Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Брошков Михайло Михайлович. Морфофункціональні зміни в яєчнику та матці корів за умов статевого циклу та при його корекції. : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2008.



Анотація до роботи:

Брошков М.М. Морфофункціональні зміни в яєчнику та матці корів за умов статевого циклу та при його корекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 - фізіологія людини і тварин. – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького. - Львів, 2008.

В дисертації представлені результати які характеризують стан відтворення корів в окремих господарствах і свідчать про особливості розповсюдження дисфункцій яєчників впродовж чотирьох років; вміст в крові у корів та нетелей загального білка, каротину, неорганічного фосфору і кальцію та величини лужного резерву у різні сезони року залежно від функціонального стану яєчників; морфометричні показники яєчників і матки корів у різні фази статевого циклу та при дисфункціях яєчників. Аналізом біохімічної картини крові у корів та нетелей в господарствах встановлено дефіцит в крові, особливо у нетелей, каротину, неорганічного фосфору та загального білка.

Розроблені схеми гормональної корекції еструсу корів основного стада та корів-первісток при гіпофункції яєчників застосовуючи гонадотропні препарати (фолігон, гонадестрин) та естрогени (синестрол), статева циклічність відновлювалась вже протягом місяця після введення препаратів.

Проведення гормональної обробки корів при наявності на яєчниках персистуючих жовтих тіл простагландинами F2 доцільніше, ніж проведення енуклеації. При багаторазових повтореннях еструсу обґрунтованим є введення препаратів аналогів гонадоліберінів під осіменіння та в середині статевого циклу. Визначена ефективність введення в післяотельний період коровам препарату „утеротонік” виробництва ІЕКВМ (м.Харків) різних серій з метою скорочення сервіс – періоду.

У дисертації на підставі морфометричних, фізіолого – біохімічних досліджень яєчників, матки та сироватки крові корів подано та теоретично обгрунтовано розповсюдження дисфункцій яєчників у господарствах півдня Одещини. Вивчено вплив гонадотропінів, естрогенів, гонадотропін-рилізінг гормону, простагландину F2 , “Утеротоніка” на відновлення статевої охоти та заплідненість корів.

1. Результати аналізу перебігу післяотельного періоду і збереженості телят свідчать, що розповсюдженість рододопомоги та затримка посліду у корів - первісток реєструється в середньому на 20% частіше, ніж у корів основного стада. Дисфункції яєчника мають велику розповсюдженість в різних господарствах півдня Одещини, причому в 57% випадків це гіпофункції яєчника, а в 34 % - персистентні жовті тіла. Гіпофункція яєчників в післяродовий період влітку на 25 % реєструється менше, ніж взимку, а персистуючі жовті тіла навпаки на 20 % частіше зустрічаються влітку. У корів первісток гіпофункція яєчників становить 85 % від усіх розладів а у корів основного стада 53 %. Кісти яєчників у корів первісток не діагностувались.

2. Біохімічні показники сироватки крові корів та нетелей свідчать про низький рівень каротину та фосфору, особливо, у нетелей, в зимово - весняний період року. Характерним є зниження в сироватці крові вмісту загального білка, неорганічного фосфору та каротину при гіпофункціональному стані яєчників. Морфометричні показники яєчників корів після отелення свідчать про те, що протягом першої декади відбувається регресія жовтого тіла та починається фолікулогенез, причому, активніше ці процеси відбуваються у яєчнику з боку рога матки, в якому розміщувався плід.

3. Застосування гонадотропінів (фолігон) для гормональної корекції при гіпофункції яєчника , суттєвіше вплинуло на настання еструсу, порівняно з естрогенами, і дозволило підвищити заплідненість у корів на 48 % (Р>0,99) взимку та на 33 % (Р>0,999) влітку. У корів – первісток ця ефективність становила 28 %. В середньому на 40 % (Р>0,99) більше запліднилося корів після першого осіменіння при застосуванні гонадотропних препаратів в порівнянні з синтетичним естрогеном. Ефективність застосування гормональних препаратів при гіпофункції, була кращою влітку і, особливо, це спостерігалось при використанні комплексного гонадотропінестрогенного препарату - “Гонадестрин”.

4. Введення гонадотропних препаратів сприяє збільшенню рівня естрадіолу в сироватці крові корів, та незначному зменшенню рівня прогестерону. Естрогени, навпаки, призводять до незначного збільшення концентрації естрадіолу при більш вираженому зменшенні прогестерону. Введення аналогів гонадотропін-рилізінг гормону коровам сприяє процесу лютеїнізації в яєчниках, що проявляється значним збільшенням рівня прогестерону в сироватці крові. Найбільш вираженою лютеїнізація була при введенні фертагілу (синтетичний аналог Гн-РГ).

5. Лютеолітичний ефект аналога простагландину F2 – естрофану був вищий у корів з молочною продуктивністю, нижчою від 3000 кг за лактацію. Влітку заплідненість корів протягом місяця після застосування естрофану на 37,5 % (Р>0,99) вища, ніж взимку. Введення естрофану коровам в перші 24 години після отелення майже не вплинуло на відновлення статевої циклічності та запліднення.

6. Одноразові повторення еструсу не перевищують 50 % від усіх повторень. Причому, у корів–первісток вони зустрічаються більше, ніж у 60%. Майже 40 % займають перегули з інтервалом в межах одного статевого циклу. Введення аналогів гіпофізарного гонадотропін-рилізінг гормону було ефективнішим на 34 % після застосування сурфагону (50 мкг) та на 37,3 % після використання фертагілу (0,25 мг) в порівнянні з контролем. Уведення сурфагону (50 мкг) на 10-12 день після осіменіння сприяло повноцінному прояву наступного статевого циклу при повторенні еструсу. Трьохкратне введення 2,5 % прогестерону в дозі 2 мл після осіменіння покращило запліднювальну здатність корів, що мали повторення еструсу, за два статевих цикли на 17,2 %, в порівнянні з контролем.

7. Комплексний утеротонічний препарат, розроблений ІЕКВМ (м.Харків), в післяотельний період стимулював відновлення статевої охоти та заплідненість корів. Найкраща заплідненість корів спостерігалась при застосуванні препарату „Утеротонік” серії „1” і становила протягом 90 днів 83 % (Р>0,999) корів, в той час як застосування „Утеротоніку” серії „0”, „2” та окситоцину сприяло заплідненню лише 79 %, 75 % та 66,7 % тварин відповідно. Середня заплідненість корів при використанні утеротоніку становила 79 % проти 66,7 % при використанні окситоцину.

Публікації автора:

1. Брошков М.М. Корекція статевого циклу у корів при гіпофункції яєчни-ків / М.М. Брошков, Б.В.Смолянінов, М.А. Кротких, І.С. Хомут // Вісник Аграрної науки південного регіону. - Одеса, 2004. - №5. - С. 263-269. (Дисертант брав участь в проведенні досліду і написанні статті.)

2. Смолянінов Б.В. Порушення статевої циклічності корів в умовах окремих господарств Одещини / Б.В. Смолянінов, І.С. Хомут, М.А. Кротких, М.М. Брошков, П.В. Паршин // Аграрний вісник Причорномор’я. - Одеса, 2004. - №23. - С. 181-185. (Дисертант проводив ректальне дослідження корів разом з керівником, диференційний аналіз функціонального стану яєчників.)

3. Брошков М.М. Ефективність застосування утеротоніку та окситоцину з метою скорочення сервіс-періоду / М.М. Брошков // Аграрний вісник Причорномор’я. - Одеса,2005. - №31. - С.175-177.

4. Брошков М.М. Ефективність застосування гормональних препаратів для підвищення запліднювальної здатності у корів / М.М. Брошков, Б.В.Смолянінов, М.А. Кротких // Аграрний вісник Причорномор’я. - Одеса, 2006. - №33. - С. 142-147. (Дисертант брав участь в організації досліду та спостереженнями за проявом ознак статевої охоти)

5. Брошков М.М. Морфометричні показники статевих органів у корів за умов статевого циклу, післяотельного періоду та функціональної патології яєчника / М.М. Брошков, Б.В. Смолянінов, М.А. Кротких // Аграрний вісник Причорномор’я. - Одеса, 2006. - №32. - С.150-152. (Дисертант брав участь в проведенні досліду, відбирав яєчники від забитих тварин, визначав морфометричні показники яєчників та матки корів.)

6. Брошков М.М. Синхронізуючий статеву охоту у корів ефект естрофану в залежності від продуктивності та сезону року / М.М. Брошков, Б.В. Смолянінов, М.А. Кротких, С.С. Купчинська // Аграрний вісник Причорномор’я. - Одеса, 2007. - №38. - С.20-24. (Дисертант організував дослід, провів дослідження і написав статтю.).

7. Брошков М.М. Порівняльна ефективність використання деяких способів видалення персистуючих жовтих тіл / М.М. Брошков, Б.В. Смолянінов, М.А. Кротких // Стан і перспективи розвитку біотехнології відтворення тварин : Матеріали між нар. наук. – практ. Конф, присвяченої 60-річчю науково –практичної діяльності доктора біологічних наук, професора О.Д.Бугрова 29 берез. 2005 р. / М-во аграр. політики, Інститут тваринництва УААН. Харків, 2005. С.5962. (Дисертант брав участь в організації досліду, проведенні енуклеації жовтих тіл та спостереженням за проявом ознак статевої охоти)

8. Смолянінов Б.В. Вплив фази статевого циклу, післяотельного періоду та певних форм функціональної патології яєчника на морфометричні показники статевих органів корів / Смолянінов Б.В., Кротких М.А., М.М. Брошков // матеріали 4-й Міжнародний конгрес спеціалістів ветеринарної медицини, 3-6 жовтн. 2006 р. Нац. агран. унів. Київ, 2006. С.8182. (Дисертант провів дослід, провів морфометричні дослідження матки та яєчників від забитих корів та написав статтю).

9. Смолянінов Б.В. Способи гормональної корекції статевого циклу у корів / Б.В. Смолянінов, М.М. Брошков, Є.Ф. Станішевський // Практичні рекомендації. Одеса: Одеський державний аграрний університет, 2008. 21 с.

10. Інформац. лист. Біотехнічні методи гормональної корекції репродуктивної функції у корів та телиць / Брошков М.М., Смолянінов Б.В № 010-05; заявл. 10.10.2005; опубл. 31.10.2005, Одеський інноваційний центр «ІНВАРЦ».