Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Івасюк Ірина Йосипівна. Морфофункціональний стан кровоносних судин та паренхіми яєчка і сім'яників у нормі та після їх травми : Дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Прикарпатський національний ун-т ім. Василя Стефаника. — Івано-Франківськ, 2006. — 191арк. — Бібліогр.: арк. 153-184.



Анотація до роботи:

Івасюк І.Й. Морфофункціональний стан кровоносних судин та паренхіми яєчка і сім’яників у нормі та після їх травми. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров’я України, Тернопіль, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню впливу травми яєчка і сім’яників на морфофункціональний стан їх кровоносної системи, гемомікроциркуляторного русла і звивистих сім’яних трубочок у різні терміни посттравматичного періоду.

Встановлено, що у віддалені терміни після травми яєчка його об’єм значно зменшується, паренхімні артерії, вени та судини гемомікроциркуляторного русла розміщені більш щільно і значно покручені. Звивисті сім’яні трубочки невеликого діаметру, їх власна оболонка потовщена, а загальна кількість статевих клітин, що розвиваються, зменшується.

Експериментальна травма сім’яників (забій, стиснення, біопсія) в ранні терміни (5, 15, 30, 60 хв) призводить до набряку в інтерстиції, появи мікрогематом, відшарування від власної оболонки звивистих сім’яних трубочок пластів клітин сперматогенного епітелію. У віддалені терміни після травми сім’яників їх маса, діаметри звивистих сім’яних трубочок, загальна кількість в них статевих клітин, що розвиваються, об’єм ядер клітин Лейдіга зменшуються. Це свідчить про незворотність перебігу структурно-функціональних змін у сім’яниках.

В дисертації комплексно на органному, тканинному, ультраструктурному рівні наведено теоретичне узагальнення щодо встановлення закономірностей структурної організації артеріального, венозного, гемомікроциркуляторного русла та звивистих сім’яних трубочок яєчка людини і сім’яників білих щурів в нормі. Встановлено особливості морфофункціональних змін, які виникають в кровоносному руслі і звивистих сім’яних трубочках після травмування яєчка і сім’яників, що може послужити основою при патогенетичному обґрунтуванні заходів, спрямованих на обмеження негативного впливу травми на сперматогенний епітелій.

  1. Гемомікроциркуляторне русло яєчка чоловіків зрілого (22-35років)

віку і сім’яників статевозрілих білих щурів у нормі характеризується сіткою судин у якій, по відношенню до звивистих сім’яних трубочок, розрізняють повздовжні та поперечні капіляри. До власної оболонки звивистих сім’яних трубочок у відповідності до стадії розвитку сперматогенного епітелію прилягають підтримуючі клітини, сперматогонії, сперматоцити та сперматиди.

  1. У віддалені терміни (через 10 років) після травмування яєчка сітка

судин гемомікроциркуляторного русла його паренхіми деформована. Об’єм яєчка зменшується на 21 %, діаметр звивистих сім’яних трубочок, об’єм ядер клітин Лейдіга, кількість сперматоцитів і сперматид – на 20 % в середньому, що свідчить про незворотній характер структурно-функціональних змін в органі.

  1. Травма сім’яників білих щурів в експерименті призводить до появи в

їх паренхімі мікрогематом, набряку стінок кровоносних судин та власної оболонки звивистих сім’яних трубочок. Через 15 хв після травми відбувається відшарування і зміщення в просвіт трубочок пластів клітин сперматогенного епітелію та їх некроз, а через 30 хв у 31 % звивистих сім’яних трубочок відзначаються важкі розлади сперматогенезу. Кількість сперматоцитів на стадії пахітени і сперматид 7 етапу розвитку зменшується на 26 %. Через 60 хв після травми сім’яників патологічні зміни в них наростають.

  1. Через 15 хв після травми сім’яника неклітинні шари власної

оболонки звивистих сім’яних трубочок нерівномірно розширені. Цитомембрани частини ендотеліоцитів і міоїдних клітин розірвані, а сперматоцитів і сперматид – в стані лізису. Елементи комплексу Гольджі, ендоплазматичної сітки в підтримуючих клітинах, сперматогоніях сперматоцитах і сперматидах розтягнуті світлим вмістом, перинуклеарний простір нерівномірно розширений, хроматин конденсований по периферії ядра. Через 30 та 60 хв після травми сім’яника в міоїдних, підтримуючих та клітинах сперматогенного епітелію – явища часткового цитолізу і деструкція цитоплазматичних органел.

  1. Через 7 діб після травми сім’яників сітка мікросудин в паренхімі в

ділянці їх вільного краю деформується, діаметр звивистих сім’яних трубочок зменшується на 27 %. У 19 % з них має місце важкий ступінь пошкодження сперматогенного епітелію, а 10 % сім’яних трубочок “спустошені”. Кількість сперматоцитів на стадії пахітени і сперматид 7 етапу розвитку зменшилась, в середньому, на 21 %. Через 30 діб досліду атрофічні зміни в сім’яниках та щільність мікросудин в них наростають, 16 % сім’яних трубочок спустошені, а у 21 % виявлений важкий ступінь пошкодження сперматогенного епітелію. Кількість сперматоцитів на стадії пахітени і сперматид 7 етапу розвитку зменшується в середньому на 26%. Об’єм ядер клітин Лейдіга – на 8 %. Такого ж характеру зміни в травмованих сім’яниках виявляються на 90 добу після травми.

  1. Через 7 діб після 30 хв стиснення сім’яників діаметр звивистих

сім’яних трубочок у них зменшується на 22 %, у 5 % з них клітини сперматогенного епітелію відсутні, а у 20 % - визначається важкий ступінь пошкодження сперматогенного епітелію. Загальна кількість сперматоцитів на стадії пахітени і сперматид 7 етапу розвитку зменшується на 11 % в середньому. Через 30 діб від початку дослідів атрофічні процеси в сім’яниках наростають. Діаметр звивистих сім’яних трубочок зменшився на 47 %, в 42 % з них має місце важкий ступінь пошкодження сперматогенного епітелію, а 32,5 % сім’яних трубочок спустошені. Кількість сперматоцитів на стадії пахітени і сперматид 7 етапу розвитку зменшується, в середньому, на 63 %. На 90 добу експерименту виражених відновних процесів в сім’яниках після їх стиснення не спостерігається.

  1. Кількість сперматоцитів на стадії пахітени і сперматид 7 етапу

розвитку після травми сім’яників зменшується і у віддалені терміни досліду не відновлюється, що зумовлено високою чутливістю цих клітин та їх попередників до травмуючого фактору.

  1. Через 7 діб після біопсії сім’яників діаметр звивистих сім’яних

трубочок у них зменшується на 24 %, 37 % трубочок “спустошені”, у 47 % - визначається важкий ступінь пошкодження сперматогенного епітелію. Загальна кількість сперматоцитів на стадії пахітени зменшується на 62 %, а сперматид 7 етапу розвитку – на 78 %. Через 30 діб від початку досліду діаметр звивистих сім’яних трубочок зменшився на 38 %, 57 % з них – спустошені, в 31 % - важкий ступінь пошкодження сперматогенного епітелію. Кількість сперматоцитів на стадії пахітени зменшується – на 56 % , а сперматид 7 етапу розвитку – на 82 % в середньому. Відновних процесів в сім’янику через 90 діб після їх стиснення не спостерігається.

Публікації автора:

1. Грицуляк Б.В., Грицуляк В.Б., Івасюк І.Й. Вплив гострої та хронічної механічної травми сім’яників на сперматогенез // Галицький лікарський вісник. – 2003. - № 2. – С. 76-79. Здобувачем самостійно опрацьована література з даної проблеми, проведений експеримент, забір і аналіз досліджуваного матеріалу.

2. Івасюк І.Й. Зміни в кровоносних судинах і паренхімі яєчка після його травмування // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Медицина”. – 2004. – Вип. 23. – С. 18-20.

3. Івасюк І.Й. Структурні зміни в сім’яниках в умовах експериментальної біопсії // Галицький лікарський вісник. – 2004. - № 4. – С. 19-21.

4. Івасюк І.Й. Електронно-мікроскопічна характеристика структур звивистих сім’яних канальців у ранні терміни після травмування сім’яників // Буковинський медичний вісник. – 2005. – Т. 9, № 2. – С. 73-76.