Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гістологія, цитологія, ембріологія


ЄВТУШЕНКО Валентина Михайлівна. Морфофункціональні особливості передмі-хурової залози людини та ссавців у віковому аспекті. : Дис... д-ра наук: 14.03.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Євтушенко В.М. Морфофункціональні особливості передміхурової залози людини та ссавців у віковому аспекті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.09 – гістологія, цитологія, ембріологія. – Кримський дежавний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України, Сімферополь, 2008.

Дисертація присвячена вивченню морфофункціональних закономірностей передміхурової залози в різні періоди онтогенезу. Досліджено реактивні особливості передміхурової залози щурів в різні терміни після синтетичного подразнення.

Вперше встановлено закономірності розвитку становлення, а також інволюції простати людини в пре та постнатальному онтогенезі.

Розроблено морфофункціональні критерії структурних компонентів передміхурової залози людини.

Виявлено основні показники реактивних змін простати після антигенного подразнення. За допомогою макро- та мікроскопічних гістологічних, імуногістохімічних методів дослідження.

Встановлено міжтканинні зв’язки передміхурової залози, поглиблене вивчення яких відкриває нові напрями в розвитку фундаментальних досліджень в онтогенезі передміхурової залози людини.

Застосування імуногістохімічного МIB-1 маркера проліферації kі-67 дозволило вивчити проліфераційну активність клітин в критичні періоди онтогенезу.

Високий ступінь експресії маркерів СD 34 та вімінтину в пренатальному та постнатальному онтогенезі до II зрілого віку в передміхуровій залозі людини свідчить про більш активні гістохімічні перетворення.

Різний ступінь експресії РSA, LSMA, - гладком`язового актину, маркер на АD – андрогенний рецептор в пренатальному і постнатальному онтогенезі є якісним показником якісних та кількісних змін гістофізіологічних процесів і тканинного складу і може бути використаний для розробки методів корекції гістогенезу та захворювань передміхурової залози, а також при тестуванні стану імунної системи людини в клінічних дослідженнях.

В дисертації викладено узагальнені теоретичні дані та нове вирішення актуальної наукової проблеми щодо концепції вікових морфофункціональних особливостей передміхурової залози людини, сформульовано уявлення про критичні періоди розвитку органа, виявлені реактивні особливості передміхурової залози після антигенного впливу.

  1. Перші ознаки диференціювання передміхурової залози людини з’являються в кінці 8 тижня пренатального онтогенезу у ділянках мезенхіми, ентодерми і мезодерми у вигляді активності ферментів й синтезу полісахаридних комплексів. Топографічно вони відповідають морфологічним компонентам простати, що з'являються на 12 – 14 тижні внутрішньоутробного розвитку.

  2. В пренатальному онтогенезі передміхурової залози виділяють періоди, що характеризуються інтенсивними процесами перебудови самих тканин і міжтканинних відносин. Вперше лімфоїдні структури спостерігалися на 20 – 22 тижні внутрішньоутробного періоду поблизу кровоносних судин – периваскулярні вузлики (ПВЛВ). На 27 – 28 тижні пренатального онтогенезу у ділянці залозистого епітелію виявлені лімфоїдні структури – лімфоепітеліальні вузлики (ЛЕВ).

  3. Вперше встановлено, що з моменту народження і до 7 місяців кількість лімфоїдних структур, в порівнянні з новонародженими залишилось на попередньому рівні. З 10 місяця до першого року кількість лімфоїдних утворень достовірно збільшилась в 1,2 рази в порівнянні з попереднім віком. Виявлялись лімфоїдні структури у вигляді скупчень, а також лімфоїдні утворення з капсулою, яка складалася з колагенових та ретикулярних волокон та фібробластів.

  4. У новонародженних передміхурова залоза є повністю сформованим органом, в якому лімфоїдні утворення набувають рис зрілих структур, в клітинному складі яких виявляються малі, середні лімфоцити, лімфобласти, плазматичні та ретикулярні клітини. Визначалися лімфоцити з рецепторами до лектину арахісу PNA + і сої SBA+.

  5. У постнатальному онтогенезі формування лімфоїдних структур продовжується з першого дитячого періоду онтогенезу до зрілого віку. Ці періоди характеризуються розвитком епітелію передміхурової залози, сполучнотканинними та м'язовими елементами, періодом становлення ендокринної функції, максимальною мітотичною активністю, розвитком мікроциркуляторного русла. Діаметр лімфоїдних утворень складає 135 325 мкм. Об`ємна доля малих лімфоцитів складає 43,6 ± 2,1%, середніх - 23,5 ± 2,5%, плазматичних клітин - 2,3 ± 0,6%. Макрофаги виявлялись в основному в центральній зоні, об’ємна доля їх складае 2,2 ± 0,5%. Мітотичний індекс в період від дитячого до юнацького, в порівнянні з попереднім етапом онтогенезу складає 4,3 +/- 0,2 %.

  6. У юнацькому віці найбільш чітко проявляються характерні риси другого критичного періоду онтогенезу простати – функціогенезу, який обумовлює становлення органних систем, що супроводжується зміною морфології, цитогістохімії як паренхіматозних, так і стромальних компонентів залози. Лімфоїдні утворення передміхурової залози характеризуються максимальними кількісними показниками і набувають рис функціональної зрілості, в них формується строма, збільшується кількість судин мікроциркуляторного русла.

  7. У першому періоді зрілого віку настає відносна стабілізація процесів гістогенезу структури і функції лімфоїдних утворень передміхурової залози людини. Описуваний період морфофункціональних перебудов передміхурової залози в онтогенезі супроводжується значною зміною зростання епітеліальної тканини, диференціюванням міофібробластів в типові гладком'язові клітини. Секреторний цикл епітеліоцитів залози характеризується збільшенням ШИК - позитивних речовин різної природи, утворюючих гранули. У передміхуровій залозі людини в цей період збільшується кількість PNA + і SBA+ лімфоцитів.

8. Після 40 років у передміхуровій залозі зменшується кількість залозистих відділів, відбувається послаблення секреції залозистих клітин, зменшення гладком`язових тканин й розростання сполучної тканини. У передміхуровій залозі людини в цей період зменшилась кількість лімфоцитів з рецепторами до лектинів арахіса PNA + і сої SBA+.У другому періоді зрілого віку кількість і розмір лімфоїдних утворень передміхурової залози людини зменшилась, знижується їх функціональна активність.

9. Формування власного лімфоїдного апарата передміхурової залози у ссавців відбувається шляхом міграції лімфоцитів з кровоносних судин. У ссавців після внутрим’язового введення імуноглобуліну формування лімфоїдних структур відмічається на три доби раніше, ніж у інтактних та контрольних ссавців. Спочатку з’являються лімфоїдні утворення в стромі передміхурової залози, біля кровоносних судин-периваскулярні лімфоїдні утворення (ПВЛУ). В кінці першого тижня відбувається формування лімфоїдних структур в ділянці залозистого епітелія передміхурової залози (ЛЕВ). В лімфоїдних структурах розташування лімфоцитів характеризується збільшенням в порівнянні з контрольними показниками. В клітинній популяції лімфоїдних структур виявлено більш високі показники середніх лімфоцитів і великих лімфоцитів в порівнянні з контролем.

10. Різний ступінь експресії PSA (простатспецифічний антиген), LSMA (маркер гладком`язового актину) маркеру, на AR (андрогенний рецептор), CD34 (маркер ендотелію судин), kі-67 (маркер проліферативної активності) є якісним показником вікових змін тканинного складу та гістофізіологічних структур передміхурової залози і може бути використаний для розробки методів корекції патогенезу її захворювань, а також при тестуванні стану імунної системи людини у клінічних дослідженнях.

Публікації автора:

  1. Евтушенко В.М. Морфофункциональные исследования лимфоидных структур простаты человека в пренатальном онтогенезе // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 5. № 12. – С. 50 – 52.

  2. Евтушенко В.М. Морфологические и гистохимические изменения предстательной железы человека в подростковом периоде // Мат. Конф. “Актуальні проблеми мікроциркуляції та гомеостазу при патології внутрішніх органів”. – Чернівці. – 2002. – С. 38 – 41.

  3. Евтушенко В.М. Морфофункциональные особенности предстательной железы новорожденных // Буковинський медичний вісник. – 2002. № 2. – С. 184 – 185.

  4. Евтушенко В.М. Анализ морфологических и гистологических изменений предстательной железы человека в пренатальном онтогенезе // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. Том 5. № 3. – С. 48 – 51.

  5. Евтушенко В.М. Морфофункціональі особливості лімфоїдних структур передміхурової залози людини у зрілому віці // Ж. “Урология”– 2002. № 3. – С. 70 – 72.

  6. Евтушенко В.М. Морфологические изменения предстательной железы человека в подростковом возрасте. // Сб. ст. “Вісник проблем біології і медицини”. – Полтава. – 2003. – Т. 1.вип. 3 – С. 70 –72.

  7. Евтушенко В.М. Особливості лімфатичних та кровоносних судин передміхурової залози людини в зрілому віці. // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т. 10 – С. 88.

  8. Евтушенко В.М. Морфофункциональная характеристика лимфоидных образований предстательной железы во втором зрелом возрасте // Сб. ст. “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”. – Запоріжжя. – 2003. – вип. Х – С. 207– 209.

  9. Евтушенко В.М. Морфофункциональные особенности строения лимфоидных образований предстательной железы в пожилом возрасте. // Сб. ст. “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”. – Запоріжжя. – 2003. вип. ХІ. – С. 52 – 55.

  10. Евтушенко В.М., Сырцов В.К. Реактивные особенности лимфоидной популяции соединительной ткани предстательной железы после антигенного воздействия // Запорожский медицинский журнал. – 2004. №4 – С. 114–115.( Здобувачем особисто здійснено статистичну обробку отриманих результатів, підготовлено матеріал до друку).

  11. Евтушенко В.М. Морфофункциональные особенности строения микроциркуляторного русла лимфоидных образований предстательной железы в пожилом возрасте. // Таврический медико-биологический вестник. – 2004. Том 7. № 4. – С. 56 – 59.

  12. Евтушенко В.М. Влияние иммуноглобулина на структуру лимфоидной популяции предстательной железы у крыс линии Вистар // Сб. ст. “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”. – Запоріжжя, – 2004. – вип. Х. – С. 207– 209.

  13. Евтушенко В.М. Морфофункциональная оценка лимфоидных структур предстательной железы в юношеском возрасте // Вісник морфології – 2005. №1. С.104 – 106

  14. Евтушенко В.М. Этапы становления лимфоидных структур предстательной железы человека в пренатальном онтогенезе // Запорожский медицинский журнал. – 2005. №3. – С. 85 – 86.

  15. Евтушенко В.М. Морфофукциональная характеристика лимфоидных структур предстательной железы человека в онтогенезе // Світ медицини та біології. м. Полтава. – 2005. №3. – С. 111 – 116.

  16. Евтушенко В.М. Морфологический мониторинг в оценке морфогенеза предстательной железы мужчин первого зрелого возраста // Запорожский медицинский журнал. 2005. № 6 – С. 114 – 115.

  17. Евтушенко В.М. Возрастные особенности структурно-функциональной перестройки стромальных и железистых элементов предстательной железы человека // Таврический медико-биологический вестник. – 2005. – Т.8. С. 31 – 33.

  18. Евтушенко В.М. Анализ морфофункциональных изменений эпителиальных и соединительнотканных компонентов предстательной железы человека в подростковом периоде // Український медичний альманах. – Луганськ – 2005. – Т.8. №3. – С. 66-67.

  19. Евтушенко В.М. Селективность связывания лектинов и их выявление в лимфоидной ткани предстательной железы крыс // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. – м.Запоріжжя, – 2005. вип. ХIV. – С. 191– 193.

  20. Потоцкая Е.И., Сырцов В.К., Федосеева О.В., Евтушенко В.М., Алиева Е.Г. Реактивные изменения лимфоидных узелков слизистых оболочек и лимфоузлов // “Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т.9. №3 – С. 140 – 142. (Здобувачем особисто описані отримані результати, здійснено огляд літератури, підготовлено матеріал до друку).

  21. Евтушенко В.М., Сирцов В.К., Федосеєва О.В. Класифікація органів імунної системи матеріали підсумкової науково-практичної крнференції “Здобутки клінічної і експериментальної медицини”. //“Здобутки клінічної і експериментальної медицини”. – Тернопіль, 2007. – С. 63 – 65. (Здобувачем особисто описані отримані результати, підготовлено матеріал до друку).

  22. Евтушенко В.М., Федосеева О.В. Иммуногистохимические исследования в изучении морфофункциональных особенностей сигмовидной кишки и предстательной железы человека в возрастном аспекте. «Український морфологічний альманах». – Луганськ, – 2008. – Т 6. – С. 74 – 77. (Здобувачем особисто виконана статистична обробка отриманих результатів, узагальнення даних, висновки).

  23. Евтушенко В.М. Морфофункциональные особенности предстательной железы человека в постнатальном онтогенезе. // Мат. “Наукові читання, присвячені 100 – річчю від дня народження проф. Б.В. Альошина”. – Харків, – 2001. – С. 18.

  24. Евтушенко В.М. Морфофункциональные и гистохимические изменения предстательной железы человека в подростковом периоде. // Мат. науково-практичної конференції. – Чернівці, 16 – 17 вересня 2002 року. – 2002. – С. 38-41.

  25. Евтушенко В.М. Морфофункціональні особливості лімфоїдних утворень передміхурової залози людини у зрілому віці // Сб. ст. “Актуальні питання морфології”.– Київ, 2002. – С. 107– 108.

  26. Евтушенко В.М. Морфофункциональное состояние лимфоидных образований предстательной железы и толстой кишки человека в экологических условиях г. Запорожья // International journal on immunorehabilitiation. – 2002. – С. 342.