Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Козловська Ганна Олексіївна. Морфофункціональні особливості будови та розвитку клапанів аорти та легеневого стовбура в онтогенезі : дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Дніпропетровська держ. медична академія. — Д., 2007. — 152арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 132-152.



Анотація до роботи:

Козловська Г.О. Морфофункціональні особливості будови та розвитку клапанів аорти та легеневого стовбура в онтогенезі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спе-

ціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Дніпропетровська державна медич-

на академія МОЗ України, Дніпропетровськ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню морфо-функціональних особливостей будови та розвитку клапанів аорти та легеневого стовбура в онтогенезі. Застосовуючи морфологічні, гістологічні та імуногістохімічні методи, на 146 серцях людей, включно ембріональний та плодовий періоди, була вивчена вікова динаміка структурних компонентів клапанів аорти та легеневого стовбура.

Результати проведеної роботи дозволяють заглибити та доповнити дані про структурно-функціональні особливості розвитку та будови клапанів аорти та легеневого стовбура на протязі онтогенезу. Була встановлена вікова динаміка структур клапанів аорти та легеневого стовбура в онтогенезі, а також визначені закономірності цих змін.

У дисертації викладено вирішення науково-практичної задачі, яка полягає у встановленні вікових особливостей розвитку клапанів аорти і легеневого стовбуру протягом онтогенезу, а також у встановленні джерел, термінів формування цих клапанів.

1. Джерелом розвитку клапанного апарату аорти і легеневого стовбура є мезенхімні клітини стінки серця, аорти, легеневого стовбура, ендокардіальні подушки. Закладки заслінок клапанів в ембріональний період розвитку містять у собі доволі пухко розташовані мезенхімні клітини, основа яких значно збільшена і кріпиться до стінки судини, а вільна поверхня звернена у простір судини, тонша, серед яких можна виділити три здуття у просвіт судини, що дадуть початок заслінкам клапанів. Ендотелій судини не перериваючись переходить на ці заслінки клапану і щільність мезенхімних клітин більша під ним.

2. Зростання судини та формування її стінки призводить до відокремлення заслінок від стінки шлуночків. На дослідженому етапі розвитку в місці закладки первинних заслінок крупних судин серця стінка самих судин містить значний прошарок кардіоміоцитів, а між мезенхімою заслінки, що формується та стінкою судини подекуди спостерігається незначна кількість кардіогелю ще навіть на 6-му тижні ембріогенезу.

3. Заслінки клапанів аорти і легеневого стовбура містять ендотелій судин, кількість якого залежить від області заслінки. Найбільша кількість ендотелію, а також наявність судин наголошується в ділянках заслінок клапанів, які прикріпляються до стінки аорти і легеневого стовбура. У міру переміщення до вільного краю заслінки наявність судин, клітин ендотелію, зменшується і з'являються зони без судин.

4. У постнатальному онтогенезі ряд параметрів клапанів аорти і легеневого стовбура мають тенденцію до збільшення. Інтенсивність зростання параметрів клапанного апарату легеневого стовбура і аорти впродовж постнатального періоду неоднакова. Так, найінтенсивнішим періодом зростання, є підлітковий і юнацький, найбільша стабільність цих параметрів спостерігається в другому зрілому, похилому періодах.

5. Абсолютні величини параметрів клапанного апарату аорти і легеневого стовбура у чоловіків і жінок впродовж всього онтогенезу знаходяться в співвідношенні 1,4:1,0, тоді як співвідношення величини параметрів між собою в межах вікової групи у чоловіків і жінок рівні.

6. Найбільша кількість кореляційних зв’язків між параметрами аорти, легеневого стовбуру і їх клапанів спостерігається у юнацькому і першому зрілому періодах, величина коефіцієнтів коливається від 0,47 до 0,91. Це вказує на взаємозв’язок параметрів при розвитку і становленні вікових особливостей серця, аорти, легеневого стовбуру і клапанів аорти і легеневого стовбуру.

Публікації автора:

  1. Козлов В.О., Шаторна В.Ф., Зозуля О.С., Козловська Г.О. Особливості будови клапанного апарата серця // Вісн. морфол.- 2003.- Т.9, №2.- С.163-165. (здобувачем виконані морфологічні дослідження).

  2. Козлов В.О., Шаторна В.Ф., Савенкова О.О., Козлов С.В., Козловська Г.О. Формоутворення структурних компонентів серця в нормі та при моделюванні вад розвитку // Вісн. наук. досліджень.- 2006.- №3.- С.106-108. (здобувачем особисто набрано і підготовлено матеріал морфологічного дослідження).

  3. Козловська Г.О. Морфометричні особливості будови клапанів аорти та легеневого стовбура в онтогенезі у II зрілому періоді // Вісн. проблем біол. і мед..- 2006.- №3.- С.102-106.

  4. Козловская А.А. Динамика морфометрических показателей клапанов аорты и легочного ствола у людей на протяжении онтогенеза // Вісн. проблем біол. і мед..- 2006.- №4.- С.69-71.

  5. Козловська Г.О., Козлов В.О. Анатомія клапанів аорти та легеневого стовбура у людей в онтогенезі // Укр. морфол. альманах.- 2006.- Т.4, №4.- С.48-50. (здобувачем підготовлено матеріал та виконано морфологічні дослідження).

  6. Козловська Г.О. Пренатальний розвиток клапанів аорти та легеневого стовбура // Морфологія.- 2007.- Т.І, №2.- С.69-73.

  7. Козлов В.О., Машталiр М.А., Довгаль Г.В., Шаторна В.Ф., Абдул-Огли Л.В., Зозуля О.С., Козловська Г.О. Розвиток серця // Зб. статей мiжнар. конф. „Саміт нормальних aнaтoмiв України та Pociї”, присвяченої року Росії в Укpaїні.- Тернопiль: Укрмедкнига, 2003.- С.58-61. (здобувачем проведено аналіз морфологічних даних).

  8. Козлов В.О., Шаторна В.Ф., Зозуля О.С., Козловська Г.О., Крамар С.Б. Формування клапанного апарату серця в ембріогенезі // Актуальні питання морфології: Наук. праці III нац. конгр. анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С.144-145. (здобувачем проведено підготовку матеріалу до друку).