Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Сікора Володимир Віталійович. Морфофункціональні перетворення нирок при комбінованому впливі іонізуючого випромінювання і солей важких металів (анатомо-експериментальне дослідження) : дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Тернопільський держ. медичний ун- т ім. І.Я.Горбачевського. — Т.; Суми, 2006. — 188арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 162-188.



Анотація до роботи:

Сікора В.В. Морфофункціональні перетворення нирок при комбінованому впливі іонізуючого випромінювання і солей важких металів (анатомо-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України, Сімферополь, 2006.

Дисертація присвячена вивченню закономірностей морфофункціональних змін нирок тварин в умовах ізольованого і комбінованого впливу іонізуючої радіації та солей важких металів. Уперше, використавши комплексне морфофункціональне дослідження розкриті закономірності перебудови і особливості порушень вмісту хімічних елементів нирки щурів за умов дії іонізуючого випромінювання і споживання підвищеної кількості солей важких металів. Встановлено, що іонізуюче випромінювання в комбінації з солями важких металів негативно впливають на структуру нирки. Вивчені порушення на органному, клітинному і субклітинному рівнях в кірковій речовині нирки щурів за умов дії змодельованих екологічних чинників. Виявлена залежність структурних змін нирок від дози радіації і терміну навантаження щурів солями важких металів.

У дисертаційній роботі вперше наведено теоретичне узагальнення і нове в вирішенні актуальної наукової задачі, що полягає у встановленні загальнобіологічних закономірностей морфофункціональних змін у нирках щурів в умовах опромінення організму в низьких дозах і споживання солей важких металів як при окремій, так і при комбінованій їх дії, що мають фазний характер з різноспрямованим проявом змін досліджуваних параметрів.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі, що полягає у встановленні загальнобіологічних закономірностей морфофункціональних змін у нирках щурів в умовах опромінення організму в низьких дозах і споживання солей важких металів як при окремій, так і при комбінованій їх дії, що мають фазний характер з різноспрямованим проявом змін досліджуваних параметрів.

  1. Іонізуюче випромінювання організму в дозах 0,1, 0,2 і 0,3 Гр викликає зміни структурної організації нефрону нирки у вигляді гіпертрофії ниркових тілець і кровонаповнення судинних клубочків, гомогенізації і потовщення базальних мембран епітеліоцитів проксимальних і дистальних звивистих канальців. Пусковим механізмом цих змін є пригнічення мінерального метаболізму кіркової речовини нирок у вигляді зниження вмісту свинцю на 10,2-11,3 %, цинку - на 44,7-61,2 %, марганцю - на 20,1-62,4 %, міді - на 23,5-57,6 % і хрому - на 16,2-39,5 %.

  2. Надмірне вживання солей марганцю, міді, цинку, хрому і свинцю протягом 1, 2 і 3-х місяців призводить до напруження адаптаційно-захистних механізмів компонентів фільтрації і реабсорбції, морфологічним проявом якого є потовщення цитоплазматичних структур клубочкового фільтру і реабсорбційного бар’єру та початкові ознаки розвитку деструктивних змін в епітеліоцитах проксимальної та дистальної частини канальців нефрона.

  3. Ступінь макро- мікроскопічних, ультраструктурних і морфометричних перетворень в нирках щурів пропорційний дозі опромінення і строкам споживання солей важких металів.

  4. Комбінована дія іонізуючого випромінювання і солей важких металів поступово, із збільшенням навантаження, призводить до прогресування деструктивних змін фільтраційно-реабсорбційного бар’єру, гіпертрофії і гіперплазії внутрішньоклітинних структур, атрофії частини ниркових тілець, суттєвим зменшенням їх площі, деструкцією мікроворсинок, базальної посмугованості, ядра та органел епітеліоцитів проксимальних та, в меншій мірі, дистальних звивистих канальців нефрону.

  1. Встановлені закономірності пристосувально-компенсаторних та деструктивних процесів компонентів нефрону при дії шкідливих зовнішньосередовищних чинників можуть бути використані при розробці методів профілактичних заходів та корекції порушень сечовидільної системи, що виникають в екологічно небезпечних регіонах.

Публікації автора:

  1. Сікора В.В. Морфологічна характеристика компонентів нефрону нирки в нормі та за дії іонізуючого випромінення в дозі 0,1 Гр // Вісник Сумського державного університету. Серія : Медицина, №11 (70). 2004. – С. 22-29.

  2. Сікора В.В. Ультраструктура кіркової речовини нирок щурів при споживанні солей важких металів // Вісник наукових досліджень. 2006. №3 (44). – С. 143-145.

  3. Сікора В.В. Ультраструктура кіркової речовини нирок при загальному опроміненні // Вісник морфології. 2006. №2 (12). – С. 197-199.

  4. Федонюк Я.І., Сікора В.В. Гістоморфометрія нирки в умовах споживання солей важких металів // Таврический медико-биологический вестник. 2006. №4. – C. 165-167. (Здобувач здійснив аналіз літературних джерел, морфометричне дослідження матеріалу, аналіз та узагальнення результатів і сформулював висновки).

  5. Федонюк Я.І., Сікора В.В. Мінеральний метаболізм нирок в умовах несприятливих чинників зовнішнього середовища // Вісник Сумського державного університету. Серія : Медицина, №2 (86). 2006. – С. 183-186. (Здобувачем зібрано матеріал, проведена його статистична обробка та описання і узагальнення отриманих результатів).

  6. Сікора В.В. Гістологічна характеристика нефротичної дії низьких доз іонізуючого випромінення // Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції викладачів, студентів та молодих вчених “Сучасні проблеми клінічної та теоретичної медицини”. Суми, 2004. – С. 28-29.

  7. Сікора В.В. Особливості реакції нирки на іонізуюче випромінення //Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, молодих вчених, лікарів та викладачів “Сучасні проблеми клінічної та теоретичної медицини”. Суми, 2005. – С. 188.

  8. Сікора В.В. Гістоморфометричні зміни в нирках під впливом шкідливих чинників Сумщини // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, молодих вчених лікарів та викладачів “Актуальні питання експериментальної та клінічної медицини”. Суми, 2006. – С. 48.