Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Пальтов Євгеній Володимирович. Морфологічні особливості та кровопостачання м'яких тканин пародонту в нормі та при цукровому діабеті (експериментальне дослідження) : дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2007. — 221арк. — Бібліогр.: арк. 171-190.



Анотація до роботи:

Пальтов Е.В. Морфологічні особливості та кровопостачання мяких тканин пародонту в нормі та при цукровому діабеті (експери-ментальне дослідження). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01–нормальна анатомія.– Національний медичний університет імені О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено морфологічним особливостям будови та кровопостачання м’яких тканин пародонту щура в нормі та при цукровому діабеті. Було використано комплекс морфологічних методик (препарування, посмертна ін’єкція артеріального русла щелепної ділянки, морфометрія, гістологічне та електронномікроскопічне дослідження), що дозволило вивчити зміни гемомікроциркуляторного русла та м’яких тканин пародонту на 2, 4, 6, 8, 10 тижнях перебігу експериментального цукрового діабету. Забір матеріалу норми та під час експерименту проводили під контролем біохімічних показників крові.

У дисертації викладено теоретичні узагальнення і нове вирі-шення наукового завдання, що полягає у встановленні кровопостачання та будови пародонту щурів, динаміки перебудови ангіоархі-тектоніки та м’яких тканин пародонту за умов експериментальної моделі цукрового діабету, у визначені морфологічного підґрунтя доцільності застосування щурів для експериментального моделювання захворювань пародонту. Вказані питання вирішені в комплексі. Основні результати праці знайшли впровадження у наукову і нав-чальну роботу морфологічних кафедр, практичне застосування (в стоматологічних клініках).

1. Встановлено рентгенологічні варіанти напрямку та ходу судин верхньої та нижньої щелеп щурів у прямій, бічній, аксіальній та напів-аксіальній проекціях зокрема: зовнішня сонна, внутрішня щелепна, зовнішня щелепна, нижня коміркова, підочноямкова, велика під-небінна, нижня різцева та верхня різцева артерії. М’які тканини паро-донту верхньої щелепи щурів мають секторальний тип кровопостачання, а м’які тканини пародонту нижньої щелепи – магістральний.

2. Статистичний аналіз морфометричних даних дозволив об’єктивно оцінити ступінь васкуляризації м’яких тканин пародонту в нормі та при експериментальному стрептозотоциніндукованому цукровому діабеті. Зіставлення морфометричних даних внутрішніх діаметрів артерій верхньої та нижньої щелеп щура в нормі та на різних термінах експерименту показало, що на 2, 4 та 6 тижнях експерименту виявлені відмінності у значеннях внутрішніх діаметрів усіх досліджуваних судин недостовірні. Наприкінці 8 та 10 тижнів експерименту встанов-лено достовірне розширення нижньої і верхньої різцевої артерій.

  1. В результаті проведення гістологічного дослідження м’яких тканин пародонту білих щурів в нормі нами було встановлено, що вільна та прикріплена частини ясен щурів, вкриваються незроговілим епітелієм. У товщі власної пластинки слизової оболонки виявляються поодинокі судини та резервні капіляри. У щурів резервна група капілярів, що локалізується у власній пластинці слизової оболонки ясен в нормі, знаходиться у нефункціонуючому стані, що надає м’яким тканинам пародонту щура великих компенсаторних властивостей.

4. Ультраструктурна організація слизової оболонки ясен білих щурів в нормі складається із 4-х шарів епітелію (базального, остистого, зернистого і зроговілого) та власної пластинки слизової оболонки, яка складається з 2-х шарів – поверхневого і глибокого. Епітелій відділений від власної пластинки базальною мембраною. Артеріоли ідуть у супроводі з нервами; цей комплекс знаходиться в оточенні основної речовини. У власній пластинці слизової оболонки є розвинута мережа судин дрібного калібру, а саме артеріоли, прекапіляри, капіляри, прекапілярна венула та венули.

5. В період з 2 до 10 тижня перебігу стрептозотоциніндукованого цукрового діабету відбуваються глибокі зміни морфології пародонту, які характеризуються набряком власної пластинки слизової оболонки, гіперкератозом, значним потовщенням епітеліально пластинки, акантозом та ангіоматозом в товщі судин у власній пластинці слизової оболонки. Судини періодонту повнокровні та дилятовані, артеріоли на межі періодонту та коміркового відростків потовщені, а просвіти венул розширені. Виникає набряк та вогнищева круглоклітинна інфільтрація, гнійне запалення у ділянці циркулярної зв’язки зуба, ангіоматоз з подальшим формуванням патологічної кишені.

6. В період з 4 до 10 тижня стрептозотоциніндукованого цукрового діабету зміни характеризуються дезорганізацією ультраструктури клітин ясен, відшаруванням, витонченням та розпадом клітин зроговілого шару, розширенням міжклітинних контактів клітин зернистого шару, дезорганізацією основної маси десмосом, звуженням просвітів гемокапілярів, наявністю в просвітах артеріол преципітатів та коагулятів, дезорганізацією ендотеліальних клітин, люмінальна поверхня яких утворює випини та мікроворсинки.

Публікації автора:

1. Пальтов Є.В. Методика доступу та ін’єкції рентгеноконтрастною масою артеріальних судин щелепно–лицевої ділянки щура // Вісник морфології. - 2003.–Т.9, №1.– С.151 – 152.

2. Пальтов Є.В. Морфологічні особливості анатомії артеріального русла шиї та щелепно–лицевої ділянки щура в нормі // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького.– 2004.– Т.6 (1), №1.– С.113 – 119.

3. Пальтов Є.В. Рентгеноанатомія артерій голови та шиї щура // Клінічна анатомія та оперативна хірургія .–2004.– Т.3, №2.– С.26 – 29.

4. Пальтов Є.В., Кривко Ю.Я., Томашова.С.А., Вільхова І.В., Матківський Р.М. Стан мікроструктурної організації м’яких тканин пародонту у білих щурів в нормі та їх зміна на різних етапах перебігу експериментального стрептозотоцинового цукрового діабету // Вісник Сумського державного університету. – 2006.– №2 (86). – С. 36 – 43.

Здобувачем проведено вивчення структурних особливостей будови м’яких тканин пародонту в нормі та протягом перебігу експериментального цукрового діабету, написана та підготована до друку стаття.

5. Пальтов Є.В., Кривко Ю.Я. Ультраструктурна організація м’яких тканин пародонту у білих щурів в нормі та динаміка їх змін протягом перебігу стрептозотоциніндукованого експериментального цукрового діабету // Світ медицини та біології.–2006.–№3.–С. 35–44.

Здобувачем проведена інтерпретація даних при співставленні ультраструктурної організації м’яких тканин пародонту щура в нормі та динаміка їх змін при цукровому діабеті.

6. Патент 57420 А Україна, 7 А61К49/04. Контрастний засіб для заповнення судин / Пальтов Є.В.–№2002107846, Заявл. 03.10.2002. Опубл.16.06.2003. Бюл.№6.

7. Свідоцтво на раціоналізаторську пропозицію №1799 Україна, 16.10.2004. Контрастний засіб для наливки судин / Пальтов Є.В.

8. Інформаційний лист №183–2005 Україна. Контрастний засіб для заповнення судин / Пальтов Є.В. Укрмедпатентінформ. Випуск 2 з проблеми «Морфологія людини» Протокол №67 від 29.06.2005р.

9. Пальтов Є.В.Морфометричне дослідження магістральних артерій щелепово–лицевої ділянки щура, які беруть участь у васкуляризації тканин пародонту верхньої і нижньої щелеп в нормі // Актуальні питання морфології. Наукові праці ЙЙЙ національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України. 21–23 жовтня 2002. – Київ. – 2002.– С.230–231.

10. Пальтов Є.В. Рентгеноанатомічне дослідження артеріального русла голови та шиї щура в нормі // Пироговські читання, 3–4 червня 2004. –Вінниця. – 2004.– С. 49.

11. Пальтов Є.В. Методика контрастної ангіографії судин щура // Актуальні питання клінічної медицини та післядипломної освіти.Тези доповідей науково–практичної конференції присвяченої до 25–річчя факультету післядипломної освіти Кримського державного медичного університету ім. С.І.Георгієвського, 13–14 травня 2004. – Ялта. –2004. – С.95–96.

12. Пальтов Є.В. Атиповий варіант галуження судин потиличної ділянки щура // Тези доповідей. Міжнародна науково–практична конференція молодих вчених, 14–16 жовтня 2004. – Одеса.–2004. – С.5.