Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Котляренко Лідія Теодорівна. Морфологічні закономірності ремоделювання структур тонкої кишки в залежності від вегетативного гомеостазу щурів і за умов отруєння блідою поганкою : дис... д-ра біол. наук: 14.03.01 / Тернопільський держ. медичний ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2007. — 335арк. — Бібліогр.: арк. 282-328.



Анотація до роботи:

Котляренко Л.Т. Морфологічні закономірності ремоделювання структур тонкої кишки в залежності від вегетативного гомеостазу щурів і за умов отруєння блідою поганкою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2007.

Дисертація присвячена вивченню та розкриттю взаємозалежних зв'язків між функціональним типом автономної нервової системи й особливостями ураження тонкої кишки токсинами блідої поганки. Встановлено морфологічні закономірності ремоделювання структур тонкої кишки залежно від особливостей вегетативного гомеостазу щурів і за умов отруєння блідою поганкою. Показано, що отруєння організму дослідних тварин токсинами блідої поганки призводить до виражених деструктивних, інфільтративних процесів у стінці частин тонкої кишки, значних судинних розладів та істотного порушення локального імунного захисту слизової оболонки, які найбільш виражені були в порожній кишці й залежали від тривалості дії отрути та особливостей вегетативної регуляції. Розширено і доповнено патогенетичні механізми досліджуваної патології з врахуванням вегетативного гомеостазу організму.

У дисертаційній роботі наведено теоретичні узагальнення та нове вирішення наукової проблеми, що полягає у встановленні морфологічних закономірностей ремоделювання структур дванадцятипалої, порожньої та клубової кишок залежно від типів вегетативного гомеостазу організму та при дії токсинів блідої поганки.

1. Структура різних частин неураженої тонкої кишки в білих контрольних щурів залежить від особливостей вегетативної регуляції організму. У тварин з домінуванням симпатичних впливів товщина слизової оболонки вірогідно була більшою на 5,4-8,6 %, порівняно з таким же параметром у щурів-нормотоніків, й відповідно на 12,2-17,44 % – у тварин з переважанням парасимпатичної ланки у вегетативному гомеостазі. Аналогічна зміни спостерігаються при вивченні морфометричних показників товщини м'язової оболонки, довжини, ширини ворсинок, глибини та ширини крипт у неуражених дванадцятипалій, порожній і клубовій кишках.

2. За даними морфометричного дослідження артерій середнього та дрібного калібрів, у найбільш оптимальних умовах кровопостачання знаходилися неуражені дванадцятипала, порожня та клубова кишки в щурів з домінуванням парасимпатичного відділу автономної нервової системи, в яких просвіт дрібних артерій переважав на 4,6-5,0 %, а індекс Вогенворта був меншим на 4,3-5,5 % порівняно з щурами-нормотоніками. Найнижча пропускна здатність досліджуваних артеріальних судин вказаних частин непошкодженої тонкої кишки виявлена у тварин-симпатикотоніків.

3. Локальні імунні реакції різні в дванадцятипалій, порожній та клубовій кишках контрольних білих щурів. У тварин зі збалансованим впливом симпатичної й парасимпатичної ланок автономної нервової системи та з домінуванням симпатичних впливів концентрація SIg A вірогідно була меншою на 4,8-5,8 % і 9,2-10,0 % від аналогічного показника в щурів парасимпатикотоніків. Найбільше плазматичних клітин з Ig A виявлено в слизовій оболонці вказаних частин тонкої кишки дослідних тварин, де переважали парасимпатичні впливи у вегетативному гомеостазі, а в щурів з домінуванням симпатичної ланки автономної нервової системи названі показники були відповідно нижчими на 9,7 %, 9,1 % та 7,8 %.

4. Отруєння організму дослідних тварин токсинами блідої поганки призводить до виражених деструктивних та інфільтративних процесів у стінці частин тонкої кишки, які найбільш виражені в порожній кишці й залежать від тривалості дії отрути та особливостей вегетативної регуляції. Довжина ворсинок порожньої кишки щурів-нормотоніків після першої доби інтоксикації зростала у 1,5 раза, а після двох діб – в 1,8 раза; у тварин з домінуванням симпатичних і білих щурів з переважанням парасимпатичних впливів автономної нервової системи – відповідно в 1,4-1,5 рази після 24 год та 1,6-1,7 рази після 48 год отруєння. Аналогічні показники ураженої дванадцятипалої кишки тварин були більшими в 1,3-1,5 рази через 24 год після отруєння організму й у 1,4 раза після двох діб, ураженої клубової кишки - в 1,4-1,5 й 1,6-1,7 рази відповідно.

5. Дія на організм токсинів блідої поганки призводить до диспропорційних змін кількості плазматичних клітин з Ig A, Ig M, Ig G, Ig E у слизовій оболонці дванадцятипалої, порожньої та клубової кишок. Зміни локальних імунних реакцій у дослідних білих щурів статистично достовірно переважали при домінуванні симпатичних впливів автономної нервової системи, й особливо через дві доби після отруєння: в ураженій дванадцятипалій кишці тварин рівень SІg А знижувався на 35,05 %, у порожній кишці – на 43,77 %, в клубовій кишці – на 23,64 %, порівняно з контролем. Найменші зміни цього показника після 48 год інтоксикації були у тварин-парасимпатикотоніків: відповідно нижчими на 26,76 %, 30,34 % і 17,77 % від величин контрольної групи білих щурів.

6. У змодельованих патологічних умовах більш суттєва структурна перебудова спостерігається в артеріях дрібного калібру, порівняно із артеріями середнього калібру в досліджуваних частинах тонкої кишки. Істотне зменшення просвіту цих судин та зростання індексу Вогенворта свідчили про зниження їхньої пропускної здатності та розвиток гіпоксії. Ці зміни найбільш вираженими виявилися в дрібних артеріях порожньої кишки тварин-симпатикотоніків, де індекс Вогенворта після першої доби зріс у 2,2 раза, а після другої – в 2,7 раза.

7. При отруєнні дослідних тварин токсинами блідої поганки виявлено нерівномірне збільшення просторових характеристик ядра та цитоплазми ендотеліоцитів, особливо артерій дрібного калібру, що призводило до порушень ядерно-цитоплазматичних відношень. Остання величина статистично достовірно перевищувала контрольну в 1,44-1,46 рази при вивченні ураженої порожньої кишки у тварин-симпатикотоніків і відповідно в 1,31-1,32 рази у білих щурів з переважанням парасимпатичної ланки нервової системи.

8. У тварин з домінуванням симпатичних впливів автономної нервової системи відносний об'єм уражених ендотеліоцитів артерій дрібного калібру порожньої кишки після першої та другої доби отруєння вірогідно зростав у 16,5-16,8 рази, артерій середнього калібру – лише у 7,7-8,1 рази порівняно з контролем. Ступінь деструктивних, інфільтративних процесів і судинних розладів у стінці дванадцятипалої, порожньої та клубової кишок в умовах змодельованої патології найбільш вираженим виявився в щурів з домінуванням симпатичних впливів вегетативної системи.

Публікації автора:

1. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Морфометрична оцінка вікових змін дванадцятипалої кишки в експериментальних тварин // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: Біологія. – 2000. – № 3 (10). – С. 40-43. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано експериментальні дослідження та обгрунтування отриманих даних, підготовлено матеріал до друку.

2. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Структурно-функціональні паралелі між станом перекисного окислення ліпідів та антиоксидантним захистом й особливостями уражень порожньої кишки при отруєнні організму блідою поганкою // Медична хімія. – 2002. – Т. 4, № 3. – С. 25-28. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано біохімічні та морфологічні дослідження, проведено обгрунтування отриманих даних, сформульовано висновки і підготовлено матеріал до друку.

3. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Місцеві імунні реакції у клубовій кишці в експериментальних тварин при отруєнні блідою поганкою // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького. – 2002. – Т. 4, (№ 2). Ч. 1. – С. 24-30. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано експериментальні втручання, проведено морфологічні дослідження, сформульовано висновки і підготовлено матеріал до друку.

4. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Морфометрична характеристика слизової оболонки частин неураженої тонкої кишки в експериментальних тварин // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: Біологія. – 2002. – № 1 (16). – С. 68-71. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано експериментальні дослідження, проведено аналіз отриманих даних, оформлено матеріал до друку.

5. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Морфофункціональна характеристика різних частин тонкої кишки // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: Біологія. – 2002. – № 4 (19). – С. 59-61. Дисертантом виконано експериментальні втручання, проведено функціональні дослідження, аналіз отриманих даних, підготовлено матеріал до друку.

6. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Хронобіологічні аспекти уражень дванадцятипалої кишки при отруєнні блідою поганкою // Буковинський медичний вісник. – 2002. – Т. 6, № 3-4. – С. 140-143. Дисертантом зроблено аналіз літератури, проведено функціональні та морфологічні дослідження, аналіз отриманих даних, сформульовано висновки і підготовлено матеріал до друку.

7. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Особливості локальних імунних реакцій у частинах тонкої кишки при отруєнні блідою поганкою експериментальних тварин // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького. – 2002. – Т. 4, (№2). Ч. 5. – С. 130-136. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано експериментальні дослідження, забрано матеріал для морфологічних досліджень, підготовлено матеріал до друку.

8. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Морфометрична оцінка структурно-функціональних змін дванадцятипалої кишки при дії на організм токсинів блідої поганки // Современные проблемы токсикологии. – 2003. – № 3. – С. 63-65. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано морфологічні дослідження, сформульовано висновки, підготовлено статтю до друку.

9. Гнатюк М.С. Виклюк Л.Т. Біохімічні та імунологічні аспекти в патогенезі уражень клубової кишки при отруєнні блідою поганкою // Медична хімія. – 2003. – Т. 5. № 3. – С. 72-75. Дисертантом проведено біохімічні та імунологічні експериментальні дослідження, сформуловано висновки і підготовлено статтю до друку.

10. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Імуноморфологічні зміни у дванадцятипалій кишці при отруєнні блідою поганкою // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. – 2003. – Вип. 9. – С. 161-166. Дисертантом зроблено аналіз літератури, проведено імуноморфологічні дослідження, сформульовано висновки, підготовлено статтю до друку.

11. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Локальні імунні реакції в порожній кишці при отруєнні блідою поганкою експериментальних тварин // Науковий вісник Ужгородського університету (Серія: Біологія). – 2003. – Вип. 12. – С. 214-216. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано експериментальні й імунологічні дослідження, сформульовано висновки, підготовлено матеріал до друку.

12. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Структурно-функціональні зміни в порожній кишці експериментальних тварин при отруєнні блідою поганкою // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького. – 2004. – Т. 6, (№ 1). Ч. 2. – С. 132-135. Дисертантом забрано матеріал для морфологічних досліджень, сформулювано висновки і підготовлено статтю до друку.

13. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Імуноморфологічний і морфометричний аналізи змін у тонкій кишці при отруєнні блідою поганкою // Клінічна та експериментальна патологія. – 2004. – Т. ІІІ, № 2. Ч. 2. – С. 518-521. Дисертантом проведено єксперимент, забрано матеріал для морфологічних досліджень, сформуловано висновки і підготовлено статтю до друку.

14. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Імуноморфологічні зміни в клубовій кишці білих щурів при отруєнні токсинами блідої поганки // Біологія тварин. – 2004. – Т. 6, № 1-2. – С. 291-295. Дисертантом виконані імуноморфологічні дослідження, проведено аналіз отриманих даних, підготовлено матеріали до друку.

15. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Структурна гетерогенність міоцитів м'язової оболонки дванадцятипалої кишки експериментальних тварин // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: Біологія. – 2004. – № 1-2 (23). – С. 14-18. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано експериментальні дослідження, проаналізовано отримані дані, оформлено статтю до друку.

16. Котляренко Л.Т. Імунологічні аспекти в патогенезі уражень дванадцятипалої кишки при отруєнні блідою поганкою // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького – 2005. – Т. 7, № 4 (27). Ч. 2. – С. 127-131.

17. Гнатюк М.С., Котляренко Л.Т. Морфометрична оцінка уражень судинного русла дванадцятипалої кишки при отруєнні блідою поганкою // Гігієна населених місць. – 2005. – № 46. – С. 444-449. Дисертантом виконані морфометричні виміри судинного русла дванадцятипалої кишки експериментальних тварин, проведено аналіз отриманих даних, підготовлено матеріал до друку.

18. Гнатюк М.С., Котляренко Л.Т. Морфометрична оцінка структурних змін м'язової оболонки дванадцятипалої кишки при отруєнні блідою поганкою // Біологія тварин. – 2005. – Т. 7, № 1-2. – С. 285-291. Дисертантом проведений аналіз літературних даних, забрано матеріал для морфологічних досліджень, проведено аналіз отриманих показників, підготовлено статтю до друку.

19. Гнатюк М.С., Котляренко Л.Т., Максимлюк В.І. Структурна перебудова судин клубової кишки дослідних тварин при отруєнні блідою поганкою // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького. – 2005. – Т. 7, № 3 (26). Ч. 1. – С. 11-17. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано експериментальні дослідження, узагальнено результати, підготовлено матеріал до друку.

20. Гнатюк М.С., Котляренко Л.Т., Гнатюк Р.М. Особливості ремоделювання артерій тонкої кишки при отруєнні блідою поганкою // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: Біологія. – 2005. – № 3-4 (25). – С. 16-20. Дисертантом виконані морфометричні виміри судинного русла тонкої кишки експериментальних тварин, проведено аналіз отриманих даних, підготовлено матеріал до друку.

21. Гнатюк М.С., Котляренко Л.Т Інформаційний аналіз змін локальних імунних реакцій у порожній кишці при отруєнні блідою поганкою // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології. – 2006. – Вип. 13. – С. 34-39. Дисертантом виконано морфометричні дослідження, аналіз отриманих даних, проведено їх інформаційний аналіз, сформульовано висновки, підготовлено матеріал до друку.

22. Гнатюк М.С., Котляренко Л.Т. Особливості структурно-функціональних змін в судинах порожньої кишки при отруєнні організму блідої поганкою // Медична хімія. – 2006. – № 1. – С. 24-28. Дисертантом виконані морфометричні виміри судинного русла порожньої кишки експериментальних тварин, проведено аналіз отриманих даних, підготовлено матеріал до друку.

23. Котляренко Л.Т. Особливості ремоделювання артерій клубової кишки при отруєнні тварин блідою поганкою залежно від вегетативного гомеостазу організму // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: Біологія. – 2006. – № 2 (29). – С. 49-53.

24. Деклараційний патент на винахід № 55691 А Україна, МКИ 7 О09В23/28. Спосіб моделювання уражень тонкої кишки токсинами блідої поганки / Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. – № 2002043509; Заявл. 26.04.02; Опубл. 15.04.03; Бюл. № 4. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано експериментальні дослідження, проведено аналіз отриманих даних, оформлено заявку на винахід.

25. Виклюк Л.Т. Морфофункціональні особливості судинного русла частин дванадцятипалої кишки // Матеріали VI Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль, 2002. – С. 263.

26. Виклюк Л.Т., Юзик М.С. Структурні зміни тонкої кишки при отруєнні блідою поганкою // Тези доповідей науково-практичної конференції "Організація токсикологічної допомоги в Україні". – Київ, 2002. – С. 114. Дисертантом виконано експериментальні дослідження, аналіз отриманих даних, підготовлено матеріал до друку.

27. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Структурно-функціональні зміни у стінці порожньої кишки під впливом токсинів блідої поганки // Збірник наукових праць Міжнародної науково-практичної конференції "Сучасна гастроентерологія: питання діагностики та лікування". – Харків, 2002. – С. 17-18. Дисертантом розроблено і виконано морфологічні дослідження, проведено аналіз отриманих даних, підготовлено матеріал до друку.

28. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Структурно-функціональні зміни в тонкій кишці при отруєнні блідою поганкою в залежності від особливостей вегетативної регуляції // Матеріали Міжнародної конференції, присвяченої пам'яті професора І.В. Шостаковської. – Львів, 2002. – С. 53. Дисертантом проведено функціональні дослідження, виконано експериментальні втручання, проведено морфологічні дослідження.

29. Виклюк Л.Т. Структурні зміни відділів тонкої кишки при отруєнні блідою поганкою // Матеріали VІІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2003. – С. 223.

30. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Місцеві імунні процеси в тонкій кишці при отруєннях блідою поганкою // Матеріли конференції, присвяченої 100-річчю з дня народження професора фізіології, академіка Р.О. Файтельберга. – Одесса, 2003. – С. 71-73. Дисертантом виконано експериментальні, імуноморфологічні дослідження, проаналізовано отримані дані, оформлено матеріал до друку.

31. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Структурно-функціональні зміни в клубовій кишці при отруєнні блідою поганкою // Тези доповідей науково-практичної конференції "Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України". – Київ, 2003. – Вип. 5. – С. 135-136. Дисертантом виконано експериментальні втручання, проведено функціональні дослідження, аналіз отриманих даних.

32. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Стан адренергічної іннервації дванадцятипалої кишки при отруєннях токсинами блідої поганки // Матеріали конференції "Карповські читання" – Дніпропетровськ, 2004. – С. 13. Дисертантом зроблено аналіз літератури, проведено функціональні та морфологічні дослідження, аналіз отриманих даних.

33. Гнатюк М.С., Котляренко Л.Т. Морфометрична оцінка структурних змін у клубовій кишці при отруєнні блідою поганкою // Матеріали міжнародної конференції "Клітинні і субклітинні механізми функціонування травної системи". – Львів, 2004. – С. 18. Дисертантом, виконано експериментальні дослідження, забрано матеріал для морфологічних досліджень, сформульовано висновки, підготовлено матеріал до друку.

34. Гнатюк М.С., Котляренко Л.T. Морфофункціональний стан судинного русла порожньої кишки при отруєнні блідою поганкою // Тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції "Проблеми діагностики, профілактики та лікування екзогенних та ендогенних інтоксикацій". – Чернівці, 2004. – С. 97-99. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано морфологічні дослідження, сформульовано висновки, підготовлено тези до друку.

35. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Особливості адренергічної іннервації в тонкій кишці при отруєнні блідою поганкою // Матеріали наукової конференції "Гістологія та ембріогенез периферійної нервової системи". – Київ, 2004. – С. 33. Дисертантом проведено експериментальні та функціональні дослідження, сформульовано висновки, підготовлено тези до друку.

36. Гнатюк М.С., Виклюк Л.Т. Структурна гетерогенність міоцитів м'язової оболонки тонкої кишки // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. / Тези доповідей всеукраїнської наукової конференції "Актуальні питання клінічної анатомії та оперативної хірургії". – 2004. – Т. 3, № 3. – С. 44. Дисертантом зроблено аналіз літератури, виконано морфометрію міоцитів м'язової оболонки кишки, підготовлено тези до друку.

37. Виклюк Л.Т., Гнатюк М.С. Вплив отруєння блідою поганкою на структурну перебудову тонкої кишки й на систему регуляції агрегатного стану крові в експериментальних тварин // Матеріали ХLVІІ підсумкової науково-практичної конференції "Здобутки клінічної і експериментальної медицини". – Тернопіль: "Укрмедкнига", 2004. – С.121-122. Дисертантом проведено експериментальне дослідження, забрано матеріал для морфометричного вивчення стінки тонкої кишки, підготовлено матеріал до друку.

38. Котляренко Л.Т. Класифікації отруєнь грибами та отруйних грибів // Збірник наукових праць 2-ї міжнародної науково-практичної конференції "Альянс наук: ученый – ученому". – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 3. – С. 19-22.

39. Гнатюк М.С., Котляренко Л.Т. Імуногістохімічні та структурні зміни в тонкій кишці при отруєнні блідою поганкою // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції "Організаційні, медико-фармацевтичні і методичні аспекти медицини катастроф". – Тернопіль: "Укрмедкнига", 2005. – С. 60-62. Дисертантом забрано матеріал для імуногістохімічних досліджень, сформулювано висновки і підготовлено тези до друку.

40. Котляренко Л.Т., Гнатюк М.С. Особливості змін гемомікроциркуляторного русла порожньої кишки дослідних тварин при отруєнні блідою поганкою // Матеріали XLVІII підсумкової науково-практичної конференції "Здобутки клінічної і експериментальної медицини". – Тернопіль: "Укрмедкнига", 2005. – С. 184-185. Дисертантом виконані морфометричні дослідження судин порожньої кишки, проведено аналіз отриманих даних, підготовлено тези до друку.

41. Котляренко Л.Т., Гнатюк М.С. Морфометрична оцінка структурних змін артерій тонкої кишки при отруєнні блідою поганкою // Збірка тез науково-практичної конференції "Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України". – Київ, 2005. – С. 180. Дисертантом виконані морфометричні виміри судинного русла тонкої кишки експериментальних тварин, проведено аналіз отриманих даних, підготовлено матеріали до друку.

42. Котляренко Л.Т. Механізм дії отрути Amanita phalloides та фармакотерапія цих інтоксикацій // Збірник наукових праць матеріалів науково-практичної конференції "Современные проблемы и пути решения в науке, транспорте, производстве и образовании". – Одеса, 2005. – Т. 11. – С. 26-28.

43. Котляренко Л.Т. Amanita phalloides (бліда поганка): хімічний склад отрути та механізм її дії на організм // Збірник наукових праць другої науково-практичної конференції "Спецпроэкт: анализ научных исследований". – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 3. – С. 12-16.