Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Небесна Зоя Михайлівна. Морфофункціональний стан нирки в умовах ранньої некректомії і застосування ліофілізованих ксенодермотрансплантатів при експериментальній термічній травмі : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Небесна З.М. Морфофункціональний стан нирки в умовах ранньої некректомії і застосуванні ліофілізованих ксенодермотрансплантатів при експериментальній термічній травмі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія – Державний вищий навчальний заклад “Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського”, Тернопіль, 2008.

Дисертація присвячена вивченню структурної перебудови нирки при експериментальній опіковій травмі в умовах проведення ранньої некректомії ушкоджених ділянок шкіри та застосуванні ліофілізованих ксенодермотрансплантатів.

В експерименті на морських свинках встановлено, що тяжка термічна травма викликає значні структурні зміни всіх компонентів нирки. Масометричні, макрометричні, гістологічні, морфометричні і біохімічні дослідження показали, що характер і ступінь морфофункціональних пошкоджень органу неоднакові в різні періоди після термічної травми. Пристосувально-компенсаторні процеси поступово змінюються деструктивними змінами судинної системи нирки, всіх компонентів нефрону, що свідчить про порушення процесу сечоутворення. Встановлені зміни розвиваються на фоні зростання токсичності плазми крові, рівня ендогенної інтоксикації, вмісту сечовини і креатиніну.

Застосування ліофілізованих ксенодермотрансплантатів для закриття опікових ран після проведення ранньої некректомії помітно зменшує вміст токсичних продуктів у плазмі крові, рівень ендогенної інтоксикації, знижує концентрації креатиніну та сечовини. В умовах використання ксеношкіри у всі терміни досліду зменшується ступінь деструктивних змін, активуються регенераторні процеси, що позитивно впливає на морфофункціональний стан нирки, сприяє нормалізації судинного русла і структурних компонентів нефрону до кінця експерименту.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає у встановленні закономірностей структурних змін нирки при експериментальній термічній травмі, а також в умовах проведення ранньої некректомії та закритті опікової рани ліофілізованою ксеношкірою. Отримані результати комплексних досліджень та їх порівняльний аналіз визначили ступінь і перебіг морфофункціональних порушень компонентів нирки при тяжких опіках та стан регенераторних процесів при застосуванні ксенодермотрансплантатів.

1. Структурна організація нирок інтактних морських свинок на світлооптичному та електронно-мікроскопічному рівнях має загальні закономірності будови. Масометричні, макрометричні, морфометричні показники її структурних компонентів відрізняються від інших тварин і людей. Отримані дані якісних, кількісних та біохімічних показників є контрольними для порівняння з результатами дослідів.

2. Тяжка опікова травма викликає значні структурні зміни всіх компонентів нирки. Характер і ступінь морфофункціональних пошкоджень органу, зміни масометричних, макрометричних і морфометричних показників неоднакові у різні періоди експерименту і розвиваються на фоні зростання рівня токсичності плазми крові, та ендогенної інтоксикації.

3. У ранній термін після термічної травми (7 доба, стадія ранньої токсемії) морфофункціональні зміни нирки характеризуються пристосувально-компенсаторними процесами і ознаками початку деструктивних змін. Розширення і кровонаповнення судин, гіпертрофія ниркових тілець (середня площа збільшена в 1,22 рази), розширення площі просвітів проксимальних (в 1,08) і звуження дистальних канальців нефрона, що складає 0,97 від показників норми. Біохімічно достовірно зростає рівень ендогенної інтоксикації в 1,58 рази та токсичність плазми крові. Концентрації сечовини та креатиніну також збільшуються відповідно в 1,87 та 1,13 рази відносно інтактних показників.

4. На 14 і особливо 21 добу (стадії пізньої токсемії та септикотоксемії) розвиваються глибокі деструктивні зміни всіх компонентів нирки, встановлено пригнічення регенераторних процесів. Мікроскопічно на фоні значних розладів судинної системи органу порушується структура всіх компонентів нефрона, крім гіпертрофованих, наявні атрофовані ниркові тільця (середня площа складає відповідно 0,82 і 0,78 рази) суттєво змінюються морфометричні параметри канальців нефрона у порівнянні з показниками інтактних тварин. Субмікроскопічно пошкоджуються всі компоненти фільтраційного бар’єру, наявні глибокі зміни епітеліоцитів канальців. Біохімічно підвищується рівень ендогенної інтоксикації в 1,78 та 1,87 рази відносно показника норми, та токсичність плазми крові. Рівень концентрації сечовини та креатиніну достовірно зростає в 1,42 і 2,58; 1,07 і 1,23 рази порівняно із значеннями норми.

5. Використання ліофілізованих ксенодермотрансплантатів для закриття опікових ран після проведення ранньої некректомії помітно знижує вміст токсичних продуктів у плазмі крові (пептидів середніх молекул, їх високо- і низькомолекулярних фракцій), знижує рівень ендогенної інтоксикації у всі терміни досліду. Це сприяє зменшенню ступеня судинних розладів, деструкції копмонентів нирки, активізує регенераторні процеси, що позитивно впливає на морфофункціональний стан органу в динаміці експерименту.

6. Застосування ліофілізованої ксеношкіри вже в ранній термін досліду (7 доба) зменшує ступінь судинних розладів, покращує структурну організацію гемокапілярів судинних клубочків нирки, менше пошкоджуються плазматичні, ядерні та органоїдні мембрани епітеліоцитів канальців нирки, активізуються регенераторні процеси. Зменшуються вміст токсичних продуктів в плазмі крові (в 1,52 рази) та рівень ендогенної інтоксикації. Проте в цей термін досліду біохімічні показники (креатинін і сечовина) недостовірно відрізняються від показників нелікованих тварин.

7. На 14 добу і особливо на 21 добу досліду використання ліофілізованої ксеношкіри сприяє активному перебігу регенераторних процесів, що призводить до покращення морфофункціонального стану і відносної нормалізації всіх структурних компонентів нирки. Менше виражене кровонаповнення судин, наявні гіпертрофовані ниркові тільця та незначна кількість атрофованих. Ультраструктура всіх компонентів фільтраційного бар’єру мало пошкоджена, краще зберігається епітелій і відбувається його поступове оновлення в канальцях нефрону. Вміст токсичних продуктів в плазмі крові та рівень ендогенної інтоксикації поступово нормалізуються, покращуються показники концентрації сечовини та креатиніну в плазмі крові на 21 добу вони відповідно в 1,08 та 1,03 рази вище інтактних показників.

Публікації автора:

  1. Небесна З. М. Ультраструктурні зміни епітеліоцитів канальців нефрона при експериментальній термічній травмі і використанні ліофілізованої ксеношкіри / З. М. Небесна // Світ медицини та біології. – 2008. – № 1 – С. 21–23.

  2. Небесна З. М. Cтруктурний стан ниркових тілець при термічній травмі за умов використання ліофілізованої ксеношкіри в експерименті / З. М. Небесна, К. С. Волков // Світ медицини та біології. – 2008. – № 3 – С. 75–78. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів, оформила статтю до друку).

  3. Небесна З. М. Структурні і морфометричні зміни канальців нирки при термічній травмі в умовах застосування ліофілізованої ксеношкіри в експерименті / З. М. Небесна, К. С. Волков // Вісник морфології. – 2008. – № 14 (1) – С. 76–78. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів, оформила статтю до друку).

  4. Небесна З. М. Ультраструктурні зміни фільтраційного бар’єру нирок при експериментальній термічній травмі за умови закриття рани ліофілізованими ксенодермотрансплантатами / З. М. Небесна, К. С. Волков // Biomedical and Biosocial antropology. – 2006. – № 6 – С. 1–3. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів, оформила статтю до друку).

  5. Небесна З. М. Ультраструктурні зміни фільтраційного бар’єру нирок при тяжких опіках / З. М. Небесна, Л. Ломага, Р. Кохан, С. Карпенюк // ІХ міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених, 21–22 квітня 2005 р. : матеріали конгресу, Тернопіль : Укрмедкнига, 2005. – С. 165. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів).

  6. Довбуш А. В. Гістологічні та ультраструктурні зміни епітеліоцитів канальців нефрона при опіках в експерименті / А. В. Довбуш, З. М. Небесна, Л. Д. Лучанко, Р. К. Волков // Карповські читання : друга всеукраїнська морфологічна наукова конференція, 12-15 квітня 2005 р. : матеріали конференції. – Дніпропетровськ : Пороги, 2005. – С. 19. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів).

  7. Небесна З. М. Впровадження результатів гістологічних досліджень стану структур нирок при дії стресорного чинника та в умовах корекції в експерименті / З. М. Небесна, К. С. Волков // Науково-практична конференція – Впроваження досягнень морфологічної науки в навчальний процес та його значення для європейської інтеграції медичної освіти, 12–13 жовтня 2006 р. : матеріали конференції – Тернопіль : Укрмедкнига, 2006. – С. 82–85. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів).

  8. Небесна З. М. Ультраструктурний стан ниркових тілець при експериментальних опіках в умовах застосування ліофілізованої ксеношкіри / З. М. Небесна, К. С. Волков // Науково-практична конференція з міжнародною участю – Морфологічний стан тканин і органів у нормі та при моделюванні патологічних процесів, 30-31 травня 2006 р. : матеріали конференції – Тернопіль : Укрмедкнига, 2006. – С. 95–96. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів).

  9. Небесна З.М. Ультраструктурні зміни епітеліоцитів канальців нефрона при тяжких опіках в умовах закриття рани ксеношкірою / З. М. Небесна, Р. Кохан, Д. Цетнар // Х міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених, 11–13 травня 2006 р. : матеріали конгресу, Тернопіль : Укрмедкнига, 2006. – С. 211. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів).

  10. Волков К.С. Ультраструктура гепатоцитів та епітеліоцитів канальців нефрона при застосуванні ксеношкіри при тяжких опіках в експерименті / К. С. Волков, Л. Д. Лучанко, З. М. Небесна, А.В. А. В. Довбуш // Карповські читання : третя всеукраїнська морфологічна наукова конференція, 11–14 квітня 2006 р. : матеріали конференції. – Дніпропетровськ : Пороги, 2006. – С. 21. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів).

  11. Волков К.С. Субмікроскопічний стан деяких внутрішніх органів при експериментальній термічній травмі в умовах застосування ліофілізованої ксеношкіри / К. С. Волков, Л. Д. Лучанко, З. М. Небесна, М. В. Самборський, Л. В. Якубишина, О. П. Андріїшин, А. В. Довбуш // Здобутки клінічної і експериментальної медицини : ХLIX підсумкова науково-практична конференція, 2 червня 2006 р. : матеріали конференції. – Тернопіль, 2006. – С. 146–148. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів).

  12. Небесна З.М. Гістологічні та ультраструктурні зміни епітеліоцитів канальців нефрона при експериментальній термічній травмі в умовах закриття рани ліофілізованою ксеношкірою опіках / З. М. Небесна, А. Мусієнко, Р. Кохан // XII міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених, 31 березня – 2 квітня 2008 р. : матеріали конгресу. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2008. – С. 202. (Здобувач провела експериментальні дослідження, здійснила статистичну обробку їх результатів).