Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Даценко Галина Василівна. Морфологічні зміни в легенях щурів після кріодеструкції шкіри: дисертація канд. мед. наук: 14.03.01 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2003.



Анотація до роботи:

Даценко Г.В. Морфологічні зміни в легенях щурів після кріодеструкції шкіри.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія.- Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2003.

Дисертація присвячена комплексному вивченню на різних рівнях структурної організації динаміки пошкодження та компенсаторно-пристосуваль-них реакцій легень щурів протягом місяця після кріодеструкції шкіри. Автором вперше встановлено, що після локальної холодової травми шкіри найбільш виражені деструктивно-дистрофічні зміни в легенях на світлооптичному та електронномікроскопічному рівнях виявлені через 7 діб після початку експерименту, а максимальні прояви компенсаторно-пристосувальних реакцій – в проміжку від 14 до 28 доби. На основі проведених морфо- і стереометричних досліджень, вперше розроблені кількісні критерії, що характеризують як пошкодження, так і відповідні компенсаторно-пристосувальні реакції легень на різних рівнях їх структурної організації після холодової деструкції шкіри. Динаміка змін мікрометричних показників легень експериментальних тварин в ділянках пошкодження та компенсації співпадає з динамікою змін гістологічної картини в легенях.

Локальна гіпотермічна травма шкіри викликає на різних рівнях структурної організації легень щурів значні негативні зміни, які максимально виражені через 7 діб після пошкодження шкіри. Починаючи з 14 доби і особливо наприкінці експерименту, прояви пошкодження легеневої тканини значно зменшуються, а прояви компенсаторно-пристосувальних реакцій, які спостерігались вже з першої доби після кріодеструкції шкіри, навпаки, зростають.

1. В більшості випадків достовірне зменшення абсолютної та відносної маси, об’єму та збільшення щільності обох легень встановлені в перші 7 діб після холодового пошкодження шкіри (p<0,05-0,01). Часто не співпадаюча між собою динаміка змін макрометричних показників правої і лівої легень та більший відсоток впливу наслідків кріодеструкції шкіри в перші 7 діб експерименту на макрометричні показники лівої легені пов’язано з нанесенням холодової травми шкіри саме з лівого боку тварин.

2. На світлооптичному рівні в перші 3 доби після кріодеструкції шкіри в легенях на перший план виступають порушення в мікроциркуляторному руслі (набряк стінки та інфільтрація її макрофагами, явища стазу в просвітах судин). Через 3 доби після початку експерименту в окремих ділянках спостерігається витончення міжальвеолярних перегородок та збільшення розмірів альвеол без порушення їх структури, що є проявом компенсаторно-пристосувальних реакцій легень. Максимальний рівень пошкоджень у легеневій тканині відмічається через 7 діб після кріодеструкції шкіри. В цей термін ділянки дис- та ателектазів приймають форму „зливних полів”. Починаючи з 14 доби і до кінця експерименту, прояви пошкодження легеневої тканини значно зменшуються, а компенсаторно-пристосувальних реакцій, навпаки, максимально виражені. Через 28 діб після кріодеструкції шкіри відмічаються поодинокі прояви осередкового пневмосклерозу.

3. На ультраструктурному рівні в перші 3 доби після кріодеструкції шкіри встановлені ознаки підвищення проникності ендотелію мікросудин, що призводить до набряку основної речовини сполучної тканини міжальвеолярної перегородки; порушення структури базальних мембран, пошкодження альвеолоцитів І типу, початкові дистрофічні зміни в альвеолоцитах ІІ типу. Вже з першої доби в респіраторному епітелії, незважаючи на внутрішньоклітинний набряк, спостерігаються ознаки репаративної регенерації клітин – своєрідної „штопки” шляхом вбудовування дрібних везикул, які накопичуються в зоні дефекту.

4. Максимальні деструктивні зміни на ультраструктурному рівні спостерігаються через 7 діб після кріодеструкції шкіри. В цей же період відмічається зміцнення еластичного та колагенового каркасу міжальвеолярних перегородок, яке зберігається до кінця експерименту. Починаючи з 14 доби і особливо наприкінці експерименту, прояви пошкодження аерогематичного бар’єру значно зменшуються, часто виявляються ділянки з посиленням проліферативних процесів в цитоплазмі ендотеліоцитів та епітелії альвеолоцитів І типу.

5. У проміжку від 3 до 28 доби після кріодеструкції шкіри в ділянках пошкодження легень встановлено достовірне зменшення ширини (за винятком 28 доби) і глибини альвеол та збільшення середньої товщини міжальвеолярної перегородки (р<0,001), а в ділянках компенсації легень, навпаки, в цей термін встановлено достовірне збільшення ширини і глибини альвеол (р<0,001). Середня товщина міжальвеолярної перегородки в ділянках компенсації легень достовірно менша, ніж у інтактних тварин через 1, 14 і 28 діб після холодового пошкодження шкіри та достовірно більша через 7 діб після початку експерименту (р<0,001). Протягом усього експерименту в ділянках пошкодження легень встановлено достовірне зменшення відносного об’єму просвіту альвеол та збільшення відносного об’єму строми (р<0,001), а в ділянках компенсації легень, навпаки, встановлено достовірне збільшення відносного об’єму просвіту альвеол та зменшення відносного об’єму строми (р<0,001).

Максимальні зміни більшості гісто- та стереометричних показників в ділянках пошкодження респіраторного відділу легень відбуваються в проміжку між 7 та 14 добою після холодової деструкції шкіри, а в ділянках компенсації легень – в проміжку від 14 до 28 доби.

6. Максимальний влив наслідків кріодеструкції шкіри на зміну гістометричних показників в ділянках пошкодження легень відбувається в проміжку від 7 до 14 доби після початку експерименту і складає для ширини альвеол 27,7-30,7 % (р<0,001), для глибини альвеол – 16,4-28,1 % (р<0,001), для середньої товщини міжальвеолярної перегородки – 95,1-98,1 % (р<0,001), а на зміну стереометричних показників (відносного об’єму просвіту альвеол та строми) – лише через 7 діб після холодової деструкції шкіри (79,1 %, р<0,001).

7. В ділянках компенсації легень максимальний влив наслідків кріодеструкції шкіри на зміну як гісто- так і стереометричних показників відбувається у проміжку від 14 до 28 доби після початку експерименту і складає для ширини альвеол 63,6-67,7 % (р<0,001), для глибини альвеол – 52,9-22,7 % (р<0,001), для середньої товщини міжальвеолярної перегородки – 13,7-56,7 % (р<0,001), для відносного об’єму просвіту альвеол та строми – 60,3-59,9 % (р<0,001).

Публікації автора:

1. Математическое обоснование корректного использования низких температур в криотерапии и криохирургии //Довгань И.П., Даценко Г.В., Пентюк А.А. Байло М.М., Довгань Т.В., Гунас И.В. //Вісник морфології.- 1999.- Т.5, №1.- С.103-105.

2. Даценко Г.В., Гунас І.В. Динаміка макрометричних змін в легенях щурів після кріодеструкції шкіри //Вісник Вінницького державного медич-ного університету.- 1999.- Т.3, №2.- С.265-266.

3. Даценко Г.В. Динаміка гістологічних змін в легенях щурів після кріодеструкції шкіри //Вісник морфології.- 2000.- Т.6, №2.- С.284-286.

4. Даценко Г.В. Рудий Ю.Й. Гунас І.В. Оцінка впливу факторів локальної кріодеструкції та опіку шкіри на макрометричні зміни в легенях щурів //Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2000.- Т.4, №2.- С.393-395.

5. Даценко Г.В. Динаміка змін мікрометричних показників легень після кріодеструкції шкіри //Вісник Вінницького державного медичного універ-ситету.- 2001.- Т.5, №1.- С.14-17.

6. Даценко Г.В. Динаміка ультраструктурних змін альвеоло-капілярного бар’єра легеневої тканини щурів після кріодеструкції шкіри //Вісник мор-фології.- 2001.- Т.7, №1.- С.117-120.

7. Даценко Г.В., Шаповал О.М. Морфофункціональні зміни в організмі у відповідь на гіпотермічне пошкодження шкіри (огляд літератури) //Вісник морфології.- 2001.- Т.7, №2.- С.305-307.

8. Проявления принципа рекомбинации структур и функций в участках повреждения и компенсации легких и печени крыс в ответ на термическую травму кожи разного генеза /Гунас И.В., Рудый Ю.И., Даценко Г.В., Маев-ский А.Е., Шаповал Е.Н. //„Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”: Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И.Георгиевско-го.- 2002.- Т. 138, Ч. 3.- С.25-28.

9. Морфологічні прояви пошкоджень та компенсаторно-пристосуваль-них реакцій в легенях та печінці щурів у відповідь на наслідки локальної гіпер- та гіпотермії шкіри /Гунас І.В., Рудий Ю.Й., Даценко Г.В., Маєвський О.Є., Шаповал О.М. //Вісник проблем біології і медицини.- 2003.- Вип. 4.- С. 73-75.

10. Даценко Г.В., Рудий Ю.Й. Морфологічні зміни в легенях щурів че-рез добу після опіку та кріодеструкції шкіри //Тез. 4-го Міжнародного ме-дичного конгресу студентів і молодих вчених.- Тернопіль, 2000.- С.262.

11. Морфологические изменения в легких крыс в ранние сроки после ожога и криодеструкции кожи /Гунас И.В., Даценко Г.В., Рудый Ю.И., Ша-повал Е.Н., Максименко Е.В. //Материалы 3-го Международного конгресса по интегративной антропологии.- “Научные ведомости БелГУ”.- 2000.- Т.11, №2.- С.40-41.

12. Морфологические изменения в легких крыс после ожога и крио-деструкции кожи /Даценко Г.В., Рудий Ю.И., Гунас И.В., Шаповал Е.Н., Ба-шинская Е.И. //Морфология.- 2000.- Т.117, №3.- С.40.

13. Особенности повреждения и ответные компенсаторно-приспосо-бительные реакции легких крыс после локальной гипер- и гипотермии кожи /Рудый Ю.И., Даценко Г.В., Кухар И.Д., Климас Л.А., Башинская Е.И. //Материалы IV Международного Конгресса по интегративной антропо-логии.- СПб.: Издательство СПБГМУ, 2002.- С.309-310.

14. Критерії пошкодження та відповідні компенсаторні реакції в легенях щурів після гіпер- та гіпотермії шкіри /Гунас І.В., Рудий Ю.Й., Даценко Г.В., Шніпор О.М., Кравчук О.М. //„Актуальні питання морфології”: Наукові праці ІІІ Національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топог-рафоанатомів України.- Київ, 2002.- С.93-94.