – на 4 бали; у бігу на 100 метрів – на 2 бали; у бігу на 1 км – на 2 бали, а також у підлеглого особового складу (підтягування на перекладині – на 6 балів; біг на 100 метрів – на 4 бали; біг на 3 км – на 8 балів).

9. Модульно-рейтингову програму рекомендується використовувати під час підготовки курсантів та слухачів до державного екзамену, в системі командирської та професіональної підготовки офіцерів вищих військових навчальних закладів і військових частин.

Публікації автора:

  1. Ольховий О.М. Модульна програма навчання офіцерів-командирів взводів до проведення занять з фізичної підготовки з курсантами в період первинної військової професійної підготовки: Програма навчання. – Х.: ХВУ, 2002. – 320 с.

  2. Фізична підготовка: Метод. посіб. О.Г. Піддубний, О.М. Ольховий, Г.Г.Лисак та ін. – Х.: ХВУ, 2002. – 47 с. (внесок автора 30 %).

  3. Організація та проведення державного екзамену з дисципліни „Фізична підготовка” у Харківському військовому університеті: Навч.-метод. посіб. О.Г.Піддубний, Г.Г. Лисак, О.М. Ольховий, Б.П. Смірнов. 2-ге видання. – Х.: ХВУ, 2004. – 143 с. (внесок автора 50 %).

  4. О.Г. Піддубний, Г.Г. Лисак, О.М.Ольховий, Б.П Смірнов / Аналіз існуючої системи підготовки офіцерів та вимог до керівників, що залучені до проведення занять в період первинної військово-професійної підготовки. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С.Єрмакова – Х., 2004. - № 1.- С. 41-49.

  5. О.Г. Піддубний, Г.Г. Лисак, О.М. Ольховий, Б.П. Смірнов / Модульна програма самостійної підготовки офіцерів, що залучені для проведення занять з курсантами в період початкової військово-професійної підготовки. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова – Х., 2004. - № 5. – С. 53-58.

  6. Ольховий О.М. Військово-спеціальна гра, як засіб діагностики засвоєння офіцерами-слухачами теоретичних знань та методичних умінь в керівництві та організації фізичної підготовки в військовій частині. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова – Х., 2004. - №13. – С. 63-71.

  1. Ольховий О.М. Рейтинг-модель спортивно-масової та спортивної роботи вищого військового навчального закладу. // Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова – Х., 2004. - № 20. – С. 27-35.

  2. Бородін Ю.А., Ольховий О.М. Модульне навчання, як важлива складова до євроінтеграції вищої освіти. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова – Х., 2005. - № 8. – С. 52-61.

  3. Ольховий О.М. Засоби оцінки вхідного рівня готовності офіцерів до проведення занять з фізичної підготовки. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Наук. моногр. / За ред. С.С. Єрмакова – Х., 2005. - № 20. – С. 3-11.

  4. Ольховий О.М. Ефективність застосування модульно-рейтингової системи організації педагогічного процесу підготовки офіцерів, які залучаються до проведення занять з фізичної підготовки. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С. Єрмакова – Х., 2005. - № 9. – С. 44-53.

  5. Ольховий О.М. Оцінка можливості застосування модульної системи навчання при організації навчального процесу підготовки офіцерів-керівників занять з фізичної підготовки. // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць. Вип.9. У 4-х т.- Львів, 2005.- Т.3. С. 30-35.

  6. Ольховий О.М. Науково-змістові підходи до сутності і розвитку психологічної сумісності. // Наукові записки Харківського військового університету. Вип. XV - Х., 2002. – С. 213-217.

  7. Ольховий О.М. Наукове обґрунтування введення Керівництва фізичною підготовкою в військах ППО України. // Фізична підготовка військовослужбовців: Матеріали відкритої наук. метод. конф. К., 2003. – С. 6.

  8. Ольховий О.М. Модульна програма самостійної підготовки офіцерів, що залучені для проведення занять з курсантами в період початкової військово-професійної підготовки. // Фізична підготовка військовослужбовців: Матеріали другої відкритої наук. метод. конф.К., 2004.- С. 6.

  9. Ольховий О.М. Оцінка можливості застосування модульної системи навчання при організації навчального процесу підготовки офіцерів-керівників занять з фізичної підготовки. // Матеріали дев'ятої всеукраїнської наукової конференції „Молода спортивна наука України 2005”- Львів, 2005. - 5 с.

  10. Ольховий О.М. Аналіз навчання керівників фізичної підготовки в системі командирських занять. // Матеріали першої наук. техн. конф. Харківського університету ПС Х., 2005. – С. 6