Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Романюк Ігор Миколайович. Модульно-рейтингова технологія навчання та контролю засвоєння знань у вищому військовому закладі освіти: дисертація канд. пед. наук: 13.00.04 / Тернопільський держ. педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. - Т., 2003.



Анотація до роботи:

Романюк І.М. МОДУЛЬНО-РЕЙТИНГОВА ТЕХНОЛОГІЯ НАВЧАННЯ ТА КОНТРОЛЮ ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ У ВИЩОМУ ВІЙСЬКОВОМУ ЗАКЛАДІ ОСВІТИ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Тернопіль, 2003.

Розкрито педагогічні умови підвищення якості спеціальної підготовки курсантів вищого військового навчального закладу. Досліджено навчальний процес на кафедрі при вивченні циклу спеціальних дисциплін. На основі індивідуалізації і диференціації розроблено модель модульно-рейтингової технології навчання та контролю засвоєння знань курсантами, до якої входить комплекс форм, методів і прийомів, що спрямовані на підвищення якості спеціальної (професійної) підготовки майбутніх офіцерів-зв’язківців.

  1. На основi теоретичного аналізу наукової літератури з проблеми дослідження виявлено головну суперечнiсть, яка існує у системі сучасної вищої школи: між вимогами до військової професії та існуючими умовами підготовки майбутнього офіцера. Здiйснено порiвняння рiзних за завданнями, змiстом, формами i методами дiяльностi сучасних технологiй навчання та модульно-рейтингової технології в умовах ВВНЗ. Це дало можливiсть розробити і конкретизувати структуру, зміст, шляхи впровадження інноваційної технології навчання та контролю засвоєння знань у навчально-виховний процес військового закладу освіти.

  2. Підготовка майбутніх офіцерів до практичного виконання обов’язків за призначенням повинна здійснюватись як цілісний процес формування у них єдності і взаємозв’язку особистих якостей і необхідних знань, умінь I навичок. Головним напрямом у підготовці майбутніх офіцерів-зв’язківців є формування необхiдної кількості знань, умінь та навичок, які трансформуються у готовність до практичного виконання обов’язків за штатною посадою у військах.

  3. Ефективність модульно-рейтингової технології навчання та контролю засвоєння знань забезпечується:

урахуванням при її розробці принципів модульного навчання (модульності, декомпозиції змісту на окремі елементи, динамічності, діяльності, гнучкості, усвідомленої перспективи, методичного консультування і паритетності), які узгоджуються із загальнодидактичними принципами;

постановкою цілей і орієнтацією навчально-виховного процесу на підвищення якості і рівня професійного навчання;

створенням систем принципів і прийомів навчання та самонавчання, способів подання і засвоєння інформації;

активізацією пошуково-творчої самостійної діяльності курсантів;

впровадженням системи різнорівневого рейтингового контролю.

4. Розроблено iнновацiйну технологію модульного навчання у ВВНЗ з урахуванням його специфiки, яка передбачає: поділ змісту навчального матеріалу на базові та елективні модулі, побудова модулів на основі об’єднання змісту декількох професійно-орієнтованих дисциплін (змістовий модуль); різнорівневий підхід до організації і оцінювання результатів професійної діяльності курсантів; розширення спектру організаційних форм, методів і технологій навчання, формування ініціативи і самостійності курсантів на основі диференціації й індивідуалізації навчання; орієнтація навчального процесу на пошуково-творчі рівні самостійної пізнавальної діяльності курсантів; розробка і застосування системи різнорівневих професійно-орієнтованих завдань і задач, що підвищують рівень дієвості знань курсантів.

5. Для визначення ефективності професійного навчання в умовах експериментальної методики було виділено основні і додаткові критерії та відповідні їм показники: позитивне ставлення до професійної діяльності (на мотиваційному рівні); знання теоретичних основ процесу практичної підготовленості як частини цілісної системи підготовки офіцерів, знання курсантами психологічних основ процесу виконання обов’язків (на орієнтаційному рівні); володіння уміннями та навичками практичної підготовленості як частиною цілісної системи підготовки офіцерів (на операційному рівні); здатність курсантів адекватно сприймати завдання для виконання обов’язків; високо розвинуті почуття успіху у курсантів за своєчасне виконання завдань (на емоційно-оціночному рівні); сформованість умінь у постійному самовихованні та самоосвіті (на вольовому рівні).

6. На основі теоретичного і експериментального досліджень сформульовано рекомендації щодо впровадження модульно-рейтингової технології навчання та контролю засвоєння знань з підготовки майбутніх фахівців військової справи, що також можуть бути реалізовані у навчально-виховному процесі вищої професійної школи:

в інноваційній технології організації підготовки курсантів повинно бути використано усі види професійної діяльності військового фахівця, які є інтенсивним стимулом його розвитку;

розроблена методика формування готовності до професійної діяльності може бути перенесена в інші галузі педагогічної діяльності;

виникає необхідність у створенні навчальних програм, тематичних планів, методичної літератури, які враховували б особливості підготовки курсантів в плані формування готовності до професійної діяльності.

7. Запропонована у дослідженні технологія ефективна і не вимагає додаткових витрат на підготовку майбутніх офіцерів до практичної діяльності за призначенням.

Дисертація не претендує на вичерпний розгляд усіх аспектів дослідження даної проблеми.

Перспективними є дослідження змiсту і методики психолого-педагогічної підготовки викладачів до реалізації інноваційної технології навчання у ВВНЗ; питань упровадження технології різнорівневого рейтингового контролю в системі підготовки майбутніх офіцерів.

Публікації автора:

  1. Романюк І.М. Методика нарахування балів за модульно-рейтинговою системою (на прикладі спеціальної дисципліни)//Науково-практичний освітньо-популярний часопис ”Імідж сучасного педагога”. – Полтава, ТОВ “АСМІ”.–2001.-№ 2(13).–С.36-39.

  2. Романюк І.М. Модульно-рейтингова система як інноваційна модель організації навчально-виховного процесу вищого професійного навчального закладу освіти //Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка.–2002.–№ 7.-С.57-61.

  3. Романюк І.М. Модульно-рейтинговий підхід до процесу підготовки військових спеціалістів //Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Збірник наукових праць. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 22. - Рівне: РДГУ, 2002.-С.86-91.

  4. Романюк І.М. Принципи організації навчально-виховного процесу військового закладу освіти за допомогою модульно-рейтингової технології // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка.–2002.–№ 8.-С.131-132.

  5. Романюк І.М. Деякі питання впровадження модульно-рейтингової системи та нарахування балів рейтингу на спеціальній кафедрі військово-навчального закладу//Всеукраїнська науково-практична конференція “Восьмі Каришинські читання”: Збірник наукових праць.–Полтава.–2001.–С.279-281.

  6. Романюк І.М. Модульно-рейтингова технологія навчання та контролю засвоєння знань, як основа побудови навчально-виховного процесу військово-навчального закладу//Міжнародна науково-практична конференція “Дев’яті Каришинські читання”: Збірник наукових праць.–Полтава.–2002.–С.268-271.