Стронський Юрій Степанович. Морфофункціональна характеристика червоного кісткового мозку молодняку великої рогатої худоби, вирощеного на забрудненій радіонуклідами території: дисертація канд. вет. наук: 16.00.02 / Національний аграрний ун- т. - К., 2003. : табл.
Анотація до роботи:
Стронський Ю.С. Морфофункціональна характеристика червоного кісткового мозку молодняку великої рогатої худоби, вирощеного на забрудненій радіонуклідами території. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.02 – патологія, онкологія і морфологія тварин. – Національний аграрний університет, Київ, 2004.
Дисертаційна робота присвячена вивченню морфофункціонального стану червоного кісткового мозку молодняку великої рогатої худоби, який народився та постійно утримувався в умовах третьої зони радіоактивного забруднення. Проведено радіологічні, гематологічні, гістологічні, цитологічні, цитохімічні та морфометричні дослідження червоного кісткового мозку і крові клінічно здорових тварин, трьох вікових груп (4-6 тижневих, 6-7 та 18-24 місячних), що мали постійний контакт із низькими дозами іонізуючого випромінювання. Визначено відносні та абсолютні показники основних морфологічних структур органу. Встановлено певну закономірність морфологічних і функціональних показників кісткового мозку у тварин, які зазнавали постійного зовнішнього та внутрішнього впливу малоінтенсивного радіаційного опромінення. Виявлено залежність гематологічних показників від морфофункціонального стану червоного кісткового мозку у тварин із забрудненої радіонуклідами території. У тварин, які постійно перебували на територіях із підвищеним рівнем іонізуючого випромінювання, виникають певні морфофункціональні зміни в червоному кістковому мозку, які з віком дещо посилюються.
У червоному кістковому мозку зменшується площа мієлоїдної тканини, а збільшується площа, зайнята кістковими балками і жировими клітинами. В самій мієлоїдній тканині кісткового мозку помітно зменшується щільність заселення клітинними елементами, а також спостерігається вогнищеве збіднення її клітинними елементами. У кістковій тканині виявляються вогнища розсмоктування, утворення порожнин і заростання її фіброзною тканиною (особливо у 18-24-місячних тварин). Крім того, у дослідних тварин змінюється співвідношення між клітинними елементами червоного кісткового мозку. Такі зміни свідчать про послаблення функціонування кровотворної та імунної систем, що робить нормалізацію функціонування організму без внесення коректив у технологію їх утримання проблематичним.
Отримані результати гематологічних, морфологічних та морфометричних досліджень значною мірою доповнюють та поглиблюють сучасні уявлення про морфофункціональний стан імунної та кровотворної систем у тварин, вирощених на забруднених радіонуклідами територіях. На основі цих даних подаються практичні рекомендації щодо застосування отриманих результатів досліджень.
При дослідженні червоного кісткового мозку і крові молодняку великої рогатої худоби, який народився та постійно утримувався на забрудненій радіонуклідами території (щільність забруднення ґрунтів Cs137 1 – 15 Кі/км2, гамма – фон 16 – 40 мкР/год, питома радіоактивність згодовуваних кормів: сіно 70-940 Бк/кг, солома 30 – 310 Бк/кг, концкорми 20 – 128 Бк/кг) виявлено морфологічні зміни, які краще були виражені у 18-24-місячних тварин.
Під впливом малих доз іонізуючого випромінювання у червоному кістковому мозку молодняку великої рогатої худоби зменшується площа мієлоїдної тканини та щільність заселення її клітинними елементами. Поряд з тим, у тварин 6-7- і, особливо, 18-24-місячного віку з’являються вогнища збіднення мієлоїдної тканини клітинними елементами та розсмоктування кісткової тканини.
У кістковому мозку тварин, які утримувались на забрудненій радіонуклідами території, виявляються ознаки омолодження гранулоцитарного та еритробластичного рядів і затримки дозрівання клітин; змінюється процентне співвідношення між клітинами; знижується кількість плазматичних клітин і зрілих нейтрофільних гранулоцитів; зростає загальна кількість еозинофільних і базофільних гранулоцитів, а також малодиференційованих клітин.
Морфологічні показники крові молодняку великої рогатої худоби із забрудненої радіонуклідами території знаходились у межах фізіологічної норми, але у порівнянні з тваринами контрольних груп в них спостерігалось зниження загальної кількості гемоглобіну, еритроцитів і лейкоцитів; у лейкоформулі зростала кількість лімфоцитів, юних і паличкоядерних нейтрофілів, знижувався рівень сегментоядерних нейтрофільних гранулоцитів і моноцитів (особливо у тварин 18 – 24-місячного віку).
Поряд із кількісними змінами, у червоному кістковому мозку та крові в клітинах виявляли ознаки якісних змін, які свідчать про порушення їх функціональних властивостей. Інтенсивність реакції на виявлення нуклеїнових кислот була помітно нижчою у тварин, які утримувались на забруднених радіонуклідами територіях, хоча у 4-6-тижневих телят клітини еритробластичного ряду відзначались підвищеним вмістом нуклеїнових кислот.
Відносна та абсолютна кількість Т- і В- лімфоцитів у тварин усіх вікових груп, які утримувались на забрудненій радіонуклідами території, була достовірно меншою. Бактерицидна активність сироватки крові тварин з віком проявляла тенденцію до зниження, тоді як у контрольних тварин вона зростала (хоча у 4-6-тижневих дослідних телят вона була дещо вищою ніж у контролі). Лізоцимна активність сироватки крові була вищою у дослідних тварин і з віком проявляла тенденцію до зростання.
Встановлено, що між динамікою гемопоезу в червоному кістковому мозку (процентна кількість клітин кісткового мозку на різних стадіях дозрівання) і морфологічними показниками периферійної крові (кількість еритроцитів, лейкоцитів і рівень гемоглобіну в крові) існує корелятивний зв’язок.
Публікації автора:
Стронський Ю.С. Цитологічний склад кісткового мозку та крові різних вікових груп великої рогатої худоби // Наук. вісн. ЛДАВМ ім. С.З. Гжицького. – Т.2 (№ 2). – Ч.1. – 2000. – С. 177-179.
Стронський Ю.С. Морфологічні та імунологічні показники крові телят ІІІ зони радіаційного забруднення // Збірн. наук. праць ВДАУ. – Вип. 8. – Т.1. – 2000. – С.29-31.
Стронський Ю.С. Морфологічні показники кісткового мозку та крові великої рогатої худоби, вирощеної на радіоактивно забрудненій території // Наук. вісн. ЛДАВМ ім. С.З. Гжицького. – Т.3 (№ 2). – 2001. – С.163-167.
Урбанович П.П., Жила М.І., Стронський Ю.С. Морфологічна характеристика органів імунної системи молодняка великої рогатої худоби, вирощеного на радіоактивно забрудненій території // Ветеринарна медицина України. – 2002. - № 1. – С.20-22. (Дисертант провів цитологічні дослідження кісткового мозку та крові, узагальнив результати досліджень).
Урбанович П.П., Жила М.І., Коцюмбас Г.І., Стронський Ю.С. Хміль Є.П., Шкіль М.І. Морфологічні показники імунних та внутрішніх органів великої рогатої худоби, що перебувала під постійним впливом малих доз радіації // Наук. вісн. ЛДАВМ ім. С.З. Гжицького. – Т.3 (№2). – 2001. – С. 170-173. (Дисертант провів дослідження кісткового мозку, узагальнив результати досліджень).
Стронський Ю.С. Морфологічні зміни червоного кісткового мозку великої рогатої худоби, вирощеної в ІІІ зоні радіоактивного забруднення // Наук. вісн. ЛДАВМ ім. С.З. Гжицького. – 2002. – Т.4 (№2). – С.119-121.
Стронський Ю.С., Урбанович П.П. Деклараційний патент України на винахід “Спосіб оцінки негативного впливу радіації на організм молодняка великої рогатої худоби” за № 54982 А від 17.03.2003 р. (Дисертанту належить виконання експериментальних досліджень, статистична обробка, написання тексту заявки на патент).
Стронський Ю.С. Вплив радіаційного опромінювання на гематологічні показники великої рогатої худоби // Наук. вісн. ЛДАВМ ім. С.З. Гжицького. – Т.5 (№2). – Ч.3. – 2003. – С.163-167.