Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Чирський Микола Віктирович. Модифікація неспецифічних адаптаційних реакцій за допомогою низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання надто високої частоти : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2003.



Анотація до роботи:

Чирський М.В. Модифікація неспецифічних адаптаційних реакцій за допомогою низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання надто високої частоти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальностю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Сімферополь, 2003.

Дисертація присвячена вивченню модіфікуючого впливу ЕМВ НВЧ на адаптаційні реакції у тварин з експериментально викликаною стрес-реакцією на обмеження рухливості і розвиток запального процесу. Показано, що важливим фактором, що визначає схильність і стійкість організму до стресорних ушкоджень, є його вихідний стан, обумовлений характером попереднього впливу. Превентивний вплив ЕМВ НВЧ на інфікованих тварин, що знаходяться в умовах як звичайного, так і обмеженого рухового режиму, приводить до збільшення концентрації цитокінів (фактора некрозу пухлин-? та інтерферону-?) у плазмі крові, активації бактерицидних, гідролітичних, енергетичних систем лімфоцитів і нейтрофілів, нормалізації показників системи, що регулює агрегатний стан крові, зниженню гіперактивності симпатоадреналівої системи і запобігає зниженню маси тіла. Доведено, що антистресорна і імуностимулююча дія ЕМВ НВЧ досягається пригніченням активності симпатоадреналової системи і збільшенням вмісту ендогенних імуномодуляторів.

Ключові сліва: ЕМВ НВЧ, адаптаційні реакції, неспецифічна резистентність, цитокіни, нейтрофіли, лімфоцити, симпатоадреналова система, гемостаз.

1. Низькоінтенсивне електромагнітне випромінювання надто високої частоти (7,1 мм; 0,1 мВт/см2) при дії його на потилично-комірну зону щурів модифікує адаптаційні реакції у тварин з експериментально викликаною стрес-реакцією на обмеження рухливості і розвиток запального процесу.

2. Вміст у плазмі крові цитокинів (ІФН-? і ФНП-?), залежить від вихідного стану організму. У щурів, що до інфікування знаходилися в умовах, що обмежують їхню рухливість, спостерігалося зниження концентрації ФНП-? і ІФН-? у плазмі крові. Превентивний вплив ЕМВ НВЧ викликало збільшення концентрації ФНП-? і ІФН-? у плазмі крові тварин, що до введення антигену знаходилися в умовах як звичайної, так і обмеженої рухової активності.

3. Ступінь активації бактерицидних, гідролітичних і окислювально-відновних ферментів нейтрофілів і лімфоцитів при введенні в організм антигену тісно пов'язана з концентрацією ІФН-? і ФНП-? у плазмі крові експериментальних тварин і залежить від попереднього впливу. Послідовна дія гіпокінезії й інфікування приводить до істотного пригнічення бактерицидних, гідролітичних і енергетичних систем нейтрофілів і лімфоцитів. ЕМВ НВЧ підвищує функціональну активність лімфоцитів і нейтрофілів при зниженні її рівня в результаті стрес-реакції на обмеження рухливості і розвиток інфекційного процесу і робить праймируючу дію при нормальних вихідних показниках.

4. Збільшення прокоагуляційного потенціалу системи гемостазу в результаті інфекційного процесу, що розвивається, у тварин, які попередньо піддавалися як ізольованому, так і комбінованому з гіпокінезією дії ЕМВ НВЧ супроводжується компенсаторним підвищенням активності фібринолітичної і антикоагуляційної систем, тоді як у тварин, що піддавалися послідовній дії гіпокінетичного стресу й антигену активація прокоагулянтної ланки системи гемостазу супроводжується зниженням антикоагуляційного і фібринолітічного потенціалу.

5. ЕМВ НВЧ перешкоджає зниженню маси тіла тварин у результаті стрес-реакції на обмеження рухливості і розвиток інфекційного процесу.

6. Адаптація до ЕМВ НВЧ супроводжується зниженням активності симпатоадреналової системи при дії на інтактних тварин і нормалізацією активності симпатоадреналової системи при дії на тварин, підданих гіпокінетичному стресу й інфікуванню.

7. Зміни концентрації ІФН-? і ФНП-? у плазмі крові, вмісту бактерицидних, гідролітичних і окислювально-відновних ферментів у нейтрофілах і лімфоцитах, стану симпатоадреналівої системи, системи, що регулює агрегатний стан крові, маси тіла у тварин після зараження їх Micoplasma Hominis залежать від вихідного функціонального стану організму, обумовленого превентивним впливом.

8. Одним із механізмів антистресорного і імуностимулюючого ефектів ЕМВ НВЧ є пригнічення гіперактивності симпатоадреналової системи, однією із найважливіших ланок стрес-реалізуючої системи, і активація ендогенних імуномодуляторів.

Публікації автора:

1. Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Верко Н.П., Чирский Н.В. Модификация адаптогенеза к гипокинетическому стрессу посредством ЭМИ КВЧ // Ученые записки Таврического национального университета. – 2002. – Т. 15 (54), № 1. – С. 3 – 11.

2. Рыбалко С.Ю., Кацев А.И., Бисюк Ю.А., Горлов А.А., Чирский Н.В. Низкоинтенсивное ЭМИ КВЧ диапазона ускоряет СОЭ и изменяет агрегацию эритроцитов человека // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – Т. 5, № 2. - С. 124 – 127.

3. Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Чирский Н.В., Вишневский В.Г., Махонина М.М. Изменение содержания катехоламинов в эритроцитах крови крыс под влиянием ЭМИ КВЧ // Ученые записки Таврического национального университета. – 2003. – Т. 16 (55), № 1. – С. 12 – 19.

4. Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Чирский Н.В., Минко В.А. Изменение системы гемостаза под влиянием ЭМИ КВЧ // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и пракического здравоохранения: Труды Крымского государственного университета им. С.И. Георгиевского. – 2002. – Т. 138, часть I. – С. 212-216.

5. Чуян Е.Н., Темурьянц Н.А., Чирский Н.В. Влияние электромагнитного излучения крайне высокой частоты на функциональную активность симпатоадреналовой системы // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и пракического здравоохранения: Труды Крымского государственного университета им. С.И. Георгиевского. – 2002. – Т. 138, часть II. – С. 82 – 88.

6. Деклараційний патент України № 55153 А, МПК 7 А61В5/05 на винахід “Пристрій для кондуктометричного дослідження ерітроцітів”; Опубл. 17.03.2003. Бюл. № 3, Горлов О.О., Чирський М.В., Русяєв В.Ф., Рибалко С.Ю., Бояркін В.О., Каладзе К.М.

7. Троценко Б.М., Чирский Н.В. Учебное пособие по курсу гистологии (электронная версия). 1 и 2 части. – Симферополь: Издат. центр КГМУ, 2002. – 614 с.

8. Чирский Н.В., Горлов А.А. Медицинская информатика. Учебное пособие. – Симферополь: Издат. центр КГМУ, 2002. – 222 с.

9. Темур`янц Н.А., Чуян О.М., Чирський Н.В. Антистессорна і імуномодулююча дія низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання надвисокої частоти // Труди Всеукраїнської науково-практичної конференції „Довкилля і здоров`я”. – Тернопіль. – 2003. – С. 135.