Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Годівля тварин і технологія кормів


Вантух Андрій Євгенович. Молочна продуктивність і рівень окремих метаболітів у крові та рубцевій рідині корів при використанні у раціонах соєвого і ріпакового шротів : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / Львівський держ. аграрний ун-т. — Л., 2003. — 137арк. — Бібліогр.: арк. 111-135.



Анотація до роботи:

Вантух А.Є. Молочна продуктивність і рівень окремих метаболітів у крові та рубцевій рідині корів при використанні у раціонах соєвого і ріпакового шротів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.02 – годівля тварин та технологія кормів. – Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького, Львів, 2003..

У дисертації викладені результати порівняльних досліджень продуктивної і метаболічної дії використання добавок звичайних і підданих високотермічній і формальдегідній обробці соєвого та канолового шротів, отриманих із насіння вітчизняних сортів у раціонах живлення лактуючих корів.

Встановлено, що використання у складі раціонів лактуючих корів української чорно-рябої породи у зимово-стійловий період взамін 15% концентрованих кормів раціону за поживністю нативного, формальдегідно і, особливо, високотермічно обробленого соєвого шроту, отриманого із вітчизняного сорту насіння “Нива” та канолового шроту отриманого із вітчизняного сорту насіння “Тисменицький”, активує процеси рубцевої ферментації, оптимізує перебіг метаболічних процесів організму тварин, підвищує молочну продуктивність та покращує якість молока.

Показано, що згодовування лактуючим коровам раціонів із заміною у їх складі 15% концентрованих кормів за поживністю звичайним, формальдегідно і високотермічно обробленим соєвим або каноловим шротом із насіння вказаних сортів в середньому на 6,0-20,5% підвищує рівень рентабельності виробництва молока та на 2,73-8,41% знижує собівартість 1ц молока порівняно до тварин, які не одержували у раціонах шротів.

Найкращі результати з оптимізації перебігу обмінних процесів, підвищення молочної продуктивності та економічної ефективності виробництва молока отримано при використанні у раціонах корів добавок високотермічно обробленого соєвого і канолового шротів.

Використання у складі раціонів лактуючих корів взамін 15% концентрованих кормів за поживністю звичайних, формальдегідно та високотермічно оброблених соєвого або канолового шротів, отриманих із насіння вітчизняних сортів активує процеси рубцевої ферментації, оптимізує метаболічні процеси в організмі, підвищує молочну продуктивність тварин та покращує якість молока. Найкращі результати з оптимізації перебігу обмінних процесів, підвищення молочної продуктивності та економічної ефективності виробництва молока отримано при використанні у раціонах корів високотермічно оброблених соєвого і ріпакового шротів. Зокрема:

  1. Згодовування лактуючим коровам раціонів із заміною у їх складі 15% концентрованих кормів за поживністю звичайним, формальдегідно та високотермічно обробленим соєвим шротом, отриманим із насіння вітчизняного сорту “Нива” підвищує в середньому на 15,2-24,8% середньодобові надої та на 1,9-3,6% жирність молока порівняно із тваринами які не отримували добавок шроту.

  2. Використання у складі раціонів корів добавок нативного та підданого вказаним обробкам соєвого шроту збільшує в середньому на 3,0 – 5,5% вміст білку й на 2,3 – 6,8% вміст казеїну в молоці у порівнянні із тваринами, які не отримували у годівлі шроту.

  3. Заміна у складі раціонів лактуючих корів 15% концентрованих кормів за поживністю нативним, формальдегідно та високотермічно обробленим каноловим шротом, отриманим із насіння вітчизняного сорту “Тисменицький” підвищує в середньому на 17,8-22,2% середньодобові надої та на 1,7-4,3% жирність молока, порівняно із тваринами, які не отримували добавок вказаних кормів.

  4. Згодовування лактуючим коровам раціонів із заміною у їх складі 15% концентрованих кормів за поживністю звичайним та підданим вказаним обробкам канолового шроту підвищує в середньому на 2,7-7,6% вміст білку й на 4,9-11,2% вміст казеїну в молоці порівняно до тварин, які не отримували ріпакового шроту в раціонах.

  5. Використання у складі раціонів корів взамін 15% концентрованих кормів за поживністю, як звичайних, так і підданих формальдегідній і високотермічній обробці соєвого чи канолового шротів суттєво не впливає на зміни концентрації водневих іонів та кількісні зміни інфузорій і бактерій у рубцевій рідині.

  6. Заміна у складі раціонів корів 15% концентрованих кормів за поживністю нативним, формальдегідно та високотермічно обробленим соєвим шротом зменшує, відповідно, на 9,3; 28,9; і 28,0% концентрацію аміаку і збільшує, відповідно, на 4,9; 6,9; і 6,8% вміст білкового азоту в рубцевій рідині у порівнянні із тваринами, які не одержували шроту в раціонах.

  7. Використання у складі раціонів корів добавок вказаних кількостей звичайного та підданого формальдегідній і високотермічній обробці канолового шроту знижує, відповідно, на 6,3; 17,2; і23,6% концентрацію аміаку і підвищує відповідно, на 4,6; 6,3 і 4,7% вміст білкового азоту в рубцевій рідині порівняно до тварин, які не отримували у годівлі ріпакового шроту.

  8. Згодовування лактуючим коровам раціонів із заміною у їх складі 15% концентрованих кормів за поживністю звичайним, формальдегідно й високотермічно обробленим соєвим шротом підвищує у плазмі крові, відповідно, на 4,3; 5,6 і 5,3% вміст загального білку; - на 3,0;1,5 і 5,8% гемоглобіну; - на 4,3; 8,6 і 7,9% амінного азоту; - на 13,9; 14,5 і 20,4% оцтової кислоти порівняно до тварин контрольної групи, які не одержували соєвого шроту у раціонах.

  9. Заміна у складі раціонів корів 15% концентрованих кормів за поживністю нативним та підданим формальдегідній і високотермічній обробці каноловим шротом збільшує у плазмі крові, відповідно, вміст загального білку на 5,0; 5,4 і 5,7% ; - імуноглобулінів на 10,0; 6,3 і 9,0% ; - гемоглобіну на 5,6; 6,6 і 8,9% ; - амінного азоту на 2,3; 5,7 і 7,3% ; - оцтової кислоти на 11,7; 13,9 і 25,9% у порівнянні із тваринами, які не одержували у годівлі ріпакового шроту.

  10. Згодовування лактуючим коровам раціонів із заміною у їх складі 15% концентрованих кормів за поживністю звичайним, формальдегідно і високотермічно обробленим соєвим та каноловим шротом, відповідно, на 7,7; 6,1 і 18,9; й 7,0; 7,2 і 20,5% підвищує рівень рентабельності виробництва молока та, відповідно на 3,49; 2,78 і 7,86 й 2,72; 3,27 і 8,41% знижує собівартість 1ц молока порівняно до тварин, які не отримували у годівлі шротів.

  11. Використання у складі раціонів корів взамін 15% концентрованих кормів за поживністю нативного й підданого формальдегідній і високотермічній обробці соєвого та канолового шротів, відповідно, на 510,5; 439,0 і 1229,5 й 359,5; 463,5 і 1254,0 грн. підвищує економічну ефективність виробництва молока порівняно до тварин, які не отримували у раціонах шротів.

Пропозиції виробництву

З метою оптимізації перебігу обмінних процесів в організмі лактуючих корів, підвищення молочної продуктивності та покращення якості молока рекомендується заміняти у складі раціону 15% концентрованих кормів за поживністю обробленим при температурі 120оС впродовж 60 хвилин соєвим шротом із вітчизняного сорту насіння “Нива” або ріпаковим шротом із вітчизняного сорту насіння “Тисменицький”.

Публікації автора:

  1. Вантух А., Вовк С. Молочна продуктивність корів при використанні добавок соєвої і ріпакової макухи у раціонах // Тези Міжнарод. практичної конф. ім. Є. Храпливого “Теорія і практика розвитку АПК”.– 1999.– С. 270-271. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  2. Вантух А., Вовк С. Молочна продуктивність та якість молока при використанні в раціонах корів ріпакового шроту підданого термічній і хімічній обробці // Вісник ЛДАУ. Агрономія. – 1999.– №4.– С. 66-68. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  3. Вантух А.Є., Вовк С.О., Мартин М.Т., Мароунек М. Амінокислотний профіль рубцевої рідини і плазми крові та молочна продуктивність корів при використанні “захищеного” соєвого шроту в раціонах // Вісник ЛДАУ. Агрономія.– 2001.– №5.– С. 539-545. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  4. Вантух А.Є., Вовк С.О. Зміни рівня азотових сполук у рубцевій рідині і крові та якість молока за використання у раціонах корів звичайних і термічно оброблених шротів // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 10-й річниці Конференції ООН з питань охорони навколишнього середовища та розвитку (25-27 вересня 2002 р.).– Львів: Арал, 2002.– С 483-487. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів та їх аналіз).

  5. Вантух А., Вовк С., Юрчишин В., Яремко Р., Павкович С. “Молочна продуктивність і рівень метаболітів у крові і рубцевій рідині при використанні у раціонах соєвого шроту” – Вісник ЛДАУ: Агрономія.-2003.-№7.- 99-104 с. (Дисертант виконав експериментальну частину та статистичну обробку результатів).

  6. Вовк С.О., Павкович С.Я., Вантух А.Е. Продуктивное и метаболическое действие продуктов переработки семян рапса при добавке их в рационы крупного рогатого скота // Тез. докл. III Международной конф. “Актуальные проблемы биологии в животноводстве”.– Боровск: ВНИИ физиологии, биохимии и питания с.– х. животных, 2000.– С. 54-56. (Дисертант виконав експериментальну частину та статистичну обробку результатів).

  7. Вовк С.О., Вантух А.Є., Харів О.Р. Зміна амінокислотного профілю рубцевої рідини та плазми крові у корів при використанні у раціонах соєвого шроту // Фізіологічний журнал. – 2002.– Т.48, №2.– С. 186-187. (Дисертант виконав експериментальну частину та статистичну обробку результатів).

  8. Вовк С.О., Вантух А.Є. “Економічна ефективність використання шротів у раціонах лактуючих корів” – Економіка АПК. № 9.Львів. –2000.–С. 176-178. (Дисертант виконав експериментальну частину та статистичну обробку результатів).

  9. Снітинський В.В., Вовк С.О., Вантух А.Є. Високопротеїнові кормові добавки для великої рогатої худоби на основі ріпакового шроту // Вчені ЛДАУ – виробництву. – Львів – 2001. – С.73-74. (Дисертант виконав експериментальну частину та статистичну обробку результатів).