Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Пірус Євген Федорович. Морфологічні зміни передміхурової залози людини в динаміці постнатального онтогенезу : Дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Ужгородський національний ун-т. — Ужгород, 2006. — 141, [11]арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 114-140.



Анотація до роботи:

Пірус Є.Ф. Морфологічні зміни передміхурової залози людини в динаміці постнатального онтогенезу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 нормальна анатомія. - Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2006.

Дисертація присвячена вивченню, анатомоморфометричних, ехометричних, гістоморфометричних, субмікроскопічних параметрів передміхурової залози чоловіків та динаміки цих змін у залежності від віку та конституційного типу.

Автором досліджено динаміку змін ультразвукових (ехографічних) характеристик (лінійні розміри, об’єм, маса) передміхурової залози у чоловіків різних вікових груп та конституційних типів. Доведено, що ехометричні параметри передміхурової залози в динаміці постнатального онтогенезу залежать від віку та будови тіла чоловіків. Уперше встановлена закономірність змін відносних площ залозистого та м’язово-еластичного компонентів передміхурової залози в залежності від віку та конституційного типу чоловіків. Дана морфологічна і субмікроскопічна характеристика залозистого конпоненту передміхурової залози при її доброякісній гіперплазії. Уперше доведено, що конституційний тип людини є прогностичним фактором змін структурних компонентів передміхурової залози чоловіків у віковому аспекті, зокрема при її доброякісній гіперплазії.

У дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення та нове вирішення науково-практичного завдання, яке полягає у встановленні закономірностей змін ехометричних, анатомоморфометричних, гістоморфометричних показників передміхурової залози чоловіків у залежності від віку і конституційного типу, а також встановлені субмікроскопічні особливості при її доброякісній гіперплазії. Збільшення лінійних та об’ємних розмірів передміхурової залози чоловіків з віком є закономірною характерною морфологічною ознакою, а обсяг цих змін залежить від конституційного типу людини.

  1. У нормі з віком людини від 22 до 74 років збільшуються лінійні та об’ємні розміри передміхурової залози чоловіків: ширина у 1,6 рази (з 37,5±1,7мм до 58,2±1,8мм); товщина у 1,6 рази (з 28,8±2,2мм до 45,1±2,6мм); довжина – 1,4 рази (з 23,2±1,8мм до 33,2±2,2мм); об’єм та маса відповідно – у 2,4 рази.

  2. Збільшення лінійних та об’ємних розмірів передміхурової залози залежить від конституційного типу людини. У чоловіків астенічного конституційного типу ехометричні параметри залози з віком збільшуються в середньому у 1,5 рази, а нормостенічного і гіперстенічного в 2,3 рази (р<0,05).

  3. Найбільш інтенсивні і достовірні (р>0,05) зміни ехометричних параметрів передміхурової залози відбуваються у чоловіків другого періоду зрілого віку (36-60 років): у чоловіків-астеніків об’єм простати збільшується у 1,4 рази (з 18,5±1,7 см3 до 25,8±1,9см3); у чоловіків-нормостеніків у 1,6 рази (з 20,5±2,4см3 до 32,6±1,1см3); у гіперстеніків у 2 рази (з 24,4±1,9 см3 до 49,6±2,5см3 ).

  4. У чоловіків похилого віку (61-75 років) проходить подальше збільшення лінійних та об’ємних розмірів передміхурової залози, яке залежить від конституційного типу чоловіка: у чоловіків-астеніків об’єм передміхурової залози збільшується у 2 рази (з 23,3±1,9 см3 до 46,5±2,2 см3 ); у нормостеніків у 1,6 рази (з 32,6±1,3 см3 до 51,3±1,7 см3); чоловіків-гіперстеніків у 1,2 рази (з 49,6±1,7 см3 до 56,2±2,3 см3).

  5. Динаміка змін лінійних параметрів передміхурової залози на секційному матеріалі у осіб різних вікових групах суттєво не відрізняється від ехографічних показників і також залежить від конституційного типу людини. Найбільша відмінність спостерігається при порівнянні об’ємних розмірів залози: об’єм та маса залози секційного матеріалу менша у порівнянні з прижиттєвими параметрами на 10-12%.

  6. З віком у чоловіків зменшується відносна площа залозистого компонента ( з 72,5% до 35,4%) і збільшується відносна площа м’язово-еластичного компонента у передміхуровій залозі за рахунок гладких м’язів, переважно у чоловіків гіперстенічного соматотипу (з 17,1% до 42,2%).

  7. Структурні зміни залозистого компонента передміхурової залози, що характерні для її доброякісної гіперплазії, починаються у чоловіків другого періоду зрілого віку (36-60 років): у чоловіків астенічної будови тіла такі зміни виялені у 20%; у чоловіків нормостенічного та гіперстенічного конституційних типів у 40%. У чоловіків похилого віку (61-74 роки) такі зміни виявлені: у астеніків у 40% випадків; у нормостеніків та гіперстеніків - у 60% випадків.

  8. При доброякісній гіперплазії передміхурової залози чоловіків похилого віку характерними є такі субмікроскопічні структурні ознаки кінцевих відділів слизових залоз: зменшення кількості мікроворсинок на апікальних поверхнях високих призматичних епітеліоцитах, що виробляють слиз, та збільшення в цитоплазмі цих клітин числа різних за розмірами пухирців; посилюються апоптичні процеси; вставні (базальні) клітини містять «редуковану» цитоплазму, в якій мало органоїдів. У залозистому компоненті простати утворюються епітеліальні скупчення – «острівці», що оточені базальною мембраною.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВО-ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЛІДЖЕННЯ.

Отримані ехоморфометричні параметри передміхурової залози чоловіків

різних вікових груп та конституційних типів є доказом індивідуальності параметрів передміхурової залози і можуть бути використані при оцінці результатів ультразвукового дослідження простати в клініці, для прогнозування виникнення патологічних процесів передміхурової залози у чоловіків різних конституційних типів та для розробки нових методів діагностики та лікування захворювань простати.

Публікації автора:

  1. Пірус Є.Ф. Ехоморфометричні параметри передміхурової залози у чоловіків зрілого віку в залежності від конституційного типу людини // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”. - 2003. - Вип. 19. - С. 189-193.

  2. Пірус Є.Ф. Динаміка змін морфометричних показників передміхурової залози у чоловіків віком 55-74 роки // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”. - 2003. - Вип. 21. - С. 27-31.

  3. Пірус Є.Ф. Морфометрична характеристика м’язово-еластичного та залозистого компонентів передміхурової залози у зрілому віці // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2005.- Т. 4, № 1. - С. 24-26

  4. Пірус Є.Ф., Головацький А.С., Зотіков Л.О. Субмікроскопічна характеристика залозистого компонента передміхурової залози при її доброякісній гіперплазії у чоловіків похилого віку // Вісник морфології. - 2005.- Т. 11, № 2. - С. 263-266. Здобувач самостійно виконав дослідження, статистично опрацював отримані результати, сформулював висновки.

  5. Пірус Є.Ф. Ехометричні показники морфологічних параметрів передміхурової залози в залежності від віку та конституційного типу чоловіків // Наукові праці ІІІ національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України «Актуальні питання морфології». – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. - С. 238-239.

  6. Пірус Є.Ф., Головацький А.С. Конституційний тип людини, як прогностичний фактор вікових змін структурних компонентів передміхурової залози чоловіків // Матеріали науково-практичної конференції “Гістологія на сучасному етапі розвитку ”. - Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. - С. 50. Здобувач самостійно виконав дослідження, статистично опрацював отримані результати, сформулював висновки.

  7. Пірус Є.Ф., Головацький А.С. Гістоморфометричний аналіз тканин передміхурової залози чоловіків при доброякісній гіперплазії простати // Матеріали ІІ Всеукраїнської морфологічної наукової конференції «Карповські читання». - Дніпропетровськ, 2005. - С. 52-53. Здобувач самостійно виконав дослідження, статистично опрацював отримані результати, сформулював висновки.