847. Шобат Лариса Борисівна. Морфологія та реактивні зміни мотонейронів спинного мозку в умовах ауто- та алопластики сідничого нерва: дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Шобат Л.Б. Морфологія та реактивні зміни мотонейронів спинного мозку в умовах ауто- та алопластики сідничого нерва. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.09 – гістологія, цитологія та ембріологія. - Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2004.
Дисертація присвячена вивченню реактивних змін мотонейронів рухових центрів спинного мозку в умовах різних видів ало- та аутопластики сідничого нерва в різні терміни постопераційного періоду. Завдяки застосуванню сучасних методів морфологічних, мікроскопічних та статистичних досліджень проаналізована глибина реактивних змін і швидкість відновлення морфометричних показників мотонейронів передніх рогів спинного мозку за умов ауто- та алопластичних операцій на сідничому нерві. Встановлена періодичність відновлення стану мотонейронів в залежності від регенерації сідничого нерва.
Отримані дані є теоретичною основою для вдосконалення відновлювальної терапії пошкоджених нервових стовбурів шляхом впливу на сегментарні центри спинного мозку.
1. В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, яка полягає у з’ясуванні загальних закономірностей динаміки змін мотонейронів рухових центрів спинного мозку за різних методів ауто- та алопластики периферійного нерва в різні терміни після його ушкодження.
2. У тварин, яким проведена ауто- та алопластика сідничого нерва після його травми в постопераційному періоді відбуваються реактивні зміни мотонейронів, які супроводжуються змінами як якісних, так і кількісних показників. Реактивні зміни цитоплазми мотонейронів проявляються швидше і в більшій мірі, ніж реактивні зміни ядра. Це відбивається на зміні об’ємів цитоплазми, ядра, ядерно-цитоплазматичного відношення, в стані субстанції Ніссля, нейрон-гліальних взаємовідношеннях.
3. Послідовні зміни, направлені на відновлення функції клітин, визначають три періоди: а) реактивні зміни мотонейронів, пов’язані з травмуванням їх центрального відростка; б) відносна стабілізація та швидкі прогресивні зміни у зв’язку з відновленням цілісності аксонів у складі нерва після оперативних втручань; в) повільні прогресивні зміни, пов’язані з мієлінізацією та відновленням функції нервових волокон.
4. Реактивні зміни проявляються в ранньому постопераційному періоді клітин за рахунок значного зменшення об’єму цитоплазми і менш різкого зменшення об’єму ядер нейронів і, таким чином, зростанню ядерно-цитоплазматичного відношення, центральним хроматолізом.
5. Період відносної стабілізації та швидких прогресивних змін характеризується стабілізацією морфометричних показників та поступовим збільшенням об’ємів нейронів і їх ядер, відновленням ядерно-цитоплазматичного відношення і поступовим відновленням стану хроматофільної субстанції.
6. Період повільних прогресивних змін та повного відновлення стану нейронів характеризується повним відновленням стану мотонейронів та їх морфометричних показників через 1 рік після проведених аутопластичних операцій та майже повним відновленням стану мотонейронів і їх морфометричних показників через 1 рік після проведених алопластичних операцій.
7. Алопластичні способи оперативних втручань після травми периферійних нервів супроводжуються більш значними реактивними змінами з боку нейронів рухових центрів спинного мозку, ніж способи оперативних втручань за допомогою аутопластики, причому алопластика кріоконсервованим трансплантатом призводить до більш різкого перебігу реактивних змін нейронів, ніж алопластика кріоконсервованим епіневректомованим трансплантатом, при проведенні якої синтетичні процеси в мотонейронах спинного мозку протікають інтенсивніше і швидше.
8. Аутопластичні способи оперативних втручань на травмованих периферійних нервах супроводжуються менш значними реактивними змінами з боку нейронів рухових центрів спинного мозку, ніж після оперативних втручань за допомогою алопластики, а мікрохірургічна аутопластика периферійного нерва є менш травмуючою для мотонейронів, ніж двоетапна аутопластика.
Публікації автора:
Чайковский Ю. Б., Шобат Л.Б., Островская Л.Н. Экспериментальное обоснование нового способа аллопластики нервов. Актуальні питання морфології і клінічної медицини (наукові праці до 90-річчя ДДМА). - Дніпропетровськ, 1996. - С. 101-104. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, в процесі експерименту проведений забір матеріалу спинного мозку, проведена гістологічна обробка матеріалу, аналіз отриманих даних і написання фрагменту роботи з вивчення поперекових сегментів спинного мозку в умовах алонейропластики кріоконсервованим трансплантатом сідничого нерва).
Жаворонок В.О., Ковальчук Н.М., Шобат Л.Б. Морфологія нейроцитів рухових ядер спинного мозку в умовах мікрохірургічної аутопластики сідничого нерва. Український науково-медичний молодіжний журнал. - Київ, 1999. - №1-2. - С. 7-10. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведений забір матеріалу під час експерименту, проведена гістологічна обробка матеріалу, обробка та аналіз отриманих даних і написання роботи).
Мельник Н.О., Шобат Л.Б., Чайковський Ю.Б. Морфологія органів центральної нервової системи при експериментальному алергічному енцефаломієліті та в умовах алопластики сідничого нерва. Буковинський медичний вісник. - Чернівці, 2001.- Т.5, №1-2. - С.121-123. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література з питань алопластики периферійного нерва, проведено забір матеріалу спинного мозку в експерименті, проведена обробка матеріалу та аналіз даних і написана частина роботи, яка стосується морфологічних проявів реактивних змін мотонейронів спинного мозку).
Чайковский Ю.Б., Шобат Л.Б., Сокуренко Л.М., Морфометричне дослідження мотонейронів спинного мозку при алонейропластиці сідничого нерва. Вісник морфології. - Вінниця, 2003. - Т.9, №2. - С. 309-311. (Автором самостійно проаналізована спеціальна література, проведений забір матеріалу спинного мозку в експерименті, проведена обробка матеріалу та статистичний аналіз мотонейронів спинного мозку і написана частина статті, яка стосується морфологічних проявів реактивних змін мотонейронів спинного мозку).
Чайковський Ю.Б., Терещенко Т.Л., Островська Л.М., Шобат Л.Б. Нейро-гліальні взаємовідношення в умовах ауто- та алопластики сідничного нерва. Актуальні проблеми нейрогістології та нейроонтогенезу. Матеріали наукової конференції, присвяченої 90-річчю з дня народження М.І. Зазибіна. - Київ, 1994. - С. 57-58.
Раскалєй В.Б., Чайковський Ю.Б., Шобат Л.Б., Островська Л.М. Стан нейроцитів спинного мозку та спинномозкових вузлів в умовах ауто- та алопластики сідничого нерва. Актуальні питання морфології. Тези доповідей І національного конгресу АГЕ та топографоанатомів України. - Івано-Франківськ, 1994. - С. 149.
Шобат Л.Б. Стан хроматофільної субстанції як один із аспектів реакції мотонейронів спинного мозку на ушкодження та регенерацію периферійного нерва в умовах алопластики. Актуальні проблеми експериментальної медицини. ІV науково-практична конференція (до 40-річчя НДЛЦ). - Київ, 2002. - С. 21-22.
Шобат Л.Б., Божко О.Г. Стан хроматофільної субстанції, як один із аспектів реакції мотонейронів спинного мозку на ушкодження та регенерацію еферентних нервових провідників. Актуальні питання морфології. Наукові праці ІІІ національного конгресу АГЕ і топографоанатомів України. - Київ, 2002. - С. 358-359.
Шобат Л.Б., Сокуренко Л.М. Морфологічний аналіз різних відділів мотонейроцитів спинного мозку при алонейропластиці травмованого сідничого нерва. Галицький лікарський вісник. Матеріали VІІ конгресу патологів України. - Івано-Франківськ, 2003. - Т.10, ч.4. - С. 149.