Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Машталір Марина Анатоліївна. Морфогенез серця при ураженні нервового гребеня етанолом та ретиноєвою кислотою : Дис... д-ра мед. наук: 14.03.01 / Дніпропетровська держ. медична академія. — Д., 2006. — 361арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 335-361.



Анотація до роботи:

Машталір М.А. Морфогенез серця при ураженні нервового гребеня етанолом та ретиноєвою кислотою.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія.- Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2006.

Дисертація присвячена з’ясуванню механізмів морфогенезу вад розвитку серця, обумовлених дією етанолу та ретиноєвої кислоти. Вивчені морфологічні перебудови, що призводять до формування вад серця в експериментальних моделях з використанням етанолу та ретиноєвої кислоти. Кількісно оцінені структурні зміни в різних відділах серця – передсердях та шлуночках, міжшлуночковій і міжпередсердній перегородках, атріо-вентрикулярному каналі, конусно-стовбуровому відділі та клапанах серця – при формуванні вад розвитку серця в моделях, що відтворюють ураження нервового гребеня. Зіставлені механізми аномального морфогенезу в різних моделях. Проведена тривимірна реконструкція нормально та аномально розвинутих ділянок серця зародків курки та миші; отримані просторові уявлення про етапи формування різних вад серця, що викликані ушкодженням нервового гребеня. Проведені зіставлення нормального кардіогенезу серця експериментальних тварин і людини. Визначені механізми аномального розвитку серця після дії етанолу та ретиноєвої кислоти, які пов’язані з похідними нервового гребеня.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, яка полягає у визначенні морфогенетичних механізмів розвитку серця у нормі та при формуванні вад серця, що викликані дією етанолу та ретиноєвої кислоти, встановлена роль НГ у цих процесах, визначена хронологія основних подій в органогенезі серця курки, миші і людини. Отримані дані є основою для наступних експериментальних і кардіоембріологічних досліджень у галузі морфології та ембріології.

1. Основними рисами розвитку курячого та мишачого зародків від початку формування трубчастого серця до стадії сигмоподібного серця є диференціація відділів серця за рахунок варіювання товщини кардіального гелю, формування серцевої петлі, початок ЕМТ та розвиток шлуночкової трабекуляції. Після дії РК на курячий зародок на стадії 9 за НН спостерігається смертність 63% через 24 години; 100% зародків мають порушення у формуванні серця. Відбувається пригнічення проліферації усіх типів клітин, процесу петлеутворення і формування трабекул, утворення лівобічної петлі серця, а також порушення розподілу кардіального гелю в АВ каналі, шлуночках і КСВ серця. Одним з механізмів тератогенної дії РК є ушкодження міжклітинних контактів ендотелію, що призводить до крововиливів у мезенхімні структури серця та в субепікардіальний простір. У зародків обох видів після впливу РК відбувається дилатація камер серця.

2. У період формування перегородок серця після дії етанолу на 72 годині інкубації курячих зародків та РК на стадії 15 за НН, а також після введення мишачим зародкам етанолу та РК у середині 9 доби гестації, основними порушеннями розвитку серця є затримка конвергенції кінців серця, порушення у характері трабекуляції шлуночків, пригнічення проліферації КМ та мезенхімних клітин, затримка ЕМТ. Найбільших ушкоджень зазнають мезенхімна частина МПП, подушки АВ каналу, гребені КСВ. Центральним механізмом формування аномалій цих структур є пригнічення синтезу позаклітинного матриксу, зміни його складу за рахунок зниження секреції ГАГ та їх аномального розподілу. Другим механізмом є зміни у складі глікопротеїдів клітинних мембран – затримка накопичення рецепторів до лектину зав’язей пшениці, гороху та сочевиці, що обумовлює пригнічення диференціювання клітин, а також зменшення кількості рецепторів до лектинів ікри окуня, кліщовини та бобівника, що знижує міграційні властивості клітин.

3. На строк моніторингу вад розвитку серця, що відповідає закінченню септації серця (у курки – 8 доба інкубації, у миші – 14 доба гестації), у курячих зародків після дії етанолу ПВПШ виникає у 5,1% випадків, ДА – у 7,7%, ізольований ДМШП – у 64,1%; після дії РК ПВПШ формується у 15,1% зародків, ДА – у 28,3%, ПТМС – у 1,88%, ізольований ДМШП – у 18,9%. У мишачих зародків після дії етанолу ПВПШ формується у 7,5% випадків, ДА – у 10,0%, ізольований ДМШП – у 52,5%; після дії РК ПВПШ утворюється у 10,2% зародків, ДА – у 6,12%, ПТМС – у 68,4%, ізольований ДМШП – у 6,1%. Спільними механізмами формування вад є затримка скорочення КСВ через пригнічення апоптотичних процесів, порушення у формуванні перегородок серця. У патоморфогенезі ПТМС у мишачих зародків має місце відсутність ротації порожнини КСВ. Після впливу тератогенів виживаність зародків постійно знижується протягом ембріогенезу та зростає частка зародків, що мають зовнішні вади розвитку та серцеві вади.

4. Про участь НГ у формуванні вад розвитку серця після дії етанолу та РК свідчить обмеження міграції щільної мезенхіми, що має походження з НГ, від зябрових дуг до КСВ, затримка внаслідок цього утворення перегородки стовбуру, зниження інтенсивності апоптотичних процесів у КСВ серця, міокарді та мезенхімі АВ каналу, місцях формування провідної системи серця, дилатація серцевих камер, а також значна частка ДМШП, ДА, ПВПШ у спектрі вад.

5. Серце людини за послідовністю подій протягом періоду септації серця, а саме початком трабекуляції і формування МШП, перегородки стовбуру та АВ перегородки, а також за морфологічними особливостями міграції щільної мезенхіми, що походить з НГ, та апоптотичних процесів, має схожість із серцем миші. У нормальному розвитку серця курки та миші існує період, коли лектингістохімічні властивості клітин серця змінюються у бік інтенсивного підвищення зрілості. У курячих зародків це відбувається на 8 добу інкубації, у мишачих – на 12 добу ембріогенезу. У розвитку серця людини лектингістохімічні властивості клітин змінюються у бік підвищення зрілості на 10 тиждень пренатального онтогенезу, що є більш пізньою подією порівняно до кардіогенезу експериментальних тварин. У цей термін формуються відмінності у складі глікопротеїдів початкових відділів аорти та ЛС.

Публікації автора:

  1. Машталир М.А. Роль витамина А и его производных в формировании врожденных пороков сердца (обзор) // Вісник морфології.- 2000.- Т. 6, № 2.- С. 350-354.

  2. Машталір М.А., Твердохліб І.В., Сілкіна Ю.В. Ранні зміни у формуванні серця курячого зародка під впливом етанолу // Медичні перспективи. - 2002.- Т. 7, № 2.- С. 30-33. Автор самостійно набрала матеріал, провела аналіз та сформулювала загальні висновки.

  3. Машталір М.А., Твердохліб І.В., Шаторна В.Ф. Формування епікарда курячого зародка в нормі і при порушенні кардіогенезу дією етанолу // Медичні перспективи.- Дніпропетровськ, 2003.- Том VIII, № 1.- С.43-46. Автор самостійно набрала матеріал, провела аналіз отриманих результатів та сформулювала загальні висновки.

  4. Машталір М.А. Формування атріовентрикулярного канала курячого зародка під впливом ретиноєвої кислоти // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: науково-практ.конфер. морфологів «Роль імунної, ендокринної та нервової систем в процесах морфогенезу та регенерації».- Запоріжжя, 2003.- Вип. IX.- С.276-283.

  5. Машталир М.А. Состояние кардиогеля в сердце куриного зародыша в норме и после экспериментального нарушения кардиогенеза // Український морфологічний альманах.- 2003.- Т.1, № 1.- С.38-40.

  6. Козлов В.О., Шаторна В.Ф., Машталір М.А. Формування папилярно-трабекулярного апарату серця в ембріогенезі курей // Український морфологічний альманах.- 2003.- Т.1, № 2.- С.39-41. Автор самостійно набрала матеріал, провела аналіз отриманих результатів та сформулювала загальні висновки.

  7. Машталір М.А.Формування конусно-стовбурового відділу серця під впливом етанолу // Медичні перспективи.-2004.-Т. IX, № 2.- С.11-14.

  8. Лутай Н.В., Машталир М.А., Бразалук А.З., Твердохлеб И.В. Гистотопография рецепторов лектинов в тканях 10-недельного эмбриона человека // Вісник проблем біології і медицини.- 2004.- № 3.- С.104-107. Автор самостійно набрала матеріал, провела аналіз отриманих результатів.

  9. Машталір М.А. Розвиток шлуночків серця курей в нормі і при порушення розвитку під впливом етанолу // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2004.- Т.3, № 2.- С. 23-25.

  10. Машталір М.А. Онтогенетичні перетворення кардіального гелю в серці курячого зародка // Вісник морфології.- 2004.- Т.10, № 2.- С. 310-312.

  11. Машталір М.А. Формоутворення атріовентрикулярних подушок у курей у нормі і при дії ретиноєвої кислоти // Медичні перспективи.- 2004.- Т. IX, № 4.- С.17-21.

  12. Машталир М.А. Развитие предсердно-желудочкового соединения у мышей после воздействия этанола // Вісник морфології.- 2004.- Т. 10, № 1.- С.90-92.

  13. Машталир М.А. Клеточные популяции в эмбриональном сердце: взаимодействия при нормальном и аномальном развитии // Таврический медико-биологический вестник.- 2004.- Т.7, № 4.- С. 84-85.

  14. Машталір М.А.Перебудова атріовентрикулярного каналу у курячого зародка у нормі та при порушення розвитку серця під впливом етанолу // Медичні перспективи.- 2004.- Т.IX, № 3.- C.20-23

  15. Машталір М.А. Розвиток передсердного відділу серця при дії ретиноєвої кислоти // Медичні перспективи.- 2005.- T. X, № 1.- C. 28-32.

  16. Машталір М.А. Формування міжшлуночкової та міжпередсердної перегородки у зародка миши у нормі та під впливом етанолу // Медичні перспективи.- 2005. –Т. X, № 2.- С. 17-19.

  17. Машталір М.А. Розвиток конусно-стовбурового відділу серця у зародка миші у нормі та під впливом етанолу // Медичні перспективи.- 2005. –Т. X, № 3.- С. 6-10.

  18. Машталир М.А. Апоптозы в эмбриональном серце // Вісник проблем біології і медицини.- 2005.- № 3.- С. 131-135

  19. Машталір М.А. Лектин-гістохімічні властивості клітин серця курячих зародків після дії етанолу та ретиноєвої кислоти // Український морфологічний альманах.- 2005.- Т.3, № 3.- С. 63-65.

  20. Машталір М.А. Вплив етанолу та ретиноєвої кислоти на лектин-гістохімічні властивості клітинної поверхні в серці мишачих зародків // Вісник проблем біології і медицини.- 2005.- № 4.- С.147-150.

  21. Машталір М.А. Формування міжпередсердної перегородки в нормі і після впливу етанолу у курей // Вісник морфології.- 2005.- Т. 11, № 2.- С.241-244.

  22. Машталір М.А. Формування конусно-стовбурового відділу серця у мишачих та курячих зародків під впливом ретиноєвої кислоти // Медичні перспективи. 2006.- Т. №1.- С.8-12.

  23. Машталір М.А. Формування передсердно-шлуночкового каналу у мишачих зародків під впливом ретиноєвої кислоти // Медичні перспективи.- 2006, №2 – С.23-26.

  24. Патогенетичні аспекти виникнення аномально розташованих сухожилкових струн / В.О.Козлов., В.Ф.Шаторна, М.А.Машталір, С.В.Козлов // Сухожилкові струни серця: Навчально-методичний посібник.- Дніпропетровськ: Лира, 2006.- С.44-59. Автор самостійно набрала матеріал, провела морфологічне дослідження та сформулювала загальні висновки.

  25. Лутай Н.В., Машталир М.А., Бразалук А.З. Распределение рецепторов лектинов в эмбриональных тканях курицы в период с 3 по 8 день пренатального развития // Вісник Дніпропетровського університету. Біологія. Екологія. – 2004.- Т. 1, вип. 12.- С. 84-89. Автор самостійно набрала матеріал, провела морфологічне дослідження.

  26. Твердохліб І.В., Машталір М.А., Сілкіна Ю.В., Хріпков І.С., Романенко Л.А., Терещенко Н.М., Крамар С.Б., Шаторна В.Ф., Максименко С.В. Спосіб визначення перфузійної здатності капілярів міокарда. Деклараційний патент на винахід (11) 59108А (51) 7 А61В5/02 від 15.08.2003.

  27. Машталір М.А., Твердохліб І.В., Сілкіна Ю.В., Хріпков І.С., Терещенко Н.М., Горєлова Н.І., Науменко Л.Ю., Макарчук О.І., Горєлов О.М., Малков І.І., Новіков С.П. Спосіб визначення стереометричних характеристик ультраструктур клітин. Деклараційний патент на винахід (11) 59109 А (51) 7 А61В5/02 від 15.08.2003.

  28. Машталір М.А., Твердохліб І.В., Козлов В.О., Сілкіна Ю.В., Хріпков І.С., Романенко Л.А., Терещенко Н.М., Горєлова Н.І., Морозова С.Б., Маєр Г.О., Печерій В.Г. Спосіб ультраструктурної оцінки ефективності транскапілярного обміну в міокарді. Деклараційний патент на винахід (11) 60079 А (51) 7 А61В5/02 від 15.09.2003

  29. Сілкина Ю.В., Твердохліб І.В., Машталір М.А., Терещенко Н.М., Горєлова Н.І., Науменко Л.Ю., Горєлов О.М., Макарчик О.І., Малков І.І., Маєр Г.В. Спосіб підготовки біологічного матеріалу до тривимірної реконструкції. Деклараційний патент на винахід. 68595 А. А61В5/00.- Бюл. №8.- 16.08.2004.

  30. Козлов В.О., Машталір М.А., Довгаль Г.В., Шаторна В.Ф., Абдул-Огли Л.В., Зозуля О.С., Козловська Г.О. Розвиток серця // Сбірник статей міжнар. конф. “Саміт нормальних анатомів анатомів України та Росії”, присвяченої року Росії в Україні.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2003.- С. 58-61. Автор самостійно провела огляд даних літератури по вказаній проблемі, набрала матеріал, провела морфологічне дослідження.

  31. Козлов В.О., Шаторна В.Ф., Машталір М.А. Формування лівого передсердно-шлуночкового клапана серця в ембріогенезі курей // Актуальні питання морфології: Наукові праці III нац. конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С.146. Автор самостійно набрала матеріал, провела морфологічне дослідження та аналіз отриманих результатів

  32. Машталір М.А. Розвиток передсердно-шлуночкового з’єднання при порушенні розвитку серця курячого зародку дією етанолу // Актуальні питання морфології: Наукові праці III нац. конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С. 204-205. Автор самостійно провела огляд даних літератури набрала матеріал, провела морфологічне дослідження та аналіз отриманих результатів

  33. Машталір М.А., Твердохліб И.В., Козлов В.О., Маковецький В.Д., Шаторна В.Ф., Сілкіна Ю.В., Терещенко Н.М., Довгаль Г.В. Трабекуляція шлуночків та її зв’язок з формуванням міжшлуночкової перегородки і передсердно-шлуночкових клапанів у курячого ембріона при експериментальному порушення розвитку сердця // Актуальні питання морфології: Наукові праці III нац. конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С. 205. Автор самостійно провела огляд даних літератури, набрала матеріал, провела морфологічне дослідження та аналіз отриманих результатів

  1. Машталір М.А. Формування структур основи серця курячого зародка в нормі та після впливу терагогенного чинника // Мат-ли І наук. конф. «Карповські читання».- Дніпропетровськ, 2004.- С. 35-37.

  2. Lectin histochemistry of the chick embryo during embryonic days 3-8 / M.Mashtalir, N.Lutay, A.Brazaluck, I.Tverdokchleb // Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska.- Lublin, Polonia, 2004.- Vol. XVII, № 2, section DDD.- P. 269-271. Автор самостійно провела огляд даних літератури по вказаній проблемі, набрала матеріал, провела морфологічне дослідження та аналіз отриманих результатів.

  3. Ранняя трабекуляция желудочкового отдела эмбрионального сердца / Машталир М.А., Н.А.Мороз, О.Ю. Потоцкая, Е.А. Шаповал. // Мат-ли ІI наук. конф. «Карповські читання».- Дніпропетровськ, 2005.- С. 43-45.

  4. Машталір М.А. Розвиток серця мишачих та курячих зародків на кінцевих етапах септації після впливу етанолу // Мат-ли ІII наук. конф. «Карповські читання».- Дніпропетровськ, 2006.- С. 40.

  5. Машталір М.А. Лектин-гістохімічні властивості клітин ембріонального серця людини протягом 4-10 тижня // Мат-ли наук.-прак. конф. «Морфологічний стан тканин і органів у нормі та при моделюванні патологічних процесів».- Тернопіль: Укрмедкнига, 2006.- С. 83-85.

  6. Машталир М.А. Гистохимические особенности эмбрионального сердца после воздействия тератогенов // Хист.- 2006.- Вип.8.- С.129.